Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2023

KO podcast – Matěj Hollan, znalec plný protikladů (2023)

Filed under: Podcast — Premek @ 23:17

Připravil Oto Klempíř.

Hovoří politik a muzikolog Matěj Hollan.

Natočeno 2023. Webová premiéra 30. 11. 2023 (KO podcast, 50 min.). K poslechu zde.

Pan president na návštěvě ve Frenštátě (1946)

Dokumentární záznam. Tvůrci nezjištěni.

Hovoří dr. Edvard Beneš.

Natočeno 13. 8. 1946. Premiéra 17. 7. 1946 (sic!) (1 rozhlasová fólie č. 124, inventární č. 11709).

Odpustit? 1/6 (2023)

Filed under: Podcast,Radiodokument — Premek @ 21:44

Ridina Ahmedová. Šestidílná podcastová série. Kreativní producentka a dramaturgyně Veronika Ruppert. Zvuk Jaroslav Pokorný. Hudba Ridina Ahmedová a Jaroslav Pokorný. Vizuály Adam Křena.

Natočeno 2023. Premiéra 1. dílu 3. 12. 2023 (ČRo Plus, 14:34 h.).

Pozn.: Veřejná přehrávka 19. 3. 2024 v rámci projektu Divadla Husa na provázku Audiocafé (Provázek.Bar).

Pozn.: Šestidílná série přibližuje osudy lidí, pro které je těžké odpustit druhým. Nebo naopak touží, aby bylo odpuštěno jim. Ridina Ahmedová, autorka úspěšné podcastové série Sádlo, vypráví ve své nové sérii Odpustit? pět rodinných dramat, která nemají vždy jednoznačně pozitivní vyústění. Rozkrývá motivace a dopady, které odpouštění může mít na mentální a fyzické zdraví, ale také na mezilidské vztahy a společnost jako takovou. (anotace)

Pozn. 2: O podcastové sérii hovořila autorka v pořadu Osobnost Plus (moderoval Michael Rozsypal).

Objev roku za Český rozhlas v soutěži Podcast roku 2023.

Lit.: anonym: „Je vždycky možné odpustit?“ Příběhy o křivdách a smiřování vypráví podcast Ridiny Ahmedové. In web MujRozhlas, 22. 11. 2023 (anotace). – Cit.: Je možné zpracovat ztrátu syna, když se viník osudné autonehody neomluví? Jak hledá smíření člověk, který lhal sobě i druhým a zatížil rodinu exekucemi? Proč je tak těžké odpouštět těm, které milujeme nejvíc? Podcast Ridiny Ahmedové naznačuje, že k překonání těžkých životních výzev nevede jen jedna cesta. (…)

Lit.: anonym: Audiocafé: Odpustit? In web CED, březen 2024 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: „Ztratila jsem tátu, nechci mařit další život.“ Pouliční šarvátka Tereze vzala otce. Útočník se chce osobně omluvit. „Když na mě byli zlí, byl jsem taky zlej.“ Adrian smrtelně zranil člověka. Teď chce přetnout řetězec násilí, které prožíval od dětství.

Studentský dramaturgický tým k výběru tohoto snímku:
Chybovat je lidské, ale odpouštět je božské. Může nám odpuštění pomoci? Může nás zahojit? A musíme odpouštět vždy? Tereza přišla kvůli pouliční šarvátce o otce. Útočník se chce Terezině rodině omluvit. Dvoudílná epizoda dokumentární série Odpustit? Ridiny Ahmedové otevírá témata odpuštění někomu, kdo nám vzal blízkého a narušil tak trochu naše doma. Dokáže Tereza a její rodina viníkovi odpustit? A dokázali byste to vy? (Veronika Hušková)Srdečně zveme na jarní sérii pořadu AudioCafé – zvukových úterků o osmé večerní v kavárně Divadla Husa na provázku nebo na Studiu Centra experimantálního divadla.Poslechy kratších dokumentů Radia Wave z cyklu DokuVlna, která tématy i formou cílí na mladé publikum.

Debaty s autory a autorky, jak o tématu, tak o formě.

Projekt Masarykovy univerzity, Centra experimentálního divadla, Českého rozhlasu.

Cyklem provází: Jan Hanák

Lit.: Chuchma, Josef: Tři veřejnoprávní podcasty, každý jinak užitečný: Štěstí ASAP, Umění padělat, Odpustit? In web ČT Art, 22. 12. 2023 (recenze). – Cit.: Český rozhlas zveřejnil v pozdně podzimních týdnech tři podcasty, které jsou přinejmenším zvukově svéprávnými sériemi, nikoliv jen v zásadě běžným publicistickým pořadem, jehož záznam se zvukově opentlí a označí se za podcast. Pokud ve zpomaleném čase konce roku zvažujete, že byste si je případně poslechli, pro orientaci tu nabízíme glosy o nich. (…)

Zkuste se do toho vžít

Vzápětí po Umění padělat zavěsil Český rozhlas na svůj web a do své aplikace mujRozhlas šestidílný podcast Odpustit? (jednotlivé epizody trvají mezi 28 a 38 minutami). I tady je průvodkyní veřejně známá žena, jmenovitě Ridina Ahmedová, hudebnice a tvůrkyně podcastu o vnímání ženského těla Sádlo, jenž předloni silně bodoval na Radiu Wave. Ahmedová (* 1974) je sice o pět let starší než Hofová, ale v zásadě to jsou vrstevnice. U obou, a u Ahmedové i díky tématu podcastu ještě zřetelněji, hraje roli životní zkušenost, zralost. Tím tématem je (ne)schopnost odpustit, jestliže vám osud přihrál do cesty člověka, který vám či vašemu blízkému fatálně ublížil, nebo jste byli vystaveni okolnostem, jimž máte čelit a které vám život převrátí a nadobro vás poznamenají.

Ahmedová působí klidně, empaticky, její komentáře jsou střízlivé, netají se pochybnostmi, zda a jak by ona sama obstála v líčených situacích. Bonusem k podcastu jsou rozhovory s lidmi, kteří k tématu viny a odpuštění mají co říct. Obdobně jako u Umění padělat, i v Odpustit? je patrný značný vklad času, energie i umu tvůrců. Ahmedová v jednom z dílů poznamená, že se podcastu průběžně věnovala dva roky. Epizod je sice šest, ale příběhů pět, ten poslední je natolik specifický, že jsou mu po právu věnovány díly dva.

Myslím, že oba posledně jmenované podcasty ukazují do značné míry výsadní postavení Českého rozhlasu v této disciplíně, co se dramaturgické práce a zvukové kvality týče. Takový komplexní podcast je ovšem značně náročná disciplína, nejspíš nakonec i finančně. Proto na trhu převládají podcasty, kde se prostě jen mluví, povídá a velmi často přímo žvaní. Kde bobtnají ega a plýtvá se časem. Co se týče Štěstí ASAP, tak jde o několikátý hraný podcast Českého rozhlasu, Radia Wave především. Výsledky jsou podle mě zatím rozpačité proto, že tvůrci a tvůrkyně se snaží zdramatizovat nějaké dobově aktuální pocity zejména mladé generace, ale příliš při zpracování tlačí na pilu, aby „to“ tam bylo, abychom „to“ vyslovili a ukázali. O co víc se v těch podcastech křičí a rychle mluví, o to míň se toho říká daným příběhem a z podcastu, jenž má dramatické ambice, se stává spíše socioúkaz. Ale opět: je dobře, že i tohle v Českém rozhlase vzniká, protože nikdo další v této zemi asi nemá potenciál na hraném podcastovém poli experimentovat.

Studio N – Jak se radikálové šikují do eurovoleb (2023)

Filed under: Podcast — Premek @ 19:12

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří analytik Deníku N Jan Tvrdoň.

Natočeno 2023. Webová premiéra

Studio N: Jak se radikálové šikují do eurovoleb. In web Deník N,  30. 11. 2023 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Politické strany se už připravují na eurovolby. V létě příštího roku bude chtít v koalici uspět nejen ODS. Síly spojily i SPD s Trikolorou, komunisté se šikují do levicové koalice Stačilo!. Jaké mají šance? A s jakou strategií Tomio Okamura a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná k volbám přistupují? (…)

Host Apetýtu – Marie Vachunová (2023)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 19:08

Připravila Jana Kobylinská.

Hovoří Marie Vachunová.

Připravilo Brno v roce 2023. Premiéra 29. 11. 2023 (ČRo Brno, 33 min.) v rámci pořadu Apetýt.

Lit.: Kobylinská, Jana: Největší radost mám z dobře odvedené práce, říká horňácká švadlena a vyšívačka Marie Vachunová. In web ČRo Brno, 29. listopad 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jehlou se umí ohánět jako málokdo a její krojové výšivky jsou výjimečné. Výrobě horňáckého kroje se Marie Vachunová z Velké nad Veličkou věnuje už mnoho let. V dětství ji sice vedla maminka k ručním pracím, do kroje se ale tenkrát moc ráda neoblékala.

Zpívá ve velickém sboru a společně s manželem se stará o jednu z místních nejcennějších historických památek – domeček z roku 1837, kde pro návštěvníky také vystavuje svá díla. Spolupracuje se soubory, kroje chystá například pro Slovácký krúžek v Brně nebo v Praze.

Před třemi lety stala jihomoravskou Mistryní tradiční rukodělné výroby. Na to pak navázalo celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel, které uděluje Ministerstvo kultury. „Jsem moc ráda, že tohle ocenění dorazilo na Horňácko, mám ráda nejen náš kroj, ale taky tanec a písničky. Ostatně zpěv vždycky k ručním pracím patřil, jen při draní peří se musí opatrně. Pro mě má největší hodnotu radost z odvedené práce, všechno se snažím dělat stoprocentně. Když se mi dostanou do ruky třeba víc jak sto let staré krojové části, tak jsem šťastná, když je můžu zachovat,“ přiznává Vachunová. (…)

Jak jsem znal Mošnu (1941)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:58

Jaroslav Hurt. Vzpomínka ke 30. výročí úmrtí významného českého herce.

Natočeno v roce 1941. Premiéra 8. 5. 1941 (Praha, 19:55 – 20:10 h.).

Lit.: Rydvan, J.:  Jindřich Mošna. K čtvrteční rozhlasové relaci. In Náš rozhlas 18/1941 (4. 5. 1941), s. 10 (článek).

Rydvan, J - Jindřich Mošna. K čtvrteční rozhlasové relaci. In Náš rozhlas 18-1941 (4. 5. 1941), s. 10 (článek) 01 Rydvan, J - Jindřich Mošna. K čtvrteční rozhlasové relaci. In Náš rozhlas 18-1941 (4. 5. 1941), s. 10 (článek) 02

První květ (1941)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 18:52

Zdeněk Rón. Rozhlasová hra. Režie Miloslav Jareš.

Osoby: dr. Prokop Zdráhal – Petruška, jeho dcera – Petr Krulich – Kristýna Krulichová, jeho žena – Petřík, jejich syn – Mirek Král – Maruška – starosta – hlasatel.

Natočeno v roce 1941. Premiéra 6. 5. 1941 (Praha, 20:20 – 21:30 h.).

Lit.:  anonym: Jarní milostná komedie. In Náš rozhlas 18/1941 (4. 5. 1941), s. 6 (článek).

anonym - Jarní milostná komedie. In Náš rozhlas 18-1941 (4. 5. 1941), s. 6 (článek)

Jan Kupecký – bohemus, malíř králů (1941)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 18:42

František Novotný. Rozhlasový medailon. Režie Dalibor Chalupa.

Osoby: Jan Kupecký – Mistr Claus – Livie – Beata – Zuzanka – kníže Lichtenštejn – malíř Blendinger – malíř Bruni – paní Clausová – Kryštof, syn Kupeckého – hrobník – sousedé. Účinkují členové činohry Zemského divadla v Brně.

Nastudovalo Brno v roce 1941. Premiéra 30. 4. 1941 (Brno, 19:55 – 21:00 h.).

Lit.: Novotný, František: Jan Kupecký. K brněnské rozhlasové hře Frant. Novotného a malíři, který maloval císaře. In Náš rozhlas 17-1941 (27. 4. 1941), s. 11 (článek).

Život začíná zítra (1962)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 18:36

Jarmila Loukotková. Rozhlasová adaptace divadelní hry Karel Nešvera. Režie Otakar Bílek.

Osoby a obsazení: Láďa (Oldřich Slavík), Karel (J. Schmidt), Jirka (Jan Přeučil), Veronika (Z. Káchová), Květa (Stanislava Týrová), Email (Milan Klásek), Rolinová (D. Neumannová), Kalaš (J. Miegl), Kalašová (E. Kaňková), Kratochvíl (V. Janura), ??? (J. Slavík).

Nastudovaly České Budějovice. Premiéra 15. 10. 1962 (Praha – RPD, 20:00 – 20:40 h.). Repríza 24. 11. 1962 (Československo I, 15:40 – 16:20 h.).

Politická literatura – Češi, Němci a Slováci v roce 1929 (2002)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:08

Co prozradilo svatováclavské milénium v roce 1929 o tehdejším stavu československé společnosti? Nad tím se zamýšlí Petr Placák v knize Češi, Němci a Slováci v roce 1929. Na pozadí státních oslav svatováclavského milénia autor zkoumá vztahy mezi Čechy, Němci a Slováky v době vyvrcholení „zlaté éry“ první republiky, kdy se poválečný radikalismus zdál být dávnou minulostí a na jeho místo nastoupila modernizující se, dynamická, všestranně se rozvíjející společnost, která se zbavila ideologické přítěže z doby bojů o národní emancipaci. Knížku přečetla Petruška Šustrová, která z ní také vybrala zajímavé ukázky a okomentovala je.

Natočeno 2002. Repríza 30. 11. 2023 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu Dokument Plus.

Older Posts »

Powered by WordPress