Cyklus komentovaných koláží českých autorů se zkušeností exilu připravil Martin Dolejský, archivář Literárního archivu Památníku národního písemnictví (Muzea literatury).
Natočeno 2025. Premiéra 1. dílu 15. 3. 2025 (ČRo 3 Vltava, 8:40 – 9:20 h.; 31 min.) v cyklu Víkendová příloha.
Obsah: 1. Prchavé kouzlo okamžiku… Život a dílo básníka Ivana Blatného (1919-1990). Literatura umlčovaná, za železnou oponou, v exilu? Přes všechny snahy o vyloučení a umlčení, literární tvorba „mimo domov“ ve druhé polovině 20. století vznikala a je neoddělitelnou součástí té tuzemské.
Lit.: Dolejský, Martin: Krásné jsou ostrovy našich snů. Literatura umlčovaná, za železnou oponou, v exilu. In web ČRo 3 Vltava, 15. březen 2025 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Přes všechny snahy o vyloučení a umlčení, literární tvorba „mimo domov“ ve druhé polovině 20. století vznikala a je neoddělitelnou součástí té tuzemské. Poslouchejte třináctidílný cyklus Martina Dolejského.
Český exil měl ve 20. století tři nejvýznamnější vlny, a to v roce 1938, 1948 a 1968. Ze země, pod vlivem politických událostí, odešlo velké množství významných osobností kultury včetně básníků, spisovatelů, filozofů, novinářů, nakladatelů a dalších. Ti se potom prostřednictvím uměleckého díla vyrovnávali s odtržením od své domoviny i rodného jazyka. Řada z nich se snažila vyjadřovat k situaci v Československu, pomáhat lidem doma, u některých spatřujeme projev izolovanosti, rezignace. (…)