Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

28. 2. 2017

Chórzystka (Sboristka, 1992)

Filed under: Cizojazyčné,Rozhlasové hry — Premek @ 23:44

Anton Pavlovič Čechov. Překlad Maria Dąbrowska. Rozhlasová úprava Hanna Szof. Režie  Dobrosława Bałaza.

Účinkují Ewa Serwa, Krystyna Królówna, Wojciech Zeidler.

Natočeno 1992. Premiéra 24. 1. 1993 (Prog. 2 PR PBL).

Pozn.:  Pasza-chórzystka przyjmuje wizyty panów, bo nam nie wolno nie przyjmować. Zysku z tego wielkiego nie ma, ot, nazbierała trochę biżuteryjnych drobiazgów przez wszystkie lata, zanim wydarzyła się ta żałosna historia. Podczas wizyty aktualnego amanta Kołpakowa do drzwi Paszy zapukała jego żona. Kołpakow zdążył się ewakuować do sąsiedniego pokoju, skąd z drżeniem serca podsłuchiwał przebieg wizyty. Okazało się, że dama nie przyszła ot tak sobie, zażądać praw do swego ślubnego. Przyszła zażądać gotówki! Kołpakow sprzeniewierzył na służbie 900 rubli i jeśli nie zwróci się ich natychmiast, czeka go więzienie, a żonę i dziatki marny los. Na próżno Pasza zapewnia damę, że nigdy nie widziała na oczy takich pieniędzy. No jak to, przecież to pewnie na nią amant wydał te ruble! Dama ma swoje sposoby, by wymóc na Paszy oddanie nędznych kosztowności, całego majątku biednej, naiwnej, a przy tym o dobrym sercu dziewczyny. Kołpakow po odejściu żony z zawiniątkiem zachwyca się postawą tej uczciwej kobiety, która gotowa była uklęknąć przed dziewką. Nigdy sobie tego nie wybaczy. Ona – cnotliwa, dumna, czysta! Przed tą ścierką! Idź precz ode mnie!

Balkón na Hlavnej ulici (Balkon na Hlavní ulici, 1998)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 17:04

Andrzej  Mularczyk. Rozhlasová hra. Překlad Emil Benčík. Hudební spolupráce Miroslav Nemec. Zvukový mistr Stanislav Kaclík. Technická spolupráce ing. Richard Szabó. Dramaturg Milan Frolo. Režie Waldemar Modestowicz j. h.

Osoby a obsazení:  Ona (Oľga Solárová), on (Ĺubo Roman), starý (Karol Machata), hlas dívky (Kristína Dubajová), hlasatel (Ivan Laca).

Nastudoval Slovenský rozhlas Bratislava v roce 1997. Premiéra 11. 9. 1998 (Slovensko 1, 8:30 – 10:10 h.; 37 min.). Repríza 14. 11. 2001 (Rádio Devín, 10:20 – 11:00 h).

Pozn.: Hra získala v roce 1997 hlavní cenu Prix Ostankino. Výroční cena Literárního fondu za rok 1998 za akustické ztvárnění rozhlasové hry pro S. Kaclíka.

Jak si správně přát (2013)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 16:57

Pierre Franckh. Audiokniha.

Čte Alexej Pyško.

Natočeno 2013. Vydal Anag v roce 2013 (celkem  3 hod 30 min).

Pozn. Utvářet si svůj život tak, aby člověk dostal ve správnou chvíli to, co právě potřebuje – partnera, auto, bydlení – kdo by to nechtěl! Pierre Franckh nám na základě 7 praktických pravidel ukazuje, že se tato přání mohou stát skutečností a že každý může získat schopnost dostávat od života jen to dobré. Z této jedinečné knihy se dozvíte, jak máte svá přání formulovat, jak odbourávat negativní očekávání a jak tyto a další překážky překonávat. Krok za krokem tak procvičujete úspěšná přání. Praktická knížka Pierra Franckha, obohacená o četné příklady z autorova vlastního života, nabízí cestu ke změně vašeho života. Jen se schopností umět si úspěšně přát získáte důležitý klíč ke šťastnému a harmonickému světu. Konečně tak nyní máte možnost poslechnout si nejúspěšnější a nejprodávanější titul Pierra Franckha na českém trhu (více než 40 000 prodaných výtisků) také v audiopodobě.

Host do domu – David Vondráček (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:44

Host: dokumentarista David Vondráček. Když jsem přišel na hřbitov, hráli tam fotbal s lebkou, říká o začátku dokumentu Láska v hrobě.  Moderuje Stáňa Lekešová.

Natočeno 2017. Premiéra 24. 2. 2017 (ČRo 2 Praha, 11:04 h). K poslechu zde.

Lit.: Kuchyňová, Zdeňka: Host do domu – Když jsem přišel na hřbitov, hráli tam fotbal s lebkou, říká David Vondráček o začátku dokumentu Láska v hrobě. In web ČRo 2 Praha, 24. února  2017 (článek  + nahrávka k poslechu). – Cit.: David Vondráček: V 90. letech jsem točil o pendlerkách. Ty ženy přijely domů v jednu v noci a ve čtyři ráno jely zpět do německé fabriky.

Za dokument Láska v hrobě získal David Vondráček Českého lva. Přitom se nikomu nechtělo dát do filmu peníze. David Vondráček se věnuje příběhům lidí na okraji společnosti, ale i těm, kteří patří k elitě národa. V současnosti zkoumá původ prezidenta T. G. Masaryka.

„Procházel jsem se po židovském hřbitově a naproti byl nějaký zrušený hřbitov, který jsem neznal. Tak jsem tam skočil přes zeď, a našel tam pány, jak hrají s lebkou fotbal.“ Byli to bezdomovci, kteří tu žili v hrobkách. Mezi nimi byli Jana a Jan, dvojice, která se pak stala hlavními postavami dokumentu Davida Vondráčka Láska v hrobě.

„Když Jana s Janem začali žít společně v hrobce, rozhodl jsem se natočit jejich příběh. Dodnes se mi o tom zdá.“ Do nejistého dokumentu nechtěl nikdo investovat. „Český fond kinematografie trochu chápu. Lidi se nám při natáčení třeba na měsíc ztratili.“ Do natáčení tak vložil i vlastní prostředky. (more…)

Interview Plus – Jiří Dolejš (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 16:42

Podle Bohuslava Sobotky nemá smysl se bránit spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Jak se na boj o levicové voliče a případnou spolupráci s ČSSD dívá samotná KSČM? Hostem Jana Bumby v Interview Plus je místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Natočeno 2017. Premiéra 23. 2. 2017 (ČRo Plus, 11:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Bumba, Jan – Svoboda, Vítek:  Jiří Dolejš: Komunisté nejsou démoni a lidé to vidí. Dříve kritické strany to nemohou nevnímat. In web ČRo Plus, 23. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Doufám, že už nikdy nebudeme žít ve společnosti, kde vládne monopolně jakákoliv státní ideologie,“ říká v rozhovoru Jiří Dolejš (KSČM).

Bohumínské usnesení limitující spolupráci ČSSD a KSČM je podle předsedy sociálních demokratů a premiéra Bohuslava Sobotky překonané. Podle Sobotky nemá smysl se bránit spolupráci s komunisty ani na vládní úrovni. ČSSD zároveň slibuje, že více zdaní lidi s vyššími příjmy, a říká si tak o podporu těch, kdo vydělávají méně. Jak se na boj o levicové voliče a případnou spolupráci s ČSSD dívá samotná KSČM?

ČSSD navrhuje zavést čtyři daňové sazby u příjmu zaměstnanců v rozpětí od 12 do 32 procent, u firem by byly tři sazby daně podle výše zisku – 14, 19 a 24 procent. „Křivka progrese je zhruba reálná, v situaci, kdy ekonomika roste, lze tedy progresi tímto způsobem nastavit. Je pikantní, že ČSSD daleko tvrději zasáhla takzvané střední vrstvy. Byť to nejsou naši typičtí voliči, byli jsme vůči nim shovívavější,” říká místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš. (more…)

Pro a proti – EET (2017)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:59

Většina obchodníků si dosud nevyzvedla autentizační údaje nutné pro elektronickou evidenci tržeb, kterou se budou muset řídit už od středy. Co to znamená pro EET?

Hovoří europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a poslanec Karel Rais (ANO). Moderuje Petr Dudek.

Natočeno 2017. Premiéra 28. 2. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Dudek, Petr – Čihák, Ondřej: Zdražování nebo rušení obchodů kvůli EET jsou jen citové vydíračky, tvrdí poslanec Rais (ANO). In web ČRo Plus, 28. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: My musíme vidět trend, a ten je naprosto jasný: 170 miliard korun je daňový únik, tvrdí Karel Rais.

Zhruba čtvrt milionu maloobchodníků a velkoobchodníků se má od středy 1. března povinně zapojit do elektronické evidence tržeb. Pomůže EET zajistit úřadům unikající finance?

„EET je užitečný nástroj, který narovnává podnikatelské prostředí, a už současné výsledky to potvrzují,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Karel Rais (ANO).

Podle něj je možné, že malé provozy na venkově skončí s podnikáním. „To je ale jen jedna stránka mince. Druhá je to, že daňový únik 170 miliard je desetina státního rozpočtu. To jsou obrovské peníze a nějak se začít muselo.“  (more…)

Prsten důvěry (1957?)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 15:17

Boris Jemeljanov (kniha Tvůj přítel Arkadij Gajdar). Dramatizace Pavel Pácl. Režie Miloš Hynšt. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Nastudovala Ostrava v roce  1957 (?). Premiéra (?) 11. 6. 1957 (Praha I, 10:00 – 10:25 h.) v cyklu Rozhlas pro školy – Literární výchova pro 2. a 3. ročník.

Ve jménu života. O současné situaci v boji za mír (1957?)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky — Premek @ 12:54

V. Mariánek. Přednáška. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Natočeno 1957 (?). Premiéra (?) 10. 6. 1957 (Ostrava, 14:00 – 14:10 h).

Strž (1957?)

Filed under: Povídky — Premek @ 12:43

Ivan Alexandrovič Gončarov. Kapitola z románu ruského klasika. Překlad Božena Pašková. Další tvůrci a interpreti nezjištěni.

Natočeno 1957 (?). Premiéra (?) 10. 6. 1957 (Praha II,21:00 – 21:45 h) u příležitosti 145. výročí autorova narození).

Růže z Lidic (1957?)

Filed under: Literární pásma — Premek @ 12:33

Michail Dudin. Poéma sovětského básníka. Překlad Václav Daněk. Další tvůrci nezjištěni.

Úvodní slovo Marie Majerová. Recituje Ladislav Boháč.

Natočeno 1957 (?). Premiéra (?) 10. 6. 1957 (Praha II, 16:30 – 17:00 h).

Older Posts »

Powered by WordPress