Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 5. 2024

Penderwickovi (2024)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 15:56

Jeanne Birdsall. Nostalgický a svérázně vtipný příběh je stejně bezstarostný jako letní den. Kompletní audiokniha. Překlad Jitka Herynková.

Čte  Aleš Procházka.

Natočeno 2024. Vydalo Tympanum v roce 2024 (MP3, celková délka 7 hod. 30 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Jsou letní prázdniny a čtyři sestry Penderwickovy – Rosalinda, Skye, Jane a Batty – se po změně plánů vydávají se svým otcem do pronajaté chaty na panství Arundel. To, co mělo být odpočinkovým časem, se nakonec stane dny plnými nečekaných dobrodružství. Sestry mají plné ruce práce s objevováním letního kouzla rozlehlých zahrad Arundelu, půdy plné pokladů, ochočených králíků a kuchařky, která peče nejlepší perník v Massachusetts. Nejlepším objevem je však Jeffrey Tifton, syn majitele Arundelu, který se rychle ukáže jako dokonalý parťák pro jejich dobrodružství. Mezi dívky zapadne, a to i přes svou příšernou, snobskou a arogantní matku, která je rozhodnutá poslat ho do vojenské internátní školy. Ledová paní Tiftonová není z Penderwickových tak nadšená jako Jeffrey a varuje je, aby se vyhýbali problémům. Což samozřejmě udělají – nebo ne? Jedno je jisté: bude to léto, na které Penderwickovi nikdy nezapomenou. (anotace)

Dopisy Otce Vánoc (2024)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 15:54

J. R. R. Tolkien. Dokážete si představit, že byste napsali Ježíškovi a dostali odpověď? Kompletní audiokniha. Překlad Stanislava Pošustová-Menšíková, Vít Penkala.

Čte Otakar Brousek II.

Natočeno 2024. Vydalo Tympanum v roce 2024 (MP3, celková délka 2 hod. 30 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  „Tak jsou tady Vánoce! Ta úžasná událost, kterou nemůže poskvrnit žádná ‚komercionalizace‘ – pokud to nedovolíme.“ Každý prosinec přicházela dětem J. R. R. Tolkiena obálka se známkou ze Severního pólu. Uvnitř byl dopis napsaný podivným pavoučím písmem a krásná barevná kresba nebo nějaké náčrtky. Dopisy byly od Otce Vánoc. Vyprávěly se v nich podivuhodné a úžasné příběhy ze života na Severním pólu: jak se všichni sobi utrhli a rozházeli dárky všude kolem; jak Lední medvěd náchylný k nehodám vylezl na Severní pól a propadl střechou domu Otce Vánoc a mnoho dalších. Někdy Lední medvěd načmáral nějakou poznámku a někdy malý elf Ilbereth psal svým elegantním písmem a dodával příběhům ještě více života a humoru. Žádný čtenář, ať už malý nebo velký, nemůže nebýt okouzlen vynalézavostí a „autentičností“ Tolkienových Dopisů od Otce Vánoc, které psal autor svým dětem od roku 1920, kdy byly jeho prvorozenému synkovi Johnovi právě tři roky, do roku 1943, kdy bylo jeho nejmladšímu dítěti, dceři Priscille, čtrnáct let. (anotace)

Dobrovský & Šídlo – Jak dezinformace ovládly Slovensko (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 15:52

93. díl podcastu připravili Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.

Hovoří Vladimír Šnídl, reportér slovenského Denníku N.

Natočeno 2024. Webová premiéra 31. 5. 2024 (57 min.).

Lit.: anonym: Jak dezinformace ovládly Slovensko. In web YouTube Paměť národa, 31. 5. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  “O Česko nemám strach, my jsme na tom mnohem hůř,“ myslí si slovenský novinář. Jak Slovensko odolává dezinformacím po atentátu na premiéra Fica? Jaký je rozdíl mezi dezinformačními scénami Česka a Slovenska? (…)

Maigretova gangsterská partie (2024)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 14:31

Georges Simenon. Kompletní audiokniha. Překlad Alena Jurionová. Režie Hynek Pekárek.

Čte Jan Vlasák.

Natočeno 2024. Vydal OneHotBook 21. 5. 2024 (1 CD MP3, katalogové č. AK685; EAN 8594169486857; celková délka nahrávky 5 hodin). Ukázka k poslechu zde.

Série: Komisař Maigret

Pozn.: Cože? Mafie chce mít v Maigretově revíru dobré bydlo? Zamítá se!

Plískanice nuzného poválečného roku popudily Maigreta k zádumčivosti a na náladě mu nepřidává ani případ ukradené mrtvoly z rue Fléchier v IX. pařížském obvodu. Zásoby komisařovy trpělivosti odčerpal jednak zapšklý inspektor Lognon, jenž se k únosu těla nachomýtl a v řešení záhady vidí šanci na docenění své pedanterie, jednak madam Lognonová, která Maigretovi vymluví díru do hlavy, ačkoli pouliční přestřelka ještě ani nevypukla. Situace se však povážlivě vyhrotí, když detektiv od kolegy z FBI zjistí, že parta amerických lupičů si udělala z Paříže rejdiště pro vyřizování účtů. Jenže podcenila elán příslušníků Sûreté. Partie s mafiány zavede policisty do vypečené italské restaurace, k belgické poběhlici, k nadmíru podivným novomanželům a do penzionu Na dobrém bydle. Pouze jistý vysoký blondýn při zátahu Maigretovi zaclání snad ještě protivněji než horlivec Lognon…

V předloze k filmu Komisař Maigret zuří (1963) s Jeanem Gabinem v titulní roli se mistr detektiv z nábřeží Zlatníků poprvé utkává s organizovaným zločinem ze zámoří.  (anotace)

Lit.: Vavrečka, Lukáš: Maigret ještě noirovější. In web Naposlech.cz, 11. 11. 2024 (recenze). – Cit.: Vydavatelství OneHotBook vydává sérii románů se slavným vyšetřovatelem Maigretem již od roku 2016. Po celou dobu má interpretaci v režii Hynka Pekárka na starosti Jan Vlasák. Co se ale za tu dobu změnilo? A jak se to odráží na nejnovější audioknize ze série?

Nutno říct, že stejně jako David Suchet vytvořil svého času zcela kanonickou podobu Hercula Poirota pro televizní adaptace jeho případů, podařilo se Janu Vlasákovi za posledních osm let stvořit kanonického Maigreta pro českého posluchače. Po delší odmlce (loni nevyšel v Česku ani jeden Simenonův román) vydalo OneHotBook letos hned dva, z nichž nejnovější nese název Maigretova gangsterská partie.

Než se ale k audioknize dostaneme, měli bychom netradičně začít hudbou. Tu pro celou sérii po všechny ty roky skládá Michal Hörnig. Svého času přišel s ikonickým hudebním motivem hraným na akordeon – Maigretovy případy tak začínaly velmi dramaticky, naléhavě a také velmi francouzsky. Atmosféra hudby až překvapivým způsobem vystihovala, jak leckdy špinavé prostředí dobových pařížských ulic, tak Maigretovu zádumčivost. Tutéž hudební stopu slyšíme ještě v úvodu audioknih Maigret se brání a Maigretova trpělivost (obojí z roku 2019), následuje však odklon k melancholickému klavíru. Melodie zůstává prakticky tatáž, pouze ji přehrává piano ve dvou různých aranžmá pro audioknihy Maigretův první případ z roku 2020 a Můj přítel Maigret z roku následujícího.

Rok 2022 se nese ve znamení návratu – a to jak k dříve běžné frekvenci dvou vydaných Maigretů za rok, tak k původní podobě znělky. Řeč je o nahrávkách Maigret a zločin na vsi a Maigret váhá. A konečně po téměř dvouleté odmlce tu máme nejnovější dvě audioknihy s oblíbeným protagonistou, počínaje Vraždou v hotelu Majestic. Zde je melodie pojatá opět zcela odlišně, přičemž aranžmá nápadně připomíná hudbu, kterou bychom si mohli snadno spojit s žánrem noir či americkou drsnou školou, chcete-li. Melodickou linku přebírá žesťový nástroj a pod ním slyšíme bicí s metličkou, basu a piano. A evidentně nejde o náhodu.

Ze zaměstnanecké skříňky v nóbl hotelu Majectic totiž v tomto příběhu vypadne uškrcená Američanka v černých šatech. Slétají se novináři, nechybí zámožný manžel, pletky se ženami, vyděračské praktiky, zkrátka to Maigret včetně celého nábřeží Zlatníků nemá mít jednoduché.

Všechno jako by ale nápadně spělo k vydání Maigretovy gangsterské partie, kde se motiv Američanů v Paříži rozpracovává ještě důkladněji včetně noirových prvků. Georges Simenon nám v téměř pětihodinové interpretaci Jana Vlasáka představí tajemné nohsledy prohledávající byty, únos těla, pouliční přestřelky a kolegy z FBI.

Zdá se, jako by byla celá série z audioknižního a tedy i hudebního hlediska velmi dobře promyšlena až prokomponována. Škoda pouze toho, že v případu v hotelu Majestic je hlasitost hudby a mluveného slova poněkud nevyvážená, takže se posluchač leckdy může až polekat, když se obě složky náhle vystřídají. V nejnovější audioknize už tomu tak ale naštěstí není. Navíc si můžeme povšimnou velmi elegantního užití ruchů – celé to totiž začíná tím, že u Maigreta zazvoní telefon. Podobně pak uslyšíme například zavěšení sluchátka.

Každopádně lze s jistotou říct, že i tato audiokniha ze série se bude řadit k těm, které vždycky znovu potěší.

Strakaté uši a sušení padouši (2024)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 14:23

Daniela Fischerová. Kompletní audiokniha. Režie Natália Deáková.

Čte Petr Čtvrtníček.

Natočeno 2024. Vydal OneHotBook 8. 4. 2024 (1 CD MP3, katalogové č. AK548; EAN 8594169485485; celková délka nahrávky: 2 hodiny 50 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Všude kolem pravěk. A do toho je navíc nutno polidštit ufony. Přesněji řečeno flufóny…

V místech, kde se jednou budou rozkládat Čechy, se u paty budoucí bájné hory Blaník usadil kmen Strakatých uší vedený šamanem Tě pérem. Jeho zvídavá omladina zastoupená holkou Sojkou a klukem Tě pírkem, kteří by si už moc rádi malovali uši tak jako všichni zdejší dospělí lovci a sběrači, zrovna objevila kouzlo poezie a písmenek, když vtom… Když vtom v kraji přistanou flufóni z planety, kde se pokrok nejdřív raketově urychlil a potom stejným fofrem zvrhnul. A co víc, desatero mimozemských padouchů, které jejich přešlechtěná kultura zavrhla jako trestance, hodlá území kolonizovat pěkně po vyvrhelsku. To jako vážně? No to by tak hrálo! Jestli to se zemí pod Blaníkem nemá jít z kopce, je třeba urychleně jednat. Moudré kmenové hlavy naštěstí cítí, že vesmír je poměrně úhledný a nesnáší lži. A tak vymyslí plán… (anotace)

Lit.: Tarnovský, Marek:  Nejednoznačnost světa pro malé posluchače. In web Naposlech.cz, 31. 5. 2024 (recenze). – Cit.:  Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout. (more…)

Maigretův první případ (2020)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 14:06

Georges Simenon. Kompletní audiokniha. Překlad Jiří Pechar. Režie Hynek Pekárek.

Čte Jan Vlasák.

Natočeno OneHotBook 16. 6. 2020 (1 CD MP3, katalogové č. AK351; EAN 8594169483511; celková délka nahrávky 5 hodin 42 minut).  Ukázka k poslechu zde.

Série: Komisař Maigret

Obsah: 1. – 2. Flétnistova výpověď – 3. – 4. Richard lhal – 5.- 6. Otec Paumelle si připíjí – 7. – 8. Starý pán z Boulonské třídy – 9. – 10. První touhy Maigretovy ctižádosti – 11. – 12. Malá rodinná oslava – 13. – 14. Smích paní Maigretové – 15. – 16. Jeden mlčí a druhý má řečí nazbyt – 17. – 19. Oběd v plenéru.

Pozn.: Dnes je komisař znepokojen. Kdo ví, jestli by mu nebylo milejší, kdyby se v pravou chvíli Maigret nesklonil a neztlumil tak ten úder? Jak u čerta tenhle začátečník mohl odhalit všechno to, co odhalil? Každý začátek je těžký. Píše se rok 1913 a šestadvacetiletý Maigret to po čtyřech letech u policie dotáhl na sekretáře komisaře. Práce na kriminálce ho ale neuspokojuje: chtěl by výš, do oddělení vražd na Zlatnickém nábřeží! Když má jedné noci úmornou službu, dostaví se na komisařství potlučený mladík, který zaslechl volání o pomoc a střelbu v sídle zámožné rodiny. Maigret se na vlastní pěst vydává incident vyšetřit. Ještě netuší, že právě otevírá svůj první případ, v němž naruší nepsané dohody mezi privilegovanými kruhy a strážci zákona. (anotace)

Mediální cirkus – Robert Záruba (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 13:46

Připravila Marie Bastlová.

Hovoří sportovní komentátor Robert Záruba.

Natočeno 2024. Webová premiéra 31. 5. 2024 (Seznam Zprávy, 11:00 h.; 49 min.).

Lit.: Bastlová, Marie: Odchod z ČT? Umím si to představit, říká Robert Záruba. In web Seznam Zprávy, 31. 5. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Má za sebou maraton komentování hokejových zápasů, které vyvrcholily na mistrovství světa v Praze. I přes pozitivní ohlasy ale není Robert Záruba se svým výkonem spokojený. „Byl to lehký průměr,“ řekl v podcastu Mediální cirkus.

Legenda české sportovní publicistiky, šéfkomentátor Redakce sportu ČT Robert Záruba seděl ve studiu pár dní po mistrovství světa v ledním hokeji v Praze. Na otázku, jak si ho užil, odpovídá: „Nesnáším tohle slovo.“ A vysvětluje, že je v pracovním zápřahu už od konce zimy. „To jsou dvě takové věty před začátkem mistrovství světa, které se hraje v květnu, tedy po extraligovém play off, přípravě národního mužstva, kdy já toho mám úplně nad hlavu. A někdo mi řekne: Tak ti to začíná, co? A já už v únoru jedu na pětku,“ říká.

Podle něj pak dotyčný řekne, aby si mistrovství hlavně užil. „To je opravdu užívání, protože pro mě to je náročná operace. Ty tři týdny jsou pro mě úplně časový masakr, a když je to doma to mistrovství, tak o to víc,“ vysvětluje. Podle něj byl letošek extrémní, protože musel před začátkem mistrovství stihnout dokončit dokument o legendárním hokejistovi Václavu Nedomanském: „Takže už jsem toho měl opravdu dost.“

Hovory Plus – Markéta Pášmová (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 11:55

Zlín žije 64. ročníkem filmového festivalu pro děti a mládež. A čím žijí jeho organizátoři? Pozvání do Hovorů přijala umělecká ředitelka Zlínfestu – Markéta Pášmová. Ptá se Vladimír Kroc.

Natočeno 2024. Premiéra 31. 5. 2024 (ČRo Plus, 22:05 h.).

Noční Mikrofórum – Michal Velebný (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 11:55

Host: Michal Velebný, šéf restaurátorské dílny Škoda muzeum v Mladé Boleslavi. Co ho fascinuje na závodních motorech? Jak těžké bylo oživit unikátní speciál Škoda 1100 OHC z přelomu padesátých a šedesátých let? A který automobil ze sbírky škodováckého muzea ho nejvíc „bere za srdce“? Moderuje Jan Burda.

Natočeno 2024. Premiéra 31. 5. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:30 h.).

Američanův příběh (2024)

Filed under: Povídky — Premek @ 11:54

Arthur Conan Doyle. Desperáti a prudké povahy na divokém západě osnovají spravedlivou ve stylu – oko za oko, zub za zub. Překlad Stanislav Pavlíček. Pro rozhlas připravila Petra Hynčíková. Účinkuje David Krchňavý. Režie Jakub Doubrava.

Natočeno 2024. Premiéra 31. 5. 2024 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.; 24 min) v cyklu Hororové povídky.

Older Posts »

Powered by WordPress