Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 6. 2010

Vítr (1967)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 23:03

Boris Lavreněv. Příběh námořníka Vasilije Guljavina z revolučních dnů. Překlad Jaroslav Tafel. Připravil Zdeněk Milt. Režie Vladimír Týřl.

Účinkují Miloslav Holub, Lubor Tokoš, Miroslav Kahoun, Michaela Kubisová, Miroslav Rataj, Dana Richterová, František Brož, František Řehák, Bohumír Koukal, Josef Hajdučík, Jan Matýsek, Bohuslav Matyáš, Jiří Kroc a Václav Martinec.

Natočeno v Čs. rozhlase Olomouc v roce 1967(59:23 min.).

Pozn.: Krátký příběh životních osudů námořníka Guljavina, sepsaný živým a čtivým způsobem, ukazuje syrovým způsobem odvrácenou tvář revoluce (anotace).

Petr a rytíři (2001)

Filed under: Povídky — Přemek @ 22:16

Ivan Binar. Povídka v autorské interpretaci.

Natočeno 2001. Repríza 8. 2. 2022 (ČRo 3 Vltava, 9:02 h.; 13 min.) v cyklu Dopolední četba.

Lovy beze zbraní 1/52 (1990-1994)

Filed under: Radiodokument,Seriály — Přemek @ 16:00

Jaroslav Müller. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Nastudoval Čs. rozhlas a ČRo Ostrava v letech 1990 – 1994.

Pár metrů citu (1967)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 15:42

Josef Pohl. Rozhlasová hra. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Natočeno 1967.

Noc plná chuligánů (1966)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 15:42

Josef Pohl. Rozhlasová detektivka. Rozhlasový dialog. Režie Karel Weinlich.

Osoby a obsazení: dr. Král (Vladimír Leraus) a mladík (Jan Tříska).

Natočeno 1966. Premiéra 28. 1. 1966 (Československo II., 19:45 – 20:25 h.).

Lit.: Ochová, Sheila: Rozhlas. Humor i napětí. In Rudé právo, 2. 2. 1966 (recenze).
Ochová, Sheila - Rozhlas. Humor i napětí. In Rudé právo, 2. 2. 1966.

 

Případ druhé Anny (1964)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 15:41

Josef Pohl. Rozhlasová detektivní hra. Režie Jiří Hesoun.

Osoby a obsazení: Anna Jůzová (R. Nováková), dr.  Rudolf Koranda (Jaroslav Kaňkovský), Alena Šípová (Jiřina Vasmutová), Ivan, její syn (L. Mühlstein II.), Milan Kricner (Milan Klásek), Václav Lehejček (K. Koloušek), MUDr. Pavlovský (V. Janura), kapitán Krotil (M. Jedlička), nadporučík Beránek (Otto Hradecký), podpraporčík Malý (Oldřich Slavík), Standa, řidič VB (I. Klička), příslušník VB (Z. Vlach), poručík VB (K. Charvát), písařka (V. Papírková) a další.

Nastudovaly České Budějovice v roce 1964. Premiéra 15. 5. 1964 (Praha, 22:20 – 23:35 h.). Hra se pravděpodobně nedochovala.

Lit.: Pohl, Josef: Případ druhé Anny. In Čs. rozhlas a televize 31/1964, č. 20, s. 2 (anotace).

29. 6. 2010

Případ mimo plán (1986)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 22:32

Josef Pohl.  Původní rozhlasová detektivka o bílé paní Svatavě. Hudební improvizace Vladimír Figar. Technická spolupráce D. Vlčková a P. Pokorný. Režie Libor Kondělka.

Osoby a obsazení: Stanislav Krotil (Petr Pelzer), dr. Kašpar (Stanislav Šárský), dr. Koranda (František Řehák), Anna Júzová (Naďa Letenská), Alena Šípová (Jitka Smutná), Milan Gricner (Tomáš Jirman), archivář (Ivan Dědeček), dr. Pavlovský (Milan Šulc). Dále účinkují Václav Antoš, Miroslav Kudela, Josef Haukvic a Miloslav Čížek.

Nastudoval Čs. rozhlas Ostrava 20. 3. 1986.

Môj dedko je čerešňa (Můj děda je třešeň, 2010)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 15:54

Angela Nanettiová.  Rozhlasová dramatizace a překlad Daniela Lozanová.  Dramaturgie Jana Hevešiová. Hudební dramaturgie Miroslav Nemec. Zvuk Andrej Klimits . Režie Juraj Bielik.

Účinkují Timotej Lukovič, Martin Kaprálik, Lucia Vráblicová, Lena Košická, František Kovár, Tomáš Vravník.

Nastudovala Bratislava v roce 2010. Premiéra 28. 6. 2010 (SRo 2 Regina, 28 min.) v cyklu Čítárna.

Pozn.: „Keď som mal štyri roky, mal som štyroch starých rodičov. Dvoch v meste a dvoch na dedine. Tí v meste sa volali Luigi a Antoinetta a boli ako všetci ostatní mestskí ľudia. Na vidieku som mal starých rodičov, ktorí sa nepodobali na nikoho. Volali sa Ottaviano a Teodolinda. Verte mi, nepodobali sa ani na svojich susedov…“

Takto začína malý Tonino dojímavo vecné rozprávanie o večne zaneprázdnených rodičoch a o svojráznom dedinskom dedkovi Ottavianovi, ktorý má pre vnúčika vždy čas, pochopenie i čosi tajomné. A odvahu vlastným telom ubrániť košatú čerešňu Felicitu pred mužmi s buldozérmi a motorovou pílou… Kto zachráni milovanú čerešňu, keď tu zrazu dedka niet?…

Citlivá „chlapčenská“ próza líči krehké dobrodružstvá malého Tonina a jeho rodiny. Chladný dych „dospeláckeho“ sveta umŕtvuje takmer všetko krásne, niekedy i lásku medzi manželmi a rodičovské city. Ešteže je tu starobylý sedliacky dvor a v ňom svojrázny dedko, ktorý má pre vnúčika vždy čas, pochopenie a čosi tajomné… A odvahu vlastným telom ubrániť svoju košatú čerešňu pred mužmi s buldozérom a motorovou pílou… Kto zachráni milovanú čerešňu, keď tu zrazu deduška niet…? Taliansky kolorit, živé opisy expresívnych situácií umocňujú pôsobivosť rodinného príbehu.

Živé opisy expresívnych situácií umocňujú pôsobivosť príbehu o živote a smrti, blízkosti a odlúčení, šťastí i bolesti…
Krehká detská próza talianskej spisovateľky Angely Nanettiovej získala množstvo ocenení na celom svete.
(anotace)

Audiokabinet na Měsíci autorského čtení v Brně!

Filed under: Zákulisí Mluveného Panáčka,_PŘEČTĚTE SI! — Přemek @ 11:29

Již tento čtvrtek vypukne v Brně každoroční velkolepá literární akce – Měsíc autorského čtení. Letos však pořadatelé přidali další subprojekt – Audiokabinet Českého rozhlasu Brno.

Každý den ve stejnou dobu (17:30 h. v Divadle Husa na provázku) se můžete zúčastnit veřejného poslechu rozhlasových nahrávek. Literární, dokumentární a dramatické pořady budou většinou živě uváděny jejich autory – redaktory, dramaturgy a režiséry brněnského rozhlasu – případně za účasti dalších hostů jako Petr Král, Věra Mikulášková, Dalibor Tureček, Miroslav Plešák, Blanka Kostřicová, Simona Peková, Pavel Nepustil, Martin Cina, Erika Bezdíčková, Roman Sikora, Tereza Semotamová, Cyril Drozda a J. H.  Krchovský.

Audiokabinet Českého rozhlasu Brno bude 1. července otevřen výběrem z archivních nahrávek již nežijících českých a moravských bardů 20. století. Název pořadu – A vy už nikdy nedosáhnete tohoto echa – je citátem z bítovského projevu Ivana Diviše, který tímto kontroverzním prohlášením provokoval v roce 1997 mladé autory, že kontakt mezi básníky a čtenáři je ztracen. Přiznal pak, že to, že se mu podařilo zaujmout desítky či stovky, ho neuspokojuje, protože chtěl oslovit všechny lidi. Podobně i úvodní pořad Audiokabinetu je zamýšlen jako malá provokace – přijďte nám ukázat, že kontakt mezi literárním vysíláním v rozhlase a posluchači není ztracen.

Další informace o rozhlasové účasti na festivalu získáte na internetových stránkách ČRo Brno a Měsíce autorského čtení (obsahuje i program).

28. 6. 2010

Mechúrik – Koščúrik s kamaratmi (Mechúrik – Koščúrik s kamarády, 1946?)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích,Slovenské — Přemek @ 13:50

Pavol Dobšinský. Pohádka. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Natočeno 1946 (?). Vydal Supraphon v roce 1946 (?) (1 šelaková deska).

Older Posts »

Powered by WordPress