Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2010

Rakouská knihovna v Brně (2010)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 17:14

Pořad připravila Alena Blažejovská.

Natočeno 26. 11. 2010. Premiéra 4. 12. 2010 (ČRo Brno, 17:00 h.) v rámci pořadu Zelný rynk. Nahrávky přednášek ke stažení zde.

Pozn.: Slavnostní setkání u příležitosti 20. výročí založení Rakouské knihovny v Brně se konalo v pátek 26. listopadu. Ale cyklus sedmi přednášek odborníků z Masarykovy univerzity i hostů mimo ni byl naplánován na období od října do prosince 2010. Konaly se vždy v úterý a ve čtvrtek v konferenčním sále Moravské zemské knihovny a moderoval je dr. Roman Kopřiva z Ústavu germanistiky brněnské Filozofické fakulty. Patrně nejvzácnějším vystupujícím byl prof. Peter Demetz, který také četl ze své knihy Praha ohrožená 1939-1945.
Na slavnostním setkání promluvili ředitel Moravské zemské knihovny mgr. Tomáš Gec, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze dr. Florian Haug, ministerská radová mag. Gertrude Kothaneková a samozřejmě dr. Kopřiva. Zlatým hřebem, ač ozdobeným velkou kyticí ve všech barvách duhy, bylo předání Zlaté medaile Masarykovy univerzity paní vládní radové Christine Dollingerové. Tato šarmantní dáma se o celý projekt Rakouských knihoven velmi zasloužila. Jak vysvětlila, přípravy k otevření Rakouské knihovny v Brně se konaly už v roce 1988, ale knihovna byla otevřena až 27. listopadu 1990. Iniciátorem Rakouských knihoven byl doktor Wolfgang Kraus, ale v pozadí stojí také rakouský ministr zahraničí Alois Mock, který tenkrát uvolnil peníze pro čtyřicet Rakouských knihoven v zahraničí. A první taková knihovna za železnou oponou byla právě v Brně.
Prof. Peter Demetz, narozený v roce 1922, navštěvoval gymnázia v Brně a Praze. Jeho otec byl dramaturgem v brněnské Redutě a znal se také s otcem Franze Kafky. Peter Demetz studoval na Karlově univerzitě v Praze, poté v Curychu a Londýně. Byl redaktorem Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, v letech 1953-54 studoval na Columbijské univerzitě, v letech 1954-56 na Yaleově univerzitě. Zde pak do roku 1990 učil a stal se profesorem germanistiky a srovnávací literatury. V Moravské zemské knihovně vystoupil 25. listopadu. A po velmi zajímavém, živém a bohatě navštíveném čtení jsme se ho mohli zeptat mj. na jeho vztah k Brnu. Rozhovor, stejně jako rozhovor s paní Dollingerovou, uslyšíte v Zelném rynku. Navíc ještě ukázku z knihy Praha ohrožená 1939-1945 v autorském čtení.

Mikuláš a čert na pobřeží Pacifiku (2010)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 17:12

Kateřina Szczepaniková. Připravila Alena Blažejovská.

Čte autorka (?).

Nastudovalo Brno, listopad 2010. Premiéra 4. 12. 2010 (ČRo Brno, 17:00 h.) v rámci pořadu Zelný rynk.

Pozn.: Kateřina Szczepaniková (nar. 1973), absolventka JAMU, oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Téměř deset let na rodičovské dovolené, z toho dva roky v německém Výmaru. Pracovala v Českém rozhlase Brno, nyní s ním externě spolupracuje. V současnosti pracuje v brněnském Centru pro rodinu a sociální péči.

Úryvek z eseje: Zítra večer se ulice Brna zaplní Mikuláši, čerty a anděly. Budu vzpomínat na loňský prosinec, který jsme s rodinou prožili v Kalifornii. Během půlročního pobytu jsem se tam sblížila s Jitkou, Češkou, jež se za oceánem usadila. Bydlí s americkým manželem a šestiletým synem v zalesněném kaňonu v Malibu. Jitčin syn s jedinečným jménem Justice nemluví česky, ale některá slova zná. Babička, dědeček, na zadek… a čert. Čert je někdo, kdo Justice každoročně začátkem prosince navštěvuje, koho si ale chlapec nemohl nikdy pořádně prohlédnout. Čert totiž až dosud zůstával za dveřmi, řinčel řetězem, předváděl za oknem rohatou hlavu, ale blíž se neodvážil. Během čertova řádění se máma s tátou u vyděšeného Justice střídali, takže si ani nevšiml, že vždycky jeden chybí. Jak Justice pobíral rozum, bylo zřejmé, že rodičovskou hru brzy prohlédne. Jitka tedy požádala o pomoc kamarády ze sousedství, surfaře. Když jim ale vysvětlovala podstatu českého mikulášského obyčeje, mladíci se svalnatými potetovanými pažemi zbledli: „Co to po nás chceš? Abysme se převlíkli za satana a šli strašit tvoje děcko? Za satana se převlíkat nebudem!“

Čtyřlístek – 4 příběhy (1992 – 1993, 2010)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 12:03

Námět Jiří Němeček, Ljuba Štíplová (?). Hudba Marek Eben (?). Režie Jan Jiráň.

Osoby a obsazení: Bobík (Marek Eben), Myšpulín (Miroslav Vladyka), Fifinka (Romana Sittová), Pinďa (Martin Zounar), Zádrhel (Jiří Schmitzer), Zádrhelka (Jaroslava Kretschmerová).  Dále účinkují Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Bronislav Poloczek, Ondřej Vetchý.

Natočeno 1992 – 1993. Vydal Popron Music, listopad 2010 (2 CD, celkem 138 min.).

Pozn.: 2 CD vychází v souvislosti s premiérou animovaného filmu o Čtyřlístku.  – Komiksový příběh Čtyřlístek je letos v plné parádě. Brzy vyjde pětistý díl časopisu, začaly se prodávat knihy se starými příběhy, do kin se chystá film a nyní přichází na pulty i audiokniha! Nově vyšly čtyři pohádkové příběhy Čtyřlístku se známými herci – na motivy oblíbených komiksů vznikly nahrávky s Markem Ebenem, Miroslavem Vladykou, Jiřím Schmitzerem a dalšími interprety v rolích oblíbených postaviček. Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa prožívají svá dobrodružství v Africe, v pohádkové říši, na Divokém Západě i mezi piráty. Tam všude je pronásleduje jejich nepřítel Zádrhel.

Obsah: Čtyřlístek v Africe; Čtyřlístek na Divokém Západě; Poklad kapitána Kida; Jak se chodí do pohádky.

CD 1: 1. Čtyřlístek – parta malovaná – 2. Přísaháme – 3. Já jsem zlý – 4. Čtyřlístek na Divokém Západě – 5. Amerika – 6. Indiánská – 7. Čtyřlístek – parta malovaná – 8. Čtyřlístek – 9. Na moři – 10. Hola, hoj.

CD 2: 1. Hola, hoj – 2. Zádrhelí song – 3. Na moři – 4. Čtyřlístek – 5. Trpaslík – 6. Letíme, letíme – 7. Čtyřlístek – 8. Letíme, letíme – 9. Zakletá – 10. Čtyřlístek.

Gottland (2010)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 11:49

Mariusz Szczygieł. Mistr zvuku Pavel Musil. Režijní dohled Gabriela Musilová.

Čte Hana Švejnohová a Vladimír Kudla.

Natočeno ve studiu Tónika v roce 2010. Vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelství Jaroslava Jiskrová – Máj 19. 11. 2010 (4 CD).

Pozn.: Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách „výbušnou“ knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k „neuralgickým“ bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Naše Audiokniha přináší na čtyřech CD výběr nejlepších textů. V roce 2007 byla kniha oceněna Cenou varšavských knihkupců a autor za ni byl rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. V roce 2009 autor obdržel Cenu Gratias Agit 2009 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a v Bruselu mu byla udělena také Evropská knižní cena v kategorii beletrie.

První audiokniha nakladatelství Dokořán! Vychází ve spolupráci s nakladatelství Jaroslava Jiskrová – Máj.

Pan Buřtík a pan Špejlička (2010, 2011)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 11:36

Zdeněk Svěrák. Hudba Jaroslav Uhlíř. Režie Naďa Dvorská a Zdeněk Svěrák. Produkce Naďa Dvorská.

Čte Zdeněk Svěrák.

Natočeno 22. 11. 2010. Vydal Supraphon 18. 2. 2011 (1 CD, Su 6139-2).

Pozn.: Kamarádství, které se hned tak nevidí, pomůže dostat hrdiny z každého maléru! Když se pan Buřtík a pan Špejlička poprvé setkali, dali se do smíchu. Smáli se sami sobě, vždyť jeden vypadal jako soudek a druhý jako tyčka. Ale hned si byli sympatičtí, skamarádili se a zažili spolu řadu dobrodružství. K jejich komické dvojici patří také tři psi, kteří se všichni jmenují Pocem, a vrabec, jehož naučili létat. Žertovné příhody legračních druhů jsou určeny všem dětem, snadno jim však podlehnou i dospělí, protože řada jinotajů hovoří jenom k nim. Hravost a vtip Svěrákových nápadů uchvátí a jeho způsob sdělení pobaví všechny generace.

V nahrávce nalezneme tři vyprávění. Dva příběhy komických přátel napsal Zdeněk Svěrák kdysi svým malým dětem, poslední povídku dokončil v minulém roce pro knižní vydání. Audioknihu, tak jako knižní vydání, doprovází ilustrace Jiřího Votruby.

Obsah: 1. Jak se ti dva seznámili (16 min.) – 2. Jak protrhli smůlu (15 min.). – 3. Lekárna U Bílé myšky (27 min.).

Lit.: bety {Škytová, Bety}: Zdeněk Svěrák nahrává pro Supraphon Buřtíka a Špejličku! In web Audioknihy, 25. 11. 2010 (článek).

Základy mužského šovinismu (2010)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 11:32

Josef Hausmann. Režie Dimitrij Dudík.

Čte autor.

Natočeno 2010. Vydalo Tympanum 26. 11. 2010 (1 CD, 79 min.).

Pozn.: CD obsahuje výběr povídek z fenomenálně úspěšné knihy, která je úsměvnou reakcí na feministické hnutí a vymezuje základní pravidla mužského šovinismu….

„Einstein byl darebák, protože opustil svou první ženu…“ – „Koukni jaký má ten Beethoven ošklivý nos… “ – „Kdybys mi místo výstupů na Pamíru pomohl okopat mrkev…“ – „On je chytrý, hezký, vzdělaný, ale když on je moc hodný…“ – „Nemohla jsem děti odvést na angličtinu, protože jsem myla okna… “ – „Takhle oblečen nemůžeš jít na pohotovost…“ (výňatek z kapitoly Zvrácená hierarchie hodnot.)

Byla pastýřka malá (2010)

Filed under: Audiostory,Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 11:29

Tomáš Vondrovic. Hudba Petr Mandel. Zvukový mistr a mastering Ladislav Reich. Režie Tomáš Vondrovic.

Čtou Máša Málková, Jiří Langmajer, Jiří Štěpnička.

Natočeno ve studiu Virtual společnosti Bystrouška a ve studiu B Českého rozhlasu v roce 2010. Vydalo Audiostory v roce 2010 (1 CD).

Pozn.: Francouzské verše o lásce jsou pověstné: o lásce šťastné i nešťastné, zraňované i zraňující, mladinké, zralé, nevinné, záletné. Vinou se jako červená nit básněmi tohoto galantního národa od raného středověku po dnešek a jako by samy vytvářely jeden jediný příběh, blízký každému lidskému srdci. Snad proto tak lehce, přirozeně a přitom pevně zakotvily v české poezii. S láskou a porozuměním je četli čeští čtenáři a s chutí je vždy znovu recitují milenci mluveného slova.

29. 11. 2010

Tisíc let české poezie (1975)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 22:49

Vybral a sestavil Donát Šajner. Hudba Luboš Sluka (Zuzana Riedlbauchová-Matulková – flétna, Petr Brock – altová flétna, Milan Zelenka – klavír, Ivo Kieslich – bicí; zpívají členky Kühnova smíšeného sboru, sbm. Pavel Kühn), Zdeněk Zahradník (Studiová komorní skupina, řídí autor). Hudební improvizace Petr Eben. Hudební režie dr. Milan Slavický, Jan Vrána. Zvuková režie ing. Adolf Řípa a Jiří Bartoš (slovo), Václav Zamazal, Jiří Bartoš a ing. Erich Kunze (hudba). Střih a mixáž Jiří Bartoš. Technická spolupráce Vladimír Novák, Jaroslav Zach, Vladimír Kraffer a Martin Kusák. Režie Jiří Šrámek, Petr Obdržálek a Lubomír Poživil.

Recitují Vladimír Šmeral (1, 13, 19, 38), Jiřina Petrovická (2, 7), Otakar Brousek I. (3, 9, 12, 16, 18, 42, 44, 46, 54), Václav Voska (4, 10), Radovan Lukavský (5, 8, 14), Miroslav Doležal (6, 11, 17), Irena Kačírková (15, 18), Zdeněk Buchvaldek (20, 23, 28, 29, 31, 34, 37), František Němec (21, 25, 26, 35), Dana Medřická (22, 30, 33, 36, 45), Regina Rázlová (24, 27, 32), Eduard Cupák (39, 43, 51, 58), Bohumil Švarc (40, 49), Jiří Němeček (41, 47, 56), František Vicena (48, 52, 55), Luděk Munzar (50, 53, 57) a Jiřina Švorcová (59).

Natočeno 6. 1. – 18. 3. 1975 (studio Lucerna, Praha). Vydal Supraphon ve spolupráci se Svazem českých spisovatelů v roce 1975 (3 LP, Su 1 18 1704-06 G, stereo).

Obsah: Deska 1. Stará česká poezie – 1. Hospodine, pomiluj ny (konec 10. st.) – 2. Dalimilova kronika: O založení města Prahy – 3. Dalimilova kronika: O sedlské knieni Bořeně – 4. Legenda o svatém Prokopu: Vyhnání Němců ze Sázavského kláštera – 5. Dřevo sě listem odievá (2. pol. 14. st.) – 6. Noci milá (2. pol. 14. st.) – 7. Stratilať jsem milého (2. pol. 14. st.) – 8. Neplodní trubci (60. léta 14. st.) – 9. Ktož jsú boží bojovníci (20. léta 15. st.) – 10. Má milost k čemu mne přivedla (pol. 16. st.) – 11. Šimon Lomnický z Budče: Kšaft lakomce – 12. Mikuláš Dačický z Heslova: Prostopravda. Ó Bohemia – 13. Mikuláš Dačický z Heslova: Prostopravda. Napomenutí starého Čecha – 14. lidová píseň ze Slavíkovic: Otázky – 15. zpěvník Anny Vitanovské, č. 9: Veselá býti nemohu – 16. lidová: Honácká – 17. lidová píseň z Bydžovska: Vyprovázení – 18. lidová: Proměny. – (more…)

Poselství z palety (2000)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 16:51

Jestli rozumíme symbolům z obrazů dávných mistrů, zjišťovala při návštěva v klášteře sv. Anežky spolu se žáky základní školy Zdena Tomášová.

Natočeno 2000.

A léta běží, vážení – František Smolík (1976)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 16:51

O divadelních začátcích, svých rolích, práci ve filmu i v rozhlase hovoří legendární herec. Nechybí ani zvukové záznamy z divadelních a rozhlasových rolí. Připravila Ludmila Vrkočová.

Natočeno 1976.

Older Posts »

Powered by WordPress