Petr Pazdera Payne. Četba povídek ze stejnojmenné knihy (Medard, 2005). Připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.
Čte Petr Pazdera Payne.
Připravil Český rozhlas v roce 20?? (30 min.).
Petr Pazdera Payne. Četba povídek ze stejnojmenné knihy (Medard, 2005). Připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.
Čte Petr Pazdera Payne.
Připravil Český rozhlas v roce 20?? (30 min.).
O tajemných a kouzelných místech Pošumaví. Ukázky z 2. dílu stejnojmenné trilogie (Místní akční skupina Pošumaví, 2013). Režie Miroslav Buriánek.
Čte Josef Nechutný.
Připravil Český rozhlas Plzeň v roce 2013 (5 x 7 min.). Premiéra 25.-29. 11. 2013 v cyklu Literární doteky (ČRo Plzeň, 11:45-12:00).
Pověsti: 1. O zlenivělém pasáčkovi (z knihy Josefa Biskupa Z šera minulosti, 1936); 2. Jak muzika zachránila dudáka před vlky (z knihy Miroslava Hrdličky Křižíkův rodný kraj, 1946); 3. Ohnivé bytosti (podle záznamů myslívského učitele Petra Vodičky a vlastivědného pracovníka Miroslava Hrdličky zpracoval Martin Kříž); 4. Jak mochtínský šenkýř chtěl, aby mu Špiritůsek nosil peníze (podle rukopisu badatele Karla Poláka z Bezděkova zpracoval Martin Kříž); 5. Tajemství mrtvé jeptišky (podle záznamu Miroslava Hrdličky z knihy Pod černou věží zpracoval Miroslav Kříž, 1940).
Lit.: Motejzík, Pavel: Pověsti z míst tajemných i kouzelných. In web MAS sv. Jana z Nepomuku 13. 6. 2013 (anotace knihy). – Cit.: „Někam patřit, mít své kořeny, to nejsou jen holé fráze…“ Pověsti jsou nedílnou součástí lidských životů od dávných dob. Jestliže chceme plně pochopit genius loci jakéhokoliv místa, mohou nám v tom právě pověsti hodně pomoci. Pro oblasti Nepomucko, Spálenopoříčsko, Žinkovsko, Pošumaví, Přešticko, Blovicko, Staroplzenecko a Mirošovsko právě vyšel soubor tří knížek, které jsou místních pověstí plné. Součástí souboru je i CD s vybranými příběhy, které namluvil pan Otakar Brousek st. Publikace jsou bohatě ilustrovány studenty Ústavu umění a designu v Plzni. Knihy byly vydány Místními akčními skupinami za podpory Programu rozvoje venkova.
Literární pásmo z Čapkových Anglických listů a knihy Anglické listy Karla Čapka anglisty Otakara Vočadla, jenž přednášel v letech 1922-28 na Ústavu slovanských studií při Londýnské univerzitě a Čapka v Británii provázel na jeho cestách i ve společnosti. Připravil Tomáš Sedláček.
Nastudovalo Brno v roce 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Schůzky s literaturou.
Lit.: Brož, Josef: Tragické iluze, nebo iluze tragédie? In web Divadelní noviny, 4. 2. 2014 (recenze). – Cit.: Prý je teď módní nevlastnit televizi. Nevím, jak pro koho, ale ve chvíli, kdy jsem se televize a jejího vysílání zbavil – pocítil jsem velkou úlevu. Od toho okamžiku poslouchám hlavně rádio. I jsem se s touto svou mánií svěřil redaktoru Divadelních novin Vladimíru Hulcovi.
Takže tu poprvé v tomto roce nabízím fragmenty svých posledních rozhlasových zážitků… (Kolem půlnoci, přiznávám, nejraději bloudím na dlouhých vlnách a snažím se osvěžit jazyky – ať už je to ruština, němčina nebo italština… a poslouchám ty hlasy. Přes den vysílají rádia i v angličtině a francouzštině i na vlnách krátkých.)
České rádio ale vysílá česky. A psáno by tu mělo být v této rubrice především o Českém rozhlase, který na svých vlnách nabízí dokumenty, četby na pokračování a dramata.
Anglické listy Karla Čapka očima Otakara Vočadla
V neděli 22. prosince 2013 ve 20 hodin Český rozhlas – Vltava připravil noblesní literární pásmo z Angických listů Karla Čapka, jak je pro Lidové noviny autor ve 20. letech psával a posléze v roce 1924 vydal. Nezůstalo ale jen u Čapka. Průvodcem Čapkovým světem byl profesor Otakar Vočadlo z Ústavu slovanských studií při Londýnské univerzitě, jenž k Čapkovým textům vytvořil kontrapunkt.
Portréty G. B. Shawa, H. G. Wellse nebo G. K. Chestertona, očima jednoho z největších českých spisovatelů, byly osobně zabarvené, lapidární a trefné. A Vočadlovy oči zase dokázaly nabídnout pohled do elitního světa anglické smetánky, v níž se náš Čapek pohyboval s takovou neodolatelností, že se místy neubráníte obdivu.
Marně jsem potom hledal na internetu, zda si tento pořad, řazený jako Schůzky s literaturou, ještě mohu poslechnout někde ve streamu nebo třeba v podcastu. Bohužel nikoliv.
Nezbývá mi tedy, než autorovi pořadu Tomáši Sedláčkovi vyseknout poklonu za mimořádnou pečlivost a snad i jistou míru dojemnosti, s jakou byl pořad připraven. Zřejmá byla souvislost s výročím úmrtí Karla Čapka, jehož smrt ze dne 28. prosince 1938 si pravidelně připomínáme; loni tedy již 75. výročí. Stále se mi hlavou vracela otázka: Byla Čapkova smrt příznakem tragického zániku československé demokracie, nebo jen krutým probuzením z iluzí? (…)
Vladimir Nabokov. Četba na pokračování. Překlad Pavel Dominik. Připravila Jana Pithartová. Režie Pavel Krejčí.
Čte Pavel Soukup.
Připravil ČRo Hradec Králové v roce 2013. Premiéra 1. dílu 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 18.30 h.).
Pozn: Druhý americký román Vladimira Nabokova, Bend Sinister, stojící v pozadí jeho velkých děl, jako jsou Lužinova obrana, Pozvání na popravu, Dar, Lolita, zazářil ve skvělém aktuálním překladu Pavla Dominika pod názvem Ve znamení levobočka kvalitami jazykovými, svou divadelní a filmovou stylistikou a vizuální senzibilitou. Jsme svědky příběhu Adama Kruga, univerzitního vědce a vzdělance, který, zcela bezmocný vůči totalitní mašinérii a vládnoucí despocii, kráčí svou těžkou cestou do noci. Proti Adamovi, prvnímu pozemskému člověku, proti počátku, stojí Stvořitel Nabokov jako princip vyšší, jako dárce milosti pro Kruga – totiž milosrdného zešílení, a zároveň jako symbol nekonečnosti: literární kreativnost podpírá jistotu přežití, jistotu nesmrtelnosti. (anotace)
V předvánočním čase vás zveme na výlet do vybájených zemí, do Narnie spisovatele C. S. Lewise a Středozemě J. R. R. Tolkiena. Budeme v nich hledat Spasitele – tedy představy obou hluboce věřících křesťanských autorů o podobách, které na sebe spasitelská síla může vzít. Připravila M. Trusinová.
Natočeno 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 16.00 h.).
Tristan Tzara (+ 25. 12. 1963). Básnický portrét francouzsky píšícího dadaisty rumunského původu, od jehož úmrtí uplyne 25. prosince padesát let. Připravil a ze svých dosud nepublikovaných překladů sestavil Petr Král.
Natočeno 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 14.55 h.).
Bohumil Pavlok. Verše.
Recituje Radim Vašinka.
Natočeno 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 12:05 h.) v cyklu Nedělní verše.
Ignát Herrmann. Povídka. Připravil a režii má Lubomír Koníř.
Účinkuje Jan Dvořák.
Nastudoval ČRo České Budějovice v roce 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.). Repríza 22. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h.) v cyklu Noční bibliotéka; 25. 12. 2015 (ČRo 2 Praha, 8:33 h).
Literárně-hudební pásmo ze vzpomínek, básní a dopisů malíře a hudebního skladatele Karla Valtera. Připravila Marie Valtrová. Použitá hudba Gustav Mahler a Leoš Janáček. Hudební dramaturg Josef Plechatý. Režie Hana Kofránková.
Účinkují Miloš Hlavica a Hana Kofránková.
Natočeno 2013. Premiéra 22. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 9:01 h.) v cyklu Souzvuk. Repríza 13. 11. 2023 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu Souzvuk.
Janet Frameová. Krátké příběhy současné novozélandské spisovatelky. Překlad Denis Molčanov. Připravila Eva Willigová. Režie Hana Kofránková.
Účinkuje Barbora Hrzánová.
Natočeno 2013. Premiéra 1. dílu 21. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 23.00 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc. Repríza 1. dílu 19. 8. 2014 (ČRo 3 Vltava, 23.00 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.
Pozn.: Janet Frameová je novozélandská spisovatelka, jejíž osud poznamenala bezdůvodná internace v psychiatrické léčebně.
Text in: Souvislosti 4/2012 (ukázka z prózy).
Powered by WordPress