Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

28. 2. 2019

Kavárnička v Kábulu (2019)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 17:44

Deborah Rodriguez. Kompletní audiokniha. Pět rozdílných žen, pět pohnutých příběhů ve válkou sužovaném Afghánistánu. Z amerického originálu A little coffee shop of Kabul, vydaného nakladatelstvím Random House v roce 2012   přeložila Jitka Jeníková.  Režie, zvuk, střih a mastering Jiří Pochvalovský. Hudba Jan Šikl. Grafická úprava obalu pro CD Emil Křižka. Fotografie autorky Suzanne Becker Bronk. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová.

Čte Eva Novotná.

Natočeno 2019. Vydalo Tympanum 18. 3. 2019 (1 CD MP3).

Pozn.:  Osudy dvou Afghánek, dvou Američanek a jedné Angličanky se střetnou v jedné neobyčejné kavárně uprostřed Kábulu. Provozuje ji přátelská Američanka Sunny, která v Afghánistánu najde nový domov. Její kavárna je místem, kde se potkávají cizinci s místními a kde se střetává přísná afghánské tradice se světem západu. Sunny si postupně díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt místních obyvatel. Není však ochotná smířit se s tím, že země, která je její duši velmi blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. I proto pomáhá mladé Afghánce Jasmíně udržet tajemství, které by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Příběh lásky a přátelství pěti silných žen, který překonává zkostnatělé tradice, strach i předsudky.

Deborah Rodriguez (1964)

Původní profesí kadeřnice a matka dvou dětí z Michiganu, odešla do Afghánistánu jako členka skupiny nabízející humanitární pomoc po pádu Talibanu v roce 2001. Brzy po příjezdu se zapojila do zřízení vzdělávacího certifikovaného programu pro afghánské ženy.  V roce 2002 se po dvacetidenní známosti provdala za Afghánce Samera Mohammada Abdula Chána, o pět let později pak Afghánistán opustila. Na základě svých zážitků napsala tři bestsellery Kavárnička v Kábulu (2015, Argo), Návrat do kavárničky v Kábulu (2016, Argo) a Kábulská škola krásy (2008, Ikar). Poslední zmíněná kniha byla následně zfilmována se Sandrou Bullock v hlavní roli.

Eva Novotná (1976)

Vystudovala JAMU obor činoherní herectví. V roce 2001 nastoupila do angažmá Mahenovy činohry, kde působila do roku 2011. V letech 2011-2013 byla střídavě na „volné noze“ a členkou Ha-Divadla v Brně. V roce 2013 se vrátila do ND Brno, kde je dodnes. Dlouhodobě se věnuje práci v dabingu i v rozhlase. Na televizních obrazovkách jste ji mohli vidět v seriálech Gympl nebo Velmi křehké vztahy. S Tympanem již spolupracovala na titulu Pusinka od Sophie Hannah.

Lit.: Deborah Rodriguezová – Kavárnička v Kábulu. In web Knižní kavárna, 9. 4. 2019 (posluchačská recenze). – Cit.:  Kniha s velmi lákavým, lehce mystickým přebalem a téměř romantickým názvem – Kavárnička v Kábulu, od americké spisovatelky Deborah Rodriguezové si získala plno nadšených čtenářů mezi ženskou i mužskou populací velmi brzy po vydání. Líčí skutečný a ničím nepřikrášlený život obyčejných lidí v Kábulu. Díky své čtenosti vznikla i audiokniha, kterou jsem poslouchala. A musím se přiznat, že jsem byla naprosto okouzlena.

Kavárničku v Kábulu mám doma již pěknou řádku měsíců v klasické papírové knižní podobě. Nechala jsem se krátce po jejím vydání strhnout davem. Od té doby se dočkala druhého dílu a dokonce audionahrávky. Až teprve poslední zmíněný počin mě přesvědčil, abych se do knihy konečně pustila. A upřímně – nechápu, proč jsem tak dlouho váhala.

Hlavními hrdinkami je pět žen. Američanka Sunny, která odešla do Kábulu se svým přítelem, vojákem. Zatímco on je na misi, ona si otevře v Kábulu kavárničku. Kromě jiných jí tam pomáhá i Háladžán – stará Afghánka se smyslem pro tradici a povinnost, potají však provádějící rebelie v podobě moderních kalhot či ostříhaných vlasů schovaných pod šaty a šátkem. Další  hrdinkou je Jasmína. Mladá vdova, která jako těhotná žena bez manžela má v Afghánistánu jen malou šanci na slušný život, a dokonce i na přežití. Sunny ji přijme jako pomocnou sílu do kavárny. Od té doby ženy sdílí své osudy a navzájem se kryjí i podporují.

Poslední dvě hrdinky tvoří britská novinářka Isabel, která se téměř ničeho nebojí a neváhá odhalovat velmi nebezpečná témata. A Američanka Candace? Ta pozná, že není všechno zlato co se třpytí, a i zdánlivě dobročinný Afghánec může být ve skrytu duše pořádná zrůda. Než k tomu však dojde, čtenáři se ženami prožijí velmi zajímavé okamžiky a mnohdy i pořádně horké chvilky.

Tato audiokniha mě naprosto okouzlila. Poslouchala jsem se zatajeným dechem každou volnou chvíli. Některé kapitoly jsem si poslechla i vícekrát. Naprosto mě fascinovalo, jak autorka popisovala nejen osudy žen, ale především každodenní život v Kábulu, tradice a náboženství Afghánců a neskutečnou zaostalost, tvrdohlavost a jakousi tupost a odmítání logických věcí na úkor víry.

Vytáčelo mě, jak malá, vlastně nulová práva mají ženy. Jak se musí podřizovat mužům. Drásala mě absurdnost toho, že těhotná vdova je považována za nečistou a prostitutku, protože neexistuje otec, který by se k dítěti přihlásil. Proč musí dospělá žena, matka dospělého syna tajit svou lásku k muži, když je vdova? Proč musí čekat, až sám syn jí vybere případného nového manžela?

Afghánistán a muslimská kultura mě fascinovaly. Učarovaly mi osudy pěti žen, které se rozhodly vzepřít víře a tradicím ve prospěch lásky, spravedlnosti a lidskosti. Eva Novotná navíc příběh nádherně načetla. S obrovskou empatií. Tak, že se vám opravdu místy až tajil dech.

Do své papírové knihovny si rozhodně pořídím i Návrat do kavárničky v Kábulu. Stejně tak netrpělivě ale budu očekávat druhý díl i v audioknižní verzi. Děkuji vydavatelství Tympanum, že se tohoto počinu zhostilo. Osudy všech pěti žen ve mně budou ještě hodně dlouho rezonovat. Za těch několik hodin poslechu jsem si je zamilovala a neskutečně ráda jsem se několikrát denně vracela prostřednictvím sluchátek do této krásné kavárničky v Kábulu. Myslím, že knihu by si měli přečíst nebo poslechnout všichni, co sympatizují s Islámem a podporují přijímání uprchlíků.

Proč mám tolik šatů, které si myslí, že pro ně nejsem (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 17:28

Halina Pawlowská uvádí povídku z knihy Šťastná kniha. Dramaturgie Ludvík Němec. Režie Lukáš Kopecký.

Čte Jana Štvrtecká.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 28. 2. 2019 v rámci pořadu Pokračování za chvilku (ČRo 2 Praha, 12:04 h.).

Už nemusíte myslet na sex (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 17:27

Miloš Čermák. Halina Pawlowská uvádí povídky z knihy Přišel Bůh do Kavárny v Karlíně. Režie Lukáš Kopecký.

Čte Michal Bumbálek.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 27. 2. 2019 v rámci pořadu Pokračování za chvilku (ČRo 2 Praha, 12:04 h.).

Už nemusíte vypadat dobře (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 17:26

Miloš Čermák. Halina Pawlowská uvádí povídky z knihy Přišel Bůh do Kavárny v Karlíně. Režie Lukáš Kopecký.

Čte Michal Bumbálek.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 27. 2. 2019 v rámci pořadu Pokračování za chvilku (ČRo 2 Praha, 12:04 h.).

Už můžete mít rozvázané tkaničky (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 17:26

Miloš Čermák. Halina Pawlowská uvádí povídky z knihy Přišel Bůh do Kavárny v Karlíně. Režie Lukáš Kopecký.

Čte Michal Bumbálek.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 27. 2. 2019 v rámci pořadu Pokračování za chvilku (ČRo 2 Praha, 12:04 h.).

Už nejste smutní, že nedostanete Nobelovu cenu (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 17:25

Miloš Čermák. Halina Pawlowská uvádí povídky z knihy Přišel Bůh do Kavárny v Karlíně. Režie Lukáš Kopecký.

Čte Michal Bumbálek.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 27. 2. 2019 v rámci pořadu Pokračování za chvilku (ČRo 2 Praha, 12:04 h.).

Pohádkovník (2019)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 16:21

Použitá hudba Václav Trojan, hrají Václav Hudeček (housle), Pavel Drešer (akordeon), Lubomír Brabec (kytara).

Účinkují Aňa Geislerová, Barbora Poláková, Patrik Děrgel, Václav Jílek, Jiří Suchý z Tábora, Jakub Prachař.

Natočeno 2019 (studio MI 91). Vydal Supraphon 29. 3. 2019 (1 CD MP3; SU 6485-2).

Pozn.:  Pohádkovník je plný kouzelných příběhů a hereckých hvězd!  Pohádkovník je strom, který se sází každoročně během Noci s Andersenem. Podle této akce, pořádané Národní knihovnou České republiky vždy 1. dubna, získal celý náš nový komplet jméno. Vše se odvinulo od nápadu oslovit mladé, vynikající herce a požádat je o jejich milované pohádky, na které buď vzpomínají z dětství, nebo je nyní s chutí čtou vlastním dětem.
Aňa Geislerová čte Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, kapitolu z Pipi Dlouhé punčochy Astrid Lindgrenové či Andersenovo Děvčátko se sirkami, Barbora Poláková načetla úvodní kapitoly z Petra Pana, Václav Jílek pohádku O princezně Jasněnce a ševci, který létal od Jana Drdy, Jakub Prachař načetl pohádku z Werichova Fimfára, Jiří Suchý z Tábora Karafiátovy Broučky a Patrik Děrgel příběh nazvaný Jak byla vosa Marcelka ráda, že je.
V pozoruhodném výběru se zde nyní potkávají pohádky laskavé i smutné, ironické i přívětivé, drsné i jemné. Ty všechny ovlivnily naše protagonisty v dětství tak, že je nyní radostně předávají dalším generacím jako zásadní poklady.

Audiokniha vychází ve spolupráci s Nocí s Andersenem
www.nocsandersenem.cz

ArtCafé – Svědectví s názorem (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:48

Svědectví s názorem. Tak prezentují svoji chystanou výstavu členové fotografického spolku 400 ASA. Národní galerie představí ve své jarní sezóně sedm individuálních pohledů na společnost střední a východní Evropy a ve studiu k expozici víc poví moderátorovi Ondřeji Bambasovi jedna z vystavujících, fotografka Alžběta Jungrová. Na čtvrtečním galerijním Grand Openingu dostane vedle fotografů prostor taky mladý umělec Viktor Dedek nebo další kapitola Moving Image Department. V hudebním výběru si představíme „skrytou politiku improvizace“ podle Pavla Klusáka.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 2. 2019 (ČRo 3 Vltava, 16:05 h).

Plus Speciál – Summit Trump-Kim (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:16

Summit – USA/KLDR. Moderuje Michael Rozsypal.

Hosty byli  Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu; David Jakš, zpravodaj Českého rozhlasu ve východní Asii; Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnosti.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 2. 2019 (ČRo Plus, 10:10 – 10:34 h.).

Lit.: Rozsypal, Michael – Přinosilová, Jana: Summit Trump-Kim skončil předčasně. Roli mohla hrát nezkušenost i zranitelnost obou vůdců, míní analytik Slezák. In web ČRo Plus, 28. únor 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Summit Spojených států a KLDR v Hanoji skončil předčasně. Lídři Donald Trump a Kim Čong-un k dohodě nedospěli. Podle Donalda Trumpa chtěla KLDR úplné zrušení sankcí, což USA podle prezidenta udělat nemohou.

Po ranním jednání už se další část programu neuskutečnila. Nepodepsalo se ani společné komuniké a delegace vynechaly i závěrečný oběd. (more…)

Dvacet minut Radiožurnálu – Miroslav Kupec (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:10

Hostem je generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. České železnice zažily tři nebezpečné události v rozpětí pěti dnů. Co udělá vedení Českých drah? A kdy budou i u nás jezdit vlaky rychlostí 230 kilometrů v hodině? Moderuje Tomáš Pancíř.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 2. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:06 h).

Older Posts »

Powered by WordPress