Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

28. 2. 2018

Dvacet minut Radiožurnálu – Ivan Bartoš (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:37

Připravila Marie Bastlová.

Hovoří Ivan Bartoš.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 2. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál,  17:05 h). K poslechu zde.

Lit.: Bastlová, Marie – Havel, Prokop: Na náhody nevěřím, Babiš si klestí cestu a obsazuje své lidi, říká Ivan Bartoš ke kauze šéfa GIBSu. In web ČRo 1 Radiožurnál, 28. 2. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Premiér v demisi Andrej Babiš chce vyměnit ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Ten tvrdí, že na něj Babiš naléhal, aby sám rezignoval, v opačném případě mu hrozil skandálem. Babišova snaha se nelíbí nejenom Murínovi, ale i ostatním politikům, mezi nimi šéfovi Pirátů Ivanovi Bartošovi.

„Podíváme-li se do historie, tak kauza šéfa GIBSu není úplně nová,“ říká Bartoš s tím, že Babiš se na Murína obrátil už před třemi týdny.

„Myslím, si, že je to pokračování té politiky Andreje Babiše, kdy on si jako premiér, který nemá důvěru a je v demisi, klestí cestu a začíná si obsazovat do státní správy i do podniků své lidi,“ dodává.

Sám Bartoš přiznává, že s Murínem mluvil telefonicky, neřešil ale s ním, zda kauza Čapího hnízda padla při rozhovorech Murína s premiérem Babišem.  (more…)

ArtCafé – Fotografování architektury (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:45

Jak se fotí architektura? A jak vypadá dobrá architektonická fotka? O tom přišli do ArtCafé mluvit ředitel pražské Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta a fotograf Filip Šlapal. Připravila Jaroslava Haladová.

Natočeno 2018. Premiéra 21. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Haladová, Jaroslava: Povídat si s architekty o jejich domech, to je na mé práci nejzajímavější, říká fotograf Filip Šlapal. In web ČRo 3 Vltava, 28. únor 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Impulsem k rozhovoru byla výstava, která do 1. března představuje v prostorách Galerie Jaroslava Fragnera v centru Prahy na Betlémském náměstí vítězné snímky soutěže Architectural Photography Award 2017. Druhý ročník mezinárodní soutěže uspořádaly společně Maďarská komora architektů a časopis Maďarská architektura, do dvou kategorií – profesionální a amatérské – přihlásily celkem 1273 snímků stovky autorů z pěti kontinentů. Mezi finalisty nenajdete žádného Čecha, i když i my máme autory, kteří pracují na vysoké úrovni.

Fotky architektury představují průřez různým viděním

Jedním z nich je Filip Šlapal. Fotí ve spolupráci s předními českými ateliéry, jeho fotografie můžete vidět na tuzemských i zahraničních webech nebo v časopisech jako Wallpaper, Dolce Vita nebo ERA 21. „Mně se na té výstavě líbí, že je to průřez různým viděním, od street fotografie, před profesionální fotky po víc osobní vnímání,“ podotýká k aktuálnímu programu Galerie Jaroslava Fragnera.  Sám studoval fotku na FAMU a o svém budoucím směřování rozhodl už během školy. „Já jsem sice studoval FAMU, ale část té doby jsem trávil na UMPRUM, kde jsem měl spoustu kamarádů. Seznámil jsem se tam s Martinem Rajnišem a s Jakubem Cíglerem, kteří vedli Ateliér I, seznámil jsem se tam s Bořkem Šípkem, který mi pak dal důvěru a já jsem pro něj fotil řadu věcí,“ popisuje začátky své kariéry.

Do focení architektury se stále silněji promítají emoce

Celý záznam ArtCafé včetně hudby podle výběru Dominika Gajarského a pozvánky na výstavu slovenské fotografky a dokumentaristky Soni Maleztové nebo rozhovoru s hudebnicí Barborou Polcerovou, si můžete poslechnout zde.

On Air – Američtí knihovníci zaskakují za novináře, švédští učí cizince jazyk (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:57

Připravila Magdaléna Fajtová.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 2. 2018 (ČRo Radio Wave).

Lit.: Fajtová, Magdaléna: Američtí knihovníci zaskakují za novináře, švédští učí cizince jazyk. Jak jsou na tom české knihovny? In web ČRo Radio Wave, 28. únor 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Kdo by neměl rád knihovny. Za roční registraci člověk zaplatí v přepočtu asi 3 piva, 12 měsíců si může půjčovat, co chce, a když myslí na konec výpůjční doby, nic víc to nestojí. Jejich největší potenciál tkví v důvěryhodnosti. Lidé si knihoven považují a věří jim více než jiným institucím. Energické vedení z nich může za dostatečné finanční podpory snadno udělat síť komunitních center. Ve Švédsku se dokonce staly mobilními, když lidé nechodili do nich, začaly „chodit“ k nim.

Ve Spojených státech dnes knihovníci občas nahrazují lokální novináře. Několik nadšenců na různých místech v zemi nezávisle na sobě převzalo práci za malé deníky, které často neměly na vydávání článků prostředky a taky je do té doby skoro nikdo nečetl. Jedním z nich je Mike Sullivan z New Hampshire, který ke své normální práci přidal osm neplacených hodin týdně psaní o dění ve svém městě, když komunita jeho městečka Weare přišla v roce 2016 o svůj čtvrtletník.

Dát vědět o tom, co se děje za rohem

Povědomí o možnostech sociálního a kulturního vyžití tehdy v asi devítitisícovém centru značně opadlo. Když Mike Sullivan zjistil, že místní Klub seniorů nevěděl ani o existenci konkurenčního Klubu cvičení pro seniory, rozhodl se založit skromný čtyřstránkový týdeník Weare in the World, který vychází na stránkách městské knihovny. Obyvatelé a návštěvníci města se v něm mohou dočíst například o školačce Julii, která založila ligu ve skládání stavebnic, nebo najít pozvánku na Super Bowl party – jeden z nejdůležitějších amerických večírků roku. Kromě vydávání týdeníku Sullivan také začal pořádat kurzy hry na kytaru, šachový klub a další aktivity pro veřejnost. Knihovny na amerických malých městech a ve vesnicích často suplují roli jiných institucí, které buď chybí, nebo nejsou schopné vykonávat svou práci dostatečně. Knihovnám totiž věří americká veřejnost více než například novinářům. (more…)

Hovory Plus – Pavla Marianová a Jaroslav Marian (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:46

Protagonisté folkové kapely Klíč Pavla a Jaroslav Marianovi se proslavili v 80. letech minulého století. Míchali středověkou inspiraci a melodiku se současným vyzněním. Jak přicházeli po roce 1989 o téma společného nepřítele? Moderuje Petr Žantovský.

Natočeno 2018. Premiéra 27. 2. 2018 (ČRo Plus, 22:05 h.). K poslechu zde.

Interview Plus – Jan Bartošek (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:44

Přestože poslanci KDU-ČSL sehnali potřebných 80 podpisů, protlačit na jednání bod o odvolání Tomia Okamury se jim nepodařilo. Hostem Interview Plus je předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 2. 2018 (ČRo Plus, 11:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Rozsypal, Michael: Není možné, aby byl ve vysoké ústavní funkci zástupce strany, jejíž členové urážejí oběti holocaustu, tvrdí Bartošek. In web ČRo Plus, 28. 2. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Přestože poslanci KDU-ČSL sehnali potřebných 80 podpisů k jednání o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny, protlačit bod na jednání se jim nepodařilo. Za Okamuru, který se omluvil za své výroky o koncentračním táboře v Letech, se postavilo hnutí ANO. „Je potřeba jasně říci, že tohle je nepřijatelné chování a v České republice ho nebudeme tolerovat,” říká o výrocích členů SPD předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který je hostem Interview Plus.

Bartošek iniciuje za KDU-ČSL svolání mimořádné schůze, na které by mělo dojít k jednání o odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny. „Jsem přesvědčen, že není možné, aby byl ve vysoké ústavní funkci zástupce politické strany, jejíž členové urážejí oběti a popírají utrpení lidí za 2. světové války, oběti holocaustu.”

Předseda poslaneckého klubu křesťanských demokratů očekával, že bod bude zařazen už proto, aby se mohli členové SPD distancovat od kontroverzních výroků. „Aby dali stanovisko k tomu, co probíhá. Hlasování o odvolání Tomia Okamury z funkce mohlo proběhnout neúspěšně, ale jsem přesvědčený o tom, že měla proběhnout diskuze k tomuto bodu,” podotýká.

Do plynu ne

„V Poslanecké sněmovně je daná koalice, byť nikým nevyřčená, hnutí ANO, SPD a KSČM.“
Jan Bartošek

Nejde o jasný signál, že se tím poslanci nechtějí zabývat? „Je to signál toho, že je v Poslanecké sněmovně daná koalice, byť nikým nevyřčená, hnutí ANO, SPD a KSČM. Ukazuje se, že o naprosto klíčových věcech hlasují spolu,” odpovídá Bartošek.

„Zadruhé si skutečně nemyslím, že je nepodstatné, jestli se o koncentračním táboře v Letech zástupce SPD vyjadřuje jako o neexistujícím pseudokoncentráku, Tomio Okamura hovoří o tom, že tábor měl děravý plot a pohyb byl v podstatě volný, nebo bývalý tajemník SPD vykřikuje, že Židi, cikáni a homosexuálové patří do plynu,” dodává.

Tomio Okamura se na jednání poslanců hnutí ANO omluvil za své, podle jeho slov nepřesné, výroky. I v minulosti mluvil o tom, že bývalý tajemník už není členem SPD. „Je potřeba si uvědomit, že je řeč o SPD a některých jejích členech. Tomio Okamura je pouze jeden z těch, který se tímto způsobem vyjádřili,” upozorňuje.

Proti nálepkování

Pro Bartoška je nepřijatelné, aby Česko ve vysoké ústavní funkci reprezentoval zástupce SPD. „Představte si, že Tomio Okamura s pověstí SPD půjde na jednání se zástupci státu Izrael. Jsem přesvědčen o tom, že takový reprezentant bude poškozovat jméno České republiky.”

Tomio Okamura opakovaně tvrdí, že odmítá hrůzy holocaustu a SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, má ale výhrady k tomu, jak stát vykoupil místní vepřín.

„Okamura psal omluvný dopis Židovské obci, ta mu odpověděla, že mu jeho omluvu nevěří. Je vnímaná jako účelová,” říká k tomu politik, který je podle svých slov na sociálních sítích a přes e-mail viněn z toho, že chce pouze křeslo místopředsedy Sněmovny pro sebe nebo KDU-ČSL.

„Je potřeba jasně říct, že jestliže se nevymezíme proti tomuto způsobu chování, vůči nálepkování, které se zde děje a které provázelo i konec 30. let v Evropě, je to velké riziko pro celou společnost. Je jen otázka času, než začnou nálepkovat mě, vás nebo někoho jiného jen proto, že se nelíbí. Je potřeba jasně říci, že tohle je nepřijatelné chování a v České republice ho nebudeme tolerovat,” myslí si Jan Bartošek.

Pro a proti – Czexit (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:25

Je na místě otevřít debatu o vystoupení České republiky z Evropské unie, nebo podobné úvahy ohrožují budoucnost země? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hosty Pro a proti jsou poslanec Václav Klaus z ODS a europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 2. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Erhart, Michael: Náš hlas v Unii je nevýznamný. Lidé mají právo rozhodnout o vystoupení, říká Klaus ml. In web ČRo Plus, 28. 2. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Náš hlas v Evropské unii není významný. Když budeme souhlasit, tak dojdeme ke konsenzu. Když souhlasit nebudeme, tak jsou na nás uvaleny sankce,“ říká Václav Klaus ml.

Je na místě otevřít debatu o referendu a případném vystoupení České republiky z Evropské unie, nebo podobné úvahy ohrožují budoucnost země? „Poslední týden probíhá jakási kampaň, ve které se všichni vyjadřují ve smyslu, že nikdy nesmíme mluvit ani jednat o vystoupení z Unie. Připomíná to takový Měsíc československo-sovětského přátelství,“ říká poslanec Václav Klaus ml. z ODS.

Evropská unie se prý od našeho vstupu zásadně proměnila a podle Klause by měli občané mít možnost se vyjádřit, zda je to pro ně únosné. Možnost vystoupení by se podle Klause stala akutní, pokud by vstoupilo v platnost nařízení Dublin IV a proti naší vůli nám sem „velmoci začaly lifrovat běžence, které si samy pozvaly a nedokáží je zvládnout“.

„Drtivá většina korupce je způsobována evropskými dotacemi. Normální není pracovat, normální je čerpat.“
Václav Klaus ml.

Hrozbu sankcí kvůli neplnění migračních kvót pak připodobňuje k domácímu násilí: „Je to něco, jako když jste bohatí a máte spolu děti, ale manžel vás začíná mlátit. V takové chvíli je slušné, morální a demokratické položit si otázku, zda to stojí za to,“ uvádí Klaus.  (more…)

Prolomit vlny – Mámina náruč nade všecko (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 12:41

Připravila Zuzana Fuksová.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 2. 2018 (ČRo Radio Wave).

Lit.: Fuksová, Zuzana: Mámina náruč nade všecko. K čemu jsou old school rady matkám, které z mateřské nezaplatí nájem? In web ČRo Radio Wave, 28. únor 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:

Nevěřila jsem svým očím, když jsem četla rozhovor s jedním z autorů petice proti novele školského zákona, která by měla rodičům umožnit (nikoli nařídit) umístění dětí od dvou let ve školce. Je pozoruhodné, že bojovníky proti úpravě, která pouze rozšiřuje stávající možnosti, tankují rodiny, které by na pár hodin týdně „odložily“ dítě do školky, zatímco kojenecké ústavy, jejichž devastující vliv na miminka je nepopiratelný, je nezajímají.

Nechci ale míchat dohromady jablka a hrušky, cílem je v tomto případě zjevně omezení svobody rodiny (rozuměj hlavně ženy) rozhodovat o výchově svých dětí. Pedagog Halda, jeden z dua, které sepsalo petici, argumentuje nepostradatelností máminy náruče a vůně pro děti do 3 let a odkazuje se na své zkušenosti z praxe. Žádným výzkumem přitom toto tvrzení nedokládá. Možná by musel zmínit analýzu Hebrejské univerzity, která zpracovala výsledky 59 výzkumných studií zabývajících se vlivem předškolního vzdělávání na emoční a sociální vývoj dítěte a nezjistila přitom žádný významný rozdíl mezi dětmi, které využily zařízení péče před třetími narozeninami, a těmi, které byly vychovány rodiči. Doktrína máminy náruče je kromě toho znevažováním dalších osob, které se o děti mohou starat – otce nebo prarodičů. (more…)

Pusinka (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 12:15

Sophie Hannah. Nezkrácená audiokniha.  Z anglického originálu Little Face, vydaného nakladatelstvím Hodder & Stoughton v Londýně v roce 2006, přeložila Lucie Mikolajková. Hudba Mario Buzzi. Zvuk, střih a mastering Matěj Korytář.   Design obálky Emil Křižka. Grafická úprava obalu pro CD Michaela Nussbergerová. Režie Ondřej Jirásek.

Čte Jan Kolařík, Eva Novotná.

Natočeno 2018. Vydal OneHotBook, březen 2018 (1 CD MP3, EAN 8594051531009 celková délka 12 hod 39 min).

Pozn.:  Je to noční můra každé matky… Jen na pár hodin si Alice Fancourtová odskočila od svého dvoutýdenního miminka.Starost o malou Florence svěřila svému manželovi. Jakmile však po návratu vstoupí do dětského pokoje, jako by se propadla do zlého snu. Trvá na tom, že dítě, které leží v postýlce, není její dcera. Její manžel David tvrdí, že Alice buď lže,nebo se zbláznila. Jenže Alice ví, že musí policii přesvědčit, než bude příliš pozdě…

Sophie Hannah (1971)

Mezinárodní bestsellerová autorka psychothrillerů, publikovaných ve více než padesáti zemích, adaptovaných pro televizní zpracování a ověnčených mimo jiné britskou National Book Award za krimi roku. V žánru debutovala roku 2006 právě Pusinkou (Little Face), jíž se okamžitě prodalo více než 100 000 kusů a v níž se poprvé objevili detektivové Simon Waterhouse a Charlie Zailerová. Píše rovněž poezii, za niž byla nominována na cenu T. S. Eliota. Doslova literární bombou se staly její příběhy Vraždy s monogramem a Zavřená truhla, v nichž po více než 40 letech vrátila na literární scénu legendárního belgického detektiva Hercula Poirota.

Eva Novotná (1976 v Kyjově)

Vystudovala JAMU obor činoherní herectví. V roce 2001 nastoupila do angažmá Mahenovy činohry, kde působila do roku 2011. V letech 2011-2013 byla střídavě na „volné noze“ a členkou Ha-Divadla v Brně. V roce 2013 se vrátila do ND Brno , kde je dodnes. Můžete ji vidět v inscenacích Králova řeč, Paní z moře, Teror nebo Vévodkyně a kuchařka. Dlouhodobě se věnuje práci v dabingu i v rozhlase. Na televizních obrazovkách jste ji mohli vidět v seriálech Gympl nebo Velmi křehké vztahy.

Jan Kolařík (1968)

Již při studiích na brněnské konzervatoři spolupracoval s divadlem Husa na provázku, jehož je dodnes členem. Vytvořil zde výrazné role v inscenacích Balada pro Banditu, Amadeus, Doktor Faust, Evangelium sv. Lukáše, Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel, a dalších. Filmoví diváci jej znají z Bratrů Karamazových od režiséra Petra Zelenky. Kromě dabingu a divadla je také moderátorem na brněnském rádiu Krokodýl a často spolupracuje s rozhlasem.

Janko Matúška, tvorca štátnej hymny (Janko Matúška, tvůrce státní hymny, 2001)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 11:12

Július Lomenčík. Pásmo. Režie Andrej Turčan.

Účinkují Mariana Barčáková a Ján Haruštiak.

Připravil Slovenský rozhlas Banská Bystrica v roce 2001. Repríza březen 2018 (Rádio Pyramída, 32 min.).

Na najvyšších postoch (Na nejvyšších postech, 2001)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 11:09

Ladislav Švihran. Pásmo o Karolovi Bacílkovi. Režie Vladimír Rusko.

Účinkují Beáta Dreissigová, Jozef Šimonovič a Pavol Šrámek.

Připravil Slovenský rozhlas Bratislava v roce 2001.  Repríza únor 2018 (Rádio Pyramída, 33 min).

Older Posts »

Powered by WordPress