Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 5. 2017

Politické vzpomínky III. 1/5 (1995)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 22:44

Ladislav Karel Feierabend. Třetí série pamětí významného národohospodáře. Připravili Olga Jeřábková a Mojmír Svoboda. Režie Eva Řehořová.

Čte Jan Kačer.

Natočeno 1995. Repríza 1. dílu 30. 5. 2017 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: První díl popisuje návštěvu USA v roce 1942, kde chtěl jednat o rekonstrukčním plánu po skončení války.

Druhá cesta do exilu – poslední část třetí série čtení z pamětí významného českého národohospodáře a ministra v předválečných, protektorátních i exilových vládách Ladislava Karla Feierabenda. Po roce 1948 odešel nejdříve do Anglie a následně pak v roce 1950 do Spojených států, kde se mimo jiné podílel na vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky.

Pro a proti – Evropská bezpečnost (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:40

Měla by Evropa vzít svou bezpečnost do vlastních rukou, jak navrhla německá kancléřka Angela Merkelová? Připravila Veronika Sedláčková. Hosty  byli prorektor Vysoké školy CEVRO Institute Tomáš Pojar a bývalý diplomat a ředitelem agentury STEM Pavel Fischer.

Natočeno 2017. Premiéra 31. 5. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.

Interview Plus – Martin Kotas (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 21:32

V Česku začal platit zákaz kouření v restauracích. Jak se s novým zákonem vyrovnají bary, hospody či kavárny? Hostem Interview Plus je kavárník a spolumajitel populární Mlýnské kavárny v Praze Martin Kotas. Moderuje Jan Bumba.

Natočeno 2017. Premiéra 31. 5. 2017 (ČRo Plus, 11:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Bumba, Jan – Erhart, Michael: Zákazem kouření budou nejvíce trpět sousedé. Hlukem i kouřem, říká pražský kavárník. In web ČRo Plus, 31. 5. 2017 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Zákaz kouření v restauracích a hospodách přichází v České republice jako v jedné z posledních evropských zemí. Část lidí se diví, proč Česko tak dlouho zůstalo ostrovem zahaleným v cigaretovém dýmu, jiní berou konec kouření v hospodách jako omezení svobody a ztrátu tradice.

„Zákon je napsaný tak přísně, že bude velmi těžké ho obcházet. V normálních podnicích se to dít nebude, ale spousta lidí se ho bude snažit obcházet přes různé kluby a podobně,“ říká spolumajitel populární Mlýnské kavárny v Praze Martin Kotas.

Poslechněte si speciál Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu o protikuřáckém zákonu. Ve středu 31. května od 17:05.

„Vítám snahu Prahy 1 chránit obyvatele. Na druhou stranu antikonfliktní týmy prosazuje pan Solil, což je bývalý komunistický prokurátor. Obávám se, že antikonfliktní tým se bude chovat podle toho.“
Martin Kotas (more…)

Ruská posteľ (Ruská postel, 2016)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 21:28

Paula Sabolová Jelínková. Rozhlasová hra. Zvuk Peter Krajčovič. Hudební dramaturg Alexander Berta. Dramaturgie a režie Hana Rodová.

Účinkují Judita Vicianová, Kveta Stražanová, Jozef Stražan a Dana Košická.

Natočeno 2016. Premiéra 30. 5. 2017 (Rádio Devín, 21:00 h.; 74 min.).

Pozn.: Inscenace se dostala mezi 10 finalistů soutěže Týždeň rozhlasovej hry 2017 (25. 9. – 1. 10. 2017).

Pôvodná komorná rozhlasová hra Pauly Sabolovej Jelinekovej rozpráva príbeh starnúcich priateliek, ktoré k sebe po rokoch našli cestu, aby mohli konfrontovať takmer ružovú minulosť s neutešenou realitou života.

 

Večer na tému – Historická pamäť (Večer na téma – Historická paměť, 2017)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 14:21

Připravila a moderuje Ĺuba Lesná.

Hovoří lékař Pavel Traubner, politolog Marián Balázs, sociolog a politolog Grigorij Mesežnikov.

Natočeno 2017. Premiéra 31. 5. 2017 (Rádio Devín, 20:00 h).

Lit.: anonym: Historická pamäť -Kultúra a umenie. In web Rádio Devín, 31. 5. 2017 (anotace) – Cit.: Prečo je dôležité udržať si historickú pamäť a čo sa stane, ak historickú pamäť stratíme? To je základná otázka, na ktorú budú hľadať odpoveď hostia Ĺuby Lesnej – lekár Pavel Traubner, politológ Marián Balázs, sociológ a politológ Grigorij Mesežnikov vo Večere na tému v Rádiu Devín. Vysielame 31.5. o 20:00 h.

Chystá se velké stěhování (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:56

Rozhlasová návštěva v Literárním archivu Památníku národního písemnictví, který se během několika let bude stěhovat ze Strahovského kláštera do Petschkovy vily v Praze 6 – Bubenči. Autoři pořadu Miroslav Buriánek a Jiří Kamen ve společnosti Tomáše Pavlíčka, vedoucího Literárního archivu PNP a Petra Kotyka, archiváře a literárního historika a dalších pracovníků Literárního archivu navštíví historická místa v budově kláštera, seznámí se s historií archivu a také s akvizicí, tedy získáváním nového materiálu. Průvodci představí i velké osobnosti české kultury, které v Literárním archivu působily. Pořad doplní čtené ukázky z unikátních dokumentů z Literárního archivu.

Natočeno 2017. Premiéra 3. 6. 2017 (ČRo 3 Vltava, 9:00 – 11:00 h) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.

Lit.: anonym: Paměť literatury. In web ČRo 3 Vltava, 2. červen 2017 (článek). – Cit.: Vltavská návštěva v Literárním archivu Památníku národního písemnictví, který se během několika let bude stěhovat ze Strahovského kláštera do Petschkovy vily v Praze 6 – Bubenči.

Plán na rozhlasovou návštěvu Literárního archivu Památníku národního písemnictví se zrodil v roce 2014 několik minut po skončení přímého přenosu z výstavy, která se konala v letohrádku Hvězda, o životě a díle Bohumila Hrabala, jehož sté výročí narozenin jsme si ten rok připomínali. Výstavu jsme procházeli s jejími autory Tomášem Pavlíčkem, vedoucím Literární archivu PNP, a Petrem Kotykem, archivářem a literárním historikem. Hvězda patří PNP a Literární archiv pečuje o Hrabalovu pozůstalost. V euforii, která se obvykle dostavuje po konci přímého přenosu, jsme si slíbili, že můžeme natočit pořad o instituci, ve které autoři výstavy působí. Všichni víme, že Literární Archiv PNP desetiletí působí ve Strahovském klášteře. Jenže v roce 1990 byl klášter vrácen řádu premonstrátů a od té chvíle se Literární archiv chystá na přestěhování. Hodně ze svých prostorů už premonstrátům předal. A přitom archiválií přibylo. PNP se přestěhuje do Petschkovy vily v Praze  6 – Bubenči. Zde budou odborná pracoviště, studovny, výstavní a programové prostory. Stěhují se i archivní materiály do nově adaptovaných depozitárních prostor v Litoměřicích.

Pořad, jehož vysílání jsme s Miroslavem Buriánkem naplánovali na sobotu 3. června 2017, jistě bude mít i svou dokumentární hodnotu.

Na konci dubna jsem se vydal do Strahovského kláštera, abych si s pány Pavlíčkem a Kotykem ujasnil podobu pořadu. Dohodli jsme se, že Literární archiv představíme v několika zastaveních. Nejdříve vylíčíme jeho historii. Kořeny archivu sahají až do roku 1818, kdy bylo v rámci emancipačních snah české společnosti založeno Národní muzeum, jehož úkolem také bylo shromažďovat vše, „což k národní literatuře a k národní produkci náleží…“ Po mnoha peripetiích byl Literární archiv 1953 přestěhován do zabaveného Strahovského kláštera, kde sídlí do současnosti. Barokní stavbě Strahovského kláštera budeme věnovat historický a uměnovědný exkurs.

Dále se budeme zabývat činností pro archiv asi nejdůležitější, totiž akvizicí, tedy získáváním nového materiálu, jejíž součástí je i jednání s dárci nebo s majiteli těchto materiálů. V  první fázi probíhá evidence získaných materiálů. Poté následují další kroky. V rozhlasovém pořadu bude řeč i o velkých osobnostech české kultury, které v Literárním archivu působily. Představíme i široké spektrum badatelů i publikace, které vznikly na základě jejich studia v Literárním archivu.

O prostoru strahovského kláštera, dějinách stavby a historii s ní spojenou pojedná dr. Miloš Sládek, kurátor. Dr. Tomáš Pavlíček připravil obsáhlý a zevrubný výklad o významu Památníku národního písemnictví a Literárního archivu. Na významné osobnosti, spojené s činností Literárního archivu vzpomínají  kurátorky  dr. Renata Ferklová, Mgr. Yvetta Dörflová, Dorka Lábusová a dr.Růžena Hamanová. O bývalém detašovaném pracovišti Literárního archivu na zámku ve Starých Hradech u Libáně hovoří historik  Karol Bílek. Odborný vhled do zpracování archivních materiálů na příkladu  fondu Edvarda Valenty připravila  Mgr. Hana Taudyová. Prohlídky celého prostoru Literárního aktivu s vysvětlením činnosti  aktivizační se ujal dr. Petr Kotyk.  Do pořadu byly vybrány a začleněny úryvky z knihy Jaroslava Seiferta Všechny krásy světa, a to z kapitoly Tři malé příběhy o knihách.

Nemohu zde vyjmenovávat, jaké poklady jsou uloženy v Literárním archivu. Připomenu alespoň jednu, poměrně nedávnou akvizici, korespondenci básníka J. S. Machara s tehdy ještě politikem, vědcem a vysokoškolským učitelem T. G. Masarykem. Korespondence představuje významné svědectví našich dějinách. Dochovala se i kožená taška, ve kterých byly dopisy uloženy. Ještě pro  letošní vltavské vysílání z této korespondence připravíme cyklus pořadů.

Káva u Kische – Alexej Kusák (1997)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:22

Ota Nutz a Jiří Vejvoda. Hovory o lidech, věcech a událostech poslouchané s odstupem dvaceti let. Hostem byl Alexej Kusák.

Natočeno 1997. Obnovená premiéra 3. 6. 2017 (ČRo 3 Vltava, 6:30 h.).

 

Cestování před sto lety 1/3 (2017)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 11:50

Kristýna Ulmanová. Četba na pokračování. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Čte Vladimír Krátký.

Natočeno 2017. Premiéra 27. – 29. 6. 2017 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: “Cestování vlakem bylo již tehdy něco naprosto běžného. Proto se začaly vymýšlet jiné, netradiční, způsoby, jak by se dalo na pařížskou světovou výstavu dostat. Tento trend zaznamenal rovněž francouzský časopis L“Illustration, který napsal, že Prahu a Vídeň posedla bláznivost výstředního cestování do Paříže. Netradičních způsobů cestování našli Pražané i Vídeňané opravdu mnoho. Beznohý Jan Haslinger zdolal na dvoukolovém vozíku, odrážeje se holýma rukama, vzdálenost 1 435 kilometrů, dělící vídeňský Prátr od pařížského Boulogneského lesíka. Z Vídně váleli dva mladíci do Paříže sud piva. Z Prahy se pro změnu vypravil pan Poledna-Vlkovský, který se rozhodl dokopat do Paříže míč, aniž by se ho za celou cestu dotkl rukou.”

Ve své práci „Cestování před sto lety“ se tomuto tématu věnuje Kristýna Ulmanová. Ve třetí části se dozvíte, že vedle tradičního kontaktu jednotlivých států na diplomatické úrovni, se světové výstavy staly také kolébkou nové mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, techniky a obchodu. Právě kvůli tomu na ně vyrazili třeba Vojtěch Náprstek a František Křižík.

Lit.: Ulmanová-Kosinová, Kristýna: Kristýna Ulmanová: Cestování před sto lety. In web ČRo Plus, 27. 6. 2017 (článek). – Cit.: Ve druhé polovině 19. století se rozmáhají nejen technologie, ale lidé si poprvé začínají užívat volný čas.

Ve druhé polovině 19. století můžeme v českých zemích pozorovat dva fenomény, které ovlivnily život rozvíjející se české občanské společnosti. Prvním z nich byl vznik volného času. Volným časem už nedisponovala pouze šlechta, nýbrž také lékaři, právníci, továrníci, obchodníci, úředníci, učitelé či živnostníci.

Druhým fenoménem byl překotný technický rozvoj, v souvislosti s cestováním šlo především o rozmach osobní železniční dopravy. Cestování pro zábavu se tak v měšťanské společnosti stalo jedním z oblíbených způsobů trávení volného času.

Před 100 lety

K rozvoji cestování významně přispěl i další jev typický pro druhou polovinu 19. století – výstavnictví. V roce 1851 se v Londýně uskutečnila první světová výstava, která zahájila éru světového výstavnictví, jehož cílem bylo představit veřejnosti nejnovější technické a průmyslové výdobytky.

Téměř každá výstava přinášela nějaký převratný vynález, ať už se jednalo o hydraulický výtah, obloukovou lampu, šicí stroj, telefon, či ledničku. Vedle technických vynálezů se na světových výstavách začala postupně prezentovat i další odvětví lidské činnosti, a to z oblasti sociální, umělecké či vzdělávací.

V závěru 19. století se pak regulérní součástí výstavišť staly zábavní podniky a atrakce mající podobu různých kuriozit, kolotočů a vyhlídkových věží. Nejdůležitějšími světovými výstavami druhé poloviny 19. století, ať už z hlediska rozlohy výstaviště, významu vystavovaných exponátů, či návštěvnosti, byly, kromě již zmiňované londýnské výstavy 1851, světová výstava v Paříži 1855, 1867, 1878, 1889, 1900, v Londýně 1862 a 1886, ve Vídni 1873, ve Filadelfii 1876, Chicagu 1893 a v San Franciscu 1894.

Vedle poučení a radovánek na samotném výstavišti cesta na světovou výstavu rovněž umožňovala seznámit se s životem evropských a zámořských velkoměst. Světové výstavy se tak staly oblíbenými destinacemi vznikajícího turistického ruchu a české země nebyly výjimkou.

Radiokniha je věnována tomu, jak světové výstavy rezonovaly v české společnosti druhé poloviny 19. století.

30. 5. 2017

Jak vycvičit draka (2017)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 13:52

Cressida Cowell. Audiokniha. Režie Jitka Škápíková.

Čte David Novotný.

Natočeno 2017. Vydal OneHotBook, červen 2017 (1 CD MP3, katalogové č. AK143; EAN 8594169481432).

Edice Škyťák Šelmovská Štika III.

Pozn.: Jak se stát největším vikingským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., známý válečnický náčelník kmene Chlupatých chuligánů, obávaný bojovník a amatérský přírodovědec. Ani jeho cesta na trůn však nebyla jednoduchá. První zkouškou odvahy pro bojovné mladíky je totiž obtížný úkol: chytit a ochočit si draka. Škyťák se však v dětství coby potenciální následník příliš nepředvedl; byl hochem nemotorným, nevysokým a nešikovným, více než svaly se snažil používat důvtip. Nicméně jeho chabý úlovek – mrňavý a bezzubý dráček – ukáže, že se v něm (stejně jako v jeho „přemožiteli“) skrývá daleko větší síla, než je na první pohled patrné. Začíná jedno krásné přátelství a báječné dobrodružství plné strašlivých netvorů, zbrusu nových metod výcviku draků a spousty legrace…

Příběh se stal také předlohou stejnojmenného úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014). Studio DreamWorks připravuje i další snímek z této série. (anotace)

Cressida Cowell (* 1966) 

Anglická spisovatelka fantasy příběhů vystudovala angličtinu, grafický design a ilustraci v Oxfordu a Brighton University. Psaní se začala věnovat již v devíti letech, kdy se s rodiči přestěhovala z Londýna na malý ostrov u západního pobřeží Skotska. Okolní divoká a drsná krajina přímo vybízela k vymýšlení příběhů o dracích. Přesto první dětskou knihu s tímto tématem vydala až ve svých 33 letech. Je autorkou série Škyťák Šelmovská Štika, z níž je nejznámější první díl Jak vycvičit draka, který se také stal předlohou stejnojmenného úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014). Studio DreamWorks připravuje i další snímek z této série.

David Novotný (* 1969)

Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři byl ve svém prvním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 je členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Kožené slunce, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic či Hodinový manžel nebo ze seriálů Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a Clona. Hojně se věnuje i dabingu.

Lit.: Gregor, Lukáš: Dobrodružství na draka. In web Naposlech.cz, 27. 7. 2017 (recenze). – Cit.: Kdo by neznal dvojici animáků Jak vycvičit draka. A naopak, kdo zná literární předlohy, z nichž v DreamWorks čerpali? První knížka ze série u nás sice vyšla už před sedmi lety, teď si ji ale můžeme i poslechnout. Vlastně si to přepište na: teď si ji MUSÍME poslechnout.

To, že Cressida Cowellová má v rámci série Škyťák Šelmovská Štika III. u nás vydaných na jedenáct dílů, ve mně vzbuzuje úpěnlivou prosbu směrem k OneHotBook. Nutně, opravdu nutně potřebuji, aby postupně vydávalo každou každičkou knížku série, s tím, že zachová tvůrčí tým, který se nyní podepsal na první vlaštovce Jak vycvičit draka. Když prozradím, že jde o duo ŠkápíkováNovotný, okamžitě by měla naskočit do myslí jiná dětská „sada“ – ta, kterou napsal krvelačný Nor Jo Nesbø. Ano, jestliže něco patří mezi mé top dětské audioknihy, pak zvuková verze Doktora Proktora. A právě tu má velkou šanci sesadit z trůnu Škyťák. Ne snad, že bych si tolik liboval v tlupách vikingů, dokonce ani filmové adaptace nepovažuji za kdovíjak mimořádné, aby ve mně za normálních okolností vzbudily zájem se do poslechu Jak vycvičit draka pustit. Jenže stačila jedna kapitola a uši už nechtěly nic jiného…Ačkoliv hudebně mě bavil násobně více Doktor Proktor, Škápíková s Novotným jako by se snad u dračího dobrodružství více bavili. Kdoví, každopádně z výsledku je cítit tolik energie – a je v ní tolik humoru, jenž vzniká mimo samotný text Cowellové, že si takovou domněnku troufám vyřknout. Už dlouhatánsky dlouho se mi nestalo, abych se na ulici (při poslechu) několikrát hlasitě zasmál, nebo se prostě jen culil. David Novotný oživil každičkou postavu, sebemenší figurku v ději charakteristickým způsobem mluvy, který posluchači nejenže pomáhá postavy od sebe snadno rozpoznat, ale jejich hlášky a vtip v nich zesiluje. Několikanásobně. Nemusíte mít původní text před sebou, abyste rozpoznali, kdy si už režisérka s hercem pohrávají nejen s dynamikou řeči, ale i s tím, kdy a jakou část věty či slova zopakují, posílí ji nebo naopak schovají do huhlání a drmolení, které lze psaným textem znázornit mnohem komplikovaněji.

A to si k tomu úchvatnému zpracování připočtěte, že Cowellová napsala pro malé čtenáře příběh, který má hlavu a patu, pevnou stavbu, současně však lehkost, která nelpí na mravokárnosti a struktuře dané spisovatelskými příručkami. Ostatně, podívejte se na filmové verze a zjistíte, jak Hollywood dokáže odebrat spontánnost a kouzlo, aby za každou cenu protlačil ty své zaručené (až matematicky přesné) recepty na vyprávění. Zatímco filmy, byť technicky výborné, se zanáší klišé, literární předloha má v sobě určitou poťouchlost a až punkovost. A právě tu v textu režisérka rozpoznala a zhmotnila ve své zvukové adaptaci.

Audioknize Jak vycvičit draka prostě nejde nepodlehnout.

Pro a proti – Česko-německé vztahy (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:48

Nakolik česko-německé vztahy zatěžují události před 70 lety? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková. Hosty byli ministr kultury Daniel Herman a člen správní rady Institutu Václava Klause Ivo Strejček.

Natočeno 2017. Premiéra 30. 5. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Jizvy je třeba vyhojit, ne jitřit, obhajuje svou účast na sudetoněmeckém sjezdu ministr Herman. In web ČRo Plus, 30. 5. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vicepremiér koaliční vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek se společně s ministrem kultury Danielem Hermanem chystá na sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení do bavorského Augsburgu. Rozporuplné reakce i kritiku sklízejí už teď. Je vhodné, aby se čeští vládní představitelé účastnili této události?

„Naše účast vhodná je, protože čas už nazrál,“ uvedl v pořadu Pro a proti ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman.

Ten je přesvědčený, že 72 let po válce je potřeba vzájemné vztahy ozdravit. „Řekli jsme, že se distancujeme od principu kolektivní viny na základě etnického původu. Nemalá část československých Němců aktivně bojovala proti Hitlerovi a po válce je postihl stejný osud jako ty, kteří kolaborovali, ale kterých byla bohužel většina.“

„Jde o navázání a budování přátelství v srdci Evropy, kam společně patříme. Naše sousedství je dané a globální výzvy vyžadují, abychom své problémy konečně vyřešili… Tak, jak říká Česko-německá deklarace, hledět dopředu, a jsou určité historické věci, které jsou uzavřené. Jizvy je třeba vyhojit a ne jitřit.“
Daniel Herman (more…)

Older Posts »

Powered by WordPress