Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

15. 3. 2025

O svědomí (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 12:21

Michel de Montaigne. Esej francouzského spisovatele a právníka, inspirovaný lidskostí i zdravým rozumem a vyjadřující protest proti právu útrpnému, byl ve své době naprostou výjimkou. Překlad Václav Černý. Připravil Petr Turek. Účinkuje Aleš Procházka. Režie Dimitrij Dudík.

Natočeno 2025. Premiéra 15. 3. 2025 (ČRo 3 Vltava, 8:05 h.) v cyklu Esej a Víkendová příloha.

14. 3. 2025

Nastal konec bezstarostnosti. Řekne to Fiala voličům? (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 11:54

Kateřina Perknerová. Komentář.

Natočeno 2025. Premiéra 13. 3. 2025 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Perknerová, Kateřina: Kateřina Perknerová: Nastal konec bezstarostnosti. Řekne to Fiala voličům? In web ČRo Plus, 13. březen 2025 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Tušíte, jaké je nejfrekventovanější sloveso současnosti? Když sledujete přenosy z atletiky, lyžování nebo biatlonu, máte hned jasno. Skoro žádný sportovec už nejezdí soutěžit, vyhrávat nebo prohrávat na základě tvrdého tréninku a zdravotní kondice. Všichni si závody, mistrovství či olympiády užívají.

Evropané včetně Čechů si také v posledních třech desetiletích hlavně vychutnávali život a výhody bohatého kontinentu. (…)

13. 3. 2025

Sjednotitel Evropy Donald Trump (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 12:50

Jiří Pehe. Komentář.

Natočeno 2025. Premiéra 13. 3. 2025 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Pehe, Jiří: Jiří Pehe: Sjednotitel Evropy Donald Trump. In web ČRo Plus, 13. březen 2025 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem jsme od jeho evropských kritiků slyšeli, že pokud lze najít v jeho nástupu do Bílého domu vůbec něco pozitivního, pak je to skutečnost, že pro Evropu to bude užitečný budíček.

Trump se totiž už během volební kampaně netajil tím, že pokračující americké angažmá v Severoatlantické alianci bude záviset na ochotě ostatních členů aliance více přispívat na svoji obranu. A že zplánuje uvalit cla na evropské zboží dovážené do USA.  (…)

Kam půjdeme na vodní turu (1927)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 12:40

Ing. J. Vlček. Přednáška.

Natočeno 1927. Premiéra 9. 8. 1927 (Praha, 19:00 – 19:15 h.) v cyklu Přednáška péčí dělnického kuratoria.

Alternativní verze názvu: Kam půjdeme na vodní túru?

Vzpomínky na zlaté časy biografů (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 11:10

Petr Šotnar. Fejeton. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Připravilo Brno v roce 2025. Premiéra 8. 3. 2025 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.; 10 min.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Vzpomínky na zlaté časy biografů a dovednosti do časů krize. Autoři Zelného rynku radí, jak si zpříjemnit život. In web ČRo Brno, 8. březen 2025 (článek). – Cit.: (…) Zelný rynk nabídne text Petra Šotnara Vzpomínky na zlaté časy biografů. Dále literárně-reportážní pásmo věnované knize Klimasmutek – vnitřní dovednosti do časů krize a její autorce Jitce Holasové. Kromě rozhovoru zazní i ukázky. Četba z knihy Marie Trkanové Mářiny paměti – u Janáčků končí dvanáctou částí.

Petr Šotnar je pravidelný fejetonista magazínu Zelný rynk. Jeho texty vždy obsahují humor, který sám o sobě léčí. I vzpomínky na dětství mohou být hojivé – v tomto případě jsou to vzpomínky na funkcionalistické kino Slovan, původně nazvané Avia, v Brně-Černovicích a na tamější chleba namazaný hořčicí. Věděli jste, že první stálé kino – později známé pod názvem Úderka – bylo v Brně otevřeno počátkem června 1907, tedy o tři měsíce dřív, než totéž uskutečnil Viktor Ponrepo v Praze?

Pomůžou návštěvy kina i při prožívání klimasmutku? O tom, jak si vypěstovat vnitřní dovednosti do časů krize, píše ve své knize Klimasmutek Jitka Holasová. Vede i rozhovory se specialisty, kteří umějí takové dovednosti doporučit a případně naučit. Autorka každopádně zdůrazňuje, že úzkost není projev selhání, ale znamená, že naše „tělomysl“ správně reaguje na něco, co jí připadá ohrožující.

Výhodou napomáhající dobré kondici a dlouhověkosti jsou i „moai“ – malé podpůrné sousedské skupiny na japonském ostrově Okinawa. Jinak řečeno: komunitní život. Proč by takovou středoevropskou „moai“ nemohl být třeba filmový klub? (…)

11. 3. 2025

O podkarpatských cikánech (1932)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 15:52

Odborný učitel František Švestka. Přednáška.

Připravilo Brno v roce 1932. Premiéra 1. 6. 1932 (Brno, 18:00 – 18:15 h.) v cyklu Rozhlas pro mládež.

10. 3. 2025

Piráti pod vedením Zdeňka Hřiba – marketing v křeči, každá trefa mimo (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 15:23

Apolena Rychlíková. Komentář.

Natočeno 2025. Premiéra 10. 3. 2025 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Rychlíková, Apolena: Piráti pod vedením Zdeňka Hřiba – marketing v křeči, každá trefa mimo. In web IRozhlas, 10. 3. 2025 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Za dobu, kdy se Pirátská strana pohybuje na českém politickém poli, jsme si zvykli na různé věci. Dříve osvěžující a zábavný způsob komunikace, který Piráti do unavené české politiky vnesli, a který ji značně oživil, se vyčerpal.

Souviselo to i s tím, jakou roli Piráti získali: jejich vládní angažmá je posunulo jinam, k větší vážnosti, hlavně proto, že sami chtěli, aby je ostatní strany bývalé pětikoalice braly vážně. Některé prvky si však strana zachovala. Patřila mezi ně snaha o marketingově odlehčená kampaňová videa nebo jakýsi důraz na pirátství jako „nerdství“ sice už odrostlých, ale duší pořád teenagerů.  (…)

(more…)

Jak dvoukolejné Slovensko oslabuje Evropu (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 15:20

Kamila Pešeková. Komentář.

Natočeno 2025. Premiéra 9. 3. 2025 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Pešeková, Kamila: Kamila Pešeková: Jak dvoukolejné Slovensko oslabuje Evropu. In web MujRozhlas, 9. 3. 2025 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Na Slovensku stále pokračují demonstrace proti zahraničněpolitickému směřování země, jak ho prosazuje současná vláda premiéra Roberta Fica. Účastníci protestů volají po tom, aby nikdo – ani vláda – nezpochybňoval fakt, že země je pevnou součástí euroatlantických struktur. (…)

T. G. Masaryk o potřebách národa a státu (1930)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 9:19

Tomáš Garrigue Masaryk. Projev k vlastním 80. narozeninám.

Natočeno březen 1930. Premiéra 7. 3. 1930.

Lit.: anonym: Výjimečný objev v Národním muzeu. Tisková zpráva k unikátnímu objevu záznamu projevu T. G. Masaryka ze dne 7. 3. 1930. In web Národní muzeum, 3. 3. 2020 (tisková zpráva). – Cit.: Ve sbírkách Národního muzea – Českého muzea hudby byl objeven zcela unikátní fonografický váleček s autentickým záznamem hlasu Tomáše Garrigua Masaryka. Jedná se o jeho nadčasový projev o potřebách národa a státu, který přednesl 7. března 1930 v den svých 80. narozenin na Pražském hradě. Fonografický váleček byl v roce 1966 darován Českým rozhlasem v rámci velkého souboru dalších nahrávek. V současnosti v rámci projektu „Nový fonograf“ a zařízení Endpoint, které Národní muzeum zakoupilo v loňském roce, probíhá rozsáhlá digitalizace těchto fonografických válečků a jiných historických nahrávek. Díky tomu je možné po 90 letech opět slyšet hlas prvního československého prezidenta. Symbolicky v době těsně před 170. výročím jeho narození.

(more…)

8. 3. 2025

O Gaze bez Gazy (2025)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Přemek @ 14:48

Jan Fingerland. Komentář.

Natočeno 2025. Premiéra 7. 3. 2025 (ČRo Plus, 3 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Fingerland, Jan: Jan Fingerland: O Gaze bez Gazy. In web ČRo Plus, 7. březen 2025 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Svět dělí svou pozornost mezi budoucnost Ukrajiny a budoucnost Gazy. O tom, co s tímto územím bude, se v posledních dnech mluvilo nejdříve v Rijádu, a pak v Káhiře. Na této schůzce zástupci arabských zemí vyjádřili souhlas s egyptským plánem pro Gazu.

Stostránkový dokument předestřel krásnou budoucnost Gazy, včetně barevných obrázků vygenerovaných umělou inteligencí. Náklady na rekonstrukci odhadl na více než padesát miliard dolarů.

Nejdříve by nastalo šestiměsíční přípravné období, během kterého budou odklizeny trosky a vystavěny provizorní příbytky. A po něm by následovala pětiletá etapa, během níž by se z Gazy stal skoro ráj na zemi. Včetně přímořských promenád, stovky nových zdravotnických zařízení, návrh se zabývá ekologickými stavbami a prvky smart city. Plánuje i vlastní letiště. (…)

Older Posts »

Powered by WordPress