Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 1. 2018

Cigarety a čokoláda (1991)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 23:37

Anthony Minghella. Anglická rozhlasová hra. Dramaturg Vladimír Fišera. Hudební dramaturgie Lýgia Vojtková. Zvuk Jozef Bajtek, Imrich Adamko, Jozef Bezák. Překlad Braňo Hochel. Režie Magda Grandtnerová.

Osoby a obsazení: Gemma (Viera Richterová), Rob (Emil Horváth), Lorna (Zdena Studenková), Alistair (Ivan Laca), Mother (Ria Paldiová), Gail (Oľga Solárová), Sámple (Jozef Vajda), Concepcia (Anna Maľová), hlas 1 (Ladislav Kubiš), hlas 2 (Oľga Janíková), hlas 3 (Ivan Predmerský), hlas 4 (Vladimír Rusko ml.), hlas 5 (Eva Galandová).

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava 26. 4. 1991 (73 min). Premiéra 15. 10. 1991 (Slovensko 2, 22:30 h) v rámci cyklu „Mystérium ducha“.

Pozn.: Anglická rozhlasová hra je o žene, ktorá prestala rozprávať. Hra sa potom vyvíja mnohými spôsobmi, ako ľudia v jej okolí reagujú na jej náhle ticho. Čím dlhšie jej ticho trvá, tým viac sú ostatní jej známy nervóznejší a podráždenejší. Gemma nehovorí skoro nič v celej hre, okrem dvoch vstupov, kedy publiku vysvetľuje svoje mlčanie a svojho záverečného monológu na samom konci kde opisuje ako „často hovoríme veľa, ale hovoríme málo“.

V hre vystupuje skupina ľudí, ktorí tvoria najbližší Gemmin okruh známych – priateľ Rob, najlepšia priateľka Lorna, obdivovateľ Alistair a 18 týždňov tehotná Gail. Tieto štyri postavy získavajú väčšinu dialógu, pretože medzi sebou neustále konfrontujú, prečo sa Gemma rozhodla mlčať.

Púštny pavúk (Pouštní pavouk, 1992)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 23:32

Dezsó Monoszlóy. Rozhlasová hra. Hudební dramaturgie Eleonóra Vančíková-Kapasná. Překlad a úprava Mária Bratová. Odpovědný redaktor Vladimír Fišera. Zvuková realizace Ĺuboš Klásek, Ivan Mihál. Režie Vladimír Rusko st.

Osoby  a obsazení: asistent (Pavol Mikulík), žena (Emília Vášáryová), Hercog (Leopold Haverl), předchůdce (Juraj Slezáček), pouštní pavouk (Július Pántik), komisař (Vladimír Minarovič).

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava 21. 1. 1992 Premiéra 30. 1. 1992 (Slovensko 1, 20:00 h., 43 min.).  Repríza 31. 1. 1991 (Slovensko 1, 8:30 h).

Lit.: -po-: Púštny pavúk. In Rozhlas a televízia č. 5/1992 (článek + ukázka z textu hry). – Cit.: Rozhlasová hra rakúskeho autora je plná nevysvetliteľných záhad, podivných situácií, iracionálnych rozhovorov, kde sa minulosť spletá so súčasnosťou, strach so zvedavosťou. Osudy postáv sa navzájom prepletajú, akoby si odovzdávali neviditeľnú štafetu, ktorej cieľ je zahalený neurčitosťou času…

Ukázka textu hry:
Žena: Minulosť nie je džungla, minulosť je púsť.
Asistent: No vidíš! Tam by som ešte skôr zablúdil. Samý piesok, jedno zrnko ako druhé. Ako sa tam možno vyznať?
Žena: Treba robiť len malé kroky… Drobčiť ako chrobáky. Púšť sa v okamihu zmení. Pod zdanlivo rovnakými zrnkami sa zrazu prebudí život, alebo inak povedané – priepasť minulosti. Na púšti žije pavúk, ktorý si zo slín a rovnakých zrniečok piesku zhotovuje strechu, čo si upevní nad svoju jaskyňu. Zvonka nevidieť nič, ale ak chodíš ako chrobák, strecha ti nečakane utečie spod nôh a zrútiš sa do mŕtveho času… Presnejšie povedané do živého sveta, ktorý si pokladal za mŕtvy, lebo sa priamo pod tvojimi nohami premenil na jaskyňu.

Knížky Plus – Gustáv Husák (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:11

Historik Michal Macháček dopsal monografii o posledním komunistickém prezidentovi Gustávu Husákovi, v čem je průkopnická? Čím Petra Vizinu fascinuje polská reportážní škola? Jak to dopopravdy bylo se slavnou VŘSR? Moderuje Karolína Koubová.

Natočeno 2017. K poslechu zde.

Večerní Host Radiožurnálu – Michal Macháček (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:10

Rozhovor s historikem Michalem Macháčkem o biografii věnované Gustávu Husákovi. Moderuje Vladimír Kroc.

Natočeno 2017. Premiéra 9. 12. 2017  (ČRo 1 Radiožurnál, 23:05 h.). K poslechu zde.

Jáchymov (2017, 2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 22:09

Audiokniha Jáchymov  - autor Josef Haslinger   - interpret Miroslav TáborskýJosef Haslinger. Kompletní audiokniha.

Čte Miroslav Táborský. Bonusovou kapitolu Angelus ante portam inferam napsal a čte Robert Záruba.

Natočeno 2017. Vydalo Tebenas 5. 2. 2018, předprodej leden 2018 (celková délka 5 hodin 32 minut).
Pozn.: Jáchymov – audiokniha obsahuje románové zpracování příběhu nejlepšího hokejového brankáře planety 30. a 40. let. Autor Josef Haslinger. Čte Miroslav Táborský.Audiokniha je v předprodeji za sníženou cenu v 2/3 rozsahu. Celou nahrávku si budete moci poslechnout od 5. 2. 2018.

Svobodomyslný, vzdělaný a přemýšlivý člověk Bohumil Bóža Modrý. Jeho výkony obdivoval celý svět. Konkrétní nabídka z NHL na sebe nenechala dlouho čekat. Souhlas českých činovníků byl podmíněn ještě jednou účastí na mistrovství světa a ziskem medaile. Úkol splněn, Modrý a jeho kamarádi vezou další zlato. Přesto je jeho odchod do zahraničí zamítnut. Na protest ukončuje kariéru. To ale komunistické mašinérii o rok později nezabrání v tom, udělat z něj hlavu smyšlené protistátní skupiny. Do ní bylo zařazeno i dalších 11 hráčů reprezentačního mužstva. V tajném procesu vynesl soudce Josef Kruk brutální tresty. Po pěti letech těžkého žaláře v uranových dolech byl na amnestii propuštěn. Práce s uranem bez jakýchkoli ochranných prostředků byla hlavním důvodem jeho úmrtí v roce 1963 ve věku 46 let.

V roce 2011 byl in memoriam uveden do Síně slávy světového hokeje.

Lit.: Kamberský, Jakub: Musíte to napsat! In web Naposlech.cz, 20. 3. 2018 (recenze). – Cit.: Fiktivní nakladatel stižen bechtěrevovou chorobou, přijíždí do lázní Jáchymov. Zde se shodou okolností setkává a posléze spřátelí s bývalou tanečnicí, dcerou legendárního československého hokejisty Bohumila „Bóžy“ Modrého, který byl v roce 1950 spolu s dalšími jedenácti spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném procesu za podvratnou a protistátní činnost. Z patnácti let trestu si odpykal celou třetinu, z velké části v tom nejtvrdším kriminálu, v uranových dolech v Jáchymově.

To je výchozí situace románu s dokumentárními prvky Jáchymov, z pera rakouského spisovatele Josefa Haslingera. Jeho memento neblahé skvrny našich dějin i hold Československému hokeji vyšlo poprvé v roce 2011, česky o rok později, a počátkem roku 2018 díky nakladatelství Tebenas také audioknižně. V režii Evy Spoustové se interpretace chopil osvědčený, samotným vydavatelstvím nejednou angažovaný, herec Miroslav Táborský. Hudbou a závěrečnou písní, jak už je u audioknih Tebenasu tradicí, nahrávku doplnil nevidomý muzikant působící pod uměleckým jménem Raven.

Interpret Miroslav Táborský dokáže číst velmi citlivě, když je třeba tak i rozezleně, lehce přechází z narativní formy do striktně dokumentární. Jeho projev je poutavý, přesto posluchač nemůže očekávat snadný poslech. Na vině není ani tak zdrcující příběh o krutosti osudu a svévoli moci komunistické totality, ale spíše Haslingerova snaha dostat do knihy hned několik příběhů – vývoj rukopisu o utrpení hokejistů, příběh bývalé tanečnice a samotného nakladatele. Častá změna dějových linií je zejména ve zvukové podobě matoucí a snižuje tak prožitek z popisu cesty nadějného hokejového snu končícího v kriminále.

Bohužel ani samotné zpracování audioknihy nejde orientaci v ději příliš naproti. Některé výjevy (fantazijní představy tanečnice) jsou zvukově odlišeny drobným echem, jinak ale posluchač dostává souvislý tok vět, rozdělený vždy na konci jednotlivých tracků zbytečně dlouhými hudebními předěly. Audioknize Jáchymov by jistě pomohlo, kdyby ji střídavě četl muž a žena a dokumentárních popisů by se ujal třetí hlas, třeba sportovní komentátor Robert Záruba, který se ctí načetl předmluvu.

S několika chybami se lze setkat i u technické stránky. Nahrávka je nasnímaná příliš hlasitě, takže se několikrát stalo, že při vyšší intenzitě interpretova hlasu dochází k přebuzení. Hladina zvuku je sice ve výsledné nahrávce vyrovnaná, ale co je to platné, když šel zvuk, jak se ve zvukařské hantýrce říká, už při nasnímání „do červenejch“. Pauzy a střihy působí mnohdy nepřirozeně, navíc je patrné opakované použití umělé pauzy, ve které zůstalo velmi zřetelné lupnutí, o občasných dropoutech nemluvě.

Je velká škoda, že když už má vydavatelství šťastnou ruku v dramaturgii titulů i výběru interpretů, nedá si větší práci s výsledným zvukem nahrávky. Celkový dojem ze zvukové podoby románu Jáchymov tak mohl být mnohem lepší.

Ex libris – Gustáv Husák (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 21:57

Novinář Ondřej Houska připravil pro pořad Ex Libris pojednání o Gustavu Husákovi.

Ukázky čte Lucie Vašinková.

Natočeno 2018. Premiéra 23. 1. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h). K poslechu zde.

Czas Mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi (Nejtemnější hodina. Jak Churchill zachránil svět před propastí, 2018)

Audiobook Czas Mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi  - autor Anthony McCarten   - czyta Miłogost ReczekAnthony McCarten. Kompletní audiokniha.

Čte Miłogost Reczek.

Natočeno 2018. Vydalo nakladatelství Marginesy, leden 2018 (celková délka 8 hod. 56 min.).

Pozn.:  Książka towarzyszy filmowi „Czas mroku“, z fenomenalną rolą Gary’ego Oldmana, który powstał na podstawie scenariusza Anthony’ego McCartena.

Maj 1940 roku. Trwa wojna, demokracje europejskie upadają, wojska Hitlera uderzają na Belgię, Holandię i Francję, a angielska opinia publiczna nadal nie rozumie, że świat stanął nad przepaścią. Zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera Winston Churchill ma przed sobą trudny wybór – negocjować z nazistami i uniknąć inwazji na Wielką Brytanię czy sprzeciwić się i narazić życie rodaków. Churchillowi nie sprzyjają ani król, ani własna partia. Musi przekonać naród. Wygłasza mowę, która porusza serca Brytyjczyków…

Anthony McCarten tworzy portret Churchilla na nowo. Odmalowuje wielkiego przywódcę, którym w tamte burzliwe i mroczne dni targały wątpliwości i który rozważał ustąpienie Hitlerowi. Brytyjski premier nie jest tu ikoną. Jest człowiekiem ze wszystkimi ułomnościami i słabościami. Lecz to na nim spoczywa odpowiedzialność za losy świata.

Dnešní Speciál Plus – Nárůst populismu? (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:29

Sledujeme v Evropě nárůst populismu? Co nám napověděly volby v Česku, Finsku, Německu, Rakousku, Francii, Nizozemsku? Připravil a moderuje Michael Rozsypal.

Hosté: Ondřej Houska, Thomas Kulidakis, Denisa Hejlová, Josef Kašpar a Jaques Rupnik.

Natočeno 2018. Premiéra 31. 1. 2018 (ČRo Plus, 10:10 h). K poslechu zde.

Pro a proti – Internetová regulace (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:28

Měla by se zpřísnit regulace obsahu na sociálních sítích jako je Facebook?  Americký miliardář George Soros označil Facebook a další sociální sítě za hrozbu pro společnost. Veronika Sedláčková se zeptá hostů v Pro a proti, jestli by se měla zpřísnit regulace sociálních sítí podobně jako od ledna v Německu, kde za nesmazané příspěvky podněcující k násilí a nenávisti vůči skupině obyvatel hrozí provozovatelům webových stránek obří pokuty. Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.

Hosty byli poslanec a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti za Pirátskou stranu Mikuláš Pexa.

Natočeno 2018. Premiéra 31. 1. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Nechtějme od internetových firem, aby nahradily policii, odmítá regulaci poslanec Pexa. In web ČRo Plus, 31. 1. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv, vysvětluje Mikuláš Pexa.

Největší britští inzerenti žádají, aby firmy jako Google a Facebook založily a financovaly nezávislý orgán, který by odstraňoval nevhodný obsah z jejich webových stránek. Také v Německu od ledna platí zostřená pravidla pro pohyb na sociálních sítích a dalších komunikačních platformách. Za nesmazané příspěvky, které hrozí násilím nebo ho podněcují, hrozí provozovatelům takových stránek obří pokuty. Je na čase zpřísnit pravidla pro fungování internetu?

„Regulace být má, podobně jako je v jiných médiích. Jestli něco napíšete do časopisu, knihy nebo na Facebook, mělo by to být stejné,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.  (more…)

Dívčí deníky Zdenky Kaizlové z let 1909 – 1919 1/10 (2017)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 14:42

Zdenka Kaizlová. Výběr z deníkových zápisů dcery ministra financí rakousko-uherského mocnářství Josefa Kaizla připravila Marina Feltlová. V úvodu hovoří editorka Dagmar Hájková. Režie Lukáš Hlavica. 

Účinkuje Klára Suchá.

Natočeno 2017. Premiéra 29. 1. – 2. 2. a 5. – 9. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava, 23:45 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.

Pozn.: V sobotu 27. 1. 2018 byl na ČRo 3 Vltava premiérován dokument „Budu si sem psát několikráte v týdnu různé příběhy. Dnes začínám.“

 

 

Older Posts »

Powered by WordPress