Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 3. 2022

Studio N – Autoritář Orbán na cestě k dalšímu vítězství (2022)

Filed under: Podcast — Premek @ 15:48

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří expert na Maďarsko ze slovenského Denníku N Zoltán Szalay.

Natočeno 2022. Webová premiéra

Lit.: Titlbach, Filip – Svoboda, Vít:  Studio N: Autoritář Orbán na cestě k dalšímu vítězství. In web Deník N, 31. 3. 2022 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Maďaři v neděli rozhodnou, jestli jejich zemi dál povede autoritář Viktor Orbán a jeho Fidesz. Ten je sice zase favoritem voleb, ale těsně před koncem kampaně musí čelit složité situaci kolem války na Ukrajině. Jakou cestou se náš visegrádský partner vydá?  (…)

Ranní interview – Markéta Chaloupská (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:45

Připravil Jiří Chum.

Hovoří Markéta Chaloupská z investigativního týmu.

Natočeno 2022. Premiéra 31. 3. 2022 (ČRo 1 Radiožurnál, 2 min.).

Lit.: vma – Chum, Jiří: Cesta Vratislava Mynáře do Kataru je skandál a vážné porušení ústavních povinností, zlobí se Pavel Fischer. In web ČRo 1 Radiožurnál, 31. březen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hradní kancléř Vratislav Mynář odletěl minulý týden ve středu v tichosti do Kataru. Prezidentská kancelář následně cestu vysvětlila tím, že kancléř jel osobně pozvat katarského emíra do Česka. „Za zahraniční politiku Česka je ze zákona primárně odpovědná vláda. O kancléřově cestě ale nevědělo ani ministerstvo zahraničí, ani premiér Fiala. Radiožurnálu to přiznal i sám Hrad,“ informuje vedoucí investigativního týmu Markéta Chaloupská. (…)

Fade in Rubín #39 Náhradní existence II. (2022)

Filed under: Podcast — Premek @ 15:43

Hovoří Eva Zábranová.

Natočeno 2022. Webová premiéra 31. 3. 2022 (Buzzprout Studio Rubín, 33 min.).

Lit.: anonym: Fade in Rubín #39 Náhradní existence II. In web Buzzprout, 31. 3. 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: V dnešním díle Fade in Rubín se vracíme k inscenaci Náhradní existence. S reportážním mikrofonem vám zprostředkujeme reakce herců těsně po premiéře, která je čerstvě za námi. Také vám nabídneme exkluzivní rozhovor s Evou Zábranovou, dcerou Jana Zábrany, která navštívila generální zkoušku inscenace a jejíž kniha Flashky byla též jednou z inspirací hry Simony Petrů. (…)

Tento deník, to není záznam, ale diagnóza. Diagnóza náhradní existence básníka v třicetiletém hnoji zrůdného režimu. Nikdy mě nenechají říct pravdu. A já nehodlám psát něco, jen aby to mohlo vyjít. Nevzdám se morálního závazku – ne, ta slova mi nejsou směšná – spisovatele. Nikdy v životě jsem nehodlal žrát z jednoho koryta se sviněmi –  a nebudu to dělat ani teď, i kdybych měl umřít. Měl bych se snažit vyhovět těm, kdo programově dělají z lidí nesoudná hovada a  podlé obojetníky, kteří mají přetvářku jako celoživotní povolání? Za koho mě máte? Já viděl už všecky zvraty a masky,  všechny druhy likvidací administrativních, kriminálních i šibeničních, odpisování celých generací. Viděl jsem další a další přihlouplé můry letět do plamene a nechat se spálit, znáhubkovat a zkurvit jen proto, že se nebyli ochotni poučit na osudech svých předchůdců.  Pokud – bohužel – člověk není s to vidět skutečnost takovou, jaká je, nevěří tomu, o čem mluví fakta – pak je ztracen pro svou hloupost. Svou duši – „světlo, které je v tobě“ – zachráníš jen tak, že řekneš ne, že jim plivneš do ksichtu!

Autorská inscenace vycházející z deníkových záznamů Jana Zábrany. Jedno lidské zoufalství v jednom režimu. Jeden osobní komentář k dějinám. (more…)

Osada (2022)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 15:40

Kir Bulyčov. Kompletní audiokniha. Hudba Jakub Pachol.

Čte Martin Čevora.

Natočeno 2022. Čti mi! 31. 3. 2022 (MP3, celková délka 14 hod. 27 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Uprostřed lesa se ukrývá malý shluk chýší. Žijí v nich lidé – či lépe řečeno přežívají, neboť okolní svět živých stromů a nočních netvorů je zlé a nepřátelské místo, kde je člověk nevítaným hostem. Záhuba zde číhá v tisíci různých podob a každičký krok může přinést smrt nebo šílenství…
Obyvatelé osady den co den svádějí boj o přežití i o zachování své lidské důstojnosti. Sní o tom, že se jim podaří proniknout na vzdálený sever, kde se možná nachází naděje na záchranu. Cesta k ní je dlouhá a nesnadná. Vede divočinou plnou dravých bestií a zasněženými velehorami s jediným schůdným průsmykem. Přesto se lidé na začátku každého léta, jež je v tomto světě vzácností, vydávají na cestu. Až dosud končily všechny výpravy nezdarem, avšak nyní na strastiplnou pouť poprvé vyráží nové pokolení, mladí lidé, kteří vyrostli v osadě a doby před jejím založením znají pouze z vyprávění…

Igor Vsevolodovič Možejko byl sovětský spisovatel sci-fi a scénárista. Publikoval pod pseudonymem Kir Bulyčov, složeným z křestního jména jeho ženy a rodného příjmení jeho matky. Autor s vysoce humanistickým pohledem na svět a laskavý humorista. Publikoval časopisecké povídky, od roku 1965 začal psát SF. Vedle bratrů Strugackých byl Bulyčov ve své době celosvětově jedním z nejznámějších rusky píšících autorů science fiction.

Host Apetýtu – Anna Hájková (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:55

Připravila Lucie Hostačná.

Hovoří historička Anna Hájková, autorka knihy Poslední ghetto.

Natočeno 2022. Premiéra 29. 3. 2022 (ČRo Brno, 32 min.) v rámci pořadu Apetýt.

Lit.: Hostačná, Lucie: O všedním životě v Terezíně vypráví kniha Poslední ghetto historičky Anny Hájkové. In web ČRo Brno, 29. březen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslední ghetto je poutavá kniha, která vypráví o tom, jak vypadal život vězňů v Terezíně. Napsala ji historička Anna Hájková a nabízí v ní pohled do minulosti. Autorka během psaní čerpala z desítek archivů a nejvíce ji zajímala společenská hierarchie ghetta.

„Vyrostla jsem v rodině, kde babičky a dědové přežili válku buď jako odbojáři, nebo jako přeživší holocaustu. Když mi byly asi tři nebo čtyři roky, tak jsem se poprvé dozvěděla o židovských dějinách a o Terezíně. Když jsem coby studentka odjela poprvé do Izraele, tak  tam jsem se rozhodla, že se tomuto tématu budu věnovat podrobněji,“ svěřuje se Anna Hájková.

„Dostala jsem se díky mým příbuzným k pamětníkům v Izraeli a ti mě velmi srdečně přivítali. Byli v té době velmi vitální a vyprávěli mi, jak spolu hráli v Terezíně fotbal, jak randili s děvčaty a jak jim nizozemští židé přivezli kondenzované mléko a já jsem tím byla úplně pohlcená a fascinovaná. Jak jsem ty lidi poslouchala, tak jsem si řekla, že Terezín by byla krásná příležitost, i když samozřejmě velmi vážná, jak prozkoumat společnost v extrému,“ vypráví historička. (…)

Diagnóza F – Jakub Kabíček (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:22

Jakou roli v práci s takhle těžkými klienty hrají spolupracující organizace? Kdy v tomto kontextu mluvíme o paliativní péči? A co se Jakub Kabíček od svých klientů naučil? Připravila Adéla Paulík Lichková.

Hovoří psychoterapeut Jakub Kabíček.

Natočeno 2022. Premiéra 25. 3. 2022 (ČRo Rádio Wave, 29 min.).

Lit.: Paulík Lichková, Adéla: Musíte umět odložit ambice a zpomalit, říká psychoterapeut „beznadějných“ klientů. In web ČRo Radio Wave, 25. březen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Lidé se závislostí, kteří mají i další potíže, mnohdy kvůli závislosti propadají sítem dostupných sociálních služeb. Často se potýkají i s řadou traumat. Jak s nimi pracovat a k jakým změnám může dojít, popisuje v Diagnóze F psychoterapeut Jakub Kabíček.

V Diagnóze F se mnohdy objevují příběhy lidí, kteří vyhledali pomoc. Někteří proto, že mají deprese, jiní kvůli tomu, že se potýkají se závislostí, další proto, že se v důsledku svých životních peripetií dostali na ulici. Většinou bychom tyto lidi dokázali nasměrovat do vhodné služby. Co ale s těmi, kteří mají hned několik problémů najednou? Kam patří a kdo jim pomůže?

Starší muž, který by se věkem i zdravotním stavem už hodil do domova důchodců, bez rodiny, zato s mnohaletou závislostí na alkoholu. Při konzumaci několika litrů vína denně ho do žádného domova pro seniory nevezmou a zřejmě nezvládne ani režimovou abstinenční léčbu ve většině psychiatrických nemocnic. Práci na tom, aby se jeho sociální situace zlepšila, komplikuje jeho závislost. Léčbu jeho závislosti komplikuje to, že žije na ulici. (…)

V skratke – Obrazy o lietaní (Ve zkratce – Obrazy o létání, 2022)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky,Slovenské — Premek @ 14:14

Martin Šenc. Glosa – krátká historie letectví.

Čte Tomáš Bartoněk.

Natočeno 2022. Premiéra 31. 3. 2022 (SRo 8 Rádio Litera, 15:50 h.). Repríza 1. – 6. 4. 2022 (SRo 8 Rádio Litera).

Pozn.: V cykle V skratke si v premiére vypočujte glosu Martina Šenca „Obrazy o lietaní“ z roku 2022. Prejdeme sa krátkou históriou letectva, ktorá začala pri ľudskom sne a skončila Supermanom. Číta Tomáš Bartoněk.

 

Alex a host – Maroš Kramár (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:41

Maroš Kramár hostem Alex Mynářové.

Natočeno 2022. Premiéra 30. 3. 2022 (ČRo Region, 33 min.).

Lit.: JMys – Mynářová, Alexandra: Maroš Kramár: Dcera Tamara studuje neurovědu, aby pochopila svého bláznivého tatínka. In web ČRo Brno, 30. březen 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Slovenský herec a moderátor strávil 23 let ve slovenském Národním divadle a je hojně obsazovaný také v Česku. Mimo jiné už 13. rokem provází diváky televizním pořadem Zázraky přírody.

Fanoušci Maroše Kramára si teď musí zvyknout na jeho novou vizáž. Herec využil konce natáčení seriálu Slunečná a nechal se ostříhat nezvykle na krátko. Po dobu natáčení totiž výraznější úprava nebyla možná. Nový účes ale není dílem nějakého vyhlášeného vizážisty. „Já jsem šel do kadeřnictví v jednom obchoďáku a tam měli takový ten plakát s moderními účesy. Vlna nahoře a úplně vystříháno nad ušima, nic takového jsem v životě neměl, tak jsem to zkusil,“ přibližuje vznik nezvyklé změny. Názory okolí na jeho nový vzhled se poněkud liší. Některé fanynky mu píší, že omládl, jiné mu radí vrátit se k původní podobě. (…)

Alex a host – Josef Štágr (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:39

Zpěvák Josef Štágr hostem Alex Mynářové.

Natočeno 2022. Premiéra 28. 3. 2022 (ČRo Region, 24 min.).

Lit.: djo – Mynářová, Alexandra: Zpěvák Josef Štágr: Ze směnárny jsem šel hrát Jidáše do Jesus Christ Superstar. In web ČRo Brno, 28. březen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: West Side Story byl jeho prvním muzikálem a už v nich s přestávkou hraje přes 50 let. Od 90. let se pravidelně objevuje v hlavních rolích. „Měl jsem štěstí na ty světový.“

Zpěvák, herec a pedagog Josef Štágr vystupoval v muzikálech Jesus Christ Superstar, Evita, Carmen a dalších. Hned první vlaštovkou se stalo světově úspěšné dílo West Side Story v roce 1970. „To jsem byl na vysoký ekonomický. V televizi říkali, že bude konkurz, tak jsem tam šel a vybrali mě.“

Po studiích vystupoval jako zpěvák a hudebník v doprovodných kapelách mnoha interpretů české populární hudby, například s Věrou Martinovou hrál čtyři roky. Od muzikálů si pak dal téměř 20 let pauzu. (…)

Dopoledne s Proglasem – Chleba s máslem (2022)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:35

Jak chutnal chleba před sto lety? A kdo si na něj poprvé namazal máslo? Připravila Marcela Kopecká.

Hovoří kurátor sbírky lidového umění Jiří Smlsal, Marcela Kopecká a Kateřina Rózsová.

Natočeno 2022. Premiéra 31. 3. 2022 (Rádio Proglas, 9:00 h.; 56 min.).

Lit.: Najman, Petr: Pečení chleba byla práce na celý den, peklo se až šestnáct pecnů, říká J. Smlsal z Národního muzea. Pořad v souvislostech. In web Radio Proglas, Chleba s máslem – pod tímto názvem najdete výstavu, kterou nabízí Národopisné muzeum Národního muzea v Praze. A my jsme se na ni vydali s naším rozhlasovým studiem. Doprovodil nás kurátor sbírky lidového umění Jiří Smlsal. (…)

 

Older Posts »

Powered by WordPress