Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 5. 2016

Evropské hodnoty (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:52

Alena Blažejovská. Think-tank Evropské hodnoty je nevládní nezisková organizace, která prosazuje zvyšování politické kultury v České republice i celé Evropské unii. V roce 2005 ji založil Radko Hokovský, který je jejím ředitelem. „Evropské hodnoty jsou osobní svoboda, lidská důstojnost a rovnoprávnost,“ říká, „je to ideál, k němuž směřujeme.“ Věkový průměr členů organizace je 25 let, většinou jsou to dobrovolníci, studenti. Autorka dokumentu Alena Blažejovská zjišťuje, zda jen „papouškují“ stanoviska Evropské unie, anebo jsou vůči ní také kritičtí. Jak se staví k imigrační a azylové politice? Jaké jsou podle nich možnosti integrace přistěhovalců – přijmou evropské hodnoty? Jak se dívají na otázky extremismu a terorismu, ruskou dezinformační kampaň? A co vůbec Radka Hokovského a jeho mladé kolegy motivuje k této práci? Režie Radim Nejedlý.

Hovoří Radko Hokovský, Jakub Janda a další.

Připravil ČRo Brno v roce 2016. Premiéra 5. 6. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h).

Noční Čajovna Pavla Sladkého – 10Shots (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:47

Režisér Jan Těšitel o filmu David a dalších tématech v sérii 10Shots, přibližující české filmové debutanty.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 23:15 h).

 

Porta slaví 50 let (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:46

Přímý přenos závěrečného koncertu Mezinárodního festivalu Porta z Letního kina v Ústí nad Labem. Slovem provázejí Zdeněk Schwager a Peter Janků.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 2 Praha, 20:00 – 22:00 h).

Čtvero sezon (2016)

Filed under: Literární pásma — Premek @ 14:45

Pavel Švanda. Verše ze své nové sbírky Mudrc bělmem vybral autor. Pořad k 80. narozeninám básníka, prozaika a esejisty. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Účinkuje Ladislav Kolář.

Nastudovalo Brno v roce 2016. Premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:45 h) v cyklu Svět poezie.

Alternativní název: Čtvero sezón

 

 

Výročí týdne – John Constable (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:39

John Constable (* 11. června 1776). Anglický krajinář, právem považovaný za předchůdce impresionismu, se narodil před dvě stě čtyřiceti lety. Připravil Jaroslav Beránek.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h).

Euphonia – Bohuslav Martinů a USA 1/4 (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:30

Připravil a slovem provází Jaroslav Mihule.

Natočeno 2016. Premiéra 1. dílu 21. 5. 2016 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h);  3. dílu 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h).

Obsah: 1. Dobývání Ameriky a příběh Variana Frye – 2. Na půdě Nového světa – krajané a Jaroslav Ježek – 3. Americká sláva a příběh Jana Masaryka.

 

Přijde Ježek, bude jazz! (2016)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 14:00

Přenos z Výstavní síně Mánes v Praze, do jejichž nedávno zrekonstruovaných prostor se navrací zrestaurovaný historický klavír Steinway, na který podle mnoha svědectví hrával ve třicátých letech Jaroslav Ježek. Hovořit o tomto nástroji a především na něj zahrát přijde do živého vysílání Emil Viklický. Reportážní procházku výstavními sály od spodní terasy až po historickou vodárenskou věž připravili a s hosty o historii i atmosféře tohoto místa hovoří Veronika Paroulková a Tomáš Černý. Texty dr. Václava Holzknechta z 30. let
čte Jan Vlasák.

Natočeno 2016. Premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:40 – 11:00 h) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.

Lit.: Černý, Tomáš: Ježkův klavír je zpět v Mánesu. In web ČRo 3 Vltava, červen 2016 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.: V sobotu 4. června 2016 okolo desáté hodiny dopolední se výstavní síní Mánes a vltavským éterem poprvé nesl zvuk zrestaurovaného klavír Steinway, na který tu ve 30. letech hrávali Václav Holzknecht nebo Jaroslav Ježek. Emil Viklický zahrál Ježkovy melodie v přímém přenosu Víkendové přílohy a Jan Vlasák rovněž naživo četl literární vzpomínky na zdejší kulturní atmosféru té doby.

Steinway vyrobený v New Yorku v roce 1897 byl po čtyři roky v péči restaurátora Karla Průchy a jeho manželky Zdenky. Oba se snažili zachovat co nejvíce originálních dílů nástroje, vrátit mu jeho původní podobu a znovu objevit jeho duši formovanou jazzem a večírky meziválečných let.

Ve Víkendové příloze vysílané z Mánesa mluvili o tomto výstavním prostoru předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění Petr Kuthan, dr. Jaroslava Nováková z Pražské informační služby/Prague City Tourism přidala informace o místě samém a historii spolku výtvarných umělců Mánes. Z archivních nahrávek zaznělo vyprávění Václava Holzknechta o hudební skupině, která se zformovala ve funkcionalistických zdech stavby od architekta Otakara Novotného, který do svého konceptu – podle zadání – ústrojně připojil i bývalou vodárenskou věž, která je dnes de facto dominantou a nedílnou součástí Mánesa.

 

Káva u Kische – Rudolf Pellar (1994)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 13:45

Ota Nutz a Jiří Vejvoda. Hovory o lidech, věcech a událostech poslouchané s odstupem čtvrt století. Hostem byl Rudolf Pellar, překladatel, pedagog a herec.

Natočeno 1994. Obnovená premiéra 4. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 6:30 – 7:30 h).

 

Created Music No 3. In memoriam Tomasz Sikorski – Echoes II. (2016)

Filed under: Radioacustica, Radioateliér — Premek @ 11:50

Szábolocs Esztényi: Created Music No 3. In memoriam Tomasz Sikorski. – Tomasz Sikorski: Echoes II. Současné hudební rezonance historické polské elektroakustické hudby.

Natočeno v roce 2016. Premiéra 3. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h) v cyklu Radioateliér.

 

Páteční večer – Poločas vertikály aneb Pokoušení svatého Nikoho (2016)

Filed under: Literární pásma,Radiodokument — Premek @ 11:49

Dvě hodiny věnované vzestupům a pádům duchovního života na Moravě i v nás. V první části pořadu přinese režisér Michal Bureš rozhovory; hovořit budou spisovatel Josef Jařab, spisovatelka Irena Šindlářová, psychiatr Libor Grónský, Jan Hanák či Otmar Oliva.

Druhou část naplní naživo provedené rozhlasové pásmo (autor Ondřej Novotný), které se odehraje v jižní věži katedrály svatého Václava v Olomouci. V režii Tomáše Soldána se představí Petr Kubes, Jan Ťoupalík, Veronika Lazorčáková a bubeník Jonáš Kucharský. Hudbu složil Tomáš Vtípil.

Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2016. Premiéra 3. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h; 52 min.). K poslechu zde.

Pozn.: Nominováno na Prix Bohemia Radio (březen 2017).

Lit.: Soldán, Tomáš: Poločas vertikály. Stoupání a pád v přímém přenosu v Pátečním večeru z Olomouce. In web ČRo 3 Vltava, 31. 5. 2016 (článek). – Cit.: Ojedinělý projekt k připomínce duchovního života nejen na Moravě připravují rozhlasoví tvůrci z Olomouce. V čase Pátečního večera se na vlnách stanice Vltava rozezní pořad nazvaný Poločas vertikály. Sto dvacet minut živého vysílání posluchačům přinese nejprve pestré setkání s osobnostmi města i kraje nad spiritualtiou dnešní doby i prostoru olomoucké pevnosti, druhou část pořadu pak bude tvořit jedinečné živě provedené rozhlasové pásmo hudby, slova a zvuků s podtitulem Pokoušení svatého Nikoho, jehož dějištěm se stane jižní věž katedrály svatého Václava, tedy druhá nejvyšší kostelní věž v České republice.

Co to vlastně znamená, když se dnes mluví o křesťanských hodnotách, o jejich obraně či kultivaci? Dokážeme vůbec ještě prožívat spiritualitu? Má na nás nějaký vliv? A není to všechno jen tvořivá a ničivá síla, kterou v minulosti křesťanství dokázalo vystavět i zbořit celá města, jako je právě Olomouc? Režisér Michal Bureš si v první části pořadu pozve k mikrofonu představitele radnice i kraje, sochaře Otmara Olivu, amerikanistu a překladatele Josefa Jařaba a další osobnosti spojené s kulturním i duchovním životem města. Vltavským přenosem budou také vrcholit Svátky města Olomouce, tedy první hodinu pořadu posluchačům mimo jiné zpestří živé vstupy z průvodu ke cti svaté Pavlíny, patronky města, i úryvky opery Tomáše Hanzlíka na libreto Romana Ludvy s názvem Krvavá pavlač v podání Ensemble Damian. 

V druhé polovině večera se dějiště přesune ke katedrále svatého Václava, tedy do prostor bývalého přemyslovského hradu. Zde od devíti hodin začne přímý přenos rozhlasového pásma motivovaného vzestupy a pády duchovního života na Moravě i v nás samotných. Tato jedinečná dramatická kompozice slova, hudby a zvuků se odehraje ve 102 metrů vysoké jižní věži katedrály, po jejímž točitém schodišti jako po spirále dějin budou stoupat protagonisté pořadu. 

Téměř dvě desítky mikrofonů umístěných v kuželovitém prostoru věže posluchačům zprostředkují mimořádný zážitek z prostoru, v němž je možné přemítat jak nad samotou jednotlivce v dnešním světě bez návodu, tak nad dramatickou historií města i okolní krajiny, jejímž těžištěm, jakýmsi majákem vprostřed Moravy, je právě novogotická dómská jižní věž. Scénář pro tento technicky mimořádně náročný rozhlasový tvar připravil dramaturg a dramatik Ondřej Novotný, čerpal přitom z děl a životů historických postav, které svým rozhodováním dělaly výrazné vrypy do zdejšího prostředí. V režii Tomáše Soldána se představí Petr Kubes, Jan Ťoupalík a Veronika Lazorčáková, hudební složku pásma živě provede multiinstrumentalista Tomáš Vtípil. Celou téměř hodinu trvající kompozici bude možné sledovat jak ve vysílání Českého rozhlasu Vltava, tak i s obrazovým doprovodem na internetovém kanálu YouTube. 

Celý pořad Poločas vertikály se také dotkne blížícího se výročí zavraždění krále Václava III. v Olomouci a zároveň pozve na Noc kostelů, kterou v celé České republice budou moci posluchači oslavit o týden později. Na pořadu se kromě Českého rozhlasu Vltava a Výroby Českého rozhlasu podílí také Český rozhlas Olomouc, Město Olomouc, Univerzita Palackého, Arcidiecéze olomoucká a Římskokatolická farnost sv. Václava Olomouc. 

Lit.: Matůšová, Sára – Tomeš, Michal: Fantasy, živě vysílaná rozhlasová hra i debata nad šovinismem. Kategorie Drama letos přinesla rozmanitost žánrů i témat. In web ČRo Prix Bohemia Radio, 23. 3. 2017 (článek). – Cit.: Třetí festivalový den Prix Bohemia Radio znamenal poslední celodenní poslech v divadelním sále v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Poslouchalo se 5 finálních rozhlasových dramat odvysílaných za uplynulý rok v Českém rozhlase, které z 18 soutěžních příspěvků vybrala mezinárodní porota. Ta hned po prvním díle uvedla, že její výběr ovlivnila i snaha obsáhnout mezi finalisty co největší rozmanitost žánrů.  (…)

Zástupcem experimentální formy se mezi finalisty stalo rozhlasové pásmo Poločas vertikály Tomáše Soldána. Podle Natálie Deákové se jednalo o fascinující genius loci spojené s cestování časem. Výjimečnost tohoto příspěvku spočívala i v tom, že se jednalo o jedinou živě provedenou rozhlasovou hru, jež se natáčela ve věži olomoucké katedrály svatého Václava – to bylo jedním z nejzásadnějších bodů pro následnou diskusi, v níž se řešilo, jak autentičnost daného okamžiku ovlivnily předcházející zkoušky.

Přestože porota vyzvedla dílo jako mimořádný projekt site specific, Ĺubica Olšovská vznesla otázku, zda se stále jednalo o příspěvek, který patří do kategorie dramatu. Podle ní totiž Poločas vertikály dramatem není, v čemž se s ní shodla britská porotkyně. Se svým názorem na toto dílo oponovala kolegyním v porotě Lenka Havlíková s tím, že ač postdramatické, o drama se jedná.  (…)

Vítěz kategorie Drama bude stejně jako vítězové ostatních kategorií vyhlášen na galavečeru v Arcibiskupském paláci dnes večer. Také v kategorii Dramatu však došlo na konci dne k vyhlášení vítěze Ceny studentů. Studentská porota se shodla s finálním výběrem hlavní poroty a vítěze zvolila mezi jimi vybranými pěti finalisty. Stala se jím Otčina Aleše Vrzáka. „Jsem za vítězství rozhodně rád, konkurence byla silná, takže je to pro mě příjemný pocit,“ uvedl Aleš Vrzák v rozhovoru po předání studentské ceny.

Older Posts »

Powered by WordPress