Příběh časopisu pro ty, kteří chtěli žít po svém, ale tak trochu jinak. Vypravují ti, kteří se v 70. a 80. letech minulého století podíleli na jeho výrobě a distribuci. Připravili David Hertl, Petra Loučová.
Na vydávání Vokna a jeho distribuci v pořadu vzpomínají vydavatel časopisu František Stárek, hudebník a publicista Miroslav Vodrážka, výtvarník a autor grafické úpravy Vokna Martin Frind a básník a literát Luděk Marks, který později spravoval literární rubriku Vokna. Přiblížit význam českého undergroundu – tehdy i dnes – a zasadit ho do odpovídající kontextu, domácího i mezinárodního, se pokusí překladatel a literární kritik Martin Machovec. Účinkuje Libor Vacek.
Natočeno 2021. Premiéra 7. 7. 2021 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 115 min).
Pozn.: Původně plánovaná premiéra 30. 6. 2021, místo ní odvysílán jiný program.
Lit.: Hertl, David: Vokno do světa undergroundu. Příběh časopisu pro ty, kteří chtěli žít po svém, ale tak trochu jinak. In web ČRo 3 Vltava, 30. červen 2021 (článek). – Cit.: Mezi lety 1979 až 1989 vzniklo patnáct čísel samizdatového časopisu Vokno. Pozoruhodné tiskoviny, která na jedné straně mapovala dění v českém undergroundu, zároveň ale přinášela této subkultuře řadu informací a podnětů k zamyšlení. Kdo byli lidé, kteří Vokno připravovali? Jaké to bylo, připravovat v letech husákovské normalizace samizdatový časopis? A co si o undergroundu myslí dnes? (…)
Podle zakladatele Vokna Františka „Čuňase“ Stárka byla jedním z klíčových momentů, stojících u zrodu časopisu, undergroundová výstava v Mariánských Lázních v první polovině 70. let. Stárek – tehdy žijící v Teplicích – se na ni vydal a přátelům z Mariánských Lázní později zaslal formou dopisu několik postřehů, jakousi recenzi. Pořadatelé výstavy sepsali vlastní názor. Stárek později oba polemické texty doplnil fotografiemi, které na výstavě pořídil, vše rozmnožil a rozeslal přátelům. (…)