Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 10. 2014

Reformovat, nebo zkrachovat? (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 17:16

Připravil David Hertl.

Natočeno 2014. Premiéra 7. 11. 2014 (ČRo Plus, 20:10 h.; 30 min.) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Hertl, David: Z celé slavné přestavby zbyl nedostatek alkoholu. I o tom v roce 1989 vysílala Svobodná Evropa. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pročítáte-li jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha „co udělá Moskva“? Že neudělala nic, víme teď. Tehdy bylo všechno jinak.
Přehrajte si celý příspěvek

Když zmlkly rušičky…

Pokud jde o informace o Sovětském svazu, československý občan nebyl roku 1989 odkázán jen na náš rozhlas nebo televizi. Řadu měsíců u nás vysílala sovětská televize a v Praze ze zahrady sovětského velvyslanectví i středovlnný vysílač, přenášející program ruského všesvazového rádia.

A i když ze zpráv, které se tam objevily, musely tehdejším pražským místodržícím v čele s Milošem Jakešem vstávat hrůzou vlasy na hlavě, pořád to mělo k objektivním informacím daleko.

Ti, kteří na to měli, si pořizovali satelitní televizní přijímače. Ti ostatní se museli spolehnout na svá rádia.

Naladit si Hlas Ameriky nebylo složité – a od druhé poloviny 80. let měl už Hlas Ameriky v Sovětském svazu zpravodaje, jehož reportáže byly mimořádně zajímavé.

Zkušenějším posluchačům se nabízelo Rádio Svobodná Evropa. V roce 1989 byl jeho poslech daleko jednodušší, než desetiletí předtím, vždyť Svobodná Evropa patřila k nejdéle rušenému rozhlasovému vysílání.
Michail Gorbačov v New Yorku s prezidentem Reaganem a viceprezidentem Bushem v prosinci 1988 – Foto:  U.S. National Archives and Records Administration, Public domain

Michail Gorbačov v New Yorku s prezidentem Reaganem a viceprezidentem Bushem v prosinci 1988Foto:  U.S. National Archives and Records Administration, Public domain

I tady ale sehrál roli nedostatek peněz: v pátek 16. prosince 1988 v 16 hodin rušičky zmlkly. V železné oponě se tak udělala díra. Lidé v Československu si mohli naladit nejen Karla Kryla, ale především Události a názory a mnoho dalších pořadů. A konečně se dozvědět, jak to v Sovětském svazu vypadá…

Tvářit se jako velmoc

Koncem 80. let byl Sovětský svaz v těžké krizi. Zemi vyčerpávaly vysoké náklady na zbrojení; sovětská armáda přitom prchala počátkem roku 1989 z Afghánistánu jako poražená a sovětské zbraně nedokázaly zabránit ani tomu, aby v červnu 1987 19letý západoněmecký pilot Mathias Rust nepřeletěl bez povolení v malém letadle z Helsinek až do centra Moskvy.

Tragickou ranou byla v roce 1986 také havárie jaderné elektrárny v Černobylu.

Situaci na sovětském venkově nejlépe charakterizovala zpráva jednoho západního novináře, podle kterého vesnické obchody nabízely koncem 80. let jen chléb, vodku a portrét generálního tajemníka. Sovětský obr tak skutečně stál na hliněných nohách, jakkoli se snažil přesvědčovat celý svět, že je velmocí.

„V politice už to tak funguje. Není důležité, s jakými kartami hrajete, ale jak se tváříte. V druhé polovině 80. let už celý západ tušil, že Sovětský svaz se hroutí – ale stále šlo o jadernou velmoc, která se jako velmoc tvářila, směrem navenek jako velmoc i vystupovala, a bylo tedy nutné ji tak brát,“ říká historik Jan Adamec.

Sovětský svaz před světem prezentoval především údajnou touhu socialistických zemí žít v míru – skutečnost ale byla jiná: Hladová velmoc neměla na pokračování dlouholetých závodů ve zbrojení peníze.

Naštěstí to nevyšlo

Torzo archivu Rádio Svobodná Evropa, dostupné v České republice, nabízí důkaz, že tohle všechno redaktoři mnichovské rozhlasové stanice věděli.

I oni ale do značné míry pokládali Sovětský svaz za velmoc, jejíž vnější impérium, tedy komunistická střední a východní Evropa, se jen tak nezhroutí.  

Nejlépe to dokládá pořad z konce roku 1988, ve kterém analytik Svobodné Evropy Vilém Hejl řekl: „Impérium je drahé a je otázkou, jak dlouho si je Sovětský svaz může dovolit. Pokud se v Moskvě rozhodli k reformám, není to z dobré vůle, ale pod tlakem okolností. Důležité je, zda i v Praze, Sofii nebo Varšavě vědí, že v podstatě jsou jen dvě možnosti: Reformovat, nebo zkrachovat.“

Vilém Hejl potom prohlásil, že do roku 2000 by se tuhé sovětské impérium, provázané Varšavskou smlouvu a Radou vzájemné hospodářské pomoci, mohlo proměnit v jakýsi Commonwealth, tedy spojenectví vzájemně spolupracujících, ale nikoli direktivně ovládaných zemí.

Jaké štěstí, že to s tím načasováním Vilému Hejlovi nevyšlo! V roce 2000 už jsme měli opravdu jiné starosti…

A co udělá Moskva?

Redaktoři českého a slovenského vysílání Svobodné Evropy si do svého „vlajkového“ pořadu Události a názory pravidelně zvali zejména Jefima Fištejna, redaktora sesterské rusky mluvící stanice Radio Svoboda, který zasvěceně a se znalostí detailů informoval o tom, jak číst mezi řádky v sovětských novinách a jak poslouchat sovětský rozhlas.  

Klíčová témata se během roku 1989 měnila. Počátkem roku se Svobodná Evropa zaměřovala na otázku odzbrojení, tedy jak se k ní Sovětský svaz postaví a zda opravdu splní, k čemu se zavázal.

Jak šly týdny a měsíce a jak se hroutila komunistická moc v Budapešti, Varšavě, východním Berlíně a Praze, řešila Svobodná Evropa donekonečna otázku, zda Gorbačov sáhne k vojenskému řešení a pokusí se v některé ze satelitních zemí intervenovat, aby podržel moc lokální komunistické strany.

Toto téma se ale rychle vytratilo (mimo jiné i proto, že sovětští představitelé utvrzovali spíš sami sebe, než okolní svět, že to, co se ve východní Evropě děje, je „normální proces obrody socialismu“, jak 27. listopadu 1989 napsala moskevská Pravda) a daleko více prostoru dostala otázka sjednocení Německa, a především toho, jak se k tomu Sovětský svaz postaví.

Jak velký předstih redaktoři Svobodné Evropy měli před ostatními, o tom svědčí skutečnost, že minimálně od prosince 1989 už ve svých pořadech debatovali o udržitelnosti Sovětského svazu a celé Varšavské smlouvy.

Má se komunista klanět papeži…?

Tempo změn v roce 1989 bylo ohromující. Důkazem může být zpravodajství Svobodné Evropy z 18. prosince 1989, ve kterém se rozebírala tisková konference Michaila Gorbačova, který řekl, že vystoupení Německé demokratické republiky z Rady vzájemné hospodářské pomoci je věcí, „… na kterou Sovětský svaz není připraven …“.  

O dva dny později Gorbačov prohlásil, že „NDR je svrchovaný demokratický stát a může o sobě rozhodovat sám“.

Jenže konec roku 1989 je také dobou, kdy se začíná pomalu hroutit i moc samotného Michaila Gorbačova. Události, které sám uvedl do pohybu, nabraly daleko větší razanci, než si patrně sám dokázal připustit.

Zatímco neustále cestoval se svým ministrem zahraničí Eduardem Ševardnadzem do zahraničí a společně se stali jakousi „mediální tváří přestavby“ pro celý svět, doma komunistická strana vyklízela jednu pozici za druhou.

Už v prosinci 1989 se začalo zcela vážně hovořit o tom, že komunistická strana se musí v Sovětském svazu vzdát ústavně zakotvené „vedoucí úlohy“, současně s tím začala debata na téma, zda a jak mohou svazové republiky opustit federaci a osamostatnit se (směr a tempo diskuse určovaly baltské státy, násilně připojené k SSSR Stalinem).

Americký časopis Time sice koncem prosince označil Gorbačova za Muže roku 1989, krátce předtím jej ale na politbyru v Moskvě zaskočili skalní komunisté otázkou, zda je vhodné, aby se komunistický vůdce klaněl papeži… (Šlo o reakci na Gorbačovovo setkání s Janem Pavlem II.)

A ani nepřekvapí, že 2. ledna 1990 vyšli obyvatelé mnoha sovětských měst do ulic, aby protestovali, že při tradičních oslavách Vánoc a Nového roku byl nedostatek alkoholu… 
Pozn.: Obsahuje ukázku Rádio Svobodná Evropa informuje o událostech v Sovětském svazu. Zahraničně-politická část pořadu Události a názory, 21. listopadu 1989, moderuje Egon Lánský (4:25 min.).

Lit.: Hertl, David: Reformovat, nebo zkrachovat? In Týdeník Rozhlas 45/2014 (článek). – Cit.:  V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pročítáte-li jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha „co udělá Moskva?“. Že neudělala nic, víme teď. Tehdy bylo všechno jinak. Do atmosféry přelomového roku 1989 můžeme nahlédnout i díky archivním nahrávkám z vysílání Rádia Svobodná Evropa. Spolu s dalšími informacemi zazní v rozhlasovém cyklu Archiv Plus (pátek 7. listopadu, ČRo Plus, 20.10).

V pátek 16. prosince 1988 umlkly rušičky a v železné oponě se udělala díra. Lidé v Československu se tak díky vysílání Rádia Svobodná Evropa mohli konečně dozvědět, jak to v Sovětském svazu vypadá…  Socialismus u nás ovšem oficiálně stále vítězil…

Pokud jde o informace o Sovětském svazu, československý občan nebyl roku 1989 odkázán jen na náš rozhlas nebo televizi. Řadu měsíců u nás vysílala sovětská televize a v Praze ze zahrady sovětského velvyslanectví i středovlnný vysílač, přenášející program ruského všesvazového rádia. A i když ze zpráv, které se tam objevily, musely tehdejším pražským místodržícím v čele s Milošem Jakešem vstávat hrůzou vlasy na hlavě, pořád to mělo k objektivním informacím daleko. (more…)

Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou LXXV. – Kam vedou tajemné Zrádné stopy?

Filed under: Historie rozhlasových her,Historie rozhlasu — Premek @ 17:03

Mgr. Přemysl Hnilička

(vyšlo v Týdeníku Rozhlas 44/2014)

Píšeme-li v tomto cyklu o české rozhlasové inscenaci, věnujeme se vždy hrám, které byly nastudovány v Československém a Českém rozhlase. Česká rozhlasová tvorba se však neomezovala jen na území našeho státu: rozhlasová hra v českém jazyce se rozvíjela i v zahraničí.

Rádio Svobodná Evropa vznikla začátkem padesátých let především jako nástroj politického působení směrem do komunistického koncentráku, kterým se tehdejší Československo stalo. Vysílání zahajoval publicista Ferdinand Peroutka, který své komentáře vysílal až do sedmdesátých let. Jeho záměrem bylo „vydávat opoziční noviny a posílat je vzduchem“. Vedle politických fejetonů a zpráv ze svobodného světa však Svobodná Evropa vysílala také zábavné pořady, kabarety (v nich vynikal především komik Jára Kohout, jehož píseň „Tik-tak, hodiny jdou“ se staly tichou hymnou doufajícího demokratického Československa) – a také literární pořady: povídky, básně, pásma. V cyklech Nedělní čtení ze světové literatury, Kniha týdne či Čtení ze zakázaných knih vraceli do literárního světa Jan Čep, Ivan Blatný, Egon Hostovský, Václav Černý, Jiří Kárnet a další autoři, komunisty umlčení.

Vedle četeb a pásem se ve vysílání objevovaly i rozhlasové hry a úpravy divadelních her. Z těch nejvýznamnějších jmenujme úpravu hry bratří Čapků Adam Stvořitel (1952) či Peroutkovo drama Šťastlivec Sulla (1951). Inscenovaly se však i zábavnější žánry. Jedním z nejzajímavějších titulů jsou Zrádné stopy

Na začátku hry je lékař Davis povolán k umírající pacientce Mary Dykeové. Ta není nijak těžce nemocná, podléhá však šílenství a umírá se slovy „Ten obraz! Zase vidím ty stopy! Ty stopy! Tady, ve sněhu! Stopy! Jsou tam!“. Její sestra vyslovuje podivné podezření: za vším je tajemný obraz, který visí v jejím pokoji. Doktor Davis nebere její tvrzení na lehkou váhu, ale pokouší se dál pátrat po přirozeném vysvětlení úmrtí. Nachází vdovu předchozího majitele obrazu, jenž zemřel v šílenství. Tvrdil, že na obraze vidí svítit okna namalovaného domu – a napravo od stromu zase tajemné stopy ve sněhu.. nebo nalevo od stromu? Obraz se proměňuje před očima pozorujícího… Davis se dále zaplétá do vyšetřování a společně s profesorem psychologie nakonec nachází onen dům, který je zachycen na obraze. A pod jeho podlahou… (more…)

Konec gulášového socialismu? aneb Maďarsko 1989 – od přestavby k demokracii (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:58

Připravil Pavel Hlavatý.

V nahrávkách z roku 1989 hovoří maďarský komentátor Tomáš Borec.

Natočeno 2014. Premiéra 24. 10. 2014 (ČRo Plus, 20:10 h.; 30 min.) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Konec gulášového socialismu? aneb Maďarsko 1989 – od přestavby k demokracii. In web ČRo Plus, říjen 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Klíčové události maďarských dějin roku 1989 očima Československého rozhlasu poslouchejte v dalším vydání pořadu Archiv Plus.

Tři muži s obdobnými osudy a částečně i výchozími mocenskými podmínkami byli u moci v Polsku, Československu a Maďarsku.  (more…)

Nikita Sergejevič Chruščov: historky o kocourovi (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:55

Připravil Pavel Hlavatý.

Natočeno 2014. Premiéra 17. 10. 2014 (ČRo Plus, 20:10 h.; 30 min.) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Hlavatý, Pavel:  Nikita Sergejevič Chruščov: historky o kocourovi. In web ČRo Plus, říjen 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Před 50 lety byl palácovým převratem z nejvyšších funkcí odstraněn sovětský vůdce Nikita Sergejevič Chruščov. Narodil se v roce 1894, pocházel z rolnické rodiny a době občanské války působil jako politický komisař. V první polovině 20. let se stal profesionálním aparátčíkem a do ústředního výboru komunistické strany byl poprvé zvolen v roce 1934. 

Ve druhé polovině 30. let byl jmenován prvním tajemníkem komunistické strany na Ukrajině. Šlo o nejkrvavější období stalinské vlády nazývané Velký teror a Nikita Sergejevič se tehdy klíčovou měrou podílel na tehdejších represích.  V roce 1939 se stal členem komunistického politbyra – nejmocnějšího orgánu v zemi. Od té doby také patřil k nejužšímu okruhu Stalinových spolupracovníků a po jeho smrti se aktivně účastnil boje o moc. 

Podařilo se mu eliminovat obávaného šéfa bezpečnostních složek Lavrentije Beriju, který byl popraven na konci roku 1953. Chruščov v mocenském boji zvítězil a postupně se mu podařilo odstavit téměř celou stalinskou gardu (Molotov, Kaganovič, Malenkov, Vorošilov).  (more…)

Čajovna – výtvarník Tomáš Císařovský (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:49

Hlavním hostem výtvarník Tomáš Císařovský. Připravil a uvádí Honza Dědek.

Natočeno 2014. Premiéra 2. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 59 min).

Slovo mezi nebem a zemí – Tváře smíření (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:47

Bílá hora je i po 400 letech výzvou k návratu k historickým kořenům a náboženskému dialogu. Impulsem se stala aktuální umělecká intervence v areálu památníku i otevřenost malé komunity sester benediktinek, které svoji přítomnost na tomto rozporuplném místě našich dějin vnímají jako cestu smíření. Připravila Adriana Krobová.

Natočeno 2014. Premiéra 2. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 17:00 h.; 30 min).

Apoštol Indiánů (2014)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:37

Dávné příběhy a nová pátrání Stanislava Motla.

Natočeno 2014. Premiéra 2. 11. 2014 (ČRo 2 Praha, 10:30 h.; 27 min.) v cyklu Stopy, fakta, tajemství (207. díl). Repríza 23. 8. 2021 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.).

Lit.: Motl, Stanislav: Apoštol indiánů. Příběh odvážného misionáře s českými kořeny. In web ČRo 2 Praha, 23. srpen 2021 (článek). – Cit.: Stal se hrdinou mnoha příběhů o amerických Indiánech. Psali o něm slavní spisovatelé jako například J.F. Cooper či Zane Grey. Dávají mu různá jména, ale v některých případech ho uvádějí tak, jak se opravdu jmenoval. Ziesberger. David Ziesberger. Odvážný misionář, který s indiány prožíval všechno možné. Včetně krvavých válek s bílými osadníky, kteří je svého času považovali za divou zvěř, kterou je třeba bez milosti vyhubit. Tenhle muž byl ale jiný. Na nenávist odpovídal láskou. A dovedl si získat srdce i těch nejzatvrzelejších původních obyvatel Ameriky, pro něž byl, vzhledem k jejich smutným zkušenostem, každý bílý člověk nepřítelem na život a na smrt. Celý svět dnes ví o legendárním Davidu Zeisbergerovi. Kdo z nich ale ví, že David, jemuž se dnes říká apoštol indiánů, měl své kořeny na severní Moravě. A byl nositelem víry, kterou u nás vyznávali kdysi tolik pronásledovaní – Moravští bratři.  (anotace)

Most (1977)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 9:37

Alexander Čchaidze. Rozhlasová úprava Daniela Hlavová. Dramaturg Pavel Minks. Režie Josef Hajdučík.

Účinkují Razmadze (Čestmír Řanda), Čodrišviliová (Helga Čočková), Jevgenidze (Bohumil Švarc), Gordeziani (Vladimír Šmeral). Dále účinkují Pavel Rubeš, Vlasta Matulová, Jiří Bednář, Václav Postránecký, Artur Šviha  a Věra Mazánková.

Natočeno 1977. Premiéra (?) 12. 8. 1981. Repríza 8. 11. 1988.

Lit.: Zábranský, Zdeněk: Úsilí o čistý rozhlasový tvar. In Scéna 21/1977, s. 6 (rozhovor s dramaturgem Remešem). – Cit.: „Hra se zabývá vyšetřováním nehody nově postaveného mostu, při které zahynul osmadavacetiletý řidič nákladního auta. Je to současně prověrka socialistického přístupu k odpovědnosti a dodržování zákonnosti. Těch, kteří nehodu zavinili, i těch, kteří ji vyšetřují.“

Lit.: tom: V rozhlase. In Tvorba 33/1981 (19. 8. 1981), s. 23 (recenze).

V rozhlase. In Tvorba 33-1981 (19. 8. 1981), s. 23 (recenze)01V rozhlase. In Tvorba 33-1981 (19. 8. 1981), s. 23 (recenze)02V rozhlase. In Tvorba 33-1981 (19. 8. 1981), s. 23 (recenze)03

Několik dní bez války (1977)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 9:30

Konstantin Simonov. Příběh válečného dopisovatele Lopatina, který intenzivně prožívá rychle ubíhající chvíle před návratem na frontu. Překlad Eva Vágnerová. Zvukový mistr Pavla Vodrážková. Asistentka režie Věra Havlatová. Natáčecí technik Jana Fišerová. Zvukové efekty Hana Brothánková. Rozhlasová úprava a režie Stanislav Vyskočil.

Osoby a obsazení: Lopatin (Vladimír Ráž), písařka (Zdenka Burdová), redaktor (Bedřich Prokoš), Nika (Jorga Kotrbová), Vjačeslav (Zdeněk Řehoř), režisér (Ladislav Šimek), herečka (Světla Amortová), Xénie (Regina Rázlová), Gurskij (Jiří Novotný), Huber (Karel Houska) a Veděnějev (Vladimír Čech I.), hlas z amplionu (Věra Havlatová).

Dokončeno 16. 4. 1977 (58 min., mono). Premiéra 9. 11. 1977 (Praha, 19:15 h.).

Lit.: Zábranský, Zdeněk: Úsilí o čistý rozhlasový tvar. In Scéna 21/1977, s. 6 (rozhovor s dramaturgem Remešem).

Lit.: Hu: Několik dní bez války. In Rozhlas 46/1977 (31. 10. 1977), s. 4 (článek).
Hu - Několik dní bez války. In Rozhlas 46-1977 (31. 10. 1977), s. 4 (článek)

Lit.: tom: Rozhlas. In Tvorba 47/1977 (23. 11. 1977), s. 19-20 (recenze).

tom - Rozhlas. In Tvorba 1977-47 (23. 11. 1977), s. 19-20 (recenze).

Třetí, patetická (1977)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 9:23

Nikolaj Pogodin. Rozhlasová úprava divadelní hry. Rozhlasová úprava Libor Majer. Režie Josef Hajdučík.

Účinkují Martin Růžek, Jiřina Švorcová, Miroslav Zounar, Bohumil Křížek, Libuše Geprtová, Milan Klásek, Čestmír Řanda, Regina Rázlová a další.

Natočeno 1977.

Lit.: Zábranský, Zdeněk: Úsilí o čistý rozhlasový tvar. In Scéna 21/1977, s. 6 (rozhovor s dramaturgem Remešem).

Older Posts »

Powered by WordPress