Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 12. 2006

Vánoční představení pouličních divadel (2006)

Filed under: Literární pásma,Radiodokument — rickie @ 4:24

Jakub Doubrava. Sestřih čtyř Vánočních představení pouličních divadel Luk, Studna, Studio dell Arte a Teátr Víti Marčíka v pásmu Divadelní střípky. Pořadem provází Jakub Doubrava. Záznam a střih Jakub Kolář. Režie Jakub Doubrava.

Natočeno ve studiu České Budějovice v roce 2006 (54 min.).

Neděle s Ivanou (Nedeľa s Ivanou, 2005)

Filed under: Povídky,Slovenské — rickie @ 4:22

Čeretková-Galová Marina. Povídka. Redaktor Radoslav Pasia.
Hudební redaktor Alexander Berta. Zvuková spolupráce Peter Krajčovič. Režie Peter Vilhan.

Účinkuje Jana Valocká.

Nastudoval Slovenský rozhlas, studio Košice v roce 2005 (30 min.).

Obchodníci se sny (Obchodníci so snami, 2006)

Filed under: Povídky,Slovenské — rickie @ 4:20

Štefan Barasso. Četba tří původních povídek – 1. Príbeh nespokojeného zákazníka, 2. Zákazník je pán, 3. Príbeh spokojného zákazníka. Redakce Juraj Korba. Hudební redaktor Alexander Berta. Zvuková spolupráce Peter Krajčovič. Režie Mária Jarkovská.

Účinkuje Robert Čudík.

Nastudoval Slovenský rozhlas, studio Košice v roce 2006 (30 min.).

Jeden den (Jeden deň, 2006)

Filed under: Povídky,Slovenské — rickie @ 4:18

Gabriela Alexová. Povídka. Redakce Ján Petrík. Výběr hudby Alexander Berta. Zvuk Renáta Miškovičová. Režie Peter Vilhan.

Účinkuje Dana Košická a Jana Valocká.

Nastudoval Slovenský rozhlas, studio Košice v roce 2006 (28 min.).

23. 12. 2006

Almanach k 17. listopadu 1939 1/5 (200?)

Filed under: Četba na pokračování,Radiodokument — rickie @ 6:26

Různí autoři. Pětidílná četba na pokračování z Almanachu, který sepsali a vydali vydali studenti na podzim roku 1945. Režie Miroslav Buriánek.

Čte Miroslav Buriánek a Pavel Kikinčuk.

Natočilo studio Plzeň Českého rozhlasu v roce 200? (celkem 36 min.).

Důkazy spojení 1/10 (200?)

Filed under: Četba na pokračování — rickie @ 6:24

Raoul Rivero. Desetidílná četba na pokračování – Četba výňatků z knihy Důkazy spojení. Překlad Stanislav Škoda. Pořad připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.

Čte Martin Stránský.

Natočeno ve studiu Plzeň v roce 200? (celkem cca 38 min.).

Kubánský básník a novinář Raoul Rivera, asi také nejznámější politický vězeň komunistického režimu na Kubě.

Občina (2006)

Filed under: Povídky — rickie @ 6:20

Miloš Urban. Povídka. Vybral a upravil Marek Horoščák. Režie Petr Dufek.

Účinkuje Zdeněk Bureš.

Natočeno ve studiu Brno v roce 2002 (24 min.).

Tisíc a jedna noc, Čínská jablíčka (2006)

Filed under: Povídky — rickie @ 6:17

Petr Šabach. Povídky. Vybral Marek Horoščák. Režie Zdeněk Kozák.

Účinkuje Vladimír Hauser.

Natočeno ve studiu Brno v roce 2006 (24 min.).

Pláč velikého Konga (2006)

Filed under: Povídky — rickie @ 6:15

Petr Šabach. Povídka. Vybral Marek Horoščák. Režie Zdeněk Kozák.

Účinkuje Jan Kolařík.

Natočeno ve studiu Brno v roce 2006 (23 min.).

knižně v : Různí autoři – Schůzky s erotikou (Petr Šabach, Irena Obermannová, Ivan Klíma, Edgar Dutka, …), Nakladatel: Listen, 2005.

20. 12. 2006

Tom a Peťura (2006)

Filed under: Literární pásma,Radiodokument — Přemek @ 18:44

Pocta autorské dvojici Vlastimil Pantůček – Miroslav Skála. Klára Dvořáková. Pásmo je věnováno originálním humoristům, kteří byli v 50. a 60. letech 20. století tvůrci legendárních brněnských rozhlasových magazínů Rozhlasový měsíčník a Nashledanou v sobotu. V pořadu jsou použity také archivní ukázky, vzpomínají Liběna Skálová, Vladimír Fux a Antonín Přidal. Režie Eva Řehořová.

Připravilo Brno. Premiéra 10. 12. 2006 (60min.).

Lit.: {Dvořáková, Klára}: Tom a Peťura. In web ČRo, prosinec 2006 (článek). –  Cit.: Pořad Kláry Dvořákové, nazvaný Tom a Peťura, je rozhlasovou poctou autorské dvojici Vlastimil Pantůček – Miroslav Skála, dvojici osobitých humoristů, kteří se zasloužili o vytvoření a rozvoj tradice brněnských rozhlasových magazínů. Pořady Rozhlasový měsíčník a Na shledanou v sobotu proslavily v 50. a 60.letech brněnskou literárně-dramatickou redakci v celostátním vysílání.

Pořad si všímá také jejich vzájemného přátelství a formování zájmu o divadlo, které vyústilo spoluprací v Satirickém divadle Večerní Brno. Miroslav Skála, autor řady humoristických próz, zemřel v roce 1989 a Vlastimil Pantůček, který se kromě jiného věnoval psaní rozhlásků, zemřel v roce 1995. V pořadu na oba tvůrce vzpomíná paní Liběna Skálová a zejména jejich někdejší spolupracovníci Vladimír Fux a Antonín Přidal.

Pořad je vzpomínkou na dvě významné osobnosti brněnského rozhlasu padesátých a šedesátých let, Vlastimila Pantůčka (1923-1995) a Miroslava Skálu (1924-1989). Oba osobití humoristé se zasloužili o vznik a rozvoj tradice brněnských rozhlasových magazínů. Pořady Rozhlasový měsíčník a Nashledanou v sobotu proslavily brněnskou literárně-dramatickou redakci v celostátním vysílání.
Pásmo Tom a Peťura je vzpomínkou na jejich celoživotní přátelství a spolupráci, na jejich originální, inteligentní a nepodbízivý humor. Forma pořadu vychází z magazínové tvorby obou autorů. Reprezentuje dnes již nepoužívaný moderátorský styl, typický pro magazínové pořady padesátých a šedesátých let. Mistrovství tvorby dvojice Pantůček – Skála je zde připomínáno v náznacích, ve využití prostředků příznačných pro jejich tvorbu. V pořadu jsou použity archivní ukázky, vzpomínkové pořady i výpovědi pamětníků.
Ačkoliv je hlavním tématem pořadu rozhlasová tvorba obou humoristů, značná část pořadu je věnována formování jejich zájmu o rozhlas i divadlo. Nelze pominout také činnost Satirického divadla Večerní Brno. Vlastimil Pantůček a Miroslav Skála patřili k zakladatelům a hlavním autorům divadla a činnost literárně-dramatické redakce brněnského rozhlasu byla s prací divadla významně propojena.
Po roce 1968 byli redaktoři brněnské literárně-dramatické redakce nuceni svou spolupráci přerušit. Vlastimil Pantůček se stal autorem mnoha rozhlasových pořadů a cyklů, Miroslav Skála se věnoval především literární tvorbě a spolupráci s Loutkovým divadlem Radost. Za dobu svého působení v brněnském rozhlase vytvořili Vlastimil Pantůček a Miroslav Skála jedinečný typ magazínového pořadu. Dokázali i v neveselých dobách bavit posluchače díky svému osobitému humoru, znalostem a schopnosti předat své myšlenky a postřehy.
V pořadu, jehož režii má Eva Řehořová, na oba tvůrce vzpomíná paní Liběna Skálová a zejména jejich někdejší spolupracovníci Vladimír Fux a Antonín Přidal.

Older Posts »

Powered by WordPress