Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 11. 2019

Osobnost Plus – Danuše Nerudová (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:23

Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Zabývá se reformou evropského daňového systému právnických osob a také šéfuje Komisi pro spravedlivé důchody. To nezní zrovna moc ?sexy“. Ale stala se také nejmladší českou profesorkou a v devětatřiceti pak nejmladší rektorkou. Mendelovy univerzity v Brně. Moderuje Lucie Vopálenská.

Natočeno 2019. Premiéra 29. 11. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Vopálenská, Lucie – Tesařová, Kateřina: Odcházející elita nenaslouchá mladší generaci. Svět jí předává v horším stavu, než v jakém ho dostala, míní ekonomka Nerudová. In web ČRo Plus, 29. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ekonomka Danuše Nerudová se stala nejmladší českou rektorkou, a to na Mendelově univerzitě v Brně. S ohlédnutím za 30 lety demokracie a k oslavám 17. listopadu říká: „Chyběl mi základní projev. Tedy projev prezidenta: Václava Havla.“

Podle hosta Osobnosti Plus dochází obecně k názorové radikalizaci. „Z mého pohledu je dnešní společnost paralyzovaná, velmi rozdělená. Neumíme spolu hovořit, naslouchat potřebám druhých. Velmi důležitou součástí demokracie je přitom právě občanská společnost,“ myslí si.

„Znamená to radikalizaci. V době populismu je to velmi nebezpečný fenomén. Odchýlili jsme se od konstruktivní kritiky. Dnes má slovo kritika spíše negativní konotace,“ dodává. (…)

Maigret se brání (2019)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 23:17

Book coverGeorges Simenon. Kompletní audiokniha. Překlad Hana Müllerová. Režie Hynek Pekárek.

Čte Jan Vlasák.

Natočeno 2019. Vydal OneHotBook 27. 11. 2019 (1 CD MP3, katalogové č. AK293; EAN 8594169482934; celková délka nahrávky 4 hodiny 17 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: „Buď překážím někomu, komu jsem na stopě, nebo alespoň někomu, kdo si to myslí… Nenapadá vás, kdo by to mohl být, Manueli?“

Tak tohle Maigret za svou třicetiletou kariéru u policie nezažil! Když ho vyděšená dívka Nicole nenadále požádá o pomoc, zachová se jako gentleman a opilou dceru státního návladního dopraví do bezpečí. Druhý den je však obviněn z pokusu o znásilnění a mladý policejní prefekt, jehož arogantní chování komisař k smrti nesnáší, ho postaví mimo službu. Maigret pochopí, že padl do pasti. Jenže kdo ji na něho nastražil? I přes zákaz je nucen pátrat na vlastní pěst. Všechno nasvědčuje tomu, že v aféře má prsty mazaný gangster Manuel Palmari, kterého už dlouho podezírá z krádeží šperků v pařížských klenotnictvích.

Postavy gangstera Palmariho a jeho ženy Aliny se objevují i ve volně navazující novele Maigretova trpělivost.

„Nevšední maigretovka. Spíše psychologická studie…“ – databazeknih.cz

„Simenon nás dokáže přimět k tomu, abychom s ním nahlíželi pod povrch věcí, byť tuto schopnost brilantně maskuje. Láká nás tím do svých příběhů, ke kterým se rádi téměř až s posedlostí vracíme.“ – The Guardian

Maigretova trpělivost (2019)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 23:14

Book coverGeorges Simenon. Kompletní audiokniha. Překlad Hana Müllerová. Režie Hynek Pekárek.

Čte Jan Vlasák.

Natočeno 2019. Vydal OneHotBook v roce 2019 (1 CD MP3, v přípravě; katalogové č. AK297; EAN: 8594169482972).

Pozn.: „Maigret ještě netušil, že to, o čem teď tady začínají hovořit, ho zanedlouho přivede k uzavření případu, kterému budou napříště na nábřeží Zlatníků říkat „nejdelší Maigretův případ“.

Pařížská kriminální policie je opět na nohou. Došlo k další loupeži v klenotnictví, tentokrát však při něm přišel o život řadový policista. Sotva Maigret prokázal svou nevinu v aféře s falešným obviněním, pokračuje ve vyšetřování sériových krádeží. Všechny stopy vedou k Manuelovi Palmarimu, ale ten je záhy zavražděn. Kdo však mohl mít zájem smrtelně nemocného gangstera umlčet? A kde začít pátrání? Maigret nejde daleko a začíná výslechem svědků přímo v domě, kde Palmari bydlel. Jeho instinkt ho ani tenkrát nezklame.

Příběh volně navazuje na audioknihu Maigret se brání.

Georges Simenon (1903-1989)

Autor více než 200 románů a 150 povídek se díky postavě komisaře Maigreta stal jedním z nejznámějších frankofonních spisovatelů. Psaním se živil už od šestnácti let, kdy začínal jako žurnalistický elév v rodném belgickém Lutychu. První knihu – humoristický románek – napsal ve svých osmnácti, poté se odstěhoval do Paříže, kde po příštích deset let pod různými pseudonymy vydával sešitové psychologické romány. První detektivku pod svým skutečným jménem publikoval v roce 1930: už v ní se objevuje postava rozšafného, zdvořilého, i když převážně nabručeného Pařížana, komisaře Maigreta. Poslední případ vyřešil jeho hrdina v roce 1972. Simenonovy romány byly přeloženy do mnoha jazyků a desítky z nich se dočkaly filmových adaptací.

Jan Vlasák (* 1943)

Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a poté se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době působí v Městských divadlech pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové,PF 77,Hodina tance a láskyOrdinace v růžové zahraděCesty domů,Cukrárna,Cirkus Bukowsky,První republikaSvět pod hlavou) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).

Host Lucie Výborné – Jan Špička a Martin Čermák (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:10

Hosty jsou Jan Špička a Martin Čermák, vědci ze Západočeské univerzity v Plzni, kteří nedávno dali podnět k obnovení vyšetřování smrti Jana Masaryka, který byl v roce 1948 nalezen mrtev pod okny svého bytu v Černínském paláci. Jak můžou sedmdesát let starou záhadu osvětlit moderní technologie? Dá se pomocí složitých výpočtů zjistit některá zásadní okolnost? A může nejnovější expertíza konečně přinést definitivní odpověď? Moderuje Lucie Výborná.

Natočeno 2019. Premiéra 29. 11. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:06 h.).

Lit.: Výborná, Lucie: Jan Masaryk před smrtí nestál v okně, ale na římse čelem ke zdi, tvrdí vědci, kteří požádali o revizi případu. In web ČRo 1 Radiožurnál, 29. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Jan Špička a Martin Čermák ze Západočeské univerzity v Plzni podali podnět k obnovení vyšetřování smrti Jana Masaryka, protože předchozí vyšetřování nebyla podložená měřením. Případu se sami věnovali 10 let. „Nejvíce pravděpodobná je varianta sebevraždy pod tlakem okolností, ať již útočníka v okně, nebo vlivem nedávné návštěvy v bytě, která ho dostala do pozice, že se rozhodl skoncovat se životem,“ popisují badatelé své závěry.

Redaktorka Eva Kézrová získala exkluzivně pro pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus dosud nezveřejněnou zvukovou nahrávku, kterou v květnu 1968 namluvil bývalý policista Vilibald Hofmann. Popisuje na ní dění osudného březnového rána 1948 v Černínském paláci. (…)

Pro a proti – Zákaz vjezdu aut do centra Prahy (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:07

Vedení Prahy v těchto dnech rozhoduje, jestli zavede zákaz vjezdu aut do centra. Situaci už si na tři týdny vyzkoušela v listopadu. Je zákaz vjezdu aut do centra cesta, jak zlepšit kvalitu ovzduší v Praze? A jak to ovlivní dopravu v metropoli? Moderuje Karolína Koubová.

Hovoří dva pražští zastupitelé – Jan Čižinský z Prahy sobě, starosta Prahy 7 a poslanec a Ondřej Martan za ODS, starosta Běchovic.

Natočeno 2019. Premiéra 29. 11. 2019 (ČRo Plus, 9:33 h.).

Lit.: Koubová, Karolína – Čihák, Ondřej: Podpořme, aby se používala MHD. Jinak auta ucpou Prahu, obhajuje uzavírku nábřeží starosta Prahy 7 Čižinský. In web ČRo Plus, 29. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Měla by Praha uzavřít své centrum pro auta? Pražští radní vyhodnocují situaci poté, co v listopadu nesměly automobily kvůli opravám na tři týdny projet středem metropole po obou březích Vltavy. Měla by se ze zkušební uzavírky stát trvalá záležitost?

„Byli jsme svědky zajímavého experimentu… Jsme ale přesvědčeni, že uzavírkami centra pro automobilovou dopravu nic nevyřešíme,“ říká v pořadu Pro a proti starosta pražské městské části Běchovice Ondřej Martan (ODS).

Podle něj má smysl se bavit o omezení automobilové dopravy, až budou hotové okruhy. „Ale ne v tuto chvíli.“ (…)

Vizitka – Bohdan Karásek (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 23:03

Host Bohdan Karásek, režisér a hudebník. Moderuje Tomáš Pilát. Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Natočeno 2019. Premiéra 29. 11. 2019 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.). Repríza  29. 11. 2019 (ČRo 3 Vltava, 19.00 hodin).

Blízká setkání – Jan Čenský (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:59

Host: herec, moderátor Jan Čenský. Moderuje Aleš Cibulka. Naše putování s projektem Ježíškova vnoučata pokračuje. Budeme vysílat ze sanatoria Topaz v Seči. A kdo bude naším hostem? Filmový princ, herec a moderátor Jan Čenský. Co všechno už zažil v seriálové Ordinaci? Stal se z pohádkového prince král? A která z dvojic ho zaujala nejvíce v jeho rozhlasovém pořadu na Dvojce My dva a čas?

Natočeno 2019. Premiéra 29. 11. 2019 (ČRo 2 Praha, 11:04 h.).

Lit.: Kostková, Tereza: Na půlnoční jsme chodili s lucernou. Vánoce jak od Lady, vzpomíná Ježíškovo vnouče Jan Čenský. In web ČRo 2 Praha, 29. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Do Sanatoria Topas v Seči přijel Jan Čenský jako dárek Ježíškových vnoučat. Právě tady si ho totiž přáli. Jak zavzpomínal, jeho prarodiče mu na Vánoce vytvořili krásnou atmosféru.

„O Vánocích jsme chodili z Pastvin do Klášterce podél přehrady na půlnoční. S lucernou. Bylo to jak na obrázcích od Josefa Lady. Dokonce jsem tam jednou hrál na varhany,“ vzpomínal Jan Čenský v sále Sanatoria Topas. (…)

Hovory Plus – Jiří Skoupý (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:52

Hostem Hovorů je historik Jiří Skoupý. Historii vystudoval až dálkově při zaměstnání a nestala se jeho profesí, ale koníčkem. Přesto má na svém kontě několik odborných knih a studií, převážně spjatých s Brnem, kde žije a působí. Ptát se ho bude Ivana Chmel Denčevová.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 11. 2019 (ČRo Plus, 22:05 h.).

Noční Mikrofórum – Jiří Havelka (2019)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:49

Host Jiří Havelka, herec a režisér. Osobnosti si zvou osobnosti. Moderuje Jaroslav Sedláček.

Natočeno 2019. Premiéra 28. 11. 2019 (ČRo 2 Praha, 22:30 h.; 59 min.). Repríza 30. 4. 2020 (ČRo 2 Praha, 22:30 h.; 59 min.).

Lit.: Taud, Rostislav – Sedláček, Jaroslav: Nechal jsem si naposílat záznamy z různých SVJ, přiznává autor Vlastníků Havelka. In web ČRo 2 Praha, 28. listopad 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Materiálu bych měl i na dvojku. Ale asi by se to dost opakovalo, říká v rozhovoru scenárista a režisér Ondřej Havelka. Srovnejte filmové postavy s jejich předobrazy.

Film Vlastníci vypráví o domovní schůzi. O lidech, kteří si jsou sousedy v jednom domě, ale nejsou schopni se domluvit prakticky na ničem. Čerpal Ondřej Havelka, autor scénáře a režisér v jedné osobě, z vlastních zkušeností?

„Jsem členem SVJ,“ přiznává v Nočním Mikrofóru rovnou se smíchem. „Nějaká prvotní inspirace z toho pochází. Já si pak ale nechal naposílat různé záznamy z jiných SVJ. V nich člověk vidí, jak je to úplně stejný.“

„V tomhle je to modelový až neuvěřitelně. Až moc. Celou dobu byla otázka, na kolik to nechat v ještě uvěřitelné podobě a nakolik v podobě typů, modelů,“ vysvětluje Havelka. „Některé situace jsou úplně konkrétní. Třeba výtah.“ (…)

Prvá cesta (První cesta, 1974)

Filed under: Povídky,Slovenské — Premek @ 22:38

Nikolaj Pečorskij. Pohádka. Dramaturgie Viera Janusová. Zvuk Ada Rehorová a Alena Černíková. Režie Zuzana Antošková.

Vypráví Viera Bálinthová.

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava v roce 1974. Repríza 28. 11. 2019 (SRo 9 Rádio Junior, 10 min.).

Pozn.: Rozprávka pre najmenších o tom, že aj vo veľmi jednoduchých podmienkach môžete zažiť niečo pekné a vynimočné.
Lit.: Vlasková, Rozália – Dianišková, Veronika: Skromný týždeň. Téma týždňa. In web SRo Rádio Junior, 27. 11. 2019 (článek). – Cit.:  Na tento týždeň nám pripadol Medzinárodný deň nenakupovania. A tak sa na mnoho spôsobov uskromnia aj naši rozprávkoví hrdinovia. A pripomenieme si aj Moniku Potokárovú, ktorá nás na začiatku týždňa navždy a náhle opustila. (…)

Malá Anička je práve na prázdninách u babky. Každý deň spolu chodievajú ku babke Žmurkalke po čerstvé mlieko. Jedného dňa Aničkinu babku náhle rozbolí noha a ona si musí ľahnúť. Vyhlási, že dnes ostanú všetci bez mlieka – Anička, babka aj kocúrik Čuf. Lenže keď stará mama zaspí, Anička sa rozhodne, že to len tak nenechá… Ako sa z na prvý pohľad skromnej zápletky môže stať pekné dobrodružstvo, vám rozpovie Viera Bálinthová v rozprávke Nikolaja Pečorského Prvá cesta. (…)

Older Posts »

Powered by WordPress