Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 8. 2012

Ulitář (2012)

Filed under: Povídky — Přemek @ 16:36

Miloslav Král Český. Příběh „solitéra“ – sochaře, žijícího ve svém stodoloateliéru ve venkovském statku na břehu řeky. Rozhlasová úprava Luboš Koníř. Technická spolupráce Roman Kamba. Režie Luboš Koníř.

Účinkují Lenka Krčková a Zdeněk Kupka.

Nastudoval ČRo České Budějovice v roce 2012 (26 min.).

Pozn.: Miloslav Král – českobudějovický autor (narozený roku 1944). Publikuje pod pseudonymem Miloslav Král Český. Narodil se ve Strunkovicích nad Blanití, nyní působí a žije v Českých Budějovicích. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, pracoval a pracuje jako projektant. Píše jen občas, pomalu a navíc pouze krátké útvary. Tuto svou neschopnost zakrývá předstíráním obavy, aby jeho texty nebyly něco jako císařovy nové šaty. Měly by být spíše jako prezidentovy nové kalhoty: kvalitní látka, dokonalé zpracování a hlavně – neměly by být zbytečně dlouhé. Publikuje od roku 2000 poezii, krátkou satiru, fejetony a eseje. V současné době se věnuje literatuře a jak on sám říká, také výtvarnu. (more…)

Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou XXX. – Nenašel zeď, ke které by pasoval

Filed under: Historie rozhlasových her — Přemek @ 16:24

Přemysl Hnilička

(zkráceně in Týdeník Rozhlas 36/2012)

Jerzy Janicki (1928-2007) je v Polsku velmi známým a uznávaným romanopiscem, novinářem, divadelním a rozhlasovým autorem a též filmovým scénáristou. Narodil se na východní Haliči v rodině notáře a po válce se živil jako novinář a publicista. V roce 1954 nastoupil do literární redakce polského rozhlasu. Dodnes je známý především jako jedním ze zakladatelů polského rozhlasového seriálu Matysiakowie, nekonečné rodinné ságy, která o dvě desetiletí později inspirovala rozhlasové dramaturgy u nás při přípravě seriálu Jak se máte, Vondrovi? Pro rozhlas i film zpracoval příběh starého muže, který nemá to srdce utopit koťata, pod názvem Kočky jsou mrchy (Koty to dranie, 1978). Je nositelem mnoha vyznamenání a cen.

Z jeho rozhlasového díla zaujala redakci Československého rozhlasu hra Wyrok śmierci na konia Faraona, která měla premiéru v roce 1979 v režii Andrzeje Zakrzewského. V roce 1988 ji tedy přeložil Jaroslav Simonides s názvem Rozsudek smrti nad koněm Faraonem, premiéru však měla až v roce 1990.

Vše začíná nálezem zmrzlé mrtvoly hajného Jindřich Šilinka (Lubor Tokoš), místního podivína, kterého celá vesnice považuje za blázna. Všichni se také spokojili s vysvětlením, že se Šilink opil a zmrzl, jen by kolem jeho smrti nesmělo být tolik podivných okolností: proč měl u sebe pistoli, na kterou neměl povolení? Proč se ocitl zrovna v rokli Haďužná, které se každý raději vyhýbá? A kam zmizely hodinky, po nichž zbyly stopy na jeho ruce? Do vesnice tedy přijíždí městská prokurátorka (Jana Hlaváčová), aby učinila spravedlnosti zadost. Bude však co trestat? A existují zákony opravdu na všechny zločiny? (more…)

Páteční večer s Karlem Högerem (1997)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 16:07

U příležitosti 20. výročí úmrtí legendárního herce připravily Eva Högerová a Jarmila Lakosilová. Režie Jiří Hraše.

Hovoří Eva Högerová, PhDr. František Černý a další.

Natočeno 1997. Premiéra květen 1997 (ČRo 2 Praha, 20:00 – 22:35 h.).

Obsah: 1. Jaký byl? Ukázky z tvorby i myšlenek a charakteristika z pera teatrologa univerzitního profesora dr. Františka Černého. – 2. Ludvík Aškenazy: Bylo to na váš účet (1964). – 3. Hudba, kterou mám rád. Karel Höger vypráví a přehrává ukázky svých oblíbených skladeb. Připravila Anna Hostomská. Natočeno 1960. Premiéra 7. 4. 1960.

Osudová (1993)

Filed under: Povídky — Přemek @ 15:55

Ludvík Aškenazy. Pořad z povídek Vajíčko, Díra a Přivezou nám ji na silvestra připravila Marie Valtrová. Režie Jana Bezdíčková.

Účinkují Milan Neděla a Jaroslav Kepka.

Natočeno v roce 1993  (29 min).

Nečtěte to! (1996)

Filed under: Literární pásma — Přemek @ 15:49

Martin Kolář a jiní. Literární pásmo taškařic, pokusů a nápadů studentů rozhlasové specializace brněnské JAMU. Ze Salonů původních textů divadelní fakulty JAMU vybrali a připravili Antonín Přidal a Tomáš Sedláček.

Nastudovalo Brno v roce 1996. Premiéra 23. 6. 1996 (Vltava, 16:30 – 17:00 h.).

Lit.: -tsk-: Nečtěte to! In Týdeník Rozhlas, 1996 (?). – Cit.: „Název, vypůjčený z prózy studenta brněnské divadelní fakulty JAMU Martina Koláře Vyprávění uvádí pásmo pokusů, taškařic a nápadů studentů této fakulty. Pořad brněnské literárně dramatické redakce vychází z prací vytvořených pro rozhlas i z těch, jimiž se mladí divadelníci, ale i studenti oboru rozhlasové a televizní dramaturgie předvádějí na pravidelných školních Salonech původních textů. A jde-li o tvorbu studentskou, má také své charakteristické rysy: je mladá, kypící nápady a humorem.

Právě z nich vychází výběr pro třicetiminutové rozhlasové pásmo. Zachmuřeným kritikům budou možná chybět tzv. zásadní ponory do  hlubin současného světa, ale to neznamená, že se s ním studentské skeče, mikropovídky, verše a fejetony míjejí. Koneckonců tato hravá mladá tvorba vzniká z tohoto světa a pro tento svět. Ostatně témata podivínů, lidského míjení a neporozumění vypovídají cosi o pohledu na člověka. Svět studentských prací je plný překvapení – ožívají v něm věci i podivné bytůstky, lehounký stesk i otevřený úsměv. Je to tvorba, která hlasitě říká: „Jsem tady, rostu pro vás, všimněte si mne.“ Ze skořápek velkých vzoruů se v ní proklubává řada svébytných hlasů, které jednou mohou patřit ke stálicím naší kultury. Takže: Nečtěte to, ale dnes poslouchejte.“

Tisíc příběhů – Jak jsme ho znali (1991)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 15:40

Petr Hořec. Herecké vzpomínání na Jaroslava Marvana. Redaktorka Miloslava Háková. Režie Michal Pavlík.

Na umělce vzpomínají František Filipovský, Josef Vinklář, Josef Císař, Marie Rosůlková, Svatopluk Beneš, Radovan Lukavský, Martin Růžek, Soběslav Sejk a Eduard Pavlíček.

Účinkují Radim Vašinka a Irena Hýsková.

Natočeno 1991 (cca 60 min.).

Premiéra měsíce – Višňový sad ve Stavovském divadle (1996)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 15:38

Připravil Bohuslav Forman. Záznam veřejné nahrávky, ve které představíme inscenaci, účinkující i tvůrce. Pořadem provází Olga Čuříková. Rozhlasová režie Bohuslav Forman.

Účinkují herci Jana Preissová, Tatiana Vilhelmová, Zuzana Stivínová, Jan Kačer, Miroslav Etzler, Martin Myšička, Pavel Kříž, Leoš Suchařípa, dramaturgyně Zuzana Maléřová a režisér Ivan Rajmont.

Natočeno 1996.

Večerní klub – Brněnská divadla (1998)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 15:33

Připravila Andrea Jurášková – Hanáčková. Tři brněnská divadla (Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo v 7 a půl) pohledem Večerního klubu.

Hovoří Petr Oslzlý, Matěj T. Růžička a jiní.

Připravilo Brno v roce 1998.

Lit.: -šká- (= Škápíková, Jitka): Za divadlem. In Týdeník Rozhlas, 1998 (článek). – Cit.: „Druhá výprava cyklu Za divadlem bude mířit do Brna a průvodkyní nám na ní bude mladá brněnská autorka Andrea Jurášková. Svou pozornost zaměříme na studiová divadla, která u nás začala houfně vznikat v šedesátých letech, a v Brně se dnešních dnů dočkala dvě z nich: Husa na provázku, která letos oslaví své třicetiny, a Hadivadlo. Oba soubory si za dobu svého působení vytvořily výraznou tvář i řadu příznivců.

Před třemi lety k nim přibyl třetí: Divadlo v 7 a půl, které vzniklo z jednoho absolventského ročníku herectví na brněnské JAMU a nepřehlédnutelně se hlásí k životu. Říká se, že generační divadla mají šanci na desetiletou existenci, proto se budeme ptát, v jaké situaci se tato studia nacházejí v únoru letošního roku, jak se vymezují vůči svému publiku, vůči ostatním divadlům i vůči sama sobě, zda stále platí jejich základní směřování k otevřenosti, experimentu, alternativě, nepravidelnému repertoáru a jaký je vlastně dnešní obsah této obecné charakteristiky. V čem spočívá výlučnost malých divadel a jakou mají šanci vyvíjet se dál. Zdali je možno stále hovořit o generačních divadlech, když se od jejich zrodu vystřídaly nové generace nejen publika, ale i vedoucích a tvůrčích osobností. Tyto a mnohé další otázky si kalde při hledání současné tváře brněnských studiových divadel autorka druhého dílu cyklu Za divadlem Andrea Jurášková a obrací se s nimi také k hercům a režisérům těchto divadel, kritikům a teatrologům, návštěvníkům představení i posluchačům brněnské JAMU, tedy nastupující tvůrčí generaci.“

O jabloňce s letňátky (1996?)

Filed under: Hajaja — Přemek @ 15:16

Malá pohádka z horkého léta. Tvůrci a interpreti nezjištěni.

Natočeno 1996 (?).

En passant 1/?? (2001-2003)

Filed under: Literární pásma — Přemek @ 15:07

Radek Brzobohatý a hosté.  Zábavný pořad. Připravili Michal Madry a Věra Macková.

Pořadem provází Radoslav Brzobohatý.

Natočeno 2001 – 2003 (1 díl cca 54 min.).

Obsah: 1. Julius Satinský (2001) – Skoro přesně před 11 lety si k posezení u sklenky vína pozval Radek Brzobohatý vzácného hosta: herce, spisovatele a komika Julia Satinského – cestovatele mezi Bratislavou a Prahou. Díky této jeho cestovní náruživosti se pro nás „Julo“ nikdy nestal cizincem, byl nám vždy přítelem.

2. Marián Labuda (2001) – Vydáme se na výlet za vínem, lidovými písničkami a vyprávěním o životě a divadle. Vrátíme se na konec roku 2001, kdy Radek Brzobohatý uvítal ve Velkých Němčicích svého hereckého kolegu a přítele Mariana Labudu. (more…)

Older Posts »

Powered by WordPress