Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 4. 2018

Žena v obchode (Žena v obchodě, 2018?)

Filed under: Povídky,Slovenské — Premek @ 23:16

Katherine Mansfieldová. Povídka. Režie Táňa Tadlánková.

Čte Jana Strnisková.

Natočeno 2018 (?). Premiéra (?) 30. 4. 2018 (Rádio Litera, 20:00 h).

Pozn.:  V „Čítaní na pokračovanie“ sme si tento týždeň pre vás pripravili hojnú zásobu poviedok z dielne Novozélanďanky Katherine Mansfieldovej. Ako prvá odznie ŽENA V OBCHODE. (…) (anotace)

Opowiadania bizarne (Bizarní příběhy, 2018)

Olga Tokarczuk. Kompletní audiokniha.

Účinkují Kamila Kuboth-Schuchardt, Wiktor Zborowski, Mariusz Bonaszewski, Kamilla Baar-Kochańska, Olga Tokarczuk, Maciej Kowalik, Robert Jarociński, Magdalena Cielecka, Filip Kosior, Danuta Stenka.

Natočeno 2018. Vydalo Wydawnictwo Literackie v roce 2018 (celková délka 6 hod. 43 min.).

Pozn.:  Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk. Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.

Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Krwawe róże (Krvavé růže, 2018)

Audiobook Krwawe róże  - autor Dot Hutchison   - czyta Jakub WieczorekDon Hutchison. Kompletní audiokniha.

Čte Jakub Wieczorek.

Natočeno 2018. Vydala Filia v roce 2018 (celková délka 11 hodin 2 min.).

Pozn.:  Cztery miesiące po eksplozji w Ogrodzie, w którym przetrzymywano młode kobiety nazywane Motylami, agenci FBI Brandon Eddison, Victor Hanoverian i Mercedes Ramirez nadal próbują uporać się z konsekwencjami zdarzeń, pomagając ofiarom przystosować się do życia na zewnątrz.

Niestety wkrótce agenci odnajdują w którymś z kościołów na terenie kraju ciało młodej kobiety z poderżniętym gardłem, otoczone naręczem kwiatów.

Priya Sravasti, której siostra padła ofiarą seryjnego zabójcy, co kilka miesięcy zmienia wraz z matką miejsce zamieszkania, za każdym razem licząc na nowy początek. Kiedy jednak staje się celem szaleńca, śledztwo agentów nabiera nowego tempa. Mordercę będzie można schwytać tylko z pomocą dziewczyny.

By zamknąć tragiczny rozdział ze swojej przeszłości, Priya będzie musiała zaryzykować własnym życiem.

 

Moja najdroższa (Má nejdražší, 2018)

Audiobook Moja najdroższa  - autor Gabriel Tallent   - czyta Paulina Holtz
Gabriel Tallent. Kompletní audiokniha.

Čte Paulina Holtz.

Natočeno 2018. Vydala Agora v roce 2018 (celková délka 14 hod. 27 min.).
Pozn.: Najważniejsza książka 2017 roku według „Washington Post“, „USA Today“, „New York Timesa“, „Business Insider“, „La times“ oraz Amazon.com i National Public Radio.
Turtle Alveston ma czternaście lat i problemy z czytaniem. Potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym, co upoluje.
W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość jest na krawędzi katastrofy. Chory z miłości izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Ale Turtle wciąż jest jego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością. Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą.

Żeby wyzwolić się spod władzy ojca potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył.

Gabriel Tallent pisze szorstko, ale z wielką uwagą dla detalu. Jego świat drży od kształtów, wrażeń. Mistrzowski styl nie pozwala emocjom opaść nawet na chwilę.

„Niektóre książki lubimy wystarczająco, by je polecać. Ale bardzo rzadko zdarzają się takie, które zapamiętujemy na zawsze. Na mojej krótkiej liście znalazła się Moja najdroższa.“
– Stephen King

Dvacet minut Radiožurnálu – David Halata (2018)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 22:47

Rozhovor s venkovským lékařem Davidem Halatou o tom, jak motivovat mladé lékaře k tomu, aby chodili za praxí na venkov. Moderuje Jan Moláček.

Natočeno 2018. Premiéra 30. 4. 2018 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:05 h.). K poslechu zde.

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej (Koronkova práce. Gorgonův případ, 2018)

Audiobook Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej  - autor Cezary Łazarewicz   - czyta Maciej Kowalik

Cezary Łazarewicz. Kompletní audiokniha.

Čte Maciej Kowalik.

Natočeno 2018. Vydalo Czarne a Audioteka.pl v roce 2018 (celková délka 5 hodin 45 min.).

Pozn.: Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.
O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię.
Cezary Łazarewicz, autor „Żeby nie było śladów“, znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

Malé ženy (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 19:29

Louisa May Alcottová. Kompletní audiokniha. Překlad  Jana Kunová. Ilustrace Maria Makeeva. Režie Jitka Škápíková.

Čte Andrea Elsnerová.

Natočeno 2018. Vydal OneHotBook v roce 2018 (1 CD MP3; katalogové č.: AK193; celková délka 19 hodin 51 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Každá je jiná, ale po svém všechny touží po štěstí, lásce a životním naplnění. Během prvního roku bojů Severu proti Jihu prožívají čtyři sestry rozdílných povah pod dohledem starostlivé matky nejrůznější sourozenecká škádlení, nacházejí přátelství, snaží se pomáhat druhým a potkávají je první citové zmatky. Romantická Meg, nezkrotná Jo, plachá Beth a rozmazlená Amy musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, nedostatku či vážné chorobě, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem.

Mnohokrát zfilmovaná klasika americké literatury. Asi nejznámější je adaptace z roku 1994 s Winonou Ryder, Claire Danes, Kirsten Dunst a Susan Sarandon v hlavních rolích, nebo již klasická verze (George Cukor, 1933), v níž si oblíbenu postavu Jo zahrála Katherine Hepburn. V roce 2017 vznikla také třídílná minisérie BBC, v níž maminku čtyř sester ztvárnila Emily Watson. Aktuálně se připravuje také moderní filmové převyprávění příběhu. (more…)

Úžasná Zeměplocha – Soudné sestry (2018)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 19:22

Výsledek obrázku pro Terry Pratchett soudné sestry onehotbookTerry Pratchett. Kompletní audiokniha. Překlad Jan Kantůrek. Produkce Martin Pilař. Režie Jitka Škápíková. Obal CD Jindřich Loučka. Záznam a střih Karolína Škápíková. Mastering Pavel Krch.

Čte Zuzana Slavíková.

Natočeno 2018. Vydal OneHotBook 13. 5. 2018 (1 CD MP3; katalogové číslo AK185; celková délka 14 hod. 3 min.). Ukázka k poslechu zde.

Rozhovor s Martinem Pilařem, Jitkou Škápíkovou a Zuzanou Slavíkovou na festivalu Svět knihy 2018 zde.

Pozn.: Uprostřed Zeměplochy, placaté země putující vesmírem na zádech obrovské želvy, leží království Lancre, které je tak malé, že by ho kamenem přehodil. Přesto se o ně rozpoutal velký boj, jehož zápletka má leccos společného s hrou Macbeth z pera slovutného Shakespeara. Nesmějí tudíž chybět ani tři čarodějky, jimž se hrůzovláda nového panovníka nezamlouvá. Nebo to celé připomíná spíš Hamleta? Nechybí tu totiž ani kočovná herecká společnost, duch zavražděného monarchy a jeho syn, který je možná příliš citlivý, aby vznesl svůj nárok na trůn… Ovšem Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková už dohlédnou, aby všechno dopadlo tak, jak má. (anotace)

Terry Pratchett (1948-2015)

Literární talent britského spisovatele se projevil už ve 13 letech, kdy mu ve školním časopise otiskli povídku Kšeft v Hádesu (The Hades Business, 1963). Studoval umění, historii a angličtinu, posléze začal se studiem žurnalistiky, které ovšem nedokončil, protože přijal nabídku pracovat jako novinář. Postupně působil v několika redakcích regionálních i celostátních novin, na začátku osmdesátých let se stal tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti a od roku 1987 se plně věnoval pouze spisovatelské činnosti. První kniha s názvem Kobercové mu vyšla v roce 1971, ale důležitým zlomem v jeho kariéře bylo zejména vydání románu Barva kouzel ze série Úžasná Zeměplocha – následovaly další a série se rozrostla na více než třicet knih (do češtiny jeho dílo překládal Jan Kantůrek). V roce 1990 napsal spolu s Neilem Gaimanem humorně pojatý příběh o zrození Antikrista Dobrá znamení (Good Omens, 1990, česky 1997) .V roce 1998 mu britská královna udělila za literární dílo a „službu literatuře“ Řád britského impéria.

Zuzana Slavíková (* 1965)

Vystudovala herectví na brněnské JAMU, do roku 2007 byla členkou Mahenova divadla v Brně a poté dostala angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou, kde působí dodnes. V letech 2002-2005 uváděla televizní soutěž Nejslabší, máte padáka!, díky které se dostala do širšího povědomí. V současnosti účinkuje hojně v seriálech (Detektiv Martin Tomsa, Četnické humoresky, Ordinace v Růžové zahradě, Přístav, Ulice), objevuje se ve filmech (Doktor od jezera hrochů, Teorie tygra), známá je díky práci v rozhlase a především z dabingu (dabuje např. Kate Winslet, Susan Sarandon nebo Julianne Moore).

Lit.: Smolíková, Klára: Jeviště placatého světa. In web Naposlech.cz,  4. 6. 2018 (recenze). – Cit.: Zeměplocha vyplula na svou vesmírnou pouť před třiceti pěti lety. Britský spisovatel Terry Pratchett ji s hravostí sobě vlastní umístil na hřbety čtyř slonů, a ještě je podložil krunýřem obrovské želvy. O deset let později se představil první zeměplošský příběh českému publiku, a i díky geniálním překladům Jana Kantůrka si humorná fantasy rychle získávala věrné čtenáře. Soudné sestry jsou šestou knihou odehrávající se na Zeměploše, místu ne nepodobnému jevišti světa. Bláznivý fantasy svět, ve kterém si pro mrtvé chodí Smrť, šaškové se učí jen cechem schválené vtipy a lupiči vám vydají na přepadení stvrzenku, si nyní můžeme v češtině také poslechnout.

Fanoušci Terryho Pratchetta se jistě ohradí, že příběhy promlouvají už řadu let. Jan Kantůrek totiž k velké radosti čtenářů z knih při různých setkáních procítěně předčítal a svým přednesem velmi přispěl k popularitě Zeměplochy. Před deseti lety se pak statečně ujmul role narátora a pět knih načetl. Hrozí tedy, že část skalních příznivců bude mít problém se od zažité kantůrkovské interpretace odpoutat. Je dobře, že vydavatelství OneHotBook vybralo přednostně titul, který se do staršího výběru audioknih nedostalo.

Dalším prubířským kamenem, se kterým se musí novinková zvuková kniha popasovat, je slavná inscenace Divadla v Dlouhé, která se úspěšně hrála po třináct sezón. Stažení hry z repertoáru mnozí, včetně autorky této recenze, na derniéře oplakali. Divadelnost je totiž základní esencí Soudných sester, které se otevřeně hlásí k Shakespearovi a umně žonglují s odkazy na Hamleta a Macbetha.

Zkušená režisérka Jitka Škapíková se evidentně snažila najít vlastní klíč, jak přistoupit ke zvukové interpretaci knihy. Možná je to škoda, protože Pratchettova slova jsou plná divadelní nadsázky, kterou herci z Divadla Dlouhé v téměř dvou stovkách repríz vybrousili do dokonalosti. V barevném kouři vtipů a narážek, nánosy líčidel, zakryty příčesky a špičatými klobouky se skrývají hluboké myšlenky, které si se silou poselství klasických děl nezadají. A tak je posluchač svědkem prvotního tápání Zuzany Slavíkové, která se rozhlíží na území neznámého žánru a zvažuje, jak moc je text myšlen vážně a jakou stylizaci si může pro tři ústřední čarodějky a panoptikum dalších postav dovolit.

S každou další kapitolou se hlasové projevy jednotlivých postav vybrušují a posluchač doslova cítí, jak režisérka s narátorkou přicházejí příběhu na chuť. Bábi Zlopočasná získává ostrost a odměřenost, Stařenka Oggová se vyjadřuje s čím dál příznačnější rozšafností a Magráta Česneková balancuje na laně napnutém mezi upejpavostí a bojovností ekologické aktivistky. Čarodějky jsou zkrátka skvostné. Znalci možná budou postrádat ještě přesvědčivější projev šaška, trpaslíka Mášrechta či Smrtě. Je však třeba uznat, že v jednohlasé nahrávce právem dostaly přednost ženské party, pro které má Zuzana Slavíková dispozice a široký hlasový rejstřík.

Pro posluchače neznalého Pratchettovy tvorby jsou Soudné sestry povolanou pozvánkou do příběhů Zeměplochy a zasvěcení brzy na brblání zapomenou a nechají se unášet skvělým příběhem. Audioknihu doslova pro celou rodinu rámují hravé hudební předěly evokující brnkání hudebníků najatých kočovným divadlem. Virbl bubeníka, veselé tóny pištců a zvuk trianglu nás ujišťují, že vše je jen jako. Sledujeme herce deklamující pod širým nebem a zašifrovaná poselství se nám do hlavy stěhují maskovaná výbuchy smíchu. Až zjistíte, co vše vám napoprvé uniklo, garantuji vám, že si, a to s nemenším požitkem, pustíte Soudné sestry znovu.

Lit.: -nel-: William Shakespeare trochu jinak. In Naše rodina 28/2019 (9. 7. 2019) (recenze).

Na obrázku může být: text

Trhlina (2017)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 16:12

Jozef Karika. Úryvek z knihy, které získala Cenu čtenářů, z cyklu Čítanie z diel finalistov Anasoft litera 2017. Produkce Silvia Lukáčová. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Zvuk Rudolf Fritzmann. Redakce, režie Zuzana Belková.

Čte Ondrej Kaprálik.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2017 (27 min.). Repríza 28. 10. 2017 (SRo 8 Rádio Litera).

Zóna prózy – Víťo Staviarsky, literát (2017)

Filed under: Literární pásma,Slovenské — Martin @ 16:08

Júlia Pavlová. Pásmo z cyklu Zóna prózy o úspěšném slovenském spisovateli, laureátu a vícenásobnému finalistovi ceny Anasoft litera. Hudební dramaturgia Zuzana Jurišová. Zvuk Dušan Kozák. Redakce, realizace Vladimír Hanuliak.

Účinkují Zuzana Kyzeková a Alfréd Swan.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2017 (29 min.). Repríza 28. 10. 2017 (SRo 8 Rádio Litera).

Older Posts »

Powered by WordPress