Vojtěch Boháč. Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011- 2022. Četbu pro rozhlas připravil Martin Velíšek. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.
Ćte Pavel Čeněk Vaculík.
Natočeno 2023. Premiéra 1. dílu 27. 4. 2023 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. Jak se na Ukrajině a v Rusku žilo před válkou, po anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na Donbase? Co vedlo až k rozpoutání největšího vojenského střetu na území Evropy od roku 1945? Vojtěch Boháč začíná své vyprávění rokem 2011, kdy se poprvé vypravil na studijní cestu do Ruska. Od té doby tam absolvoval několik studijních pobytů na vysokých školách a následně řadu reportážních cest. Po celou dobu se snaží s maximální mírou objektivity pochopit situaci regionu. Zasvěceně píše o kontextu politických událostí, snaží se dešifrovat informační válku, centrem jeho pozornosti jsou ale především obyčejní lidé trpící ozbrojeným konfliktem nebývalých rozměrů.
2. Ve druhém dílu se vracíme k autorovu studiu na Krymu na podzim roku 2013. Jak tam jeho spolužáci vnímají Rusko a jak vládu v Kyjevě? A jak tatary? Vojtěch Boháč se snaží s maximální mírou objektivity pochopit situaci regionu. Zasvěceně píše o kontextu politických událostí.
3. Třetí díl se věnuje podzimu a zimě roku 2013 a 2014. Prezident Viktor Janukovič oznámil, že nepodepíše asociační dohodu s Evropskou Unií. Po návratu přikázal rozehnat stávkující studenty na Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Následuje Euromajdan. Jak o situaci informuje Rusko? To se věnuje víc zahájení Olympijských her v Soči.
4. Jak pokračuje situace na Majdanu? Proč si Janukovič dlouze telefonuje s Putinem? Situace začíná být zlá. Ostřelovači pálí po demonstrantech, na ulicích leží mrtví, zraněných jsou stovky. Janukovič opouští Ukrajinu, parlament ho v rozporu s Ústavou odvolal z funkce prezidenta. Majdan vítězí. Na Krymu se schyluje k referendu. Autor píše o kontextu politických událostí, snaží se dešifrovat informační válku, která se kolem dění na Krymu rozpoutala.
5. Vůdčí postavy Euromajdanu zmizely neznámo kam, ruská televize vysílá o tom, že na Krymu jsou fašisté, naopak každá zmínka o tom, že Krym je Ukrajina, nebo že ji tam někdo podporuje jsou potlačeny. Poloostrov obsazují „zelení mužíčci“ – neoznačení vojáci, o kterých ale nemá nikdo pochyby, že jsou z Ruska. Pátý díl končí pořádáním podivného referenda.
6. Po anexi Krymu se vyostřuje situace i na Donbase. Maskovaní ozbrojenci obsazují doněckou administrativu, ukrajinské televizní kanály nahrazují ty ruské. Hlasy lidí jsou ale různé. Na jedné demonstraci se potkávají příznivci Ukrajiny, federace i Ruska. V Oděse se bojuje.
7. V sedmém dílu začíná Vojtěch Boháč vzpomínkou na střety v Oděse a dalších městech na východě země. Autor se po celou dobu snaží s maximální mírou objektivity pochopit situaci regionu. Zasvěceně píše o kontextu politických událostí, snaží se dešifrovat informační válku, centrem jeho pozornosti jsou ale především obyčejní lidé.
8. Z Krymu se stal ruský ostrov, který je odříznutý od zbytku světa. Autor ale hlavně v této kapitole popisuje situaci na frontě na Donbasu. Jak to vypadalo v Doněcké oblasti na podzim a v zimě 2014/2015. Rusko popírá, že má v oblasti své vojáky, Ukrajinci bojují s technikou a municí z minulého století.
9. Rusové otevírají nový most přes Kerčský průliv, 15. května 2018 spojují Krym s Ruskem. Most je ale nízký a brání průjezdu lodí do přístavu v Mariupolu. Tamní přístavní dělníci nemají práci. Přitom lidí ve městě přibývá. Do Mariupolu se stáhly elity z Doněcké oblasti, které nechtěly žít pod ruskou okupací.
10. Rok 2019 – Ukrajina volí prezidenta. Bude to Petro Porošenko, který chce volnou cestu do Evropy, nebo herec Volodymyr Zelenskyj, který slibuje konec války na východě Ukrajiny? V 10. dílu se autor také vrací do února roku 2022, do času bezprostředně před ruskou invazí.
11. Únor 2022 – z Londýna se ozývá, že Putin chystá největší invazi od konce druhé světové války, varují také USA, k ukrajinským hranicím se stahuje ruská těžká technika, na tancích je namalované záhadné písmeno Z. Nikdo zatím skutečně vnevěří, že by Putin se svými vojáky skutečně zaútočil. Běžní Ukrajinci mají ale svoje zkušenosti a připravují se. Muži skupují zbraně a munici, ženy dělají zásoby potravin.
12. Únor a březen 2022. Válka začala. Na Kyjev padají rakety. Ven z hlavního města jedou kolony aut. Z rádia se ozývají rady, jak se chovat, jak dezinfikovat rány, jak si zachovat chladnou hlavu… Jak to vypadalo v prvních dnech války ?
13. Je teprve pár dnů od začátku invaze. I Vojtěch Boháč se dostane do přestřelky mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Autor se dostává do krytu mezi lidi, kteří tam sedí už tři dny. Každý má jiný otřesný zážitek. Střílí se i na civilní auta. Svět se seznamuje s masakrem v Buče. Šíří se ale i nepravdivé zprávy a to z obou stran.
14. Jak se Rusové chovali, tam, kam přijeli? Různě. K těm co bojovali už v roce 2014 hůř, než k jiným. Vojtěch Boháč se ptá obyčejných lidí trpících ozbrojeným konfliktem. Někteří nevědí, co odpovídat, protože nemají tušení, co bude dál a kdo jim bude vládnout.
Lit.: Velíšek, Martin: Vojtěch Boháč: Všechny cesty vedou k válce. Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra. In web ČRo Plus, 30. duben 2023 (článek). – Cit.: Jak se na Ukrajině a v Rusku žilo před válkou, po anexi Krymu a po vypuknutí konfliktu na Donbase? Co vedlo až k rozpoutání největšího vojenského střetu na území Evropy od roku 1945?
Vojtěch Boháč začíná své vyprávění rokem 2011, kdy se poprvé vypravil na studijní cestu do Ruska. Od té doby tam absolvoval několik studijních pobytů na vysokých školách a následně řadu reportážních cest.
Byl svědkem velkých demonstraci v Moskvě v roce 2011, na Majdanu v roce 2014, pobýval na Krymu v čase jeho anexe, zažil první konflikty na Donbase. Do Ruska (pokud dostával vízum) a na Ukrajinu se vracel a na Ukrajině byl i na jaře roku 2022.
Po celou dobu se snaží s maximální mírou objektivity pochopit situaci regionu. Zasvěceně píše o kontextu politických událostí, snaží se dešifrovat informační válku, centrem jeho pozornosti jsou ale především obyčejní lidé trpící ozbrojeným konfliktem nebývalých rozměrů. (..)