Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 3. 2024

Figarova svatba (1950)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 22:53

Petr Augustin Beaumarchais. Komedie Překlad Josef Kainar. Rozhlasová úprava Josef Červinka. Hudba Jan Kaláb, řídí autor. Režie Miloslav Jareš.

Osoby a obsazení: vypravěč (Josef Červinka), Figaro (Václav Voska), Zuzanka (Jiřina Krejčová), hrabě (Vítězslav Vejražka), hraběnka (Blanka Waleská), doktor Bartholo (Jiří Suk), Marcelina, vychovatelka (Světla Amortová), Cherubín, páže (Antonín Šůra), Dridoison, soudce (Antonín Zíb), Antonio, zahradník (Rudolf Böhm – Hrušínský nejstarší), Franchetta, jeho dcera (Drahomíra Hůrková), Basilio, učitel (Jaromír Spal).

Natočeno 1950. Premiéra 11. 6. 1950 (Praha, 20:00 – 21:30 h.). Repríza
24. 9. 1950 (Praha, 16:00 – 17:30 h.); 25. 12. 1950 (Čs. okruh M, 16:45 – 18:10 h.).

Zajíci bez pánů (1950)

Filed under: Literární pásma — Premek @ 22:14

66. pořad lidové tvořivosti pracujících Ostravska. Zvukový snímek ze slavnosti lidové myslivosti v Krnově. Připravil Alois Kachel. Slovní část napsal Rudolf Zijlich. Odborný poradce Eduard Moravec. Režie Karel Melichar-Skoumal.

Účinkují Kvarteto lesních rohů Čs. rozhlasu (Bedřich Dvořák, Rudolf Rotter, Antonín Přindiš a Josef Janoušek), krnovské soubory a zaměstnanci státních lesů.

Nastudovala Ostrava. Natočeno 11. 11. 1950 za spoluúčasti Okresního mysliveckého spolku, zaměstnanců státních lesů a úderníků krnovských závodů. Premiéra 16. 12. 1950 (Čs. okruh M, 18:00 – 19:00 h.).

Černý Petr (2023)

Filed under: Povídky — Premek @ 22:02

Arthur Conan Doyle. Povídka. Překlad František Jungwirth. Připravila Eva Lenartová. Zvukový mistr Zdeněk Prchlík. Režie Tomáš Soldán.

Čte Jiří Valůšek.

Natočeno 2023. Plánovaná premiéra 23. 12. 2023, zrušeno pro tragickou střelbu na FF UK. Premiéra 31. 3. 2024 (ČRo Olomouc, 24 min.) v cyklu Setkání s literaturou.

Lit.: ele (= Lenartová, Eva): Arthur Conan Doyle: Černý Petr. Kdo zabil námořního kapitána? Další případ pro Sherlocka Holmese. In web ČRo Olomouc, 31. březen 2024 (anotace). – Cit.: Kdo spáchal vraždu námořního kapitána? Co jej k tomu vedlo? A proč kapitán zemřel tak krutým způsobem? Sherlock Holmes řeší další zapeklitý případ a doktor Watson mu kryje záda. Tentokrát totiž bude zapotřebí i fyzické síly. (…)

Sovětské úsměvy (1950)

Filed under: Literární pásma — Premek @ 21:58

Velké pásmo zpěvu, hudby, vyprávění a scén všeho druhu uvádí Anna Hostomská. Zpívají Štefa Petrová, členka opery Národního divadla, Antonín Jeřábek, Jan Soumar, Pěvecký sbor Čs. rozhlasu a Fučíkův soubor. Hraje symfonický orchestr FOK, nastudoval a řídí Jiří Pinkas.

Hovoří Lída Otáhalová, Štěpánka Holečková, Drahomíra Hůrková, Ludmila Stambolieva, Ilona Hodačová, Jana Vasmutová, Miroslav Doležal, František Kreuzmann, Vojta Plachý-Tůma, Rudolf Hrušínský I., Rudolf Böhm – Hrušínský nejstarší, Oldřich Hoblík, Oldřich Šmalcl, Martin Raus, Josef Prima, Bohumil Švarc, Richard Záhorský, Václav Piskáček, Ladislav Ryšlink a Ludvík Řezníček.

Natočeno 1950. Premiéra 4. 1. 1950 (Praha II, 20:00 – 22:00 h.).

Respekt podcast – Do Íránu se už vrátit nemůžu (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:38

Připravil Štěpán Sedláček.

Hovoří Niloufar Taghizadeh.

Natočeno 2024. Webová premiéra 31. 3. 2024 (Respekt.cz, 20 min.).

Lit.: Sedláček, Štěpán: Rozhovor: Do Íránu se už vrátit nemůžu. In web Respekt.cz, 31. 3. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu) – Cit.: S režisérkou Niloufar Taghizadeh o obětech dočasného manželství, protestech proti vládě v Teheránu a světové premiéře jejího filmu v Praze, která jí zavřela bránu do rodné země. (…)

„V Íránu loni zemřela spoustu nevinných lidí jen kvůli tomu, že odmítali nosit šátek. Já se jenom nemůžu vrátit. Jako filmařka ale můžu vyprávět příběhy. To je teď můj úkol. Přemítala jsem o tom opravdu dlouho. Írán mi schází každý den. Ale změna není možná bez toho, aniž byste obětovali něco z toho, co máte rádi. Tohle je ta nejmenší věc, kterou můžu udělat. Sedím tady povídám si s vámi o filmu.  Jiní lidé chodí protestovat do ulic a riskují kvůli tomu život,“ říká režisérka Niloufar Taghizadeh jejíž dokument Nilin sen o životě v rajské zahradě měl světovou premiéru na festivalu Jeden svět. Snímek sleduje příběh matky a dcery v severoíránském městě Mašhad proslaveném jako poutní místo šíitského islámu. Nila legálně neexistuje, protože je plodem další místní speciality, dočasného manželství známého jako síghe. Tato instituce umožňuje ženatým mužům v Íránu legálně praktikovat nevěru. Více se dozvíte v podcastovém rozhovoru. (…)

Respekt podcast – Umění v době války. Kultura ve válkou zasažené Ukrajině není zbraň, ale lék (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:28

Připravila Zuzana Machálková.

Natočeno 2024. Webová premiéra 29. 3. 2024 (Respekt.cz, 20 min.).

Lit.: Machálková, Zuzana: Podcast: Umění v době války. Kultura ve válkou zasažené Ukrajině není zbraň, ale lék. In web Respekt.cz, 29. 3. 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: S ukrajinskými umělci a lidmi z tamního kulturního prostředí o tom, jaké to je snažit se držet ve válkou zasažené zemi umění naživu (…).

,,Kultura není zbraň, ale lék,“ řekl známý ukrajinský básník, spisovatel a rocker Serhij Žadan novinářce poté, co skončilo jeho vystoupení v Charkově na východě Ukrajiny. Ve městě, kde žije, a které po dvou letech války dál čelí pravidelným a intenzivním útokům z pár desítek kilometrů vzdáleného Ruska, na něj přišly zhruba dvě stovky lidí. Někteří z nich cestovali dlouhé hodiny, aby ocenili umělce, který kromě uměleckých kvalit pomáhá také ukrajinské armádě. A není jediný. Po začátku plnohodnotné invaze se k tomu uchýlilo více umělců a umělkyň na Ukrajině. Podcast, který navazuje na reportážní text Tomáše Brolíka a Ondřeje Kundry prozrazuje, jak se jejich práce v posledních dvou letech změnila a jaké je to pracovat v kultuře ve válečné zemi.

Výtah Respektu – Daniel Kahneman ukazoval, že se často rozhodujeme proti vlastnímu zájmu (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:26

Připravila Zuzana Machálková.

Odpovídá Petr Horký.

Natočeno 2024. Webová premiéra 28. 3. 2024 (Respekt.cz, 17:00 h.; 15 min.).

Lit.: Machálková, Zuzana: Výtah Respektu – Daniel Kahneman ukazoval, že se často rozhodujeme proti vlastnímu zájmu. In web Respekt.cz, 28. 3. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Výtah Respektu: Souhrn dne a rozhovor s Petrem Horkým.

V devadesáti letech zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, jeden ze zakladatelů behaviorální ekonomie a nositel Nobelovy ceny, který propojil psychologii s ekonomií. Vědec, který se celý svůj profesní život věnoval tématům lidského rozhodování a chybování, shrnul své vlivné poznatky v bestselleru Myšlení, rychlé a pomalé, kde se věnuje jednotlivcům, a poté i v knize Šum: Chyba v lidském úsudku, kde popisuje variabilitu toho, jak a podle čeho se řídí rozhodování v institucích. Kahnemanova jedinečnost spočívala především v tom, že složité myšlenky vyjadřoval mimořádně srozumitelně, a zároveň kromě nastínění problémů navrhoval i jejich možná řešení. Jak přesně podle něj funguje lidské rozhodování? A co ho vůbec k tématům, kterým se celý život věnoval, přivedlo? (..)

Respekt podcast – Bláhová a Turek se dívají na Chudáčky (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:24

Jindřiška Bláhová a Pavel Turek komentují fantaskní snímek o cestě viktoriánské ženy za svobodou nominovaný na jedenáct Oscarů.

Natočeno 2024. Webová premiéra 8. 2. 2024 (Respekt.cz, 30 min.).

Lit.: Sedláček, Štěpán: Chudáčci nemůžou vyhrát. Lanthimos zkoumá svět bezmocných a společenské mantinely. In web Respekt.cz, 8. 2. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  (…) „Hlavní hrdinka této viktoriánské fantasy se vydává na pozoruhodnou jízdu po evropských velkoměstech v 19. století. Je to frankensteinovský film o dospívání a hledání vlastní identity u dívky stvořené v laboratoři, která se chce osvobodit a vymanit z pravidel určených společností nebo muži, kteří ji vytvořili,“ popisuje ústřední příběh Jindřiška Bláhová. „Lanthimos je mistr v prozkoumávání pohledu na moc zespodu. Hrdinové jeho filmů jsou velmi často lidé, již se snaží obstát ve světě, který jim nechce dopřát moc. Není to jen feministický film. Ten princip se dá aplikovat i na různé gendery nebo třídy,“ dodává Pavel Turek. Jak snímek zapadá mezi další díla řeckého filmaře? Čím je specifický a jaké různé způsoby čtení nabízí? Jak zdařilý je soundtrack Jerskina Fendrixe? Nejen o tom uslyšíte v dalším díle podcastu týdeníku Respekt Bláhová a Turek se dívají.

Když jsme byli spolu (2024)

Filed under: Podcast — Premek @ 20:02

Marika Pecháčková. Audiodokument o domácím násilí. Dramaturgie Brit Jensen. Zvukový design a mix zvuku Adam Voneš. Grafický design Michelle Adlerová. Režie Marika Pecháčková.

Natočeno 2024. Webová premiéra 3. 3. 2024 (HateFree Culture, 24 min.).

Lit.: anonym: Když jsme byli spolu. Audiodokument o domácím násilí. In web HateFree Culture, 3. 3. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:   Když se řekne domácí násilí, začne nám v hlavě houkat siréna. Cítíme hnus a opovržení. Mysl se často přepne na černobílou optiku: jeden z páru je odporný agresor a druhý ubohá oběť.

Dokumentaristku Mariku Pecháčkovou zajímalo, co se děje v lidech, kteří domácí násilí zažili na vlastní kůži. Ptala se JEHO a ptala se JÍ: „Co jste prožívali? A jak tomu všemu rozumíte dnes, tři roky poté?“ (…)

Noční Mikrofórum – Helena Neumanová (2024)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 18:50

Host: Helena Neumanová, bylinkářka a zakladatelka levandulové farmy. Objela Jižní Ameriku, navštívila Keňu a učila se v celé Evropě, aby se s láskou vrátila do rodné země. Jaké tradice a bylinky jsou spojeny s našimi velikonočními svátky? A v čem je světově jedinečné tuzemské lázeňství? Moderuje Magdalena Vokáčová.

Natočeno 2024. Premiéra 31. 3. 2024 (ČRo 2 Praha, 22:30 h.).

Older Posts »

Powered by WordPress