Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2009

Dobrá vůle – Neváhejte začít znova (2009)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 17:32

Petra Hynčíková. Dokument o tom, jak je důležité najít v seniorském věku novou náplň života.

Natočeno 2009. Premiéra 28. 11. 2009 (ČRo 2 Praha, 17:30 h.). Ke stažení zde.

Pozn.: Na podzim roku 2008 vznikla při městské knihovně Louny univerzita třetího věku. Její  studentky vedené režisérkou Renatou Vordovou založily divadelní soubor Třetí věk.
Společně vytvořily autorské představení ukazující „život ženy ve dvaceti minutách“ a staly se zjevením na českém divadelním nebi. Kromě obrovského úspěchu na národních přehlídkách amatérských divadel podnikly herečky už dvakrát celorepublikové turné.

Prečo je more okolo Walesu také slané (Proč je moře okolo Walesu tak slané, 1980)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 12:29

Libuša Takáčová. Waleská lidová pohádka. Scénická hudba Anton Vranka. Asistentka režie Mária Úradníčková. Dramaturgie Emília Drugová. Hudební dramaturgie Katarína Cútová. Zvuk Zuzana Kubíková a Peter Janík. Technická spolupráce Jozef Bezák a Ján Backstuber. Režie Viola Muránska.

Osoby a obsazení: Glynn (Eduard Bindas), Lynn (Igor Čillík), Maldvin (Ĺubo Roman), jeho žena (Viera Topinková), starec (Vladimír Kostovič), Belzebub (Dušan Blaškovič), námorníci (Július Paluš, Vladimír Minarovič) a rozprávač (Dušan Jamrich).

Připravil Československý rozhlas Bratislava v roce 1980 (41 min.).

O Jozovi a Jankovi (1996)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 12:14

Božena Němcová. Dva bratři Joza a Janek vyjdou do světa a potkají mravence, rybu a dva čerty v nouzi. Který z bratrů jim pomůže a pak s jejich pomocí získá tři dary pro pyšnou princeznu? Další tvůrci nezjištěni.

Účinkují Adriana Růžičková, Igor Dostálek, Milan Šoba, Ivana Horáková, Josef Polášek, Barbora Chromá a Viktor Hartoš.

Připravilo Radio Proglas v roce 1996 (25 min.).

Honza a tři zakleté princezny (1998)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 11:49

Božena Němcová. Tři pyšné princezny zmizí a vydá se je hledat několik vojáků, ale nebýt dobráka Honzy, jsou zakleté dodnes. Další tvůrci nezjištěni.

Účinkují Ivana Horáková, Adriana Růžičková, Milan Šoba, Dana Pilchová, Kateřina Lapčíková.

Připravilo Radio Proglas v roce 1998. Premiéra 30. 8. 1998 (20 min.).

Tři kouzelníci (2005)

Filed under: Povídky — Přemek @ 11:29

Lilly Eisenschimlová. Pohádka z knížky Co svět neviděl. Další tvůrci nezjištěni.

Účinkuje Adriana Růžičková.

Připravilo Radio Proglas v roce 2005. Premiéra 20. 3. 2005 (17 min.).

Pozn.: Spisovatelka Lilly Eisenschimlová se narodila roku 1932 v Tlučné u Plzně. Je rozvedená, s manželem Jiřím J. Janečkem, výtvarníkem a ilustrátorem, má dnes již dospělého syna Davida, který je fotograf a žije se svojí rodinou v Německu. Eisenschimlová třináct let působila jako redaktorka v Mladé frontě – nejprve v časopisu Sluníčko, určeném nejmenším čtenářům, posléze v mládežnickém časopisu Sedmička. Tvorba pro děti pro ni byla a je hlavním předmětem tvůrčího zájmu, jak napovídá i její literární činnost: v roce 1961 vydala dětské říkanky Barevné hříčky (ilustrace J. J. Janeček), v roce 1968 další verše pro děti Račte vstoupit (ilustrace V. Kubašta), v roce 1971 verše z prostředí zábavního parku Hurá na kolotoč (ilustrace V. Kubašta). Mládeži byla určena divadelní hra Neznámá planeta, která byla realizována na počátku 70. let. Naopak k dospělým míří hra Host (Dilia, Praha 1988). Zatím poslední autorčinou vydanou knihou je próza pro děti Co svět neviděl (ilustrace J. J. Janeček). V současnosti žije Lilly Eisenschimlová střídavě v Praze a na chalupě v Bedřichově, kde právě dokončuje další dětskou prózu, ovlivněnou esoterikou a východní filosofií, zejména buddhismem.

O divotvorném zrcadle (1999)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 11:16

Zdeněk Vyhlídal. Pohádka z knížky Starobylé pohádky. Další tvůrci nezjištěni.

Účinkují Dušan Baur, Dana Pilchová, Lubor Přikryl, Pavel Chaloupka, Alice Ševčíková, Helena Hladká.

Připravilo Radio Proglas v roce 1999.  Premiéra 30. 5. 1999 (25 min.).

Biela (Bílá, 2000)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 0:56

Dubravko Mihanovič. Rozhlasová hra.  Překlad Ladislav Staroň. Dramaturgie Štefan Šmihla. Zvuk Ivan Kostolný. Záznam a střih Peter Gazarek. Režie Daniela Ilavská.

Osoby a obsazení: Majster (Michal Gazdík), Učeň (Gabriel Szabo).

Nastudoval Slovenský rozhlas Banská Bystrica 4. 7. 2000. Premiéra 27. 7. 2000 (Slovensko 1, 20:05 h.; 51 min.).

Pozn.: Príbeh o dvoch ľuďoch, ktorých rozdeľuje vek i rozdielne názory. Majster a jeho učeň však prenikajú do hlbších vrstiev poznania, aby nakoniec prišli na to, že pravda o živote je zložitejšia, ako by sa nám na prvý pohľad zdalo. (anotace)

Lit.: anonym: Biela. In Rozhlas plus 16/2000, str. 32 (anotace). – Cit.:  Rozhlasová hra chorvátskeho dramatika Dubravka Mihanoviča Biela získala nielen cenu domáceho rozhlasu, ale zarezonovala aj na medzinárodnej prehliadke Prix Italia v uplynulom roku.  Komorný príbeh o pocite odcudzenosti a zbytočnosti jednoduchého človeka v dnešnom rozporuplnom svete.

 

Dům mezi větrem a řekou (2002)

Filed under: Povídky — Martin @ 0:54

Věroslav Mertl. Úryvek ze stejnojmenného románu. Vybral Petr Hanuška. Redakce Jan Sulovský. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Technická spolupráce Mirka Sychrová. Režie Michal Bureš.

Účinkuje Radko Choc.

Připravil Český rozhlas studio Olomouc v roce 2002 (30 min.).

Dobytie reduty (Dobytí reduty, ????)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 0:52

Prosper Mérimée. Povídka z vojenského prostředí. Údaje o tvůrcích nezjištěny.

Účinkuje Alfréd Swan.

Připravil Slovenský rozhlas (11 min.).

Mérimée bol žiakom a priateľom Stendhala. Kým na Stendhala sa takmer na polstoročie zabudlo, Mériméeho dielo sa ustavične číta a vydáva, ale len v malej miere vplýva na literárny vývin. Zapríčinil to pravdepodobne fakt, že Mérimée okrem svojho prvého, výslovne romantického diela Kronika vlády Karola IX., nenapísal viac nijaký román, ale venoval sa novele. Mérimée venuje veľkú pozornosť fabule, aby ňou dosahoval väčšie napätie deja, lebo vie, že napínavosť a dramatickosť sú neodmysliteľnou súčasťou dokonalého epického umeleckého postupu. Vo svojom diele sa Mérimée vyhýba iracionalite, skúsenostné fakty triedi rozumom a usporadúva ich podľa racionálneho plánu. Takto sa stáva priekopníkom literárneho realizmu a udáva svojim dielom smer ďalšiemu vývinu. V črte Dobytie reduty podáva charakter postáv len zbežne, obmedzuje sa na psychologický opis človeka vo chvíli napínavého nebezpečenstva. Príznačné pre neho však je, že dokáže vytvoriť napínavý dej, ktorý je romantický svojou výnimočnosťou a podanie je realistické. (anotace)

Alkoholičky (2009)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 0:32

Táňa Lucká. Ukázka z knihy. Redakce Jana Hevešiová. Hudba Katarína Bielčiková. Zvuk Dušan Kozák. Režie Laco Kerata.

Účinkují Táňa Lucká, Jana Hevešiová.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2009 (25 min.).

Táňa Lucká v tomto románe hovorí o probléme ženského alkoholizmu taktne, ale otvorene. Tri kamarátky, Kornélia, Ema a Svetlana, ženy stredného veku, vzdelané, úspešné a navonok vyrovnané, v istej životnej etape podľahnú alkoholu. Jedna neunesie synovo nešťastie, druhú zneužíva ľahkomyseľný manžel a tretia sa, naopak, nevie vyrovnať s nečakanou stratou milovaného muža. Nepijú preto, aby sa rozveselili. Pijú, aby zabudli. (anotace)

Older Posts »

Powered by WordPress