Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 7. 2007

Vejce čili vejce (2007)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 11:31

Mikrohra. Jiří Kratochvil. Fantaskní příběh o narození a narozeninách pro rozhlas upravil Ludvík Němec. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Účinkují Marie Durnová, Zdeněk Bureš a Michal Bumbálek.

Premiéra březen 2007 (ČRo Brno, 17 h.) v rámci literární revue Zelný rynk, cyklus Divadélko Silver uvádí…, díl 3. Repríza 6. 1. 2020 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu Současná povídka (!) u příležitosti autorových 80. narozenin (4. 1.).

Bachratá barokní skříň (2007)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 11:30

Mikrohra. Jiří Kratochvil. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Eva Řehořová.

Účinkují Dita Kaplanová, Michal Bumbálek a další.

Premiéra únor 2007 (ČRo Brno, 17 h.) v rámci literární revue Zelný rynk, cyklus Divadélko Silver uvádí…, díl 2.

Puklina aneb ošklivá anekdota (2004)

Filed under: Povídky — Přemek @ 11:09

Jiří Kratochvil. Duchařskou povídku pro rozhlas připravil Marek Horoščák. Režie Zdeněk Kozák.

Účinkuje Zdeněk Junák.

Nastudovalo Brno. Premiéra 30.10.2004.

Pozn.: Povídka „Puklina aneb Strašlivá anekdota“ je humornou historkou o tom, jaké důsledky to může mít, když svolíte s tím, že si domů nastěhujete ducha. Její děj Jiří Kratochvil opět umístil do kulis města Brna, které je pro něj (jak se vyjádřil v jednom z rozhovorů) „svatyní obskurity, jejímž přísným božstvem je Marsyas, satyr sedřený z kůže, a děravá kůže toho satyra vlaje nad mým městem jako jeho legitimní vlajka, trochu páchlivá a hodně chlupatá“. (anotace)

Růže pro Hitchcocka (2006)

Filed under: Povídky — Přemek @ 11:05

Jiří Kratochvil. Povídka. Zvláštní, surreálný příběh o podivných nájemnících a tajném poslání je originální literární poctou hororovému žánru. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Eva Řehořová.

Účinkuje Zdeněk Dvořák.

Nastudovalo Brno v roce 2006. Premiéra 5. 10. 2006 (Vltava, 16:00 h.). Repríza 13. 8. 2021 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.) v cyklu Strašidelné léto na Dvojce; 2. 1. 2025 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).

Pozn.: Nová povídka brněnského prozaika Jiřího Kratochvila, nazvaná Růže pro Hitchcocka. Jestli spisovatel žánr hororu použil, anebo jej paroduje, poznáte sami. V každém případě se můžete těšit na další ukázku virtuozního Kratochvilova vypravěčského stylu.

Konkurz na SuperZmar (2007)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 10:58

Mikrohra. Jiří Kratochvil. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Eva Řehořová.

Účinkují Petr Váša, Michal Bumbálek a Dita Kaplanová.

Premiéra 6. ledna 2007 (ČRo Brno, 17 h.) v rámci literární revue Zelný rynk, cyklus Divadélko Silver uvádí…, díl 1.

Lit.: Strnadová Věra: Dva nové cykly v Zelném rynku. In web ČRo 7. 1. 2007 (anotace). Cit.: První hra z cyklu 12 mikroher Divadélko Silver uvádí…, připravený speciálně pro Zelný rynk na letošní rok Jiřím Kratochvilem. Cílem těchto mikroher je glosovat s fejetonistickou lehkostí naši současnost. Každou mikrohru uslyšíte ve vysílání vždy první sobotu v měsíci.
Současně s touto první mikrohrou zazněl i Kratochvilův fejeton Prolegomena k Petru Vášovi, v němž Jiří Kratochvil vyjadřuje svůj obdiv k Petru Vášovi jakožto novodobé renesanční osobnosti.

„Ó“ (Úvod do fyzického básnictví) 1/9 (1999)

Filed under: Četba na pokračování — Přemek @ 10:51

Petr Váša. Autorské čtení. Zvukový mistr Zdeněk Janoušek.
Natáčecí technik Marie Stojanová. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Petr Dufek.

Natočeno 28. 7. 1999 v ČRo Brno; stereo, jednotlivé díly jsou v délce do 10 min.

Premiéra 1999 v rámci pořadu Zelný rynk.

Pozn.: „Text „Ó“ (Úvod do fyzického básnictví) vznikl na jaře 1998 jako dvoudílná literární definice žánru v češtině, psaná podle apriorního konceptuálního rozhodnutí přesně čtrnáct dní a ani o vteřinu déle, skoro na den přesně sedm let od prvních kroků fyzického básnictví. První část zachycuje „život ve FB“ v „přímém přenosu“, část druhá je stručným shrnutím pohybových, zvukových, grafických a řečových cvičení z kurzů FB. „Ó“ je vlastně také docela přesně vymezeným způsobem, jak kdekoliv a kdykoliv improvizovat čistou fyzickou báseň, nebo spíše „dát jí vzniknout“ „z ničeho“, ze situace, „od nuly“. Text „Ó“ také obsahuje komentáře k některým pasážím C-ch-minaretu a In Natury (příběhy jejich komponování, nahrávání, natáčení filmu) a jak jsem dodatečně zjistil, písmeno „o“ sedí přesně v geometrickém středu sousloví Cirkus-chaos-minaret, pokud písmena „c-h“ (=ch) chápeme česky jako jeden znak. Výmluvné!“ –
Petr Váša

Noci vlkodlaků (2007)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 10:49

Mikrohra. Jiří Kratochvil. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Eva Řehořová.

Účinkují Tomáš Sagher, Radka Přibyslavská a Zdeněk Bureš.

Nastudovalo Brno. Premiéra v rámci literární revue Zelný rynk 4. srpna 2007 v 17.00 h.

Pozn.: Osmá hra z cyklu „Divadélko Silver uvádí…“.

Pozn. 2: V průběhu roku 2007 odvysílá literárně-publicistický magazín Českého rozhlasu Brno Zelný rynk cyklus dvanácti mikroher Jiřího Kratochvila, vytvořených přímo pro tento pořad. Krátká rozhlasová hra v režii Evy Řehořové zazní vždy první sobotu v měsíci. Svůj záměr vysvětluje autor takto:

„Desetiminutové mikrohry jsou, domnívám se, ideálním rozhlasovým útvarem, takže mi přišlo líto, že ho Český rozhlas nevyužívá – což je taky jedna z motivací, proč to chci zkusit: upozornit na tento útvar. Inspirace je ale mimorozhlasová: pásmo miniscének polského básníka Konstantyho Ildefonse Galczyńského Divadlo Zelená husa, u nás kdysi dávno publikované v časopise Květen. Galczyńský tak v mikroscénkách glosoval politické dění. Já však – vzhledem k tomu, že politických komentářů je u nás až přemíra, a dokonce mají už svou divadelní podobu – bych se věnoval glosám nepolitickým, nanejvýš občanským a prostě společenským, tedy jakési teatralizované fejetony. A nazval bych to Divadélko Silver uvádí. Silver je narážka na Stevensonův Ostrov pokladů (jednonohý pirát Silver), tedy groteska s pohádkovým nádechem, čímž už jsem blízko dalšímu inspiračnímu zdroji. Galczyńský se formálně inspiroval tzv. šopkou, tedy původně polskou lidovou loutkovou hrou. (more…)

Sestup a pád 1/12 (197?)

Filed under: Četba na pokračování — Přemek @ 10:27

Evelyn Arthur John Waugh. Režie Josef Červinka.

Čte Josef Červinka.

Natočeno 197?.

Každý člověk má jméno… 1/2 (1991)

Filed under: Literární pásma — Přemek @ 10:24

Básníci moderní izraelské poezie. Chajim Nachman Bialik, Abraham Shlonsky, Lea Goldbergová, Turia Rivner, Nathan Zach, Dan Pagis a další.
Překlad Jiřina Šedinová. Režie Josef Červinka.

Natočeno v roce 1991. Premiéra 1. dílu 19. 2. 1991 (Vltava, 22:30 – 22:45 h), 2. dílu 22. 2. 1991 (Vltava, 19:10 h) v rámci cyklu Týden izraelské kultury.

Lit.: Kamen, Jiří: Týden izraelské kultury. In Rozhlas 8/1991, s. 1 (článek).

Kamen, Jiří - Týden izraelské kultury. In Rozhlas 1991-08, s. 1

Danny je hodnej chlapec (1970)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 10:19

William Faulkner. Nad kolika špatnostmi je člověk ochoten přivřít oči, aby si uchoval iluze o svých nejbližších? Dva tuláci v mrazivém New Yorku roku 1930. Překlad, dramatizace a režie Josef Červinka. Technická spolupráce Jaroslava Eliášková a Marcela Váňová. Zvukové a studiové efekty Hana Brothánková a Artur Šviha.

Osoby a obsazení: stařec (Vladimír Šmeral), mladík (Petr Haničinec), matka (Jaroslava Drmlová), pan Pinckski (Ivo Gübel), Danny (Jan Schánilec), advokát (Zdeněk Martínek), paní Zilichová (Hana Kreihanslová). Dále účinkují Bohuslav Kupšovský, Ema Morávková, Jindra Kvardová, Artur Šviha, Jan Waldman, Miroslav Kokeš, Hana Brothánková.

Natočeno 9. – 21. 11. 1970 (studio R2). Premiéra 24. 4. 1971 (Praha, 19:00 h.). Obnovená premiéra 7. 6. 2020 (ČRo 3 Vltava, 15.00 – 15.55 h.) v cyklu Hra pro pamětníky.

Lit.: Čípek, Martin: A kdo je tady flákač? In web Panáček v říši mluveného slova, 14. 4. 2019 (článek).

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce – Dva ztroskotanci v zimní noci. In Týdeník Rozhlas, b. d. (článek). – Dostupné také na Panáčkovi.

Older Posts »

Powered by WordPress