Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 9. 2018

Za Horní Dolní bez migrantů (2018)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 23:02

. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 25. 9. 2018 v rámci cyklu Glosa Plus (ČRo Plus).

Lit.: Pekárková, Iva:  Iva Pekárková: Za Horní Dolní bez migrantů. In web ČRo Plus, 25. září 2018 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.:  Minule jsem tu mluvila o rasistických a xenofobních nápisech, které se objevují v jedné pražské čtvrti – a jak se město vymlouvá, že je nemůže odstranit, protože jsou na soukromém majetku.

A vidíte to – teď koukám na něco ještě horšího: xenofobní nápis ne na zdi, ale na volebním plakátu. Visí na obrovském billboardu v jednom městě poblíž Ostravy a stojí na něm: Za naše město bez migrantů.

Z plakátu se snaživě usmívá dáma v jistém věku – typ hodné maminy či milující babičky. Rozhodně se nepodobá zavilým „vlastencům“, kteří hodlají naši zemi zbavit všeho „cizího“ a jdou na to čím dál tím víc extrémisticky.

Tahle dáma by, aspoň podle vizáže soudě, neublížila ani mouše. Chce se stát v tomhle městě starostkou. A kandiduje za jednu z politických stran, které se zatím nijak extrémisticky neprojevují.

Přesto považuje za svou povinnost slibovat lidem v tomhle městě, že nedovolí, aby bylo „znečištěno“ čímkoli cizáckým.

Ponechme stranou drobný detail: totiž že žádný starosta nemůže žádnému městu zaručit, že se ve městě neusadí uprchlíci nebo jiní cizinci. Na to nemá pramovoci. A mohl by se o to pokoušet jedině mafiánskými metodami. (more…)

Země tisíce splněných přání (1947)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 22:19

André Maurois. Pohádka o tom, jak to dopadne, když se splní každé přání. Dramatizace Kamil Houba. Hudba Jan Evangelista Zelinka, řídí autor. Inspicie Eduard Kašpar. Technická spolupráce Jiří Jech a Emil Kautský. Režie dr. Jan Peka.

Osoby a obsazení: Olina (Jaroslava Rychtaříková, DRDS), Hana (Alena Kášová, DRDS), Jirka (Radislav Nikodém, DRDS), maminka (Jaroslava Drmlová), faraon (Antonín Zíb), Všecekzmatek (Václav Vydra II.), Zobatý (Eduard Kašpar), Vrků (Jiří Horčička), královna (Jindra Hollmanová), švadlena (Drahomíra Hůrková).

Premiéra 5. 6. 1947 (Praha I – Brno – Ostrava – Plzeň, České Budějovice, 13,45 – 14,15 h.).

Pozn.: Roli havrana Všecekzmatka měl původně hrát Richard Záhorský.

Vnútorný sluch (Vnitřní sluch, 2018)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky,Slovenské — Premek @ 20:20

Martin Šenc. Fejeton. Zvuk Rudolf Fritzmann.

Čte Vladimír Seman.

Natočeno 2018. Premiéra (?) 30. 9. 2018 (SRo Rádio Litera, 13:50 h).

Pozn.: Redaktor Rádia Litera Martin Šenc sa s vami dnes podelí o silný zážitok z nakrúcania filmu o dievčatku s Downovým syndrómom, pri ktorom, ako sám hovorí, zistil, že doteraz žil ako hluchý.  /anotace/

Pravda vítězí. Nacistická rozhlasová propaganda v roce 1938 (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:59

V pořadu Archiv Plus se vrátíme do předmnichovského období roku 1938. Nacistická propagandistická vysílačka nazvaná Pravda vítězí promlouvala do Československa z Vídně, maskována jako vysílání tamější české menšiny. Její snaha rozvrátit poměry v ohrožené Československé republice se opírala o manipulaci s informacemi, všudypřítomný antisemitismus, fráze o míru a útoky na naše demokratické zřízení. Připravil Pavel Hlavatý.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 9. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 30. 9. 2018 (ČRo Plus, 16:34 h.); 6. 10. 2020 (ČRo Plus, 11:10 h.); 11. 8. 2023 (ČRO Plus, 20:05 h.).

Lit.: Hlavatý, Pavel: Pravda vítězí. Nacistická rozhlasová propaganda v roce 1938. In web ČRo Plus, 28. září 2018  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nacistická propagandistická vysílačka Pravda vítězí začala z Vídně vysílat v češtině – krátce po obsazení Rakouska hitlerovským Německem. V rozhlasovém archivu se dochoval soubor nahrávek této stanice datovaný od 8. do 22. září 1938.

Dochované záznamy zachycují v naprosté většině české vysílání, slovenské je v souboru zastoupeno jen okrajově. Technická kvalita nahrávek je velmi nevyrovnaná, některé jsou místy nesrozumitelné, jiné zvukově značně rozkolísané (v pořadu zazní také dvě varianty znělky této stanice).

Vysílačka byla kamuflována jako vysílání vídeňských Čechů, z dochovaných nahrávek je však zjevné, že se jedná o propagandistické vysílání, jehož cílovou skupinou byli občané Československa, a to hlavně ti žijící mimo hlavní centra a také ve smíšených krizových oblastech.

Dochované nahrávky pocházejí z období, které těsně předcházelo mnichovské kapitulaci. Odrážejí stupňující se nacistický nátlak na naši první republiku, zvyšující se mezinárodní izolaci Československa i vypuknutí sudetoněmeckého povstání z 12. září 1938. Všechny tyto skutečnosti jsme podle možností ilustrovali vybranými úryvky. (more…)

29. 9. 2018

Otázka prezidentské (ne)způsobilosti (2018)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 1:28

. Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 26. 9. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Pehe, Jiří: Jiří Pehe: Otázka prezidentské (ne)způsobilosti. In web ČRo Plus, 26. září 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Okolo hlavy státu se u nás dějí podivné věci. V případě prezidentových opakovaných pokusů posunovat s pomocí svérázných výkladů ústavy náš ústavní systém od parlamentní demokracie k prezidentskému systému, vesměs panuje politické ticho.

Ještě větší ticho panuje ve věci prezidentova zdraví, které je evidentně chatrné a dál se zhoršuje.

Politické strany i média se nechaly v této věci zahnat do defenzívy agresivními prohlášeními Hradu, že poukazování na prezidentův zjevně nedobrý zdravotní stav se prý rovná hyenismu. Prezident se prý až na známé potíže s důsledky cukrovky těší relativně dobrému zdraví.

Jenže jsme zároveň opakovaně svědky televizních záběrů, v nichž prezident klopýtá, či ho podpírá ochranka, popřípadě dokonce jeví známky jistého mentálního zmatení.

(more…)

28. 9. 2018

Osmičková Pyramída – Okolnosti Mníchovskej zrady (Osmičková Pyramida – Okolnosti Mnichovské zrady, 2018)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 18:14

Debata k událostem roku 1938. Připravili a moderují Soňa Gyarfášová a Štefan Chrapp.

Hovoří pamětníci Eva Mosnáková, Ondrej Demo, František Vaczula, historik Ivan Kamenec a politolog Tomáš Zálešák.

Natočeno 26. 9. 2018 (veřejná debata). Premiéra 29. 9. 2018 (Rádio Devín, 12:00 h).

Pozn.: V stredu 26. 9. 2018 sa konala v poradí už štvrtá „Osmičková pyramída“ – verejné podujatie, ktorým si Slovenský rozhlas pripomína tohtoročné kľúčové „osmičkové“ výročia, ktoré sa tentokrát zameralo na rok 1938. Okolnosti Mníchovskej zrady a dôsledky, ktoré z nej vyplynuli, s moderátormi Soňou Gyarfášovou a Štefanom Chrappom rozoberali pamätníci udalostí – Eva Mosnáková, Ondrej Demo, František Vaczula a historik Ivan Kamenec s politológom Tomášom Zálešákom. Záznam z diskusie vysielame mimoriadne v túto sobotu 29.9.2018 o 12.00 hod.

Trhačka zubů (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 0:48

Franz – Olivier Giesbert. Barvité paměti neobyčejné zubařky, která se nebála nikoho a ničeho. Kompletní audiokniha. Z  francouzského  originálu  L’arracheuse  de  dents vydaného  nakladatelstvím  Gallimard  v  Paříži  v  roce  2016  přeložil  Jan  Seidl. Hudba  Mario  Buzzi. Režie  a  mastering  Ondřej  Jirásek. Zvuk  Pavel  Smělý. Střih  Viktor  Černý. Produkce  nahrávky  Vladimíra  Jirásková. Obálka  Jana  Kloučková  Kudrnová. Úprava  obalu  pro  CD  Emil  Křižka.  Odpovědná  redaktorka  Tereza  Melicharová

Čte Sylva Talpová.

Natočeno  v  Recording  Studiu  Škroupova  Brno v roce 2018. Vydalo Tympanum 21. 9. 2018 (2 CD MP3, celková délka  12 hod 24 min).

Pozn.: Mladou  Lucile  Bradsockovou  donutí  kruté  okolnosti  Francouzské  revoluce  opustit  rodnou  Normandii  a odejít  do  Paříže,  kde  její  život  nabere  nečekané  obrátky.  Vyučí  se  u  slavného  zubaře  a  rozhodne  se  zasvětit  život  napravování  křivd  spácháných  na  nevinných  lidech  a  to  za  pomoci  originální  zbraně  v  podobě  svého  řemesla.  Lucile  je  ve  své  víře  v  lásku  a  v  člověka  jako  Monte-Cristo  v  sukních  odhodlána  stát  vždy  na  straně  slabších.  V  průběhu  jejího  dlouhého  pestrého  života  na  třech    kontinentech  se  jí  do    křesla  posadí  nejeden  velikán  té  doby:  Robespierre,  Ludvík  XVI.,  George  Washington,  markýz  de  La  Fayette  nebo  Napoleon.    Příběh  nezkotné  milovnice  života  Lucile,  jejíž  kleště  přepisovaly  dějiny. (more…)

Po stopách pamäti – Čudné normy normalizácie (Po stopách paměti – Divné normy normalizace, 2018)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 0:39

Tvůrci nezjistěni.

Natočeno 2018. Premiéra 29. 9. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h).

Lit.: anonym: Po stopách pamäti: Čudné normy normalizácie.  Témy. In web Rádio Devín, 24. 9. 2018 (článek). – Cit.:  V šesťdesiatom ôsmom roku obsadili Československú republiku vojská Varšavskej zmluvy, aby zničili všetky nádeje spájajúce sa s odkazom Pražskej jari. Namiesto reformného nástupu socializmu s ľudskou tvárou nastalo obdobie takzvanej normalizácie, ktorej normou bol útlak. Sedemdesiate roky sa podobali na roky päťdesiate, hoci aj v trochu zmiernenej podobe. V septembrovom pokračovaní cyklu Po stopách pamäti chceme poslucháčom priniesť svedectvá práve o tomto období. Vypočujú si príbehy troch pamätníkov: živnostníka, výrobcu zakázanej tlače (takzvaných samizdatov) a archeológa. Všetci traja sa usilovali vzoprieť novej vlne totality. Aký ich čakal osud? Počúvajte v sobotu na Devíne.

27. 9. 2018

Rokovy výlety do historie – Etiketa pro školáky (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 23:16

Na obrázku může být: 2 lidé, smějící se lidé, textLadislav Špaček. Zkrotit zvěř vám tato audiokniha asi nepomůže… Zato vám zvučným kancléřským hlasem povypráví o způsobech slušného chování napříč obdobími. Námět Ambra Laban. Ilustrace Markéta Vydrová. Grafika Jakub Kaše.

Čte Ladislav Špaček.

Natočeno 2018. Vydala Audiotéka, září 2018 (1 CD MP3, celková délka 5 hod. 49 min.).

Pozn.: Audiokniha je také součástí tištěné knihy.

Audiokniha Rokovy výlety do historie přibližuje pravidla etikety školákům. Podle námětu Ambry Laban napsal a vypráví Ladislav Špaček.

Kniha je zajímavou kombinací současnosti a minulosti. Jednou linií jsou kouzelné výlety hlavního hrdiny Roka do různých historických epoch, kdy se seznamuje se životem na dvorech nejslavnějších panovníků v dějinách, druhou linií je jeho život obyčejného chlapce v současnosti, který poznává pravidla chování v rodině, ve škole i ve společnosti. Obě linie se prolínají a poskytují čtenáři poučení o etiketě minulosti i současnosti. Je určena dětem školního věku od osmi let.

 

 

Deník ze země lidožroutů (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 17:16

Kateřina Mikulcová. Dokument. Entomolog prof. Vojtěch Novotný založil před více než dvaceti lety na Papui-Nové Guineji stanici pro výzkum ekologie tropického hmyzu, která zároveň funguje jako vzdělávací centrum pro zvídavé domorodce s perspektivou stát se vědci. V roce 2018 se štáb českých filmařů vydává na opačnou stranu planety za poznáním jeho výzkumu a současného života potomků kanibalů. Režisérka projektu Kateřina Mikulcová si během natáčení vede pro Český rozhlas audio deník, ve kterém popisuje průběh natáčení a zamýšlí se nad shodami a rozdílnostmi české a papuánské společnosti.

Natočeno 2018. Premiéra 30. 9. 2018 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.). Repríza 6. 3. 2025 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Radiodokument.

Následovalo Noční Mikrofórum (ČRo 2 Praha, 22:30 h.). Osobnosti si zvou osobnosti. Moderuje Dan Moravec. Host scénáristka, režisérka a producentka Kateřina Mikulcová. S kamerou se dostala i na Papuu-Novou Guineu. Co dokumentaristka zažívala mezi domorodci, jejichž prarodiče se ještě oddávali kanibalismu? Jak tato subtilní žena a matka řídí v divočině svůj štáb? Kdy jí bylo opravdu úzko? Moderuje Dan Moravec.

Lit.: anonym: Deník ze země lidožroutů. In web ČRo 2 Praha, 30. září 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Papua-Nová Guinea má stále pověst země lidožroutů. Obyvatele by to ale mrzelo. Oficiální heslo propagující tento tichomořský stát zní „Země nečekaného“. A to vše vystihuje.

Na Papuu-Novou Guineu jsme jeli v únoru roku 2018 natáčet šestidílný televizní seriál „Papuánské liklik story“, který zachycuje osudy první generace místních přírodovědců. Tedy lidí, kteří byli mezi prvními klasicky vzdělanými lidmi ve své vesnici nebo regionu. Věnují se entomologii, ekologii, tedy vědám západním, ale zároveň si zachovávají tradice původní – umějí střílet z luku a bojí se uhranutí.

Základnou pro natáčení bylo výzkumné centrum Binatang Research Center, které založil zhruba před 20 lety český biolog prof. Vojtěch Novotný. Centrum je významnou vědeckou institucí, která se během let stala důležitým vzdělávacím uzlem nejen pro Novou Guineu. Místní studenti si zde dodělávají magisterský titul, a doktorandy tady najdeme novoguinejské, české i britské.

Výzkum ekologie lesa, hmyzu, ptáků, ale i místních jazyků nebo tradičního zemědělství probíhá současně na mnoha lokalitách a centrum tak má několik desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Z vesnických asistentů se tak talentovaní lidé mohou dostat až na pozici uznávaného entomologa.

Země lidožroutů to bývala

Země lidožroutů to bývala. Ano, na Papui-Nové Guineji, stejně jako skoro v celém Pacifiku, se jedli lidé a to z různých důvodů. Na druhém největším ostrově světa žije velmi málo velkých zvířat. Prasata sem byla dovezena z Asie před několika tisíci lety. Místní lidé si jich velmi váží a mnohdy i dnes fungují jako náhrada za způsobenou škodu nebo jako „platidlo“ rodičům nevěsty. V pralese však žijí jen ptáci, malí vačnatci, ještěrky a největším divokým zvířetem je kasuár. Kasuár vypadá jako menší pštros a je to zvíře velmi oblíbené. Novoguinejci je chovají na maso i peří.

Ale zpět k lidožroutství. V některých oblastech se jedli zabití nepřátelé a v jiných zase vlastní zemřelí. Natáčeli jsme s babičkou z horského kmene Fore, kde ještě v 60. letech minulého století bylo zvykem sníst nejvíc ctěné a milované příbuzné, kteří zemřeli. Láskou je snědli. Teprve pak byly duše mrtvých volné a zároveň se spojily s žijícími potomky. Mozky mrtvých jedly ženy a děti. Zádrhel však nastal, když se v kmeni Fore začala šířit podivná nemoc zvaná kuru.

Podivná nemoc kuru

V místním jazyce to znamená třesení. Nemocné ženy se třásly, přestávaly mluvit, ochrnuly a zemřely. Kmenem se šířily zvěsti o čarodějnictví, jeden obviňoval druhého z uhranutí, a krevní msta tak ještě násobila počet obětí. Později západní lékaři po dlouhém výzkumu zjistili, že nemoc byla zaviněna právě pojídáním mozků mrtvých.

Nakonec se v oblasti objevili misionáři církve Adventistů sedmého dne a vesničanům tento zvyk vymluvili. Dodnes většina místních věří, že nemoc byla zaviněna kouzelníky a pomohli ji ukončit misionáři. Dlužno dodat, že v jiných oblastech naopak do hrnce padli sami misionáři. Nicméně kanibalismus skončil téměř na celém území ostrova nejpozději v 70. letech.

I dnes lze najít pamětníky, kteří ochutnali lidské maso, ale mladší generace už se na tyto zvyky dívá s despektem. Vědí, že cizinci to vnímají jako nechutnost, pikantnost, a strašidelnou historii. Neradi o tom mluví. Obávají se odsouzení i laciné senzace. Je to podobné jako se ptát Němců na pradědečka, který byl v SS. V Českých poměrech je to stejné jako se ptát cizích lidí u piva, kdo z rodiny spolupracoval s StB.

Země nečekaného to je

The land of unexpected – země nečekaného, to je Papua-Nová Guinea, kde nikdy nevíte, zda letadlo poletí, let bude zrušen kvůli zemětřesení nebo protože pilot zaspal. Jak říká jeden náš seriálový hrdina: „Největší rozdíl mezi Novoguinejci a Evropany je ve vnímání času.“ V Evropě od dětství vyrůstáme s očima na hodinkách. Hodiny jsou v každé vesnici a už malé děti jsou nuceny „stíhat“ všechno v čas. Jsme otroky času, máme mnohdy rozplánovanou každou minutu.

Na Nové Guineji začíná honba s časem pronikat mezi lidi ve městech – úředníky, učiteli, obchodníky. Ve vesnicích se žije pomalu. Slunce zde vychází v šest ráno a v šest večer zapadá. Mezi tím ženy zajdou na zahrádku, vyplejí, okopou, sklidí banány, batáty, buráky, ananasy a další plodiny, případně je jdou prodat na trh. Muži se starají o údržbu domů, opravují střechy z palmových listů, někdy i z plechu, a chodí na lov. Spousta času zbývá na povídání a zevlování.

Během posledních pěti let nastal obrovský rozmach mobilních telefonů a internetu. Pokrytí telefonním signálem je velmi dobré, a tak i v poměrně odlehlých vesnicích mají lidé mobily. Ve městě si dobijí kredit a čile telefonují nebo využívají sociální sítě. Telefony se dobíjejí přes malé solární panely. Facebookový profil má skoro každý, kdo umí číst a psát.

Turisté tu nejsou

Země neočekávaného by mohla cestovatelům nabídnout mnoho. Bohužel, nebo možná naštěstí, tady ale turistika zatím nebují. Papua-Nová Guinea má krásné písečné pláže, oceán stále ještě plný korálů a ryb, ovšem celé pobřeží a nížinné deštné pralesy jsou malarickou oblastí. Kdo nejí antimalarika, malárii pravděpodobně dostane. Hotelů je málo a ceny jsou velmi vysoké. Kvalita naopak nízká.

Do hor vede takzvaná dálnice. Pokud si stěžujete na D1, zajeďte si na tuto jedinou spojnici novoguinejského pobřeží a vnitrozemí. Výmoly, sesuvy půdy v období dešťů a průměrná rychlost 30 km/h. Přesto se po této silnici denně dopravuje množství lidí i zboží. Hornaté vnitrozemí je krásná krajina a pro Evropany mnohem příjemnější klima. Teplota i vlhkost se blíží našemu létu a malárie ve vyšších polohách už není. Pěstuje se zelenina a ovoce, lidé jsou veselí, temperamentní, ale snadno se také rozhoří spory a různé bitky. V zemi nečekaného čeká na každého cestovatele plno dobrodružství.

Older Posts »

Powered by WordPress