Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

27. 2. 2014

Odhalenie dna (Odhalení dna, 1990)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 15:03

Pavol Sobota. Rozhlasová hra.  Zvuková spolupráce Peter Vaško. Asistentka zvuku Mariana Brecherová. Produkce Eva Bugárová. Dramaturg Jaroslav Kerner. Režie Andrej Medvec.

Osoby a obsazení: Majtan (Emil Horváth ml.), Unlustig (Jozef Hodorovský), Meško (Milan Drotár), Vizvári (Zolo László), Tartíny (Peter Rašev), Diletárka (Judita Vicianová), asistent (Jozef Švoňavský), nevěsta (Ĺuba Blaškovičová), ženich (Jozef Úradník), Marianna (Lena Košická), Mikko (Ján Dudra), Levický (Ĺuboš Záhon), Michal (Peter Gažo).

Nastudoval Československý rozhlas Košice v roce 1990 (68 min.). Repríza 19. 12. 1991 (Vltava, 10:00 – 11:10 h.).

Pozn.: Text hry vznikol už v roku 1963. Témou hry je pátranie po najzákladnejších humánnych a etických hodnotách nášho života.

Biely svrček (Bílý cvrček, 2001)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 12:42

Gustav Meyrink. Dramatizace Elena Antalová.  Produkce Silvia Matovská. Dramaturg Pavel Graus. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Zvukový mistr Milan Greguš. Režie Milena Lukáčová.

Osoby a obsazení: Johannes (Vladimír Kobielsky), Goclenius (Dušan Kaprálik), profesoři (Vladimír Minarovič, Alfréd Swan), poutníci (Ján Mistrík, Ladislav Konrád), vůdce (Martin Kaprálik), Dukpa (Juraj Predmerský).

Nastudoval  Slovenský rozhlas Bratislava v roce 2011 (28 min.).

Biely Svazijčan (Bílý Svazijec, ????)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 12:38

Alberto Manzi. Rozhlasová hra. Další tvůrci nezjištěni.

Účinkují Július Vašek, Andrej Hryc a další.

Natočeno ???? (53 min.).

Pozn.: Príbeh bieleho chlapca najdúcha, ktorý vyrástol medzi Svazijčanmi a pre odlišnú farbu pokožky bol v černošskom kmeni vždy len nenávideným cudzím živlom, aj vtedy, keď v ťažkej skúške dospelosti obstál zoči-voči nebezpečenstvám džungle a dokázal svoju mimoriadnu zdatnosť. (anotace)

Bežci (Běžci, 1982)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 12:35

Ján Milčák. Rozhlasová hra. Hudební dramaturgie Katarína Cútová. Zvukový mistr Jozef Bajtek. Dramaturgie Anna Floriánová. Režie František Obžera.

Osoby a obsazení: Maroš (Igor Kováč), Veronika (Helena Geregová), matka (Božidara Turzonovová), otec (Štefan Kvietik), Rondoš (Pavol Mikulík), lékař (František Kovár), Roman (František Bača), Marcel (Ĺubo Barák).

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava v roce 1982 (32 min.). Repríza 26. 1. 2002.

Pozn.: Hra získala v roku 1981 odmenu v súťaži na pôvodnú rozhlasovú hru.

Bez medaily (Bez medaile, 1975)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 12:32

Jozef Repko. Rozhlasová hra z vojenského prostředí.  Další tvůrci nezjištěni.

Účinkují Anton Mrvečka, Viera Topinková, Ctibor Filčík, Ivan Rajniak, Július Pántik, Ladislav Chudík a další.

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava v roce 1975 (47 min.).

Pozn.: Hra získala ocenenie na festivale rozhlasových hier v Piešťanoch.

Literární výročí: Viktor Kudělka (2014)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 9:51

Připomínka 85. narozenin překladatele ze slovinštiny, čapkologa a milovníka starých českých filmů. Medailon jubilanta připravil pro Zelný rynk prof. Ivan Dorovský. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Nastudoval ČRo Brno v roce 2014. Premiéra 1. 3. 2014 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena:  Literární výročí: Viktor Kudělka. In web ČRo Brno, 26. 2. 2014 (článek). – Cit.:  Slavista, bohemista, literární historik, teatrolog, dramatik a vysokoškolský pedagog PhDr. Viktor Kudělka, CSc., který se 25. února dožil osmdesáti pěti let, patří ke znalcům a překladatelům z jihoslovanských jazyků. Kudělkova orientace na literatury jednotlivých národů poválečné jugoslávské federace se stále více prohlubovala a časově i tematicky profilovala. Kromě slovinské se ovšem orientoval především na srbskou a charvátskou literaturu.

Díky Viktoru Kudělkovi mají čtenáři například možnost číst Andrićovy Cesty Aliji Djerzeleza i jeho povídky ve výboru Žena, která není nebo prózu Krátký výlet Antuna Šoljana. Nemíním podrobně uvádět všechny Kudělkovy překladatelské aktivity. Starší čtenáři a milovníci divadla si možná vzpomenou na Baladu o poručíku a Marjutce, kterou napsal slovinský dramatik Bratko Kreft a kterou v Kudělkově překladu v roce 1964 uvedlo brněnské Divadlo mladých. Byl to první pokus obnovit přerušený kontakt se slovinským písemnictvím. (more…)

Cesty do kopce Josefa Řičánka (2014)

Filed under: Literární pásma — Přemek @ 9:48

Jakub Votýpka. Literárně-publicistické pásmo. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Hovoří Ludmila Zipfelová.

Nastudoval ČRo Brno v roce 2014. Premiéra 1. 3. 2014 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Literárně-publicistické pásmo: Cesty do kopce Josefa Řičánka. In web ČRo Brno, 26. 2. 2014 (článek). – Cit.: Příspěvek studenta Divadelní fakulty JAMU Jakuba Votýpky je věnován rousínovskému básníkovi Josefu Řičánkovi (1947 – 1989). Člověku, který vzhledem ke svému tělesnému postižení neměl rozhodně lehký život, ale přesto dokázal dávat lidem kolem sebe dobrou náladu. Šlo o velmi talentovaného básníka, textaře a prozaika, jehož tvorba bohužel není příliš známá, což je velká škoda.

S jeho tvorbou se můžete seznámit v knihách Cesty do kopce (básnická sbírka, Akademické nakladatelství CERM, Brno, 1999) a Pohádky pro princeznu Paulu (sbírka pohádek, Akademické nakladatelství CERM, Brno, 2010).

Pásmo je věnováno především Řičánkově básnické sbírce Cesty do kopce – sbírce smutné a krásné zároveň. Na básníka vzpomíná jeho kamarádka, paní Ludmila Zipfelová.

Okamžik medvěda (2014)

Filed under: Povídky — Přemek @ 9:46

Olga Tokarczuková. Ukázka z knihy. Překlad Petr Vidlák. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Čte Jana Štvrtecká.

Nastudoval ČRo Brno v roce 2014. Premiéra 1. 3. 2014 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Ukázka z knihy: Olga Tokarczuková – Okamžik medvěda. In web ČRo Brno, 26. 2. 2014 (článek + úryvek). – Cit.:  Olga Tokarczuková je jednou z nejčtenějších a nejoceňovanějších současných polských spisovatelek. Díky brněnskému nakladatelství Host je dobře známá i u nás.

Největší úspěch u kritiky a čtenářů měla její třetí kniha Pravěk a jiné časy, oblíbená je kniha Běguni, ale i další romány a povídkové sbírky. Podle její knihy Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých připravuje celovečerní film režisérka Agnieszka Hollandová. Prozaický soubor Okamžik medvěda obsahuje články, fejetony, zamyšlení a různé další příležitostné texty.

Ukázku jsme pro vás vybrali z textu přednášky, kterou Olga Tokarczuková napsala u příležitosti II. světového kongresu překladatelů polské literatury v červnu 2009. Část této přednášky, nazvané Prst, který ukazuje na Měsíc, uslyšíte v českém překladu Petra Vidláka. (more…)

Bomba v byte (Bomba v bytě, 1998)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 0:19

Milan Kiripolský. Rozhlasová hra. Dramaturg Štefan Šmihla. Hudební spolupráce Juraj Dubovec. Mistr zvuku Ivan Kostolný. Režie Ladislav Hyža.

Osoby a obsazení: Baby (Eva Krížiková), otec (Michal Gazdík), matka (Emília Čížová), dcera (Renáta Rundová), hlas (Ladislav Hyža).

Nastudoval Slovenský rozhlas Banská Bystrica v roce 1998. Premiéra 19. 3. 1998 (51 min.). Reprízy 20. 3. 1998; 27. 8. 2005; 19. 6. 2018 (Rádio Devín, 21:30 hod.).

Lit.: anonym: Bomba v byte. In Rozhlas a televízia 11/1998, roč. 72, s. 4 (anotace). – Cit.: Pôvodná rozhlasová veselohra o jednej rodine, ktorej skomplikuje život záhadný anonymný telefonát, sa pokúsi rozhlasovým poslucháčom nielen prihovoriť a pobaviť ich, ale aj nastaviť krivé zrkadlo, v ktorom sa určite spozná nejeden z nich.

Otvorený čln (Otevřený člun, 1970)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 0:15

Stephen Crane. Rozhlasová hra inspirovaná vlastním dramatickým zážitkem autora. Překlad Tatjana Ruppeldtová. Dramatizace Milan Materák. Hudební dramaturgie Miroslav Nemec. Zvuk Peter Stolz. Dramaturgie Vladimír Fišera. Režie Anton Glézl.

Účinkují Vlado Müller, Marián Labuda, Stano Dančiak, Ĺubo Gregor a Darina Vašíčková.

Natočeno 1970. Reprízy 19. 11. 1989 (Bratislava, 22:35 – 23:00 h.; 28 min.); 20. 9. 2006, 7. 11. 2007, 11. 3. 2014; 28. 10. – 3. 11. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).

Lit.: Šaráková, Lucia: Rádio Litera si pripomína 28. október. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera,  28. 10. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň je v mnohom symbolický a prechodný zároveň. Presunieme sa v ňom z októbra do novembra. Z jesenných prechádzok po parkoch a lesoch na cintoríny pri príležitosti Sviatku všetkých svätých. Preto nebude chýbať v našom vysielaní hra Stanislava Bellana Rastislav, štátnik a svätec. Vysielací týždeň začne symbolickým pondelkovým dátumom – 28. október je dňom narodenia Ĺudovíta Štúra (1815), ale aj herca Mariána Labudu (1944). Je to zároveň deň vzniku Československej republiky (1918). (…)

Od pondelka sa môžete započúvať do poviedky Stephena Crana Otvorený čln. Tlmočí sa v nej skúsenosť samotného autora, ktorý sa v roku 1897 plavil na lodi SS Commodore smerom na Kubu. Loď sa však potopila a muž spolu s ďalšími tromi prežíva v malom člne dramatické chvíle. V úlohe lodného kuchára budeme počuť Mariána Labudu (ktorého osemdesiate výročie narodenia si pripomíname) a v úlohe kapitána Vlada Müllera. V réžii Antona Glézla spoluúčinkujú Stano Dančiak, Ĺubo Roman a Darina Vašíčková. Hra je z roku 1978. (…)

Older Posts »

Powered by WordPress