Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 3. 2020

Fenomény – Soňa Červená (2020)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 22:12

Připravila Zuzana Golianová.

Natočeno 2020. Premiéra 2. 4. 2020 (SRo Rádio Devín, 20:00 h.).

Pozn.: Operná sólistka a herečka Soňa Červená je doslova zjav. Je fenomén, jej umenie je silné – preto tejto výraznej umelkyni, ktorá bude mať tohto roku 95 rokov, venuje Zuzana Golianová štvrtkové Fenomény. Rok 1948 a jej začiatky v slávnom Osvobozenom divadle s Voskovcom a Werichom, vstup do opery, emigrácia, svetové pôsobenie, návrat domov, Robert Wilson, Leoš Janáček, Carmen, Milada Horáková… O tom všetkom bude reč vo štvrtok od 20.00 na Devíne. (anotace)

Černý trikot (2020)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 20:58

Jorge Zepeda Patterson. Kompletní audiokniha. Režie Ivo Martiník.

Čte Zdeněk Kupka.

Natočeno 2020. Vydalo Voxi v roce 2020 (celková délka 12 hod. 36 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Marc Moreau je profesionální závodník s vojenskou minulostí. Jako člen jednoho z nejlepších cyklistických týmů se účastní Tour de France. Po sérií podezřelých nehod se na něj obrátí zástupce policie s prosbou o pomoc. Je možné, že se mezi závodníky či v jejich těsném okolí pohybuje vrah? Podle nadšených recenzí dělá Zepeda touto knihou pro závodní cyklistiku totéž, co kdysi udělal Dick Francis pro koňské dostihy. Utáhněte si helmy, nebezpečný závod právě začíná.  (anotace)

Lit.: Macháček, Tomáš: Zločin mezi koly. In web Naposlech.cz, 31. 3. 2020 (recenze). – Cit.: Marc Moreau se místo kariéry u vojenské policie rozhodl pro dráhu profesionálního cyklisty. Jeho funkcí je být domestikem lídra týmu Steva Panaty, brzdit jeho nejtěžší soupeře a zajistit mu ideální podmínky k vítězství. Na letošní Tour de France však musí kromě cyklistických dovedností oprášit i své pozorovací a dedukční schopnosti, protože jednoho závodníka po druhém postupně vyřazují prapodivné náhody. Je jich už tolik, že většině zúčastněných začíná docházet, že nemůže jít jen o souhru nešťastných okolností. Jistotu získají ve chvíli, kdy na dveře hotelového apartmá jednoho z nich zaklepe smrt. (more…)

Studio N – „Výhružný dopis“ Kuberovi si u čínské ambasády vyžádal Hrad (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 15:33

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří reportéři Deníku N Jakub Zelenka a Lukáš Prchal.

Natočeno 2020. Webová premiéra

Lit.: Titlbach, Filip: Studio N: „Výhružný dopis“ Kuberovi si u čínské ambasády vyžádal Hrad. In web Deník N, 31. 3. 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…)  Dokument, v němž Peking hrozí odvetou kvůli plánované cestě zesnulého šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan, si u čínské ambasády vyžádal Hrad. S diplomaty o vzniku materiálu jednal přímo kancléř Vratislav Mynář. Zjistili to reportéři Deníku N Jakub Zelenka a Lukáš Prchal. V podcastu se dozvíte více o jejich pátrání. (…)

Interview Plus – Pavel Fischer (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:32

V České republice přistávají v posledních dnech obří letouny naložené ochrannými zdravotnickými pomůckami z Číny, za které zaplatila vláda kolem tří miliard korun. První zásilku přitom na letišti vítala přímo česká vládní delegace. Má pravdu předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, že takto projevovaná vděčnost Číně hraničí s vlastizradou? A jak pravděpodobné je, že chce právě takto a teď čínský režim v Česku posílit svůj vliv? Hostem je právě nezávislý senátor Pavel Fischer. Moderuje Veronika Sedláčková.

Natočeno 2020. Premiéra 26. 3. 2020 (ČRo Plus, 11:34 h.).

Nahraje vrávoravý boj premiéra s pandemií tradičním stranám? (2020)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 14:28

Jiří Leschtina. Komentář.

Natočeno 2020. Premiéra 28. 3. 2020 (ČRo Plus, 3 min.) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Leschtina, Jiří: Jiří Leschtina: Nahraje vrávoravý boj premiéra s pandemií tradičním stranám? In web ČRo Plus, 28. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poté, co Andrej Babiš vystoupil s projevem v celoplošných televizích jako státník uvědomující si politickou odpovědnost za těžce zkoušenou zemi, za zdraví a životy jejích obyvatel, vnucuje se ta otázka ještě neodbytněji.

Proč ministerský předseda mimo dohled marketingového sboru tak zoufale selhává? Proč se plete do věcí, které soudní premiéři přenechávají jiným, mluví o zbytečnostech, aby zamlčel podstatné, utápí se v nesmyslných půtkách i s dobře míněnými kritikami?

Proč zkrátka působí až tak dezorientovaně, že leckdo se může obávat o zdraví – pokud ne i o život – víc, než si situace žádá? (…)

Prawiek i inne czasy (Pravěk a jiné časy, 2013, 2019)

Audiobook Prawiek i inne czasy  - autor Olga Tokarczuk   - czyta Maja OstaszewskaOlga Tokarczuk. Kompletní audiokniha.

Čte Maja Ostaszewska.

Vydalo Wydawnictwo Literackie v roce 2013 (celková délka 8 hod. 35 min.). Reedice 2019. Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Obsypana nagrodami, bestsellerowa powieść Olgi Tokarczuk w doskonałej interpretacji Mai Ostaszewskiej.

Prawiek, swoisty mikrokosmos, miejsce o charakterze uniwersalnym (choć ulokowane gdzieś w okolicach Kielc) oraz losy kilku pokoleń ludzi żyjących na prowincji, a przecież wplątanych w tryby Wielkiej Historii (fabuła rozwija się głównie w latach osiemdziesiątych). Wiele jest postaci i sytuacji metaforycznych, jak rody Niebieskich i Boskich oraz losy dziedzica Popielskiego, refleksji o Bogu i istocie życia… ciekawe do słuchania.

„Prawiek i inne czasy” jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść wielkim wydarzeniem. Prawiek Tokarczuk nie potrzebuje takiej miary. Broni się bowiem czym innym. Pięknem współodczuwania z naturą, umiejętnością znajdywania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapującą refleksją egzystencjalną. – Przemysław Czapliński

Olga Tokarczuk otrzymała za Prawiek i inne czasy m.in. Paszport „Polityki” (1996), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1997), nominację do Nagrody Literackiej „Nike” i wygrała plebiscyt czytelników tej nagrody.

Bieguni (Běguni, 2019)

Audiobook Bieguni  - autor Olga Tokarczuk   - czyta zespół aktorówOlga Tokarczuková. Kompletní audiokniha.

Čte Olga Tokarczuk, Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski, Wiktor Zborowski.

Natočeno 2019. Vydalo Wydawnictwo Literackie, únor 2019 (celková délka 13 hod. 13 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat. Pierwsza polska książka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera, otrzymała również Literacką Nagrodę Nike 2008 i nominację do National Book Award 2018. Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?

Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków.

Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

„Czym jest powieść? Książkę zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody Bookera czyta się jak wnikliwą odpowiedź na to właśnie pytanie (…). Biegunów cechuje charakterystyczna dla intymnego dziennika fragmentaryczność i mariaż magii z atmosferą cudowności. To zaskakująca, zabawna podróż do najbardziej nieuchwytnego z miejsc – istoty człowieczeństwa“.

Księgi Jakubowe (Knihy Jakubovy, 2020)

Audiobook Księgi Jakubowe  - autor Olga Tokarczuk   - czyta zespół lektorówOlga Tokarczuková. Kompletní audiokniha.

Účinkují Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Adam Ferency a Mariusz Bonaszewski.

Natočeno 2020. Vydalo Wydawnictwo Literacki, březen 2020 (celková délka 40 hod. 44 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Ponad 40 godzin słuchania, kilkadziesiąt wątków i postaci – Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

30. 3. 2020

Studio N – Spočítali jsme, jestli můžeme být nezávislí na Číně. Můžeme (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 22:02

Připravil Filip Titlbach.

Natočeno 2020. Webová premiéra

Lit.: Titlbach, Filip: Studio N: Spočítali jsme, jestli můžeme být nezávislí na Číně. Můžeme. In web Deník N, 30. 3. 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Studio N je zpravodajský podcast Deníku N. Aktuální témata, původní zprávy, komentáře.

Zatímco se oči české veřejnosti upínaly k „leteckému mostu“ s ochrannými pomůckami z Číny, vyvstala otázka, nakolik soběstační umíme být při výrobě různých prostředků pro boj s koronavirovou nákazou. Možnosti nacházející se na českém území jsou značné, pokud je úřady dobře zkoordinují. Spočítali to reportéři Deníku N. (…)

Studio N – Remdesivir u českého pacienta možná zabral (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 21:59

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří biochemik Jan Konvalinka.

Natočeno 2020. Webová premiéra

Lit.: Titlbach, Filip: Studio N: Remdesivir u českého pacienta možná zabral. Biochemik popisuje, jak lék funguje. In web Deník N, 27. 3. 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Studio N je zpravodajský podcast Deníku N. Aktuální témata, původní zprávy, komentáře.

Stav pacienta, který tři dny dostává lék remdesivir, se podle Všeobecné fakultní nemocnice zlepšil. Muž byl odpojen od mimotělního oběhu. Jak funguje lék na koronavirus? A bude dostupný i pro běžné pacienty? Odpovídá biochemik Jan Konvalinka.

Older Posts »

Powered by WordPress