Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 4. 2019

Marína Havranová (2018)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 23:02

Ivan Stodola. Rozhlasová adaptace divadelní hry. Režie Milena Lukáčová. Rozhlasová úprava Karol Horváth. Dramaturg Peter Pavlac. Zvuk Dušan Kozák. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Produkce Alena Rumanovská.

Účinkují  Monika Potokárová, Táňa Kulíšková, Vladimír Jedľovský, Pavel Plevčík, Přemysl Boublík, Eduard Vítek, Monika Horváthová, Richard Autner, Ivo Bis, Jozef Benedik, Vladimír Seman, Pavol Náther.

Natočeno 2018. Premiéra 27. 4. 2018 (SRo Rádio Devín, 21:01 h.). K poslechu zde.

Pozn.:  Rozhlasová adaptácia divadelnej hry veľkého klasika slovenskej drámy Ivana Stodolu. Pôvodný text je historickou drámou z obdobia revolúcie rokov 1848/1849, v ktorej sa prepletajú osudy ich iniciátorov so súkromnými životmi bežných ľudí a poukazujú tak na malé i veľké hrdinstvá pre dnešnú dobu a udalosti posledných rokov tak nesmierne dôležité, dramatické a výpovedné.
Pozn. 2: Hra se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).

Lit.: anonym: Festival rozhlasovej hry: Užší výber. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín, 30. 4. 2019 (článek). – Cit.: Dnes boli v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín medzi 15:00 – 16:00 vyhlásené rozhlasové hry, ktoré v oboch kategóriách (rozhlasové hry do 30 minút a rozhlasové hry nad 30 minút) postupujú do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. jún 2019, Trnava).

(more…)

Lulu (2018)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 22:59

Frank Wedekind. Rozhlasová úprava divadelní hry. Překlad Martin Porubjak. Adaptace Martina Vannayová. Dramaturg Ján Šimko. Režie Táňa Tadlánková. Zvukový mistr Ĺubica Olšovská. Hudební dramaturgie Ludmila Hodulíková.

Osoby a obsazení: Lulu (Táňa Pauhofová), Schöning (Jozef Vajda), Schwarz (Ondrej Kovaľ), Goll (Eduard Vitek), Alwa (Ivan Šándor), Schigolch (Ivan Romančík), Geschwitzová (Helena Geregová), Rodrigo (Pavol Topoľský), Casti-Piani (Miroslav Trnavský), Kungu Poti (Martin Kaprálik), zákazník (Ady Hajdu).

Natočeno 2018. Premiéra 10. 4. 2018 (Rádio Devín, 20:01 h.). K poslechu zde. Repríza 7. 6. 2019 (SRo 3 Rádio Devín).

Pozn.: Kultová Wedekindova hra Lulu dala názov opere Albana Berga i albumu Lou Reeda a Metallicy. V dobe svojho vzniku text pre sexuálnu tematiku postihla nepriazeň cenzúry. Keďže sa nesmel uvádzať, stalo sa z neho obľúbené čítanie s príbehom femme fatale, ktorá dokáže byť nežná i hriešna zároveň, vie sa smiať, plakať, lákať poddajnosťou a zároveň byť drsná a v každom okamihu opantávať svoje okolie. Nemecký dramatik predweimarskej éry Frank Wedekind býva priraďovaný k expresionizmu, je považovaný za predchodcu epického divadla i absurdnej drámy. K jeho najznámejším hrám patria Duch Zeme (1895) a Pandorina skrinka (1904), ktoré na seba voľne nadväzujú a uvádzajú sa pod spoločným názvom Lulu. Frank Wedekind žil dynamický život nonkonformného umelca, ktorý sa búril proti spoločenským aj umeleckým konvenciám a celou svojou bytosťou a aktivitou úporne a intenzívne hľadal naplnenie svojich životných predstáv. Bol činoherným režisérom i hercom, vystupoval v kabarete, kde aj spieval. Ako jeden z najvýraznejších predstaviteľov nemeckej drámy konca devätnásteho storočia vo svojich hrách kritizoval konzervatívne myslenie vtedajšej spoločnosti, najmä v oblasti sexuality človeka.

Pozn. 2: Hra se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).

(more…)

Einstein & Einstein 1/10 (2019)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 22:44

Marie Benedictová. Četba na pokračování. Překlad Filip Klausner. Připravila Pavla Nejedlá. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Čte Barbora Goldmannová.

Nastudovalo Brno v roce 2019. Premiéra 1. dílu 10. 5. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.: Kniha je volně inspirovaná životem první ženy slaveného fyzika Alberta Einsteina Milevy Marićové. V první části přijíždí ze Srbska do Švýcarska a jako pátá žena v historii vstoupí do matematicko-fyzikálního programu curyšské Polytechniky. (anotace)

Lit: Nejedlá, Pavla - Geniální žena v Einsteinově stínu. In Týdeník Rozhlas 19-2019Nejedlá, Pavla: Geniální žena v Einsteinově stínu. In Týdeník Rozhlas 19/2019 (článek).

Lit.: Nejedlá, Pavla: Marie Benedictová: Einstein & Einstein. Geniální žena ve stínu Alberta Einsteina. In web ČRo Plus, 10. květen 2019 (článek). – Cit.: Román Einstein & Einstein americké advokátky a spisovatelky Marie Benedictové přináší příběh první manželky Alberta Einsteina – Milevy Marićové.

Nadaná srbská studentka, navzdory mnoha svým hendikepům (vrozená pohybová vada, „podřadný“ slovanský původ z periferie Rakouska-Uherska a v neposlední řadě i pohlaví – ženám nebylo v té době povoleno studovat na vysokých školách), vstoupí jako teprve pátá žena v historii do matematicko-fyzikálního programu na curyšské Polytechnice, kde studuje spolu s Albertem Einsteinem, a než ji pohltí gravitační pole budoucí fyzikální celebrity, dosahuje během studia stejně dobrých výsledků jako on.

Pak ovšem přeskočí pomyslná jiskra a z kolegů v laboratoři se stanou milenci, což nezůstane bez následků. Slibná kariéra mladé fyzičky je náhle přeťata. A jak se v románu smutně konstatuje: Ženy vědkyně nedostávají druhou šanci…

O spoluautorství Milevy Maričové na Einsteinově teorii relativity se vedou nejen mezi fyziky dlouholeté spory, neexistuje pro ně ovšem žádný přímý důkaz. Za zásadní indicii bývá považováno, že finanční odměnu, jež tvoří součást Nobelovy ceny, Einstein věnoval Milevě, aniž by ji zmínil v děkovném projevu, a to i přesto, že už byli tou dobou rozvedeni a Albert byl podruhé ženatý.

Autorka sice zpracovala velké množství dokumentárního materiálu, mezi jiným vzájemnou korespondenci manželů Einsteinových a řadu biografických publikací, přesto s materiálem nakládá s velkou autorskou svobodou. Podle jejích vlastních slov jí však nejde o to, „umenšit přínos Alberta Einsteina lidstvu a vědě, ale snaží se za jeho vědeckými objevy nalézt lidství.“

Sugestivně napsaný román rozcuchaného génia místy démonizuje, jeho cíl je však jiný – vyprávět příběh „geniální ženy, jejíž světlo zaniklo v ohromném Albertově stínu“. Jak věří románová Mileva, fyzika může být tajným jazykem Boha, klíčem ke smyslu lidské existence. Newtonovy pohybové zákony totiž působí nejen na tělesa, ale i na lidi. I lidské osudy jsou vychylovány z klidu působením vnějších sil, které jedince smetou svým směrem. A jako ve fyzice, i v životě platí princip akce a reakce.

Premiérovou desetidílnou četbu pro rozhlas připravila Pavla Nejedlá. Překlad Filip Klausner. Dramaturgie Alena Blažejovská. V režii Radima Nejedlého čte Barbora Goldmannová.

Ako to bolo ďalej – Zememerač K. (Jak to bylo dál – Zeměměřič K., 2017)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 22:39

Tomáš Hučko. Dramatická variace na Kafkův Zámek. Hudební spolupráce Ján Fiala. Mistr zvuku Peter Janák. Dramaturgie Mária Danadová. Režie Ján Mikuš.

Účinkují Ivana Kivaderová, Natália Fašánková, Ondřej Daniš, Michal Ďuriš, Viliam Hriadeľ, Ján Haruštiak, Egon Tomajko, Juraj Smutný.

Nastdovala Banská Bystrica v roce 2017. Premiéra 7. 11. 2017 (20:04 h.). Repríza 20. – 25. 1. 2023 (SRo 8 Rádio Litera). K poslechu zde.

Pozn.: Franz Kafka svoj najrozsiahlejší román Zámok nedokončil. Tomáš Hučko, ktorý nazval svoj text podľa hlavnej postavy spomínaného románu, však áno. Milí priatelia, vážení hostia. Práve mi bolo oznámené, že zememerača zahliadli neďaleko dediny. Pamätajte na pravidlá, ktoré sme si stanovili. Hlavne nezabudnime, prečo sme tu…

Pozn. 2: Hra se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).

Lit.: anonym: Festival rozhlasovej hry: Užší výber. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín, 30. 4. 2019 (článek). – Cit.: Dnes boli v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín medzi 15:00 – 16:00 vyhlásené rozhlasové hry, ktoré v oboch kategóriách (rozhlasové hry do 30 minút a rozhlasové hry nad 30 minút) postupujú do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. jún 2019, Trnava). (more…)

Tuberáci (2018)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 22:22

Boleslav Bratislavský. Dramatizace Miro Dacho. Režie Kamil Žiška. Dramaturg Peter Pavlac. Zvuk Milan Greguš. Hudební dramaturgie Ĺudmila Hodulíková. Produkce Ĺudmila Sabová a Alena Rumanovská.

Účinkují Matúš Kvietik, Dušan Kaprálik, Michal Jánoš, Juraj Predmerský a Laco Kerata.

Natočeno 2018. Premiéra 21. 8. 2018 (SRo Rádio Devín, 20:00 h.) v cyklu Naša zabudnutá klasika. Repríza 25. 8. 2018 (SRo Rádio Devín, 21:00 h.); 22. 2. 2023 (SRo Rádio Devín, 21:10 h.) k 75. narozeninám D. Kaprálika; 9. 8. 2023 (SRo Rádio Devín, 15:30 h.) k úmrtí D. Kaprálika. K poslechu zde.

Pozn. 2: Hra se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).

Lit.: anonym: Naša zabudnutá klasika: BOLESLAV BRATISLAVSKÝ – TUBERÁCI. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín, 21. 8. 2018 (článek). – Cit.: Boleslav Bratislavský je autor, ktorého meno je s najväčšou pravdepodobnosťou poslucháčom a čitateľom neznáme. Autor (vlastným menom Vincent Navara), sa narodil ešte v časoch monarchie (1894), vyštudoval právo a zúčastnil sa prvej svetovej vojny. Tá ho zrejme ovplyvnila natoľko, že ho inšpirovala k potrebe reflektovať svoje zážitky vo forme drobných poviedok a čŕt. Po vojne odchádza do Košíc, kde sa evidentne zúčastňuje systematickej literárno-osvetovej činnosti, nakoľko zakladá a rediguje týždenník Slovenský ľud a literárny časopis Vesna. V týchto časopisoch (hoci nie len v nich) aj spočiatku uverejňoval svoje drobné literárne práce. Jeho tvorba je teda sústredená najmä do čias čerstvo po skončení I.svetovej vojny a silne odráža dopad vojny na individualitu a zároveň spoločnosť ako takú. (more…)

Mozaika – Smíchov jako výsledek urbanistické improvizace (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:14

Připravila Veronika Štefanová.

Hovoří historik architektury Richard Biegel z Univerzity Karlovy.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 4. 2019 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Štefanová, Veronika: Baroko, secese i Pragerův brutalismus. Pražský Smíchov jako výsledek urbanistické improvizace. In web ČRo 3 Vltava, 30. duben 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Další z architektonických seriálů Mozaiky je věnován pražské čtvrti Smíchov. Zásadní změna tvářnosti území přišla s počátkem průmyslové výroby, tedy ve 40. letech 19. století. Na tomto území stály kartounky – továrny na zpracování bavlny – bratří Porgesů z Portheimu, bělidla, továrna na porcelán, cukr, ale i papír.

V roce 1845 byl v dnešní Nádražní ulici založen parní mlýn a také sirkárna v ulici Plzeňské. Ulicemi Smíchova provázel historik architektury Richard Biegel z Univerzity Karlovy. Jedním z prvních smíchovských zastavení patřilo Újezdské bráně, která od sebe dříve oddělovala Smíchov a Malou stranu. (more…)

Mechanika lásky (2019)

Filed under: Povídky — Premek @ 15:02

Karel Konrád. Z výboru povídek Mámivá noc vybrala Marina Feltlová. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Václav Neužil II.

Natočeno 2019. Premiéra 1. 5. 2019 (ČRo 3 Vltava, 23:45 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.

Hovory Plus – Martin Petrášek (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:59

Dnešní Hovory jsou s odborníkem na internet a internetové vyhledávání Martinem Petráškem. Vysvětlí, jak fungují „vyhledávací“, tedy „klíčová“ slova na internetu, jak je možné své vlastní téma na sociálních sítích upřednostnit a jakou největší chybu dělají amatéři. Moderuje David Šťáhlavský.

Natočeno 2019. Premiéra 1. 5. 2019 (ČRo Plus, 22:05 h).

Speciál Plus – Jak poznat hoax (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:58

O dezinformacích, falešných zprávách, ale hlavně o tom, jak rozeznat v médiích i sociálních sítích, byla speciální debata Českého rozhlasu Plus v Ústí nad Labe. Své zkušenosti v ní studentům tamních středních škol prozradili novináři Václav Moravec a Kristýna Novotná, politolog Miloš Gregor, youtuber Kovy. Moderoval Michael Rozsypal a my vám nabízíme záznam debaty.

Natočeno 2019. Premiéra 1. 5. 2019 (ČRo Plus, 20:33 h.).

Krvavý román (2019)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 14:57

Josef Váchal. Dramatizace a režie Vít Vencl. Hudební a zvuková spolupráce Stanislav Abrahám. Dramaturg Petr Gojda.

Osoby a obsazení: M1 (Miroslav Hanuš), M2 (Marek Němec), M3 (Jiří Hromada), Ž1 (Magdaléna Borová), redaktor (Tomáš Černý) a redaktorka (Alena Zemančíková).

Natočeno 2019. Premiéra 1. 5. 2019 (ČRo Plus, 20:01 h.).

Lit.: Gojda, Petr: Josef Váchal: Krvavý román. In web ČRo 3 Vltava, 1. květen 2019 (článek). – Cit.: Unikátní rozhlasová adaptace slavného románu – žánrově vytříbený hold Váchalovu dílu i jeho poetice. Krvavé historky vypráví Miroslav Hanuš, Jiří Hromada a Marek Němec. (…)

Patrně nejslavnější autorská kniha Josefa Váchala (1884-1969) vznikla v polovině 20. let jako hold šestákovým krvákům 19. století. Nekonečně splétané a nepravděpodobné zápletky sloužící jen dalšímu a dalšímu vyprávění plnému zvratů a děsivě krvavých střetů dovádí Josef Váchal k dokonalosti až parodické. Exotická prostředí a nepravděpodobná setkání rodin po letech koření jemnými vyznáními mezi milenci uprostřed nevěstince i hrůzostrašným vytím vlkodlaků či porcováním těl v jezovítské pitevně.

Rozhlasová adaptace románu vznikla jako žánrově vytříbený hold Váchalovu dílu i jeho poetice. Režisér Vít Vencl navíc metaliterární rovinu předlohy (kde autor píše sám o sobě a procesu psaní) transponuje do rozhlasového prostředí. A tak nejen že se setkáme s Váchalovými krvavými historkami v podání tří skvělých vypravěčů – Miroslava Hanuše, Jiřího Hromady a Marka Němce, ale také s režiséry ozvučení pořadů, kteří pro pořádný krvák rozhodně nemůžou používat obarvenou vodu. Jak by to pak asi znělo!

Older Posts »

Powered by WordPress