Adam Drda, publicista a dokumentarista, spoluzakladatel Příběhů 20. století. Neuvěřitelných 15 let připravuje rozhlasové Příběhy 20. století. Vyprávění pamětníků o životě v totalitách, na které by se nemělo zapomenout. Jak se ty příběhy a způsob jejich podání za 15 let změnily? Naznačil mu za tu dobu nějaký politik, že se mu jeho práce nezamlouvá? A kdyby teď měl sám napsat příběhy 21. století v Česku, co by v nich do roku 2021 nesmělo chybět? Moderuje Barbora Tachecí.
Natočeno 2021. Premiéra 1. 5. 2021 (ČRo Plus, 11:07 h.).
Lit.: Tachecí, Barbora: Nacismu a komunismu se podařilo společnost zničit, 20. století představuje úpadek, myslí si Drda. In web IRozhlas, 1. 5. 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Novinář a dokumentarista Adam Drda nemá problém klást rovnítko mezi komunismus a nacismus, a to k nelibosti mnohých. Už patnáct let připravuje rozhlasové Příběhy 20. století. „Je tu obecný problém české společnosti, který je teď posílen nástupem módního proudu historiografie, kterému se říká revizionismus. A tím je určité zlehčování komunistického období,“ říká pro Český rozhlas Plus.
Podle Drdy dnes máme mylnou představu, že se v 90. letech dostatečně zkoumala komunistická represe a že o tom víme všechno.
„To je ale úplný nesmysl, protože v těchto letech se nástupu komunismu a dalšímu dění moc pozornost nevěnovala. Do určité míry byla komunistická propaganda úspěšná v tom, že se určité věci podařilo zamést pod koberec. A pokračuje to i dnes,“ říká.
Typickým příkladem je prý případ Milana Kundery, připomíná Drda: „Stačí se podívat, jak je obtížné pro podstatnou část české veřejnosti a intelektuálních elit vyrovnat se s faktem, že Milan Kundera byl v mládí stalinista a kariérní komunista, který s největší pravděpodobností přivedl do kriminálu člověka, Miroslava Dvořáčka.“ (…)