Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 4. 2012

Luskáčik a myší kráľ 1/6 (Louskáček a myší král, 1994)

Filed under: Seriály,Slovenské — Martin @ 18:01

Ernst Theodor Wilhelm (E. T. A.) Hoffman. Pohádka. Rozhlasová úprava Libuša Friedová. Dramaturgie Beáta Panáková. Zvuk Andrej Kubík. Režie Ivan Predmerský.

Osoby a obsazení: rozprávačka (Zdena Studénková), Fricko (Michal Igas) a Marienka (Lucia Hodálová).

Připravil Slovenský rozhlas v roce 1994 (6 x 10 min.). Repríza 1. dílu 12. 12. 2021 (SRo Rádio Junior, 17:45 – 17:54 h.) v cyklu Rozprávka pre najmenších; 2. dílu 1. 1. 2025 (SRo Rádio Junior, 4:00 – 4:09 h.).

Poslední boj Otakara Jaroše (2012)

Filed under: Radiodokument — Martin @ 16:43

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, ze záznamu zajatci od Sokolova Jiří Šmolík, Imrich Kuric.

Připravil Český rozhlas v roce 2012. Premiéra 27. 5. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Poslední boj Otakara Jaroše. In web ČRo 27. 5. 2012 (anotace). – Cit.: Byl obětován? Doplatil na své sebevědomí, které prý často hraničilo s chlapskou ješitností a frajeřinou?

Měl vůbec šanci sokolovské peklo přežít? A kdo to vůbec byl Otakar Jaroš, z něhož se stal hrdina bez bázně a hany, zbavený i nejobyčejnějších lidských vlastností?

A jak to bylo s vybranými zajatci od Sokolova, které nacisté vozili po celém protektorátu Čechy a Morava jako nějakou pouťovou atrakci? K čemu všemu byli nuceni se propůjčit a jaké byly jejich další osudy? Otázky, otázky a zase otázky? I po téměř 70 letech …

Muž, který měl být zapomenut (2012)

Filed under: Radiodokument — Martin @ 16:41

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, dr. Olga Bezděková, vnuk Alex Bezděk. Ze záznamu MUDr. Ctibor Bezděk (O dětském lhaní, 1931).

Připravil Český rozhlas v roce 2012. Premiéra 13. 5. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Muž, který měl být zapomenut. In web ČRo 20. 5. 2012 (anotace). – Cit.: Muž, o němž bude řeč, patří právem do galerie proslulých lékařů humanistů, jakými byli například nositel Nobelovy ceny, lékař z Lambaréne, Albert Schweitzer či legendární psychiatr a spisovatel z Capri, Axel Munthe.

Na rozdíl od obou jmenovaných byl u nás zmíněný muž takřka zapomenut. A to než jsme začali znovu objevovat některá jeho stěžejní díla, například o Etikoterapii, a než byl, dílem neuvěřitelné, skoro až mysteriózní náhody, objeven rukopis jeho vzpomínek. Tento rukopis byl desítky let považován za ztracený.

Jméno onoho muže zní: Ctibor Bezděk. Lékař, filozof, spisovatel, přítel Tomáše Garrigue Masaryka a mnoha další významných osobností. Stanislav Motl se pokusil vypátrat největší tajemství pozoruhodného života doktora Ctibora Bezděka.

Česká stopa Josefa Mengeleho (2012)

Filed under: Radiodokument — Martin @ 16:38

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Připravil Český rozhlas v roce 2012. Premiéra 13. 5. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Česká stopa Josefa Mengeleho. In web ČRo 13. 5. 2012 (anotace). – Cit.: Josef Mengele byl skoro jako fantom. Jednou se zjevil v Argentině, jindy zase v Paraguayi, pak pro změnu v Brazílii. Více než tři desítky let měl v patách agenty izraelské zpravodajské služby Mossad či nejrůznější lovce nacistů, včetně nejproslulejšího z nich Simona Wiesenthala.

Od roku 1945 unikal. Měl hodně příznivců a pomocníků. Žil však, zejména v posledních letech života, jako psychická troska, stále v napětí a stresu.

Jenomže byl vůbec tím pravým viníkem a hlavním strůjcem zla? Co když, jak se s odstupem doby zdá, měl spíše odvést pozornost? Od lidí, kteří se mezitím těšili úctě a obdivu a sbírali jedno prestižní vědecké ocenění za druhým.

A ještě něco: je možné, že Josef Mengele své ďábelské experimenty praktikoval nejenom v Osvětimi, ale třeba také na území dnešní České republiky?

Britové u rozhlasu (2012)

Filed under: Radiodokument — Martin @ 16:36

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, ze záznamu Miloslav Disman, Alfréd Technik.

Připravil Český rozhlas v roce 2012. Premiéra 6. 5. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (105.). Repríza 7. 5. 2018 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.; 30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Britové u rozhlasu. In web ČRo 6. 5. 2012 (anotace). – Cit.: Dva odvážní Britové a více než 120 zesměšněných a obelstěných esesmanů. To je obsah neuvěřitelného a dnes už zapomenutého příběhu z Pražského povstání v roce 1945.

Jeho hlavními aktéry, kromě dvou vzpomínaných Britů, byli ještě dva (dnes již rovněž neznámí) velitelé bojů o rozhlas. Čtyři stateční muži, kteří, ve snaze, aby zachránili mnoho dalších životů, vymysleli neuvěřitelně drzou lest: S její pomocí se rozhodli, bez jediného výstřelu, odzbrojit dokonale ozbrojené a hlavně všeho schopné esesmany.

28. 4. 2012

Haló, tu Myška (Haló, tady je Myška, 1996)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 11:20

Tatjana Lehenová. Příběh pro děti o očekávání děťátka. Dramaturgie Kveta Slobodníková. Zvuková realizace Pavol Ruček, Katarína Cútová, Ĺubica Olšovská a Miriam Kožuchová. Režie Táňa Tadlánková.

Osoby a obsazení: mama (Helena Geregová), Myška (Kristina Halasová), otec (Miroslav Trnavský), Darina Vašíčková, Soňa Ulická, Ján Valentík a Jozef Šimonovič.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 1996 (33 min.). Repríza 28. 4. 2012 (SRo Rádio Devín), 8. 10. 2015 (SRo 9 Rádio Junior).

Pozn.: Vzrušujúci príbeh, ktorý sa môže odohrať takmer v každej rodine. Nebude reč o sťahovaní ani o maľovaní, ale o niečom príjemniejšom a krajšiom – o očakávaní dieťatka.

Nie všetky mamy majú deti, ktoré vidno. Niektoré majú deti ešte len v brušku. Napríklad aj hlavná hrdinka hry Taťjany Lehenovej – Haló, tu Myška. Aké ale bude prekvapenie tejto mamy, keď sa jej raz dieťa z bruška ozve a začne sa s ňou rozprávať! Ak je vám tento príbeh povedomý, môže to byť spôsobené tým, že autorka ho najskôr vydala ako knihu pod názvom „Je Miška myška? Príhody celkom skvelej rodiny“. (anotace SRo)

O veternom kráľovi (O větrném králi, 2005)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 11:01

Pavol Dobšinský. Slovenská lidová pohádka. Vybrala a pro rozhlas upravila Mária Ďuríčková. Dramaturgie Beata Panáková. Režie Táňa Tadlánková.

Vypráví Emília Vášáryová.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2005 (8 min.).

Mobil (20??)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 10:49

Milan Čarňanský. Miniromán. Hudební spolupráce Katarína Bielčíková. Technická spolupráce Imrich Adamko. Redakce Karol Horváth.

Čte Zuzana Dančiaková.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 20?? (5 min.).

27. 4. 2012

Sen Nikolu Teslu (Sen Nikoly Tesly, 199?)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Martin @ 15:22

Slavo Kalný. Životopisné dramatické pásmo. Redakce Emil Benčík. Hudební spolupráce Lýgia Vojtková. Zvuk Ivan Mihál a Eva Irmanová. Režie Štefan Korenči.

Účinkují Marián Geišberg, Peter Rúfus, Anna Javorková, Anton Korenči, Jozef Šimonovič a Lajko Moravčík.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 199? (40 min.).

Zmiznúť navždy (Zmizet navždy, 2012)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 15:16

Finn Kennedy. Rozhlasová adaptace divadelní hry. Překlad Martina Herbst. Produkce Silvia Matovská. Hudební improvizace na harmoniku, hudební dramaturgie Ĺudmila Hodulíková. Dramaturgie Martina Vannayová. Zvuk Dušan Kozák. Režie Martin Hvišč.

Účinkují Richard Stanke, Ján Mistrík, Ivan Romančík, Lucia Vráblicová, Alfréd Swan, Roman Pomajbo, Júlia Horváthová, Juraj Hrčka, Lujza Garajová-Šrámeková.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2012 (81 min.). Veřejná přehrávka inscenace 7. 11. 2012 v 19:30 h. (Ateliér – poslechový večer v Divadle hudby Olomouc).

Pozn.: Adaptácia oceňovanej divadelnej hry súčasného britského dramatika Fina Kennedyho Navždy zmiznúť s brilantnou výstižnosťou hovorí o rýchlej a materialistickej dobe, v ktorej žijeme. Charlie, zamestnanec v komerčnom sektore sa jedného dňa zobudí a začína postupne miznúť zo sveta. Je možné zmeniť si identitu a uniknúť tlaku nenávidených povinností? Aký je zmysel života a ako človek definuje samého seba vo veľkomeste? Môže človek navždy zmiznúť a pritom stále žiť? Možno ešte zažiť lásku a napĺňajúce vzťahy?
Vynikajúce dialógy, originálna zápletka a metaforická rovina v tradícii existencialistov a Kafku je jedinečnou reflexiou dnešného rýchleho a individualistického života v západnom svete.

Older Posts »

Powered by WordPress