Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

29. 1. 2025

Milí návštěvníci těchto stránek,

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 16:23

dříve než se tu porozhlédnete, slyšte, proč byly založeny. Parta nadšenců, kteří s oblibou poslouchají rozhlasové hry, povídky, seriály a mluvené slovo vůbec, se rozhodla, že by stálo za to vybudovat rozsáhlou databázi údajů o nahrávkách mluveného slova – takový velký katalog, v němž je možné dopátrat se všech dostupných informací o hrách určitého autora, režiséra, interpreta, časového období… Naštěstí se našel i někdo, kdo jim byl schopen přání splnit, a tak tu teď máte (téměř denně aktualizovaný) výsledek naší práce. Je to práce amatérská, proto samozřejmě uvítáme rady a materiály profesionálů z veřejnoprávního rozhlasu, kteří by mohli doplnit chybějící údaje a i jinak pomoci. Musíme však zklamat případné zájemce o konkrétní nahrávky; naše stránky jsou pouze katalogem informací o nich.

Zdraví vás autor stránek Přemek a jeho přátelé.

EDIT: Tlačítko HLEDAT je dočasně vpravo uprostřed. Je nutno trochu hledat ;)

Chcete-li nám napsat, pak kontaktní e-mail je: mluveny.panacek[zavinac]seznam[tecka]cz

17. 1. 2022

Prosba k vítězi dražby časopisů Radiojurnal 1926-1936

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Premek @ 19:34

r-journal Asi je to marné, ale stejně to zkusím…

Dne 17. 1. 2022 proběhla na Aukru dražba několika ročníků časopisu Radiojournal, konkrétně z let 1926-1936. Samozřejmě bych je velmi potřeboval při práci na Panáčkovi, protože obsahuje nedostupné již údaje.

Aukro bohužel – jako již má ve zvyku poslední léta – technicky selhalo, a tak se mi nepodařilo přihodit. Možná je výherce mezi fanoušky Panáčka, a tak mne napadlo ho takhle oslovit:

Gratuluji k výhře! Byl byste ochoten ty starší čísla z 20. let pro mne oskenovat? Samozřejmě to nechci zadarmo..

Kdybyste tušili, kdo je ten šťastný výherce, dejte mu prosím o této prosbě vědět…

Panáček (mluveny/tecka/panacek/zavinac/seznam/tecka/cz)

18. 8. 2020

Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Legendární plzeňský seriál MAY DAY opět kompletní!

Přemysl Hnilička

(vyšlo v Týdeníku Rozhlas 35/2020)

Vypadá to jako běžný pracovní den v letecké společnosti Trans United. Na startu je připraven supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 a mezi cestujícími sedí také sportovní pilot dvoumístných letadel John Berry. Ani on, ani posádka letadla ještě netuší, že se plánovaný let zanedlouho změní v tragédii. Dopravní letadlo se totiž připlete ke cvičnému vojenskému cíli a nová americká tajná zbraň – raketa Phoenix C7 – zamíří neomylně do pláště letounu plného civilistů. Následná dekomprese způsobí, že naprostá většina ze tří stovek pasažérů a posádky ztratí schopnost logického uvažování. Jediný, kdo může letadlo zachránit, je pilot Berry. To by proti němu ale nesměli stát nejen okolnosti, ale také skrytí nepřátelé na zemi: příslušníci armády a letecké společnosti, zástupce pojišťovny, ti všichni by nejraději viděli letadlo i s osazenstvem na dně moře…

Tak začíná román Thomase H. Blocka May Day. Protože se autorovi povedlo nejen získat čtenáře thrillerovým dějem, ale také obvinit “bezohledný militarismus americké armády”, dosáhla jeho kniha v Československu vysokého nákladu. Navíc se v roce 1984 dočkala desetidílné rozhlasové dramatizace. Bylo to nedlouho po Horčičkově realizaci napínavého Haileyho hitu Let do nebezpečí, a tak se režisér Miroslav Buriánek z plzeňského studia musel smířit s tím, že jeho seriál bude s Horčičkovým srovnáván. (more…)

24. 3. 2020

Panáčkův pomocníček s utrácením příliš volného času!!

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Premek @ 18:47
Pokud jste dlouhodobě zavření doma a nemůžete ven, nedá se toho dělat mnoho. Už jste všecko uklidili, všude utřeli prach, na televizi už se nemůžete ani podívat a knihovnu jste přečetli dvakrát tam a zpátky? Pak je asi čas něco si poslechnout. S tím vám můžeme pomoci :)Zaprvé je tu obří archív Českého rozhlasu. Kromě živého vysílání, které vás může zabavit (Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Rádio Junior, Radio Wave, Jazz…), je tu archív odvysílaných pořadů.Dalším zdrojem může být nový MujRozhlas, kam ČRo postupně překlápí pořady z vysílání a občas i nějaké ty lahůdky z archívu. Zatím není úplně jednoduché se v něm zorientovat, ale snad to časem vylepší.Pro maturanty je tu Čtenářský deník a v něm množství nahrávek ze starší české literatury v podání prvotřídních herců.Pokud máte přece jen méně času nebo se neradi soustředíte příliš dlouho, jsou tu pro vás minutové hry Českého rozhlasu.

Nelení ani soukromá vydavatelství. Supraphon uvolnil pro své (především dětské) posluchače několik klasických děl: Mayova Vinnetoua, Defoeova Robinsona Crusoea, Tři muže ve člunu od Jerome Klapky Jerome a samozřejmě klasické české pohádky Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena.Audiotéka a Bookmedia nabízejí více než dvacet audioknih ke stažení zdarma. (more…)

28. 1. 2014

Ach, ty sladká Paříži!

Filed under: Názory a komentáře,Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 12:07

Jakub Kamberský informuje o brzké premiéře nové inscenace podle románu Julese Vernea!

Milí příznivci mluveného slova, dobrodružných her pro mládež zvláště: nebývá naším zvykem, publikovat  recenze/reflexe na jakýkoli rozhlasový pořad před premiérou ve vysílání. Režisér a autor nové „verneovky“ Paříž ve XXII. století, která má premiéru 29. března 2014, nám udělil svolení. Pokud Vás text naláká k poslechu, budeme určitě rádi.

Adaptace dle Verneových románů mají v tuzemském auditivním světě svou tradici. Však si jistě řada posluchačů vybaví gramofonové desky s dramatizacemi Ocelové město, Dva roky prázdnin, Cesta kolem světa za 80 dní, vycházející zejména v 70. a 80. letech. Ani rozhlas nebyl a (oproti vydavatelům mluveného slova) dodnes není pozadu. Za zlatý věk rozhlasových verneovek  lze nejspíš považovat 80 a 90. léta, kdy vznikla opravdu velká řada kvalitních dramatizací, např. Děti kapitána Granta, Matyáš Sandorf, Vynález zkázy.

Je potěšitelné, že se na tuto tradici se ctí pokusil navázat režisér Dimitrij Dudík, který si sám píše i rozhlasové  dramatizace. V posledních třech letech spatřilo světlo světa pět titulů: Patnáctiletý kapitán, vědeckofantastická zpěvohra Na kometě, Hvězda jihu, Tajemství Viléma Storitze a konečně Paříž ve XXII. století, volně na motivy románu Paříž ve XX. století. (more…)

22. 1. 2014

Napište vlastní recenzi rozhlasové hry!

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 11:37

Panáček vyhlašuje soutěž o nejlepší amatérskou recenzi rozhlasové hry!

Máte možnost vyhrát CD z produkce Radioservisu – stačí napsat recenzi na rozhlasovou hru či seriál podle vlastní volby. Recenze by neměla přesáhnout 4500 znaků. Ty nejlepší uveřejníme na stránkách Panáčka!

Své recenze zasílejte do 28. 2. 2014 na adresu mluveny(dot)panacek(zavinac)seznam(dot)cz …

5. 12. 2013

Panáčkova soutěž o 2CD „Atlas mraků“

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 0:37

Jestli nevíte, čím udělat radost svým blízkým, Panáček Vám rád poradí: vyhrajte mu audioknihu!

Dnes se soutěží o audioverzi populárního románu Davida Mitchella „Atlas mraků“, podle nějž byl natočen i film.

Cenu věnoval Radioservis!

V audioknize účinkují Kryštof Rímský, Jan Zadražil, Kristýna Frejová, Jan Vlasák a Martin Stránský. Více se dozvíte zde.

A protože se jedná o 2CD, jsou tu pro vás i dvě otázky:

1) Jakou cenu získal Mitchell za tento román?

2) Jak dlouho přesně trvá kompletní audiokniha Atlas mraků?

Pište na adresu mluveny(.)panacek(zavinac)seznam(.)cz – a to do 14. 12. 2013. Když vše půjde, jak má, dostanete audioknihu pod stromeček!

24. 5. 2013

Soutěž o CD „Rozhlasová historie 1923-2013“!

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 14:00

rozhlasova historieEDIT: S mírným zpožděním (za které se omlouvá) uzavírá Panáček soutěž o CD „Rozhlasová historie“ a oznamuje, že vítězkou se tentokrát stává Katka Čelechovská z Horní Bečvy! Gratulujeme!

Dáme si jednu rychlou soutěž, ještě v „narozeninovém“ měsíci Českého rozhlasu. Kdo správně napíše, kterou nahrávkou začíná a kterou končí CD „Rozhlasová historie 1923-2013“, získá jeden exemplář téhož. Pište na mluveny(tecka)panacek(zavinac)seznam(tecka)cz do 1. 6. 2013!

radioservisCD do soutěže věnoval RADIOSERVIS.

CD obsahuje „to nejzajímavější z devadesáti let vysílání Československého a Českého rozhlasu. Výběr a sestava Tomáš Černý a Miloslav Turek. Obsahuje 116 reportáží, záznamů, projevů a zajímavostí z 90 let rozhlasového vysílání. Ještě nikdy na žádném zvukovém nosiči nevyšly historické nahrávky z rozhlasového archivu v takovém rozsahu a v tak rozmanitém výběru! Zde vám nabízíme celkem 11 hodin a 55 minut záznamů ve formátu mp3, rozvržených do pěti kapitol postihujících zásadní epochy naší historie v rozmezí let 1923 až 2013.

Více o CD zde!

19. 4. 2013

Soutěž o CD „Příběhy 20. století“

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka — Přemek @ 20:59

pribehy20stEDIT: Soutěž o CD „Příběhy 20. století“ skončila. Vítězem se stal David Ondrašík, gratulujeme!

Pojďte zase soutěžit s Panáčkem! Tentokrát o CD „Příběhy dvacátého století“.

Cyklus přináší posluchačům autentické vzpomínky pamětníků, kteří se přímo účastnili událostí moderních dějin českého národa.

Příběhy 20. století se na vlnách Českého rozhlasu poprvé vysílaly 1. května 2006. K rozhlasovému cyklu byly doposud vydány tři knihy Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli a Ještě jsme ve válce.

Chcete-li získat CD se 14 příběhy z dějin naší země, stačí napsat dva autory, kteří se na tomto nosiči (i na celém rozhlasovém cyklu) podíleli.

Napište do 8. 5. 2013 na adresu mluveny(.)panacek@seznam(.)cz

13. 12. 2012

Soutěžte o CD „Vzpoura mozků“!

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka,_PŘEČTĚTE SI! — Přemek @ 17:25

Po dlouhé době si zasoutěžíme o CD z produkce RADIOSERVIS – kdo z vás chce vyhrát příběh Vzpoura mozků, ať na adresu mluveny . panacek @ seznam. cz napíše odpověď na otázku, kdo k původnímu komiksu kreslil obrázky! Soutěž končí 17. 12. 2012!


Older Posts »

Powered by WordPress