Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 9. 2014

Ahasver (1956)

Filed under: Cizojazyčné,Rozhlasové hry — Premek @ 14:24

Walter Jens. Rozhlasová hra.  Režie Fritz Schröder-Jahn.

Účinkují Ludwig Cremer a Paul Hoffmann.

Nastudoval NDR, listopad 1956.

Lit.: anonym: Erstsendung von Walter Jens’ »Ahasver«. In web Chronik der ARD, b. d. (anotace). – Cit.: Beim HR kommt die Hörspielfassung von Walter Jens’ »Ahasver«, der christlichen Legende vom »ewigen Juden«, in einer Koproduktion mit RIAS Berlin zur Erstsendung. In der Inszenierung von Theodor Steiner sind u.a. Heinz Klingenberg und Kurt Erhardt zu hören. Die Produktion bekommt 1956 den Schleussner-Schüller-Preis des HR. Im November inszeniert Fritz Schröder-Jahn für den NDR eine eigene Version mit Ludwig Cremer und Paul Hoffmann.

Ahasver (1956)

Filed under: Cizojazyčné,Rozhlasové hry — Premek @ 14:22

Walter Jens. Rozhlasová hra. Režie Theodor Steiner.

Účinkují Heinz Klingenberg, Kurt Erhardt.

Natočeno 1956. Premiéra 5. 3. 1956.

Pozn: Hra získala Schleussner-Schüller-Preis v roce 1956.

Lit.: anonym: Erstsendung von Walter Jens’ »Ahasver«. In web Chronik der ARD, b. d. (anotace). – Cit.: Beim HR kommt die Hörspielfassung von Walter Jens’ »Ahasver«, der christlichen Legende vom »ewigen Juden«, in einer Koproduktion mit RIAS Berlin zur Erstsendung. In der Inszenierung von Theodor Steiner sind u.a. Heinz Klingenberg und Kurt Erhardt zu hören. Die Produktion bekommt 1956 den Schleussner-Schüller-Preis des HR. Im November inszeniert Fritz Schröder-Jahn für den NDR eine eigene Version mit Ludwig Cremer und Paul Hoffmann.

Rok 1968 očima ruských disidentů (1990)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:04

Připravili Stanislav Berkovec a Jana Klusáková.

Natočeno 1990.

Pozn.: Cena rozhlasové federální žatvy 1990.

Radioateliér vs. Interpretation #1 (2014)

Filed under: Radioacustica, Radioateliér — Premek @ 8:54

Sestřih z mezinárodního festivalu improvizační hudby, který se konal v červenci 2014 v hlavním městě z iniciativy Agosto Foundations. Připravil Michal Rataj.

Natočeno v roce 2014. Premiéra 3. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.; 30 min).

Krize inteligence (1992)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 8:50

František Xaver Šalda. Úvaha z roku 1931. Připravila Dagmar Jaklová. Režie Petr Adler.

Účinkuje Petr Adler.

Natočeno 1992. Repríza 3. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.; 15 min) v cyklu Psáno kurzívou; 4. 9. 2017 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.; 15 min) v cyklu Psáno kurzívou.

Pozn.: Stať českého literárního kritika F. X. Šaldy (1867-1937) o ztrátě víry v intelekt a o záměně myslitele mikrologickým „odborníkem“ vyšla v Šaldově Zápisníku v dubnu 1931. Autor dochází k dodnes platnému závěru: Člověk nemůže být živ z formulek, liter, z cifer, ani z ostatního kupeného vědění a poznání pouze materiálního. To všecko jsou jen podmínky, které musí být oživeny duchem a jím proměněny v mravní a tvořivé energie.

29. 9. 2014

Bude to pekný pohreb (Bude to pěkný pohřeb, 2014)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 14:42

Václav Pankovčín. Rozhlasová hra z prostředí slovenské vesnice viděné očima magického realismu. Dramatizace Michaela Zakuťanská.  Dramaturg Ján Šimko. Mistr zvuku Peter Pištek. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Produkce Silvia Matovská. Režie Laco Kerata.

Osoby a obsazení: Václav Pankovčín (Vladimír Hajdu), Vašo (Viktor Vrbiar), Jakub (Vladimír Jedĺovský), otec Jánoš (Miroslav Trnavský), mama Marija (Lenka Košická), děda (Ján Mistrík), baba Peťova (Lena Košická), Šalmaha (Ivan Vojtek). Dále účinkují Lucia Vráblicová, Marián Labuda ml., Judita Bilá, Ĺubomír Paulovič, Tibor Vokoun, Danica Matúšová.

Natočeno 2014. Premiéra 28. 9. 2014 (Rádio Devín, 20:00 h.; 57 min.). Česká premiéra 4. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).

Lit.: anonym: Bude to pekný pohreb. In web Rádio Devín, září 2014 (anotace). – Cit.: Započúvajte sa 28.9.2014 o 20.00 do premiéry originálnej rozhlasovej hry z prostredia slovenskej dediny, vidného očami magického realizmu. Autorka Michaela Zakuťanská hru napísala z  próz Václava Pankovčína.

Predčasne zosnulý, kritikou i čitateľmi veľmi oceňovaný slovenský autor (1968-1999) bol kvôli svojmu štýlu, práci s jazykom a schopnosti ozvláštniť presné pozorovania každodenného života magickými prvkami pripodobňovaný k autorom ako G. G. Marquéz či M. V. Llosa.V rozhlasovej podobe uvedieme jeho poviedky v originálnej dramatizácii mladej autorky Michaely Zakuťanskej, ktorá za svoje divadelné hry a filmové scenáre už získala nejedno prestížne ocenenie.

Lit.: anonym: Václav Pankovčín: Bude to pekný pohreb. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2014 (anotace). – Cit.:  Rozhlasová dramatizace povídky předčasně zesnulého slovenského autora, který je přirovnáván svým literárním stylem a jazykem ke Gabrielu Garcíovi Marquézovi a Mariu Vargasovi Llosovi.

Václav Pankovčín se narodil 21. května 1968 v Humenném. Po absolvování střední školy studoval žurnalistiku v Bratislavě. Byl redaktorem deníků Smena, SME a Pravda a současně působil jako pedagog na Katedře žurnalistiky FF UK. Zemřel třicetiletý, 18. ledna 1999 v Bratislavě. 

V roce 1997 vyšla poprvé kniha Bude to pekný pohreb. V povídkách se prolínají reálné příběhy s prvky fantazijní imaginace a zázračnosti.  Sám autor o svém díle prohlásil: „Balansovanie na hrane reálneho a magického u mňa vychádza skôr z toho, že od detstva som si rád vymýšľal. Je to podmienené aj dávkou fantázie, niečím, čo má človek zažité, čo zdedil a čo prežíva. Pritom treba pripomenúť, že urieknutie či počarenie sa na mnohých miestach a nielen na východnom Slovensku považuje za úplne normálny jav, v ktorý verí veľa ľudí.“ 

Jiří Terš – muž silného hlasu a křehkého srdce (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:50

Vzpomínkový pořad na rozhlasáka Jiřího Terše. Připravila Květa Bodollová.

V pořadu vzpomínali kolegové a přátelé  Iva Kokešová (moderátorka ČRo Plzeň), Stanislav Jurík (moderátor ČRo Plzeň), Zdeněk Levý (ředitel ČRo Plzeň), Pavel Maršát (vedoucí oddělení programu ČRo Plzeň), Eva Vysloužilová (zakladatelka taneční školy a choreografka), Petr Handl (editor vysílání ČRo Plzeň), Kateřina Šmídová (zprávařka ČRo Plzeň), Miloš Skalka (diskžokej a moderátor), Jiří Blažek (redaktor ČRo Plzeň), Vladimír Bernášek (publicista a redaktor ČRo), Květa Bodollová (moderátorka ČRo Plzeň).

Připravil ČRo Plzeň v roce 2014. Premiéra 10. 9. 2014 (ČRo Plzeň, 11:15 h.; 50 min.) v cyklu Náš host.

Lit.: Bodollová, Květa:  Jiří Terš – muž silného hlasu a křehkého srdce. In web ČRo Plzeň, září 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Ten obrázek býval stejný. Ať už bylo brzy ráno, poledne nebo večer. Procházíme zamyšleni kolem otevřených dveří číslo tři v přízemí rozhlasové budovy. Tady se chystají zprávy. A vy hned tušíte, že službu má Jirka, okamžitě totiž vámi projede jeho energie. „Nazdár, ahóóój, jak se máš, jak se daří, nezajdeme zas někdy na pivko?“ Hned se cítíme příjemně, máme dobrou náladu. On nás krásně přivítal a my odcházeli s úsměvem k mikrofonu. Tohle on s námi dokázal a nám to bude moc chybět.

Zpráva o tom, že zemřel v pátek 5. září nad ránem v Itálii, zřejmě na srdeční slabost, nás všechny ochromila. Jemu, který bohatě rozdával svoji energii, tak na překonání zdravotních potíží už nestačila.

Zbývá nám jen vzpomínat. Ze záznamu si můžeme poslechnout jeho výrazný hlas. Kdo ho neznal, mohl si myslet, že za mikrofonem sedí statný chlap. Kdysi takový býval. Výborně tančil a dovedu si představit, jak upadám do mdlob, když mě takový muž stiskne a vede parketem. Byl na něho krásný pohled.

(more…)

Tartuffe II. (1960)

Filed under: Literární pásma — Premek @ 13:02

Jindřich Švehla. Satirický kabaret Divadla Rokoko – stylizovaný referát na divadelní představení.

Osoby a obsazení: Tartuffe (Darek Vostřel), ředitel podniku (Otakar Otto Žebrák), informátor (Jiří Lír), ona (Jitka Frantová), on (Antonín Šůra), snobi (Jiří Šašek, Věra Preslová, Jiří Lír), vrchní (Vlastimil Bedrna) a další. Zpívají Vlastimil Bedrna a Hana Hegerová.

Natočeno 1960. Repríza 8. 11. 1963 (Československo I, 11:00 h.).

Obsah: 1. Úvodní referát – 2. Tartuffův výstup – 3. Informátor – 4. Dívka zajímavých názorů (píseň) – 5. Povinnost volá – 6. Celito – 7. Jenom bloud (píseň) – Šach mat

Bomba na Hirošimu (2014)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 11:55

Daniel Kroupa. Fejeton.

Natočeno 2014. Premiéra 6. 8. 2014 (ČRo Plus, 6:33 h.; 3 min.).

Lit.: Kroupa, Daniel: Daniel Kroupa: Bomba na Hirošimu. In web ČRo Plus, srpen 2014 (text fejetonu + nahrávka k poslechu). – Cit:  Jediná bomba svržená na město zabila 70 tisíc lidí hned a další desítky tisíc v následujících měsících a letech. Ano, mluvíme o Hirošimě, o šestém srpnu 1945, o americkém letadle Enola Gay, které vezlo jadernou bombu jménem Little Boy, tedy chlapeček. Mluvíme o hrůze, jakou si do té doby lidstvo nedokázalo ani představit. Účelem tohoto strašlivého bombardování, které postihlo o tři dny později i město Nagasaki, bylo přinutit Japonsko ke kapitulaci, a tak ukončit Druhou světovou válku i v Tichomoří. 

Otázky, které se od té doby stále opakují, zní: bylo to opravdu nutné? Muselo zahynout takové množství, převážně nevinných lidí? Nebylo by bývalo lepší dokončit válku konvenčními zbraněmi? Nestačilo by, kdyby Američané demonstrativně odpálili bombu na odlehlém místě, k tomu, aby se japonské vojenské velení přesvědčilo, že nemá šanci zvítězit? Nebylo to spíše vyčerpání japonských sil, co by ukončilo válku i bez použití atomové energie?  (more…)

Hyänen (Hyeny, 1971)

Filed under: Cizojazyčné,Radiodokument — Premek @ 11:37

Peter Leonhard Braun. Obhajoba opovržené šelmy. Dokument – feature. Zvuk Dieter Großmann. Režie Peter Leonhard Braun.

Připravil Sender Freies Berlin (SFB, 54 min.). Premiéra 24. 11. 1971.

Pozn.: Feature získal Prix Italia 1972.

Pozn. 2: Ukázky použity v dokumentu Der Godfather Leo (2017).

Česká verze

Lit.: anonym: Hyänen. In web Deutschland Radio Kultur, 1. 2. 2012 (článek). – Cit.: Ein Klassiker der Featuregeschichte: Als der Autor Peter Leonhard Braun und der Toningenieur Dieter Großmann am Rande des Ngoro-Ngoro-Kraters in Tansania ankamen, besaßen sie als einzige Weiße die Erlaubnis, eine Zeit lang innerhalb der am dichtesten besiedelten Tierwelt der Erde zu leben.

Ihr Auftrag war, das Jahrhunderte alte Bild von der Hyäne als feigem Aasfresser akustisch zu widerlegen. 21 Nächte lang folgte ein zum Aufnahmewagen umfunktionierter Landrover den Steifzügen der Hyänen. Das Resultat: Eine Reportage von akustischer Brillanz und zoologischer Einmaligkeit.

Peter Leonhard Braun, geboren 1929 in Berlin. Autor, Regisseur und Leiter der Feature-Abteilung des SFB von 1974 bis 1994, ein Pionier des „akustischen Films“ und des Radio-Features. 1973 Prix Italia für „Glocken in Europa“. Organisator des Prix Europa und der Internationalen Featurekonferenz. 2007 erhielt Peter Leonhard Braun den Audio Luminary Award für sein Lebenswerk. Der Preis wurde beim Third Coast Festival in Chicago vergeben.

Older Posts »

Powered by WordPress