Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 10. 2024

Studio N – Odpočívat můžete i u Instagramu, má to ale háček. Jak v dnešní době vypnout hlavu? (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 19:50

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří neurovědkyně Marie Hájek Salomonová z organizace Nevypusť duši.

Natočeno 2024. Webová premiéra

Lit.: Titlbach, Filip: Studio N: Odpočívat můžete i u Instagramu, má to ale háček. Jak v dnešní době vypnout hlavu? In web Deník N, 31. 10. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak se správně naučit odpočívat? Zvládne jednou umělá inteligence personalizovanou psychologickou pomoc? A jak influenceři pomáhají a zároveň škodí diskuzi o duševním zdraví? Poslechněte si více než hodinový záznam Studia N live o digitálních technologiích a wellbeingu, který jsme natáčeli s publikem na Inspiračním fóru jihlavského dokumentárního festivalu. Filip Titlbach si pozval neurovědkyni Marii Hájek Salomonovou z organizace Nevypusť duši. (…)

Vlna – Podcast Slast muže nevylučuje (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 19:38

Jaké podcasty nebo literatura mohou nahradit chybějící informace o slasti, které ve školních osnovách nenajdeme? Připravila a ptá se Tereza Havlínková.

Hovoří Linda Bartošová.

Natočeno 2024. Premiéra 31. 10. 2024 (ČRo Rádio Wave, 33 min.).

Lit.: Havlínková, Tereza: Podcast Slast muže nevylučuje, v ženské sexualitě můžou mít velkou roli, říká Linda Bartošová. In web ČRo Radio Wave, 31. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu).- Cit.: „Mileniálky měly v mnohém nudnější sex než ženy, kterým je dnes kolem pětadvaceti,“ říká s nadsázkou novinářka Linda Bartošová. Dva roky po sérii Krása přichází s tématem ženské tělesnosti a uspokojení v podcastové sérii Slast.

„Hodně jsme se, jako česká společnost, pootevřeli stran toho, jak se bavíme o ženské sexualitě, intimitě obecně a tělesnosti,“ říká na úvod Linda Bartošová, ale zároveň dodává, že to má své limity. „Například sexuální výchova probíhá v každé škole jinak, vyrůstáme v různých prostředích, máme odlišné zkušenosti a možnosti a navíc se i generačně měníme.“ (…)

Adventní Arktidou s čokoládou (2023)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 18:56

Lucie Výborná. Audio složka adventního čokoládového kalendáře.

Čte Lucie Výborná.

Natočeno 2023 . Vydala Čokoládovna Janek v roce 2023 (adventní kalendář + nahrávky pod QR kódy).

Lit.: anonym: Adventní Arktidou s čokoládou – Kalendář + puzzle. In web Čokoládovna Janek, 2023 (anotace). – Cit.: Zábava pro malé i velké. Každý si přijde na své, ať už čokoláda, poutavé příběhy od Lucie Výborné o severní čepičce světa, tedy Arktidě nebo 100 dílků puzzlíků.

Adventní Arktidou s čokoládou 2024 (2024)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 18:54

Lucie Výborná. Audio složka adventního čokoládového kalendáře. Ilustrace Denisa Grimmová.

Čte Lucie Výborná.

Natočeno 2024. Vydala Čokoládovna Janek v roce 2024 (adventní kalendář + nahrávky pod QR kódy).

Lit.: anonym: Adventní Arktidou s čokoládou 2024. In web Čokoládovna Janek, říjen 2024 (článek). – Cit.: Originální adventní kalendář vytvořený ve spolupráci s Lucií Výbornou o zajímavostech o Arktidě. Po otevření okýnek se můžete těšit nejen na čokoládu (hořkou, mléčnou i bílou čokoládu), ale také na povídání o tomto místě od Lucky. A to není všechno ! Zpříjemněte si čekání na ježíška.

V minulém roce (2023) jsme pro Vás připravili adventní kalendář s povídáním od Lucie Výborné na téma Antarktida. Tímto letošním kalendářem bychom chtěli navázat a pokračovat tak v tradici, avšak z opačné části světa, tedy Arktidě.

V adventním kalendáři není klasických 24 políček, ale rovnou 25 políček naplněných tmavou, mléčnou i bílou čokoládou. V kalendáři naleznete 12 odlišných tvarů a obrázků na čokoládě. Každý den se můžete těšit na lahodnou čokoládu v jedinečné podobě tradičních vánočních tvarů jako je sněhulák, dáreček, vločka, zimní rukavice, stromeček, ale zároveň takové, které Vám přiblíží nejen Vánoce, ale také Severní pól jako je mrož, ledová kra, zeměkoule, iglů, lední medvěd nebo taky střelka kompasu. (more…)

Noční Mikrofórum – Jan Večeřa (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:50

Host: Jan Večeřa, herec, režisér a pedagog. Jak legendární Ypsilonka ovlivnila jeho profesionální dráhu? Čím je mu blízká postava doktora Fausta, kterou právě zde ztvárňuje? A co prozradí o svých režisérských aktivitách? Moderuje Marta Marinová.

Natočeno 2024. Premiéra 2. 11. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:30 h.).

Černý kocour (2024)

Filed under: Povídky — Premek @ 18:38

Edgar Allan Poe. Mezi osudovou láskou a nenávistí k domácímu mazlíčkovi vede jen tenká hranice. Vrcholný text otce zakladatele hororového žánru. Překlad Vratislav Kadlec. Připravila Petra Hynčíková. Účinkuje Michal Bumbálek. Režie Radim Nejedlý.

Nastudovalo Brno v roce 2024. Premiéra 2. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 26 min.).

Giro di vita (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:34

Legendární herec a mim, choreograf a režisér, scénograf, pedagog a svérázný klaun Ctibor Turba v říjnu oslavil osmdesátiny. Nikdy se nestal bavičem. Jeho jméno zejména ve světě stále platí za nejryzejší minci otevírající prostor skutečného umění a není divu, že když před časem přebíral Zvláštní Cenu kolegia Thálie, obecenstvo v Národním divadle povstalo. Pořad o slávě a hořkostech umění beze slov a putování prastaré Commedia dell’arte připravili autorka Eliška Pilařová a režisér Pavel Krejčí.

Připravil ČRo Hradec Králové v roce 2024. Premiéra 2. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 10:00 – 11:00 h.) v cyklu Víkendová příloha.

Celoživotním bojovníkem a vyhraněným polemikem (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:32

Jméno Václav Kaplický přežívá v obecném povědomí především díky románu Kladivo na čarodějnice, zfilmovaném v roce 1969. Málokdo zná osud autora stojícího velmi často v opozici i navzdory většině, a to nejen na frontě první světové války, v legiích nebo coby nakladatelský redaktor v meziválečném období. Ukázky z rozhlasového archivu vybral, rozhovor s historikem Martinem Kučerou vedl a pořad připravil archivář Literárního archivu Památníku národního písemnictví Martin Dolejský.

Natočeno 2024. Premiéra 2. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 9:00 – 10:00 h.) v cyklu Víkendová příloha.

O ruském rolnictvu. Krutost jako povaha (2024)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 18:14

Maxim Gorkij. Úryvky z textu vydaného v Berlíně roku 1922 přeložil Martin Ryšavý pro Revolver Revue č.135/2024. Připravil Petr Gojda. Účinkuje Ivan Řezáč. Režie Dimitrij Dudík.

Natočeno 2024. Premiéra 2. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 8:05 h.; 14 min) v cyklu Esej a Víkendová příloha.

5:59 – Co bude s dětmi v končících kojeneckých ústavech (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 18:11

Dva měsíce zbývají do faktického konce kojeneckých ústavů v Česku. Podcast připravila Kateřina Šafaříková. Editor a koeditor Dominika Kubištová, Matěj Válek. Sound design Ursula Sereghy. Hudba Martin Hůla. Zdroje audioukázek: ČT24, Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Plus, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (psp.cz).

Hovoří reportér Seznam Zpráv Petr Švihel.

Natočeno 2024. Webová premiéra 31. 10. 2024 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 23 min.).

Lit.: Šafaříková, Kateřina: Kojenecké ústavy v Česku končí: „Desítky dětí budou v právním vakuu“. In web Seznam Zprávy, 31. 10. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Po letech kritiky z domova i ze zahraničí se Česko blíží k milníku v podobě konce kojeneckých ústavů. Jak ale Seznam Zprávy upozornily, dva měsíce před faktickým uzavřením v takzvaných „kojeňácích“ stále zůstávají desítky malých dětí. Co s nimi bude? A jak důležitou změnu sledujeme? Za érou kojeneckých ústavů se ohlížíme s reportérem Petrem Švihelem. (…) 

Česko se poměrně nenápadně blíží k výraznému milníku v péči o malé děti bez rodičů nebo vhodného rodinného zázemí. S příchodem roku 2025 – tedy už za dva měsíce – totiž začne platit zákaz umisťování dětí do tří let do kojeneckých ústavů. Česká republika je ostatně poslední zemí Evropské unie, kde takový typ ústavní péče stále funguje.

Tuzemský přístup se tím přiblíží trendu, jenž zdůrazňuje, aby také „bezprizorní“ děti vyrůstaly v prostředí, které jim v co největší možné míře poskytne rodinnou a individuální péči. Za ideální variantu je označována náhradní rodinná péče, zejména pěstounství. (…)

Older Posts »

Powered by WordPress