Poučen Biblí ví, že pod sluncem se nedějí vždy jen věci nové, ale opakují se a přicházejí i katastrofy. To soudí muž, který nikdy realitu nepřikrášloval. Proč současnou pandemickou situaci přijímá smířlivě? V čem se podle něj svět ubírá nedobrým směrem? A je poměr dobra a zla ve společnosti relativně stabilní, nebo se v čase mění? Evangelický farář a bývalý disident Miloš Rejchrt bude hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Natočeno 2021. Premiéra 23. 1. 2021 (ČRo Plus, 10:34 h.). Repríza 2. 4. 2021 (ČRo Plus, 10:34 h.).
Lit.: Čihák, Ondřej – Tachecí, Barbora: Roste kult nevzdělanosti, zdravého rozumu, že se nemusím namáhat myslet a učit, míní farář Rejchrt. In web ČRo Plus, 23. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Začíná se vytrácet myšlení a přemýšlení jako takové, řekl před několika lety bývalý disident a evangelický farář Miloš Rejchrt. „Myšlení a přemýšlení se vytrácí a nastupují všelijaké jeho náhražky, například názory,“ potvrzuje i dnešní platnost svého výroku v pořadu Osobnost Plus. Podle něj už nemáme myšlenky, ale máme názory: „Ty si vyměňujeme. A pak máme někdy mínění, ale to není myšlení, to si lidé pletou.“
„Máme za to, že svoboda slova slouží k tomu, aby nám to udělalo dobře, že se můžeme vyjádřit. Ale ona je tu přece proto, abychom došli k nějaké pravdě, k poznání, k něčemu, co zatím nemáme, ale co je před námi. A lidská řeč je dobrý nástroj,“ vysvětluje Rejchrt.
Projevy tohoto vidí nešvaru i v politice. „Mrzí mě, když se čelní političtí představitelé vyžívají v tom, že se předvádějí, jak jsou vtipní, nekonvenční, jak dovedou na hrubý pytel přišít ještě hrubší záplatu.“
„Pak se dozvídáme od pana prezidenta, že různí ‚ti Honzejkové, Taberyové a Štětky‘ vůbec existují. Toto zacházení se slovem, kdy něčí jméno použiji jako skupinové pojmenování pro skupinu lidí, kteří mně nejsou sympatičtí, to už samo je děsný úpadek,“ varuje. (…)