Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2016

Vše pro dítě! 1/8 (2016)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 17:36

Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Lukáš Kopecký.

Účinkují Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek.

Připravilo Brno v roce 2016. Premiéra 29. 11. – 6. 12. 2016 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Lit.: Kopecký, Lukáš: VŠE PRO DÍTĚ! In web Lukáš Kopecký – Backstage, 30. 10. 2016 (článek). – Cit.: Třebaže se válečné operace let 1914-1918 českých zemí bezprostředně nedotkly, válka zasáhla naše území v té nejméně očekávatelné podobě. Odchod otců a učitelů na frontu, pokles reálných příjmů, všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie španělské chřipky, to vše se podepsalo na citovém traumatu, podlomeném zdraví a sociální bídě válečných dětí. Pochmurnému obrazu všeobecného zmaru a strádání nedokázalo čelit ani několik organizací, které na podporu dětem na konci války vznikly. Monografie autorského týmu Univerzity Pardubice je originálním příspěvkem ke stoletému výročí první světové války. Magnesia Litera 2016 za literaturu faktu! A koncem listopadu též k poslechu coby osmidílná četba na pokračování v rámci cyklu Radiokniha. Čtou: Jana Štvrtecká a Jiří Valůšek.
„Ve škole byly děti, které se z hladu nemohly pořádně soustředit na vyučování, nabádány k šetrnosti, odříkání, k maximálnímu šetření jídlem.“
Poslouchejte od 29. listopadu do 6. prosince od 23:33 na ČRo Plus.

Lit.: Němec, Tomáš: První díl této četby mě dosti zklamal. In Facebook, 30. 11. 2016 (status). – Cit.: První díl této četby mě dosti zklamal. Interpreti to četli jako četbu z denního tiku nebo „Svět ve dvaceti minutách“. Kromě toho jsem na dvou místech zaznamenal ustřižené slovo. Četba dosud není v audioarchivu, abych si technickou chybu mohl ověřit. Je to opravdu jako pěst na oko oproti předchozí četbě v interpretaci Josefa Somra, který četl z pamětí Karla Macháčka, který utekl za 2. světové války do Anglie. (more…)

Pro a proti – Soudní znalectví (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:25

Ovládli soudní řízení neodvolatelní soudní znalci, jak tvrdí někteří advokáti a soudci? Hosty byli předseda Unie obhájců Petr Toman a předseda představenstva Komory soudních znalců Vladimír Vácha. Moderuje Veronika Sedláčková.

Natočeno 2016. Premiéra 30. 11. 2016 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: I na znalecké posudky jsou výběrová řízení. Rozhoduje rychlost a cena, potvrzuje expert. In web ČRo Plus, listopad 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Čeští advokáti si stěžují na práci soudních znalců, prý ovládají tuzemská soudní řízení a jejich posudky jsou čím dál méně kvalitní. Je na čase znalce více kontrolovat a dbát pečlivěji na jejich výběr?

„Setkávám se stále častěji s tím, že je více posudků, které jsou naprosto rozdílné,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Unie obhájců Petr Toman.

Takový stav je pro justici neřešitelný. „V okamžiku, kdy mi několik státem jmenovaných soudních znalců na stejnou otázku dá několik odpovědí, tak je to špatně. Dovedu si představit obory, kde budou mírně odlišné odpovědi, ale ve většině oborů by měla být odpověď stejná,“ tvrdí právník.

Podle něj je hodně znalců velmi nekvalifikovaných. „V tento okamžik jsou i velmi staří, protože odměňování znalců je tak nízké, že znám mnoho velmi dobrých odborníků, kteří prostě nemají čas na vytváření znaleckých posudků, a to se promítá na kvalitě.“  (more…)

Trendy – České „fake news“ (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:19

Fake news má i česká historie. Které to jsou, to zmapoval Radek Kříž. Například Alžběta Báthoryová to dotáhla na hrdinku erotických fetišistických snímků i velkých romantických příběhů. Boření svého mýtu se dočkal český houslista Dalibor z Kozojed. Připravil Radek Kříž.

Natočeno 2016. Premiéra 30. 11. 2016 (ČRo Plus, 10:34 h.). K poslechu zde.

{Biblické žalmy} (2016)

150 biblických žalmů. Překlad Václav Bogner. Hudební doprovod Martin Kostaš. Režie Petr Pleva.

Žalmy čte Luboš Ondráček.

Natočeno 2016.  Připravuje Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK). Projekt lze podpořit na Startovači.

Ukázka k poslechu ZDE.

Pozn.: Žalmy – jejichž autorem je podle tradice král David (ano, ten, který přemohl Goliáše) – představují klenot biblického myšlení a po tisíciletí spoluvytvářejí duchovní život židů i křesťanů. O tom, co jsou to žalmy, jak mohou oslovit moderního člověka a proč je vhodné je spíše poslouchat než číst, jsme mluvili se známým biblistou Ladislavem Heryánem.

Pro audioknihu jsme zvolili překlad Václava Bognera (1911-1988), významného katolického biblisty, který je autorem českých překladů Bible, které se čtou při bohoslužbách. Bogner převedl žalmy do současné, srozumitelné češtiny a měl při tom na paměti, že se přeložené texty budou především poslouchat.

Žalmy čte Luboš Ondráček, absolvent JAMU, člen hereckého souboru činohry Národního divadla Brno, který se věnuje také dabingu a působí v České televizi jako herec a režisér. S CDK před pár lety spolupracoval na audioknize povídek Jana Čepa.

Režisérem audioknihy je Petr Pleva, absolvent JAMU a režisér Českého rozhlasu Brno. Od roku 2004 předsedá správní radě Českého filharmonického sboru Brno. S hercem Lubošem Ondráčkem spolupracoval již na několika projektech.  

Všech 150 žalmů je uvedeno a zakončeno krátkým, pokaždé jiným hudebním zamyšlením. Autorem 150 hudebních motivů je Martin Kostaš, absolvent JAMU v oboru kompozice, člen hudebního souboru Městského divadla Brno, skladatel, kytarista a aranžér.

Přiznání Alana Turinga (2016)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 14:12

David Lagercrantz. Audiokniha. Překlad Zdena Pošvicová. Mistr zvuku Jan Kacian. Režie Jakub Tabery.

Čte Miroslav Táborský.

Natočeno 2016. Vydala Audiotéka, prosinec 2016 (celková délka 13 hod. 39 min.). Vyšlo ve spolupráci s LEDA.

Ukázka k poslechu

Pozn.: Psychologická detektivka Davida Lagercrantze, která je založena na podloženém vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. Kolem Alana Turinga, zakladatele moderní informatiky a matematiky, se celá audiokniha točí.

„Bylo to velmi zajímavé čtení. Je až neuvěřitelné, jak dlouho po válce vycházejí na světlo některé souvislosti a že to byla doba a osoba právě Alana Turinga, kdy se rodila naše doba „počítačová“. Navíc úhel pohledu na celý ten příběh je velmi zvláštní a zajímavý.“ prohlásil ke vzniku audioknihy její interpret Miroslav Táborský.

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing.

Lit.: Mlok: Život Alana Turinga s přesahem do dnešních dnů. In web Mlok Cestovatel, prosinec 2016 (recenze). – Cit.: Příběh Alana Turinga je snad tím nejdojemnějším, s čím se v historii informatiky můžete setkat. Vyprávění o geniálním matematikovi, který rozkódováním německé Enigmy pomohl vyhrát 2. světovou válku a kterému se Britové odvděčili tak, že ho z jeho homosexuality léčili estrogenem tak dlouho, až ho dohnali k sebevraždě, si přímo říká o to, aby byl filmově nebo literárně zpracován. Pokud jde o filmová plátna, tak v roce 2014 vznikl film Kód Enigma, což bude s největší pravděpodobností můj silvestrovský plán.

A nyní si na poli literatury tento životní příběh jako předlohu k téměř detektivnímu vyprávění vybral i autor čtvrtého dílu populárního Milénia David Lagercrantz.

Přiznání Alana Turinga je totiž tak trochu detektivka. Životem znuděný manchesterský policista Leonard Corell je přivolán do domu právě zemřelého matematika. Vše nasvědčuje tomu, že Turing spáchal sebevraždu. Corellovi se toto vysvětlení moc nezdá a tak se vydává proti proudu času a snaží se o mrtvém zjistit co nejvíc.

Škoda, že příběh nakonec nemá nějaké dramatičtější rozuzlení. Ale historii prostě neporučíte. I když je pravda, že se i dnes můžeme ptát, jestli Turing vážně spáchal sebevraždu nebo jestli to náhodou nebylo trochu jinak.

David Lagercrantz si populární žánr detektivky vybral především k tomu, aby do něj lákavě zabalil Turingův životopis. Policista Corell se v průběhu knihy setkává s matematikovými kolegy a známými a místo motivu smrti, což je v ostatních detektivkách zvykem, odhaluje především fascinující životní osud člověka, který směřoval dějiny dvacátého století tím správným směrem.

Jsem moc ráda, že se Audiotéka do zpracování této knihy pustila.

Kromě toho, že Přiznání Alana Turinga představuje život člověka, bez kterého bychom dost možná neměli žádné chytré telefony, na kterých si dnes přehráváme audioknihy, se v této knize také významně řeší téma homosexuality a jinakosti.

Je ostudné, že ještě v padesátých letech se v Británii pořádaly hony na čarodějnice, jejichž obětí byli lidé, kteří se neprovinili ničím horším, než že nezapadali do představy správného anglického chlapáka. Na druhou stranu bychom se ale těm přízemním Angličanům neměli zase tak moc smát. I když homosexuály (skoro nikdo) už nepronásleduje, pořád je tu ještě dost témat, ke kterým se průměrný obyvatel jednadvacátého století staví úplně stejně jako průměrný Angličan padesátých let k homosexuálům.

Takže, až budete číst nebo poslouchat Přiznání Alana Turinga a pohoršovat se nad povrchností tehdejší Británie, tak si za slovo homosexuál dosaďte cokoliv, co nás dnes pobuřuje a zamyslete se nad památnou větou Corellovi tety Wiky o tom, že kdo je jiný, tak jinak myslí a že taková pestrost žene společnost vpřed. Pro mě je tak největším poselstvím celé knihy to, že pronásledovat kohokoliv za jeho odlišnost je velká ostuda v padesátých letech dvacátého století, ale ještě víc bychom se za to měli stydět o pětašedesát let později.

A jestli se mnou nesouhlasíte, tak mně to klidně napište do komentářů. Ráda se nechám vytrhnout ze své bubliny a poslechnu si odlišné názory. A pokud se mnou náhodu souhlasíte nebo jestli jste Přiznání Alana Turinga četli a líbilo se vám stejně jako mně, tak mně to sem taky napište. Pozitivních slov není nikdy dost.

Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. (more…)

O mužských pohádkách (2016)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 10:32

Zuzana Maléřová. Glosa.

Natočeno 2016. Premiéra 30. 11. 2016 (ČRo 2 Praha, 6:22 h.). K poslechu zde.

29. 11. 2016

Porwanie Maxa Lindera (Únos Maxe Lindera, 2016)

Filed under: Cizojazyčné,Rozhlasové hry — Premek @ 23:50

Izabela Żukowska. Rozhlasová hra. Zvuk Andrzej Brzoska. Hudba Marian Szałkowski. Režie Janusz Kukuła.

Osoby a obsazení: Alexander Hertz, majitel filmového studia „Sfinx“ (Wiktor Zborowski), Mordechaj Towbin, majitel filmového studia „Kanto Force“ (Marian Opania), Max Linder, filmový herec (Krzysztof Gosztyła), Jan Skarbek-Malczewski, kameraman filmové společnosti „Sfinx“ (Sławomir Pacek), Towbimova sekretářka (Joanna Pach-Żbikowska).

Natočeno 2016 Premiéra 26. 11. 2016 (Polskie Radio Jedynka, 17:10 h.).

Pozn.: Rozhlasová hra vznikla ve spolupráci s Narodowym Instytutem Audiowizualnym (Národním audiovizuálním ústavem).

Lit.: anonym: „Porwanie Maxa Lindera“ – historia z czasów pionierów polskiego kina. In web Polskie Radio Jedynka,  26. 11. 2016 (článek). – Cit.:  Słuchowisko autorstwa Izabeli Żukowskiej opowiada historię, która zdarzyła się naprawdę. Spektakl wyreżyserował Janusz Kukuła.

Gdy 28 grudnia 1895 roku w paryskiej Grand Cafe odbył się pierwszy pokaz kinowy, bracia Lumiere nie przypuszczali zapewne, że są prekursorami sztuki, która zdominuje kolejne dekady. Gdy echa tego pokazu dotarły do Warszawy, nikt z pewnością nie myślał, iż niedługo północny odcinek ulicy Marszałkowskiej zyska miano warszawskiego Broadwayu. (more…)

Host do domu – Dan Moravec (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:30

Host: rozhlasový dokumentarista Dan Moravec. Rozhlasový dokument? Důležitý je autorský vklad. A taky, aby to lidi bavilo.  V tom správném dokumentu musí být vrstvy a přesah. „Musíme se dotýkat obecnějších témat,“ říká Dan Moravec. Moderuje Dalibor Gondík.

Natočeno 2016. Premiéra 29. 11. 2016 (ČRo 2 Praha, 11:05 h.). K poslechu zde.

Lit.: Gondík, Dalibor – Horálková, Elena: Rozhlasový dokument? Důležitý je autorský vklad. A taky, aby to lidi bavilo, říká Dan Moravec. In web ČRo 2 Praha, listopad 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Má v sobě zvídavost, empatii a pokoru. A taky trpělivost. V jeho oboru je to důležité. V dokumentaristické kuchyni musí totiž všechno zrát. A uzrát.

„Mně se líbí, když autor má vizi toho, co chce říct a jak to chce říct. Ale měl by být pokorný. Aby když život přinese něco, co nevymyslel, tak aby tomu dal přednost. Protože to je možná mnohem zajímavější,“ je přesvědčený Dan Moravec, vedoucí Tvůrčí skupiny Dokument v Českém rozhlase.

Dokument může mít 5 minut stejně jako 50. Důležitý je obsah, forma, zpracování. „A ten autorský vklad. A taky to, aby to posluchače bavilo.“ Neméně důležitá je i dobrá technická kvalita snímku. „Snažíme se, aby dokumenty, a je to otázka autorských práv, byly podcastovatelné. To znamená, aby si je lidi mohli postit do sluchátek, když mají náladu.“  (more…)

Co se děje za polárním kruhem (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:04

Romana Lehmannová. Lidé se tam nerodí, ani nepohřbívají. Beze zbraně se nikdo za město neodváží. Souostroví Svalbard leží v Severním ledovém oceánu daleko za polárním kruhem. Žije tam stejně ledních medvědů jako lidí. Místní už jsou na všude přítomné zbraně zvyklí, taky na věčně zmrzlou půdu, polární den, noc i maximálně osmadvacet piv na celý měsíc. A zvykli si na to i čeští vědci. Jsou totiž už léta součástí celosvětového výzkumu arktické přírody. Ale vědu si musí tvrdě odpracovat, nehostinná tundra desítky kilometrů od civilizace nic neusnadní.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 12. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.). Repríza 3. 2. 2019 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.); 29. 5. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).

Lit.: Lehmannová, Romana: Lidé se tam nerodí, ani nepohřbívají. A vědci tam chodí jen se zbraní… Dokument z míst, kam se nepodíváte. In web ČRo 2 Praha, prosinec 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Místní už jsou na zbraně zvyklí. Stejně jako na věčně zmrzlou půdu, polární den, noc i maximálně 28 piv na celý měsíc. Zvykli si na to i čeští vědci.

Souostroví Svalbard leží v Severním ledovém oceánu. Žijí tam vlastně jen vědci. Beze zbraně se nikdo z nich za město neodváží. Žije tam totiž stejně ledních medvědů jako lidí. Co se děje za polárním kruhem?

Vědci a studenti z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity jsou už léta součástí celosvětového výzkumu arktické přírody. Když začnou zrát třešně, posílají nákladní lodí metráky jídla a první z nich si začnou balit krosny. Začátek prázdnin už nestihnou, tou dobou jsou na cestě do Arktidy. Na souostroví Svalbard. Do země ledních medvědů.

Vždycky na podzim jsme zvali vědce i studenty do rozhlasových pořadů. Fascinovalo mě, že tak vzdálená Arktida je nám vlastně blízká. Že my tady v Evropě ovlivňujeme arktickou přírodu a ona nás. Nikdy jsem nechápala, proč toho nevyzkoumali za to léto víc. Že to kolikrát shrnuli do jedné věty.

Zima uprostřed léta

Na začátku července jsem tam přistála i já. Doma bylo kolem 25 stupňů, ve městě Longyearbyen pět nad nulou. Pršelo, vlastně lilo. A když jsme se kodrcali autem po těch pár kilometrech silnic, co tam mají, byly za oknem jenom černé a hnědé šmouhy. Žádné barvy zelených stromů, žádný čistě bílý sníh. Jenom bahnité pobřeží, zkalené moře, nákladní přístav a kamenité úpatí hor se zbytky uhlí.

Aspoň ty dřevěné domy, že jsou barevné. Žluté, modré, červené, všechny bez plotů, bez zahrad, místo toho kolem nich jízdní kola, kanystry, barely a stovky sněžných skútrů beze sněhu. Ten v létě prosvítal až na horách v dálce. Ohřeju se pár hodin na vědecké základně na kraji města a odplouvám. Několik hodin na moři na lodi, pak na člunu. Až teď jsem porozuměla, proč se sem tak rádi vrací.

Jenom led a jinak nic

Ostrý ledový vítr, světle modrá obloha bez mraků a deště zalitá sluncem. Temně modré moře. Doprovází nás mohutný černý hřbet kosatky dlouhý jak výletní loď, tuleni a spousta ptáků. Zasněžené špičky hor vypadají tak blízko.

Na hladině plují kusy křišťálově čistého ledu. Terénní stanice vědců je na nekončícím kamenitém pobřeží jak bílý drobek. Kolem dokola nic. Žádné město, žádné silnice. Ze člunu si táhneme všechno sami, těžké bedny, sudy a jako první zbraň. Tady už si pomůžeme jenom my sami.

Noční Čajovna Honzy Dědka – Jan Čapek (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:03

O životě a práci s designérem Janem Čapkem hovoří Honza Dědek.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 12. 2016 (ČRo 3 Vltava, 23:15 h.).

 

Older Posts »

Powered by WordPress