Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 9. 2019

Mozaika – Hanba Salmana Rushdieho (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:50

Rozhovor o knize a nové rozhlasové četbě připravila Markéta Kaňková.

Hovoří Salman Rushdie a Aleš Vrzák.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 9. 2019 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Kaňková, Markéta: Mozaika – Hanba je jedním z nejsilnějších pramenů násilí. Salman Rushdie představuje román, který nabízíme v rozhlasové premiéře. In web ČRo 3 Vltava, 30. září 2019  (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Veliká sága ze světa islámské Indie a Pákistánu, vyprávěná jako pohádky tisíce a jedné noci – to je román Hanba spisovatele Salmana Rushdieho. Od 1. října Vám na Vltavě román nabídneme ve dvacetidílné „četbě na pokračování“. (…) (more…)

Hanba 1/20 (2019)

Na obrázku může být: hat a textSalman Rushdie. Četba na pokračování z románu britského spisovatele pakistánského původu je jakousi moderní orientální pohádkou, ornamentální fantasmagorií, politickým pamfletem i osobní výpovědí poangličtělého Inda, jemuž odstup exilu umožňuje vypořádat se s vlastními kořeny. Překlad Pavel Dominik. Připravila Alena Heroutová. Režie Aleš Vrzák.

Čte Ladislav Frej.

Natočeno 2019. Premiéra 1. – 20. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.). Vydal Radioservis, listopad 2019 (1 CD MP3).

Lit.: Kaňková, Markéta: Mozaika – Hanba je jedním z nejsilnějších pramenů násilí. Salman Rushdie představuje román, který nabízíme v rozhlasové premiéře. In web ČRo 3 Vltava, 30. září 2019  (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Veliká sága ze světa islámské Indie a Pákistánu, vyprávěná jako pohádky tisíce a jedné noci – to je román Hanba spisovatele Salmana Rushdieho. Od 1. října Vám na Vltavě román nabídneme ve dvacetidílné „četbě na pokračování“. (…) (more…)

Xaver a host – Petr Jablonský (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:37

Petr Jablonský hostem Luboše Xavera Veselého.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 9. 2019 (ČRo Region, 30 min.).

Lit.: Myslivečková, Jana – Chládková, Jana – Veselý, Luboš Xaver: Imitátor Petr Jablonský umí napodobit hlasy více než 70 známých osobností. In web ČRo Region, 30. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Imitátor, bavič a herec Petr Jablonský je synem známého textaře Milana Jablonského. Základy ke své profesi získal právě od tatínka. První veřejně známý hlas, který imitoval, patřil Petře Buzkové. Díky tomu se Jablonský poprvé dostal do televizního pořadu Šance, který režíroval František Polák. Xaverovi imitátor přiblížil, jak se hlasy známých lidí učí a tvoří.

Petr Jablonský dostával od svého otce, známého textaře, nahrávky s různými scénkami divadel malých forem, a tak se vlastně dostal ke své pozdější profesi. Tatínek byl pro něj prvním impulsem, ale i kritikem. Milan Jablonský měl velmi specifický způsob, jak syna v jeho začátcích chválit: „No hele, když mi bylo jako Tobě, tak jsem psal větší kraviny.“ (…)

Příběh Libora Roučka a ČSSD (2019)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 22:32

Karel Hvížďala. Komentář.

Natočeno 2019. Premiéra 27. 9. 2019 (ČRo Plus, 4 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Hvížďala, Karel: Karel Hvížďala: Příběh Libora Roučka a ČSSD. In web ČRo Plus, 27. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  „Smutný pohled byl na celé předsednictvo ČSSD. Když jsem se díval kolem, uvědomil jsem si, že to již není strana lidí, kteří ji po roce 1989 na základě sociálnědemokratických ideálů obnovovali.

Že zde jsou mnozí z naprosto jiných důvodů než idealistických, že každý druhý člen stranického vedení byl před listopadem 1989 v KSČ, že mnozí nemají o sociálnědemokratických hodnotách ani ponětí a že nějakých 90 procent členů vedení nezná jediný cizí jazyk.“

To je citát z knihy Libora Roučka Můj a náš příběh, který líčí pohled do útrob strany. Bohužel tento neutěšený stav pak vede k tomu, že politici se místo postavení České republiky ve světě zajímají jen o postavení vlastní, případně jejich kraje či okresu. (…)

Kafe u Ferdinanda (1964)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:55

Zveme vás na návštěvu do bytu Ferdinanda Havlíka na kus řeči i na kus melodie. Hovoří členové divadla Semafor a lidé kolem hudby. Hraje Orchestr Ferdinanda Havlíka. Pořad připravili Olga Podskalská a Jiří Skrovný, provázejí Dagmar Sedláčková a Milan Mach. Režie Jiří Hesoun.

Natočeno 1964. Obnovená premiéra 1. 10. 2019 (Rádio Retro, 2:15 – 3:30 h.) v rámci pořadu Rádio Retro – 60 let Semaforu.

EET sama o sobě podnikatelské prostředí nenarovná (2019)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 15:53

Petr Hartman. Komentář.

Natočeno 2019. Premiéra 25. 9. 2019 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Hartman, Petr: Petr Hartman: EET sama o sobě podnikatelské prostředí nenarovná. In web ČRo Plus, 25. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:Vlajková loď doplula do cílového přístavu. Nečekalo ji tam bouřlivé přivítání a mohutné oslavy.  Konec její plavby nevyvolal zdaleka takové pozitivní emoce, jako její zahájení. Řeč je o elektronické evidenci tržeb.

Na ni před lety vsadil Andrej Babiš. Také s její pomocí se pokoušel získat přízeň voličů. Například sliby o narovnání podnikatelského prostředí v zemi. Na zisk desítek miliard korun navíc do státního rozpočtu zamezením daňových úniků.

Podnikatelské prostředí v zemi nekřiví pouze rozdílný přístup k plnění daňových povinností. Deformují ho nerovné podmínky, ať už se to týká dotací, nejednotného přístupu úřadů k podnikatelům, různých výjimek ze zákonů a předpisů a podobně. (…)

Studio N – Příběhy rodin, které se rozhádaly kvůli politice (2019)

Filed under: Podcast — Premek @ 15:49

Připravila Jana Cíglerová.

Hovoří redaktorka Adéla Skoupá.

Natočeno 2019. Webová premiéra 30. 9. 2019 (Deník N, 15:43 h.).

Lit.: Titlbach, Filip – Cíglerová, Jana: Studio N: Poslechněte si příběhy rodin, které se rozhádaly kvůli politice. In web Deník N, 30. 9. 2019 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Studio N je zpravodajský podcast Deníku N. Aktuální témata, původní zprávy, komentáře.

Zažili jsme to asi v nějaké podobě všichni. Přímý střet s někým, kdo má na určitou věc zcela opačný názor než my. Když je to cizí člověk, nebolí to zdaleka tak, jako když jde o někoho z rodiny. Rozdělené rodiny kvůli politickým názorům, to je nový fenomén této doby. Hlavní téma dnešního podcastu.

Za mikrofonem dnes premiérově uslyšíte v roli moderátorky hlas Jany Ciglerové, která se po dobu Filipovy nemoci ujala podcastů. Filip děkuje a (přeje všem) zdraví!

Druhým tématem dnešního Studia N jsou víkendové volby v Rakousku, které se svými lidovci drtivě vyhrál Sebastian Kurz. Volby však měly i dalšího, menšího vítěze. Na výsluní se vrátili rakouští Zelení, kteří dokázali zopakovat nejvyšší zisk ve své politické historii. Rakouské volby tak potvrdily, že zelené strany v posledních měsících v různých evropských zemích postupně sílí, analyzuje Jan Tvrdoň.

Lit.: Skoupá, Adéla: Jak překlenout rozdílné politické názory v rodině? Vezměte dědu-čtenáře Aeronetu na Kubu, radí novinářka. In web Deník N, 29. 9. 2019 (článek). – Cit.:  Po smrti babičky se začal dědeček novinářky Michaely Polákové uzavírat do sebe a čím dál víc času trávil u „alternativních“ a konspiračních webů. Novinářka popisuje, jak se s nesoulady v rodině vyrovnává. Svému prarodiči se rozhodla splnit celoživotní sen.

Těžko si představit příbuzné, kteří jsou si v názorech na média nebo politiku vzdálenější, než jsou Michaela Poláková a její děda Emil. Mladá žena pracuje jako redaktorka České televize, tři roky žila ve Švédsku a profese novinářky i cestování jí dává otevřenost k jiným pohledům na svět. I to jí zřejmě pomáhá vyrovnat se s faktem, že se s dědečkem názorově míjí o světelné roky. (…)

Vinohradská 12 – Alkoholik řídí opilý. Kdo nestíhá, esemeskuje (2019)

Filed under: Podcast,Radiodokument — Premek @ 15:42

Podcast Vinohradská 12 s dopravním psychologem o chování Čechů na silnicích připravila Lenka Kabrhelová.

Hovoří Pavel Řezáč.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 9. 2019 (ČRo Plus – IRozhlas, 23 min.).

Lit.: Kabrhelová, Lenka – Kubišová, Zuzana – Kreuzerová, Barbora: Češi špatně plánují, zdrží se v koloně a pak se to snaží dohnat. I za cenu nehody, popisuje dopravní psycholog. In web ČRo Plus, 30. září 2019 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Autonehoda, při které zahynul zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, znovu otevřela otázku bezpečnosti na silnicích. Řidič sportovního vozu, který se střetnul se Škodou Rapid generála Jakubů, jel podle svědků rychleji, než bylo v úseku povoleno. Proč je pro mnohé řidiče přijatelné porušovat pravidla? Jak čelit narůstající bezohlednosti a agresivitě na silnicích? Ptáme se dopravního psychologa Pavla Řezáče. (…)

Seriál Radiožurnálu – Do školy beze strachu 1/5 (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:30

Připravila Václav Štefan.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 9. – 4. 10. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h.) v cyklu Seriál Radiožurnálu.

Obsah: 1. díl: Začala jsem nenávidět sama sebe, říká šikanovaná Tereza, která se pokusila o sebevraždu (4:11) –

Lit.: Štefan, Václav: SERIÁL. Do školy beze strachu. In web ČRo 1 Radiožurnál, 30. září 2019 (anotace + nahrávky k poslechu). – Cit.:  Zhoršení prospěchu, psychické potíže nebo dokonce sebevražda. I takové následky má šikana, kterou některé děti zažívají na základních školách v Česku. Aktuální průzkum společnosti Scio, který má Radiožurnál exkluzivně k dispozici, ukazuje, že s fyzickým nebo slovním ubližováním se ve třídě setkává drtivá většina dětí. Víc než polovina žáků 2. stupně se pak na škole setkala přímo se šikanou. Některé děti poznamená na celý život. Jak proti ní bojovat?

Poslouchejte seriál celý tento týden od 8.50 na Radiožurnálu, nebo odvysílání zde na webu. Dopoledne v 10.40 (o víkendu v 11.30) přinášíme také rozhovory s odborníky na tuto problematiku.

Lit.: Štefan, Václav: SERIÁL. Do školy beze strachu 1) Začínala jsem škrábáním se kružítkem, později to byly nože a žiletky, šlo mi o život, říká Tereza. In web ČRo 1 Radiožurnál, 30. září 2019 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Tereze Bečičkové z jižní Moravy je 22 let. První roky na základní škole prožila šťastně. Vše se změnilo přechodem na druhý stupeň. Spolužáci jí začali schovávat a brát věci. Jindy předstírali, že neexistuje. Tvrdili jí, že si za to může sama, protože je prý nepřizpůsobivá. „Převzala jsem si to, co mi ostatní vštěpovali do hlavy, začala jsem nenávidět samu sebe,“ popisuje. Později se zhroutila, skončila v nemocnici a trestala se i jídlem. (…)

Černá ozvěna (2019)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 15:08

Michael Connelly. Kompletní audiokniha. Překlad Jiří Kobělka. Režie Michal Bureš.

Čte Martin Preiss.

Natočeno 2019. Vydal OneHotBook 5. 9. 2019 (2 CD MP3, katalogové č. AK285; EAN 8594169482859; celková délka nahrávky 16 hodin 49 minut).

Pozn.: „Když jde člověk s proudem, většinou ho to spláchne do kanálu.“ Mrtvý muž nalezený u odpadní výpusti Mulhollandské přehrady je pro detektiva Harryho Bosche mnohem více než jen další položkou do statistiky obětí trestných činů – s Billym Meadowsem sloužil ve válce ve Vietnamu u tzv. tunelových krys. Společně si prošli peklem, a teď jako by se měla historie opakovat. Tedy alespoň pro Harryho. Pátrání ho zavede do změti temných tunelů pod městem, kde v něm ožijí všechny dávné válečné hrůzy. Jedině tam ale může rozplést síť organizovaných zločinců a překupníků drog, jimž nahoře napomáhají zkorumpovaní státní úředníci.

První díl série s detektivem Harrym Boschem.

Podle detektivek vznikl rovněž úspěšný televizní seriál Bosch s Titem Welliverem v hlavní roli, aktuálně je natočena již jeho šestá řada.

Michael Connelly (* 1956)

Americký spisovatel pracoval řadu let jako novinář (mj. Los Angeles Times) a za své články o policejní praxi a kriminalitě byl nominován na Pulitzerovu cenu. Na začátku 90. let vydal román Černá ozvěna (1992), ve kterém stvořil Harryho Bosche, svérázného detektiva s hlubokou neúctou k autoritám a sebezničujícím smyslem pro spravedlnost. Za tuto prvotinu, v níž zpracoval své žurnalistické zkušenosti a navázal na tradici americké tvrdé školy, získal Cenu Edgar. Je autorem 33 knih, které byly přeloženy do 39 světových jazyků a některé z nich byly úspěšně zfilmovány – v režii Clinta Eastwooda byl na filmové plátno převeden román Krvavá stopa (2002), ve filmové adaptaci románu Obhájce z roku 2011 ztvárnil hlavní roli Matthew McConaughey. Seriál Bosch s Titem Welliverem v roli detektiva pojmenovaného autorem po nizozemském malíři běží už šestou sezonu.

Martin Preiss (* 1973)

Už během studia herectví na pražské DAMU hostoval v Národním divadle a po škole nastoupil do angažmá v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. V roce 1998 se vrátil do souboru Národního divadla už coby stálý člen činohry. Proslavil se zejména jako moderátor soutěžního pořadu Chcete být milionářem? (2003-2004), často spolupracuje s dabingem a pravidelně se objevuje v televizních seriálech (Krejzovi, Doktoři z Počátků, Velmi křehké vztahy, Tři králové, Arrowsmith) a filmech (Případ pro rybáře, Sjezd abiturientů).

Lit.: anonym: Tunel za tunelem mění svět v peklo. Rozhovor s Martinem Preissem, interpretem audioknihy Černá ozvěna. In web OneHotBook, 26. 9. 2019 (rozhovor). – Cit.: Jak se vám román Černá ozvěna líbil?

Vzhledem k tomu, že se mě ptáte ještě před koncem natáčení, nemůžu to říct úplně zodpovědně. Ale zatím se mi líbí, opravdu moc, i když nevím, jak to dopadne. Pan režisér mi zakázal zkoumat to dopředu, protože natáčíme detektivku a já mám čtenářské pocity posluchači věrně zprostředkovat. Do poslední chvíle nesmí být v sebemenším náznaku znát, kdo je pachatel. Na konci určitě dojde ke zvratu, na které si anglosaští autoři, a tak doufám, že se v tom pocitu utvrdím. (more…)

Older Posts »

Powered by WordPress