Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2018

Italské listy (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 16:51

Karel Čapek. Audiokniha. Hudba Petr Vrobel.

Čte Antonín Kaška.

Natočeno 4. 11. 2018 (studio A K). Vydal AVIK v roce 2018 (1 CD MP3, AV 043918 – 8).

Pozn.: Není to cestopis v pravém slova smyslu. Jsou to spíše cestopisné fejetony nebo sloupky z dvouměsíční cesty Karla Čapka po slunné Itálii, kde sepisuje své postřehy o zvláštnostech, zvycích a životním stylu Italů mezi dvěma světovými válkami. Fejetony jsou protkané kulturně historickými podněty, suverénní hrou s ironií a jazykovým humorem. Čapek zde nenuceně přechází od věcí trvalých k okamžitým dojmům, střídá detaily a žánrové obrázky, konfrontuje nejslavnější památky s momentkami z ulice. Mistrně kombinuje názory poučeného cestovatele s výkladem jakoby naivním. Výsledkem je jeden z nejosobitějších pohledů na Itálii. (anotace)

Muž, ktorý ma naučil plávať (Muž, který mě naučil plavat, 1980)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 16:31

Viktória Tokarevová. Rozhlasová hra. Dramaturg Štefan Šmihla. Překlad Ján Štrasser. Zvuk Ivan Kostolný. Technik Alojz Zvirtek. Režie Ladislav Hyža.

Účinkují Oľga Solárová, Elena Petrovická, Ĺubomír Paulovič, Matilda Zlatohlávková a Ĺubica Očková.

Natočeno 1980. Repríza 30. 11. 2018 (SRo Rádio Litera, 12:00 h.; 31 min.); 1. 12. 2018 (SRo Rádio Litera, 18:00 h.).

Pozn.:  Svižne sa odvíjajúca hra vás rýchlo strhne do životného obdobia mladšej dievčiny, ktorá, ako to už býva, vehementne hľadá samu seba najmä preto, že ešte nik nenašiel ju. A to jej do života ešte kibicuje večne nespokojná matka. Všetko vyzerá bezútešne, kým nestretne jeho… (anotace)

Kultúrny denník – Literární kronika první republiky (Kulturní deník – Literární kronika první republiky, 2018)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 16:28

Připravila a moderuje Andrea Makýšová Volárová.

Hovoří literární vědci a historici Pavel Janáček, Petr Šámal a Vladimír Barborík.

Natočeno 2018. Premiéra 27. 11. 2018 (Rádio Devín, 43 min.).

Lit.: anonym: Predstavili Literární kroniku první republiky, doby, kedy spisovatelia boli elitou národa. Kultúrny denník. In web Rádio Devín, 27. 11. 2018 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Literárni vedci a historici Pavel Janáček, Petr Šámal a Vladimír Barborík pred pár dňami predstavili svoju novú zaujímavú publikáciu názvom Literární kronika první republiky, o ktorej sa s nimi rozprávala moderátorka a redaktorka Andrea Makýšová Volárová.

Obchodníci se strachem (2018)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 16:22

Martin Holík. Komentář.

Čte autor.

Natočeno 2018. Premiéra 29. 11. 2018 (Rádio Proglas, 5:27 h.) v cyklu Myšlenka na den. Repríza 29. 11. 2018 (Rádio Proglas, 11:57,  17:55 h.).

Lit.: Holík, Martin:  Obchodníci se strachem. In web Radio Proglas, 29. 11. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jistě, obchodovat se dá s lecčím. V Jeruzalémě vám na chrámovém nádvoří vyměnili vaše peníze na chrámovou měnu, abyste mohli podpořit chod chrámu. Prodají vám obětní dary jako hrdličky a holoubata. Ostatně i svatý Josef je nějak musel pořídit. Co se asi Ježíši nelíbilo, byla lichva, podvody, váhy se skrytým závažíčkem, hluk, špína. Kdo ví, co všechno.

Naše společnost v zemi uprostřed Evropy žije podle zákonů vytvořených a přijatých jak doma, tak podle těch chytře převzatých od sousedů. A také podle pravidel vytvořených jako společné dílo rodiny evropských národů, případně rodiny národů celého světa.

Po vzniku republiky a pak definitivně po skončení druhé světové války se v naší vlasti dovršilo jedno neštěstí, jehož důsledky sklízíme dodnes. Položili jsme rovnítko mezi národ a stát. Sada rozhodnutí tehdejších politiků dle mne přispívá dodnes k předběžné nedůvěře k čemukoli vytvořenému venku. Přestože nejsme většinou spokojeni s naší českou politickou garniturou, více nám vadí lidé a instituce zvenku. „Kdo nám má co povídat, my máme zkušenost s Mnichovskou dohodou“ – odbýváme ty, kteří se snaží poodhrnout závěs našeho zatemněného okna. Jinak je to třeba s exportem: „Šikovné české ručičky, kupujte, s našimi škodovkami se z technických důvodů jen tak nevybouráte. Nám můžete věřit!“

Slova vytvořená, diskutovaná, zakotvená, zapsaná, slova mající sílu – to je hybná síla našich životů. K čemu by nám byla červená na semaforu, kdyby nehrozila pokuta za to, že nezastavíme? O tom, co bude následovat po dopravním přestupku, se můžeme dočíst v silničním zákoně a také ve tváři policisty s červeným terčem na plácačce, a též na stvrzence o zaplacení pokuty.

(more…)

Mapa z kostí (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 16:18

Audiokniha Mapa z kostí  - autor James Rollins   - interpret Jiří SchwarzJames Rollins. Kompletní audiokniha. Z anglického originálu Maps of Bones (Published by William Morrow) přeložil Zdík Dušek.

Čte Jiří Schwarz.

Natočeno 2018. Vydala Audiotéka, Bookmedia v roce 2018 (MP3, celková délka 20 hodin 33 minut).

Ukázka k poslechu

Série: Sigma Force #2

Pozn.: Otevírá se další případ pro speciální jednotky Sigma Force. Během bohoslužby v Kolíně nad Rýnem rozpoutala skupina ozbrojených mnichů běsnění plné krve a smrti, když popravila kněze i shromážděné věřící. Tito zabijáci ale nepřišli pro zlato ani cenná umělecká díla. Přišli pro uchovávané kosti Tří králů, kteří se kdysi přišli poklonit novorozenému Spasiteli. Útočníci za sebou nechávají masakr, ve snaze prchnout s pokladem, v jehož moci je přetvořit celý svět.

JAMES ROLLINS
Vlastním jménem James Paul Czajkowski, rodák z Chicaga, je v současnosti jedním z nejúspěšnějších autorů dobrodružných příběhů a thrillerů. Pod jménem James Clemens publikuje také romány žánru fantasy. Na vysoké škole se zaměřil na studium evoluční biologie a v roce 1985 získal doktorát veterinárního lékařství na univerzitě v Missouri. Poté si v kalifornském Sacramentu otevřel vlastní veterinární praxi. Literaturou se začal zabývat na konci 90. let a poté, co rychle uspěl, se stal spisovatelem z povolání. Ve svých románech zužitkoval například i své zkušenosti speleologa a certifikovaného potápěče, v tvorbě mu pomáhají rovněž praktické znalosti z medicíny a přírodních věd.

JIŘÍ SCHWARZ
Herec a dabér se narodil v Praze, kde také vystudoval Státní konzervatoř. Po jejím ukončení získal v letech 1980-1982 angažmá ve Státním divadle v Ostravě a v letech 1982 až 1991 ve Švandově divadle. Od 90. let vystupuje v Městských divadlech pražských. Hrál v mnoha televizních filmech, pohádkách a seriálech. Věnuje se rovněž dabingu a načítání audioknih.

Poezie pro mě znamená víc než psaní (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:00

Čtení básní ze sbírky Radka Štěpánka. Poslechněte si reportáž, kterou připravila Alena Blažejovská.

Hovoří Radek Štěpánek, Vojtěch Kučera a profesorka Hana Librová.

Připravilo Brno v roce 2018. Premiéra 30. 11. 2018 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena: „Poezie pro mě znamená víc než psaní.“ Radek Štěpánek píše básně o naději pro vajíčka. In web ČRo Brno, 30. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bistro Cvrček na Skleněné louce v Brně hostilo jednoho podzimního večera básníka Radka Štěpánka, který v nakladatelství Masarykovy univerzity vydal sbírku Hic sunt homines.

Knížka veršů Radka Štěpánka (nar. 1986) Hic sunt homines je třetí v pořadí po sbírkách Soudný potok (2010) a Krajky Pagu (2013), které vyšly v edici Srdeční výdej, vydávané rovněž na Masarykově univerzitě. Kromě toho je autorem bibliofilie Přeletět moře nad Bezdreví (2011) a sbírky Rám pro pavoučí síť (2016). Spolu s Vojtěchem Kučerou organizuje od roku 2011 setkání básníků nazvané Děkujeme za vaše básně, pořádané v Netolicích a na zámku Kratochvíle.

Právě Vojtěch Kučera uváděl i básnický večer na Skleněné louce. Úvodem promluvila ředitelka nakladatelství Masarykovy univerzity Alena Mizerová, která připomněla, že Radek Štěpánek je absolventem Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU v Brně. Sama se s jeho verši setkala už dříve a zdůraznila, že Štěpánkovy básně vyšly i v knize Hany Librové Věrní a rozumní (Masarykova univerzita 2016). Ve sbírce Hic sunt homines je tomu naopak: profesorka Librová do ní napsala doslov nazvaný Útěcha z krajiny a země, z oblak a živlů. (more…)

Velký plán odcházející kancléřky (2018)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 15:54

Jan Klesla: Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 29. 11. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Klesla, Jan: Jan Klesla: Velký plán odcházející kancléřky.  In web ČRo Plus, 29. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Angela Merkelová si minulý týden svolala celou spolkovou vládu na dvoudenní zasedání s jediným bodem na programu – jak se Německo stane jedním ze světových center umělé inteligence.

Co možná někomu pořád přijde jako science fiction pro snílky, považuje jedna z nejmocnějších žen světa za tak podstatné, aby tomu vyhradila zcela bezprecedentní  čas svého kabinetu. A to dokonce ve vyhrocené době jednání o brexitu.

Kancléřka pak představila strategii, jejímž jádrem jsou investice tří miliard eur, tedy přibližně 80 miliard korun. Nejde přitom už o roboty, ale přímo o mozky chytrých strojů, které řídí celé továrny, nebo třeba autonomní auta. Což přirozeně Němce zajímá především.

S podobnou strategií za jednu a půl miliardu eur nedávno přišel francouzský prezident Macron. Čína pak lije do umělé inteligence miliardy dolarů už několik let s cílem dohnat a předehnat USA. Právě do závodu s duem supervelmocí digitálního věku chce Merkelová naskočit a sází přitom hlavně na podporu špičkové vědy a výzkumu.

Pokud by někdo pochyboval, že z univerzitních lavic může vzejít velký byznys, měl by si připomenout 20 let starý článek dvojice doktorských studentů Stanfordovy Univerzity. Podepsali jej Lawrence Page a Sergey Brin a začíná slovy „V tomto článku bychom vám rádi představili Google“. Právě internetová jednička je dnes jednou ze světových špiček v umělé inteligenci. (more…)

Emil Hácha (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:37

Ve výčtu prezidentů je Emil Hácha tragickou postavou: musel podat ruku Hitlerovi i Heydrichovi, musel se vyrovnat s pronásledováním odbojářů, díval se na vypálení Lidic a Ležáků. Rozhlasový archiv uchovává řadu zajímaých historických nahrávek, na kterých Emil Hácha hovoří. Co je na nich zajímavého, po tom pátrala Veronika Kindlová, která připravila dnešní Archiv Plus.

Natočeno 2018. Premiéra 30. 11. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h) v cyklu Archiv Plus. Repríza 18. 3. 2021 (ČRo Plus, 11:10 h.).

Dvacet minut Radiožurnálu – Roman Knap (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:35

Hostem je generální ředitel České pošty Roman Knap. V předvánočním období dodají zaměstnanci České pošty adresátům podle vlastního odhadu až 350 tisíc balíků denně. Jsou na takovou zátěž připraveni? Jsou stížnosti na spolehlivost poštovních služeb u nás oprávněné? Má Česká pošta nárok na vyšší finanční podporu ze státní pokladny? Moderuje Tomáš Pancíř.

Natočeno 2018. Premiéra 30. 11. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:06 h).

Plus Speciál – Rozvojová pomoc a spolupráce (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:13

Jaký rozdíl je mezi rozvojovou pomocí a spoluprací? Co je ještě přínosné a jaký druh pomoci naopak škodí? Je rozvojová spolupráce nástrojem národní bezpečnosti a součástí migrační politiky? A které země jsou prioritními partnery pro Českou republiku? Moderuje Jan Burda.

Natočeno 2018. Premiéra 30. 11. 2018 (ČRo Plus, 15:10 – 16:00 h).

Older Posts »

Powered by WordPress