Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2020

Přiznej barvu! 1/?? (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:31

O intimitě otevřeně a bez obalu. Podcast připravila designérka Anna Marešová.

Natočeno 2020. Webová premiéra 1. dílu 16. 11. 2020 (Whoop-de-doo, 25 min.).

Obsah: 1. Tonya Graves: Kolem menstruace je tolik zbytečných mýtů – 2. Petra Nesvačilová: Nikdy jsem tomu neřekla krámy – 3. Miss Cool Cat: Burleska je o opravdovosti, boříme intimní tabu – 4.

Studio N Speciál – Tendr na Dukovany (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:13

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Natočeno 2020. Webová premiéra 30. listopadu 2020 (Deník N, 15:49 h.; 44 min.).

Lit.: Titlbach, Filip:  Studio N: Nejedlému nevěřím ani nos mezi očima. Pravděpodobnost, že jednal o Dukovanech, není malá, říká Drábová. In web Deník N, 30. 11. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  (…) rezidentův poradce Martin Nejedlý se vrátil z Moskvy, kam z pověření hlavy státu odletěl jednat se spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina. Nejedlý popírá, že by v Rusku jednal o jádru. „Panu Nejedlému bych nevěřila ani nos mezi očima,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Setkání proběhlo krátce poté, co Andrej Babiš oznámil, že by zakázka na dostavbu Dukovan měla být odložena. „Stejně jako nikdo v tomto státě, kromě úzké skupiny kolem pana prezidenta, nevím, o čem tam pan Nejedlý jednal, ale pravděpodobnost, že byly na agendě Dukovany, není malá,“ říká Drábová. (more…)

Pražský kavárník 1/5 (2020, 2021)

Mluvené slovo Josef Kroutvor: Pražský kavárníkJosef Kroutvor. Výběr  z knihy esejisty a historika umění, věnované prostředí pražských kaváren napříč časem. Připravil Jakub Novák. Režie Michal Bureš.

Účinkuje Dalimil Klapka.

Natočeno 2020. Premiéra 30. 11. – 4. 12.  2020 (ČRo 3 Vltava, 9:02 h.) v cyklu Dopolední četba.

Vydal Radioservis, listopad 2021 (1 CD MP3, CR.ES.2021.465).

Lit.: Novák, Jakub:  Josef Kroutvor: Pražský kavárník. Jak se měnila doba, tak se měnily kavárny. In web ČRo 3 Vltava, 30. listopad 2020 (článek). – Cit.:  Prostředí pražských kaváren napříč časem, od prvopočátků těchto podniků až po jejich dnešní podobu a fungování. Dalimil Klapka čte z knihy esejisty a historika umění Josefa Kroutvora. (…)

Kroutvorovy toulky historií se nesoustředí pouze na samotný prostor kaváren, ale právě skrze ně a společnost v nich sedící jsou akcentovány změny kulturní, společenské i politické. Nabízí se tak jedinečný pohled na zrod revolucí, nových uměleckých směrů i filozofických myšlenek. (more…)

Konec Babišova dotačního hodokvasu? (2020)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 12:10

Jiří Leschtina. Komentář.

Natočeno 2020. Premiéra 29. 11. 2020 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Leschtina, Jiří: Jiří Leschtina: Konec Babišova dotačního hodokvasu? In web ČRo Plus, 29. listopad 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Kritika na dotační boom pro firmu Agrofert, kterou premiér Andrej Babiš ve snaze uniknout před zákonem o střetu zájmů umístil do svěřenských fondů, trvá už dlouho. Zatím bez valného výsledku. Teď to ale přece jen vypadá, že Babišova dotační hostina se nachyluje ke konci.

Spadla klec nad jedním z tučných chodů. Evropská komise se definitivně rozhodla neproplatit stomilionovou dotaci na toustovou linku pekárenského podniku Penam z holdingu Agrofert. Důvod? Falešná inovace, kterou se pekařský gigant Penam oháněl při žádosti o dotaci.

Jak ale vyplynulo z rozboru, který pro Evropskou komisi zpracovali tři nezávislí experti, o žádný inovovaný chléb nejde. Technologie jeho výroby se totiž už dlouhá léta používá v německé pekárně Lieken, patřící rovněž do holdingu ze svěřenského fondu Andreje Babiše. (…)

Příběhy 20. století – František Schnurmacher 1/2 (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 11:24

Objevila se unikátní nahrávka z roku 1982, na které vypráví židovský sedlák ze Šumavy František Schnurmacher o neštěstí a velkém dramatu své rodiny za 2. světové války. Připravil Mikuláš Kroupa.

Natočeno 2020. Premiéra 29. 11. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.) a 6. 12. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.).

Lit.: Lubas, Miloslav – Kroupa, Mikuláš: Tatínka milovala, proto Paměti národa poskytla unikátní nahrávky jeho vzpomínek na 2. světovou válku. In web ČRo Plus,  29. listopad 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Objevila se unikátní nahrávka z roku 1982, na které vypráví židovský sedlák ze Šumavy František Schnurmacher o neštěstí a velkém dramatu své rodiny za 2. světové války.

Během tří válečných let prošel dramatickými útrapami, o kterých by se svět asi nikdy nedozvěděl, nebýt jeho přítele a spolužáka Miroslava. Ten vzpomínky Františka na apokalypsu v koncentračních táborech Terezín, Osvětim a Schwarzheide natočil a tříhodinový záznam na šesti magnetofonových kazetách předal jeho rodině. Záznam nyní poskytli Paměti národa a souhlasili s publikováním. (…)

Nahrávka odhaluje příběh o velikém dramatu rozvětvené rodiny hospodařící na polích a statku v šumavském Běhařově. Do koncentračních táborů putovala i židovská rodina ze sousedství, ve které si František ještě před válkou vybral dívku Vally. (more…)

Meta (2020)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 11:17

Audiokniha Meta  - autor Pavel Bareš   - interpret Kristýna PodzimkováPavel Bareš. Superhrdinský thriller z českého prostředí. Kompletní audiokniha.

Čte Kristýna Podzimková.

Natočeno 2020. Vydala Audiokniha, listopad 2020 (MP3, celková délka 8 hodin 36 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Superlidé existujeí. Ale žádný z nich není superhrdina.

V jiném světě by Lenka Křížová mohla být regulérní superhrdinkou. Jenže v tom jejím nikdo nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách. Po amatérských lovcích zločinců zkrátka není v jednadvacátém století poptávka. Zato po showbyznysu a skandálech se lidé můžou utlouct.

A tak zatímco svět kolem ní nadšeně hltá každou novou metasenzaci, Lenka si spokojeně žije příběh vysokoškolačky, která má vlastní život na háku. Vyspává kocoviny, prospává přednášky, nezvedá matce telefony a občas pomůže kamarádce u zkoušky svými „superschopnostmi“. Nikdy zkrátka nestála o slávu, pozornost kamer ani zástupy fanoušků.

Ale přesto se zdá, že jednoho má. (more…)

Vinohradská 12 – Spor o ČT očima analytika (2020)

Filed under: Podcast,Radiodokument — Premek @ 9:56

Připravila Lenka Kabrhelová. Hudba Martin Hůla. Editace, rešerše, sound design Barbora Sochorová, Tomáš Roček, David Kaiser.

Natočeno 2020. Premiéra 30. 11. 2020 (ČRo Plus, 33 min.).

Lit.:  Kabrhelová, Lenka – Sochorová,Barbora – Roček, Tomáš: Spor o ČT očima analytika: kvůli bojovnému přístupu některých radních se o skutečných problémech nejedná. In web ČRo Plus, 30. listopad 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dvě desítky let po krizi v České televizi se znovu debatuje o nezávislosti této veřejnoprávní instituce. Nedávné kroky Rady ČT vzbuzují u části odborníků i veřejnosti obavy, že politici chtějí televizi ovládnout, ba dokonce že je v sázce její nezávislost. Jak vážná situace je? A dokáže se česká společnost vůbec shodnout na tom, co má veřejná služba médií obnášet a v čem je přínosná? Lenka Kabrhelová mluví s analytikem médií Milanem Šmídem (…).

29. 11. 2020

Katastrofa (1963)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 20:37

Finn Havrevold. Rozhlasová hra. Překlad z norštiny Josef B. Michal. Inspicie Artur Šviha. Technická spolupráce Julie Fajtlová, Věra Blovská a Josef Kos. Dramaturg Karel Tachovský. Režie Miloslav Jareš.

Osoby a obsazení: hlas (Miroslav Doležal), mužské hlasy: chlácholivý (Soběslav Sejk), nevrlý (Artuš Kalous), rezignovaný (Jiří Hurta), ženské hlasy: nyvá (Lída Otáhalová), bázlivá (Jaroslava Drmlová), zahořklá (Alexandra Hájková), energická (Ludmila Stambolieva), muž (Karel Kastner), žena (Ilona Kubásková), mladík 1 (Vladimír Salač), mladík 2 (Bořivoj Navrátil), dětské hlasy (Olina Seidlová, Petr Veselý, Eva Trojanová, DRDS).

Natočeno 1963. Premiéra 17. 4. 1963 (Československo I, 19:00 h.). Repríza 11. 7. 1963 (Praha – RPD, 22:30 – 23:20 h.; 49 min.).

Lit.: dvk: Další norská hra. In Literární noviny 16/1963, s. 2 (recenze).

dvk - Další norská hra. In Literární noviny 1963-16,s . 2 (recenze)

Radio Ivo ft. Ventolin – Chemická kotva (2020)

Filed under: Scénické rozhlasové hry — Premek @ 19:40

Kolik paseky nadělá neplánovaný a skromný Dekameron? Improvizovaná rozhlasová hra Radia Ivo.

Účinkují Petr Marek, Johana Ožvold a další.

Natočeno 2020. Premiéra 28. 11. 2020 (ČRo Rádio Wave, 55 min.) v cyklu Radio Ivo na Radiu Wave.

Lit.: anonym: Radio Ivo ft. Ventolin: Chemická kotva. In web ČRo Radio Wave,  28. listopad 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Romana Bohunská se vrhá do experimentů. A to jak uměleckých, tak osobních. A že se jí jedno s druhým většinou zaručeně prolíná, nemusíme našim posluchačům dvakrát zdůrazňovat. Nemusíme.

Tím uměleckým experimentem lze nazvat novou hru, která využívá netradiční struktury, Romanou dosud neozkoušené. Příběh je vystavěn ve dvou zcela oddělených retrospektivních liniích, jakýsi Bohunské malý „Dekameron“. A nebyla by to Romana, aby v něm nehrála klíčovou roli i boccacciovská erotika. Tentokrát ovšem v sublimovanější podobě, a navíc formou jungiánské snové metafory. A sen samotný je ještě další, třetí rovinou příběhu.

Autorka navíc tentokrát představuje mnoho dílčích motivů, které ve výsledném ději nebudou vlastně příliš podstatné ani nějak zásadně návazné. A přestože se, co se týká postav, drží na svém tradičním komorním „bytovém“ počtu „tři plus jedna“, do jejich příběhu se vejde odboček jako pro celý regiment herců.

Vítanou posilou je tudíž hudebník středního věku Ventolin, který se své role muže zmítaného Romaninou dějovou strukturou zhostil opravdu mistrovsky. Ovšem ani stálí členové ansámblu nezůstali režijnímu požadavku „zmatku“ a „roztříštěnosti“ nic dlužni. Máme díky tomu před sebou hru, která se ve své stavbě podobá spíše „úletu“ než „klasice“. (…)

Ranhojič (2020)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 19:30

Book coverNoah Gordon. Kompletní audiokniha. Překlad Jaroslav Piskáček. Režie Hynek Pekárek.

Čte Hanuš Bor.

Natočeno 2020. Vydal OneHotBook 26. 11. 2020 (3 CD MP3, katalogové č. AK283; EAN 8594169482835; celková délka nahrávky 29 hodin 9 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Středověk nelze přežít bez šlechetnosti.

Robert Jeremy Cole, od devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal do vínku zázračný dar: schopnost vycítit v lidském organismu blížící se smrt. Čelil jí bezpočtukrát jako učeň potulného bradýře, s nímž se protloukal ponurou realitou 11. století. Rušné i krušné putování Anglií mládenci přineslo cenné zkušenosti, nicméně ho stále trápí, že nedokáže nemocným pomáhat líp. Věří, že přišel na svět právě proto, aby bližní léčil, a tak se vydává do daleké Persie k nejslavnějšímu lékaři své doby, arabskému učenci ibn Sínovi (Avicennovi). Aby se však mohl stát jeho žákem, musí v srdci islámské kultury předstírat, že je žid, a ne „neznaboh“ z druhého konce křesťanské Evropy… Neublíží si tím ve studiu a v lásce?

Podle knihy natočil německý režisér Philipp Stölzl stejnojmenný film (2013), v němž hlavní role vedle Toma Paynea ztvárnili i další angličtí herci, mj. Ben Kingsley a Emma Rigbyová.

Noah Gordon (* 1926)

Reportér, vydavatel lékařského časopisu a posléze autor bestsellerů – to je jen letmá profesní charakteristika amerického spisovatele, jenž si bedlivě střeží soukromí. S manželkou Lorraine žije na lesní farmě v Berkshire Hill v západním cípu rodného státu Massachusetts a mají spolu tři odrostlé děti. Světový úspěch si vydobyl především románovou trilogií o lékařské dynastii Coleů (Ranhojič, Šaman, Lékařka; 1987-1995), při jejímž psaní se pro větší hodnověrnost dal zaměstnat v nemocnici, studoval lékařskou etiku i chirurgické postupy praktikované v tisícileté historii oboru. Do češtiny byly dále přeloženy jeho knihy Tajemný diamant, Tribunál smrti či Katalánec.

Hanuš Bor (* 1950)

Herecky se proslavil už jako dítě – první velkou roli obdržel coby osmiletý ve snímku Žižkovská romance a následovalo deset obdobných postav činorodých chlapců, mj. ve filmu Ukradená vzducholoď (1967). Po absolutoriu DAMU přijal v roce 1973 angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V 90. letech hrál několik sezon v Divadle Labyrint a po jeho zrušení působil hostovsky na různých pražských i mimopražských scénách. Od roku 2007 vystupuje na jevištích Městských divadel pražských a spolupracuje s televizí a rozhlasem. Objevil se nejen v úspěšných filmech Fany (1995), Hanele (1999), Štěstí (2005), Václav (2007) či Teorie tygra (2017), ale také v mnoha televizních seriálech (Místo nahoře, Kriminálka Anděl, České století, Život a doba soudce A. K., Labyrint, Doktor Martin apod.).

Older Posts »

Powered by WordPress