Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

29. 9. 2006

Křesťanské Čechy, sv. Václav (2006)

Filed under: Radiodokument — rickie @ 22:37

Kateřina Rožová. Pásmo z cyklu „Světla Evropy“ – poselství osobností křesťanské Evropy věnované sv. Václavovi. Připravila Kateřina Rožová. Účinkují Kateřina Rožová a Filip Breindl.

Natočeno v Radiu Proglas v roce 2006, vysíláno o sv. Václavu, 28. 9. 2006 (26 min.)

Růže a kříž (1969)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 15:36

Alexandr Blok. Veršovaná hra o velké lásce. Přeložil Jaroslav Teichmann. Rozhlasová úprava Karel Tachovský. Hudba Jan Zdeněk Bartoš, řídí Jiří Váchal. Dramaturg Karel Gissübel. Režie Alena Adamcová.

Osoby a obsazení: Kajetán, pán na hradu Tromenecu, Truvér (Josef Patočka), hrabě Archambaut (Jiří Němeček), Isora, žena hraběte (Karolína Slunéčková), Bertrand, strážce hradu, zvaný rytíř Neštěstí (Josef Chvalina), Aliscan, páže (Jaroslav Satoranský), Alice, dvorní dáma (Věra Kubánková), kaplan (Karel Hlušička), Menestrel (Vladimír Salač), žongléři (Miroslav Moravec a Ladislav Mrkvička), rytíři (Jiří Hurta a Václav Mareš).

Natočeno v roce 1969. Premiéra 26. 12. 1969 (Československo, 21:00 – 22:00 h.; 77 min). Repríza 7. 10. 2006 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h) v cyklu Rozhlasové jeviště; 31. 8. 2010.

Pozn.: Rozhlasová úprava známého veršovaného dramatu A. Bloka o velké tragické lásce. – Úprava historické veršované divadelní hry ze života provencalských trubadurů ze 13. století.

Svět v přerodu 1/? (1934)

Filed under: Eseje, fejetony, přednášky,Radiodokument — Přemek @ 10:49

Cyklus aktuálních diskusí. Uváděl univ. prof. dr. Otakar Matoušek.

Natočeno 1934. Premiéra druhého dílu 8. 1. 1934 (Praha, 19:10 – 19:35 h.). Stenografoval Kohák.

Lit.: Matoušek, Otakar: Svět v přerodu. Předmluva k cyklu, proslovená v rozhlase. In Radiojournal 1/1934, 6. 1. 1934, s. 9.

Lit.:  Svět v přerodu : Cyklus aktuálních diskusí podle stenografického záznamu. Praha: Radiojournal, 1935 (edice Přednášky československého rozhlasu, sv. 10). Ilustrace Jaroslav Lebeda.

Pozn.: Některé záznamy se dochovaly – in Fonogramy – Svět v přerodu a dr. Otakar Matoušek (2011).

Pozn.: Byly připravovány také diskuse o hospodářství, finanční politice, obchodu, průmyslu a živnostech, budoucím zemědělství, železnici, automobilismu, veřejném mínění, moderním státě, světové politice, válce a míru + doslov „Moderní světový řád – hledání sociální spravedlnosti“, ale k jejich realizaci již nedošlo.

Uskutečněné diskuse: (more…)

Voda (1995)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 9:52

Monodrama muže, nad nímž zvítězí jeho vlastní strach. Slawomir Mrožek. Překlad Helena Stachová. Dramaturg Pavel Minks. Režie Josef Červinka.

Účinkuje Petr Pelzer.

Natočeno 1995 (18 min.). Repríza 20. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 9:30 h.) v cyklu Kabinet.

28. 9. 2006

„Ruší nám to natáčení“ (2006)

Filed under: Radiodokument — beatman @ 23:35

Dokument o procesu s „kulakem“ Pažoutem z Bystřice, souzeným za neodevzdání letáku z balónové akce Svobodné Evropy a další činy. Scénář a režie Marek Janáč. Hovoří historik Petr Blažek, dcera Božena Tomášů, další příbuzní odsouzeného a jiní. Účinkuje Hana Kofránková. Hudební spolupráce Josef Plechatý. Zvuk Miloš Kot.

Premiéra 28. 9. 2006 (Radiožurnál, 12:15 – 13:00 h.; 40 min.). Repríza 15. 9. 2014 v rámci pořadu Rádio Retro : Znovu 89 – Od Gottwalda k Husákovi.

K poslechu zde.

Tisková konference a veřejné představení se konalo v úterý 26. 9. 2006 od 10.00 hodin v budově Českého rozhlasu.

Nahrávka byla oceněna na Národní soutěžní přehlídce REPORT 2006.

Dne 1. 6. 2016 se v 18 hodin v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7 v rámci doprovodného programu k výstavě Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu uskutečnila diskuze Proces s Josefem Pažoutem z Bystřice.
V diskuzi vystoupil autor rozhlasového pořadu Ruší nám to natáčení Marek Janáč a historik Petr Blažek.

Pozn.: V České republice jediný zachovaný záznam procesu s „vesnickým boháčem“ v 50. letech minulého století.

Lit.: anonym: Neznámý a jediný objevený záznam procesu s kulakem. In web Digizone, 27. 9. 2006 (článek). – Cit.:  ČRo 1 – Radiožurnál odvysílal před více než čtvrt rokem dva dokumenty Marka Janáče o nových výzkumech kolem politického procesu s Miladou Horákovou. V souvislosti s tím vyzval posluchače k hledání 170-ti originálních magnetofonových pásů se záznamem procesu, jejichž existenci předpokládáme. V rámci tohoto „pátrání“ došlo k nalezení dosud neznámého záznamu procesu z 50. let – dokument, v němž hrají důležitou roli tajné rozkazy ministrů, protistátní letáky, nesplněné dodávky potravin a záhadná smrt prokurátora tohoto procesu. Záznam se skrýval ve fonotéce Českého rozhlasu v Plzni, v devíti neevidovaných lepenkových krabicích s nenápadným nápisem „Proces Bystřice“. Po doslova detektivním pátrání se podařilo nashromáždit řadu detailů, které ukazují jakým způsobem komunistický režim počátkem 50. let zlikvidoval celou jednu společenskou třídu – soukromé sedláky.

Dvouhodinový fragment záznamu bystřického procesu je významný tím, že je podstatnou částí toho, co se před soudem odehrálo. Ze zhruba pěti hodin hlavního líčení se dochovaly 2 hodiny a 10 minut. Ukazují, že někteří sedláci se v té době (proces se konal 25. srpna 1954) ani tváří v tvář soudnímu tribunálu nevzdali a bojovali o svou záchranu. Sedlákovi Josefu Pažoutovi se na několika místech podařilo zcela rozbít chabé „odborné“ argumenty prokurátora Lva Blocha – bývalého ostravského dělníka, který se k justici dostal po absolutoriu devítiměsíčního rychlokurzu „Právnická škola pracujících“ (stejnou školu absolvovala rovněž Ludmila Brožová, prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou). Bloch spáchal necelý rok po procesu sebevraždu. Někteří pamětníci si dodnes myslí, že ho k ní dohnaly výčitky svědomí. U prokurátorského spisu případu Josefa Pažouta po sobě Bloch zanechal unikátní kartičku, která dala název celému dokumentu „Ruší nám to natáčení.“

Lit.: Janáč, Marek: Ruší nám to natáčení. In web ČRo 1 Radiožurnál, září 2006 (článek). – Cit.: Ten dokument by mohl mít i podtitulek: Hledali jsme Horákovou a našli ‚kulaka‘. Před více než čtvrt rokem Český rozhlas 1 – Radiožurnál odvysílal dva dokumenty Marka Janáče o nových výzkumech kolem politického procesu s Miladou Horákovou. Součástí akce byla výzva posluchačům k hledání 170 originálních magnetofonových pásů se záznamem procesu, jejichž existenci předpokládáme. Našli jsme zatím něco, co nikdo z týmu, který výzvu připravil, nečekal – dosud neznámý záznam procesu z 50. let. Dokument, v němž hrají důležitou roli tajné rozkazy ministrů, protistátní letáky, nesplněné dodávky potravin a záhadná smrt prokurátora tohoto procesu.

Záznam se skrýval ve fonotéce Českého rozhlasu v Plzni v devíti neevidovaných lepenkových krabicích s nenápadným nápisem „Proces Bystřice“. Pásy jsou natočeny rychlostí 76 cm/s, která se na profesionálních magnetofonech již celou řadu let nepoužívá. Proto byl pásy zaslány do pražského archivu Českého rozhlasu a digitalizovány. 

Následovalo doslova detektivní pátrání v dokumentech Státního okresního archivu v Jičíně, Okresního soudu Jičín, Národního archivu v Praze, Archivu ministerstva vnitra v Kanicích a Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Významnou pomoc poskytli zejména Alena Šimánková (Nár. arch. Praha) a Radovan Sál (Jičínské Listy). Podařilo se nashromáždit řadu detailů, které ukazují, jakým způsobem komunistický režim počátkem 50. let zlikvidoval celou jednu společenskou třídu – soukromé sedláky. 

Dvouhodinový fragment záznamu bystřického procesu je významný tím, že je podstatnou částí toho, co se před soudem odehrálo. Ze zhruba pěti hodin hlavního líčení se dochovaly 2 hodiny a 10 minut. Ukazují, že někteří sedláci se v té době (proces se konal 25. srpna 1954) ani tváří v tvář soudnímu tribunálu nevzdali a bojovali o svou záchranu.

 

 

Z pamětí hmyzovědce 1/6 (1998, 2020)

CoverJean-Henri Fabre. Překlad Bohumil Bauše. Připravil a uvádí Jan Halas. Režie Jan Fuchs.

Čte Zdeněk Svěrák.

Natočeno 1998. Repríza 18. – 23. 8. 2008 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h); 20. – 25. 3. 2017 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.

Vydala Radiotéka, březen 2020 (MP3).

Obsah: 1. Vosy ploskočelky – 2. Kudlanka na honbě – 3. Kudlanka nábožná a její lásky – 4. Brouci botanikové – 5. Geometrie  hmyzu – 6. Jean-Henri Fabre a Charles Darwin.

Lit.: -mc-:  rozhlas – Z pamětí hmyzovědce. In web A2, srpen 2008 (anotace). – Cit.: Jean Henri Fabre (1823-1915), fyzik, chemik, botanik, ale především entomolog, byl z valné části autodidaktem (pocházel ze sociálně slabé rodiny), v 19 letech pouze získal certifikát k učitelskému povolání. Význam jeho prací o životě hmyzu a pavouků nicméně nespočívá jenom v jejich biografické formě a lidu přístupném vyjadřování. Dopustiv se několika významných objevů, měl určitý vliv na Charlese Darwina, který jej nazval „nenapodobitelným pozorovatelem“. Šest ukázek z desetisvazkového megasouboru Souvenirs entomologiques (1879-1909) připravil jako Četbu na dobrou noc Jan Halas. V režii Jana Fuchse čte „včelí medvědář“ Zdeněk Svěrák – o vosách ploskočelkách, o kudlance na honbě a o jejích láskách, o hmyzí geometrii a o mnohém dalším.

Věže Svatého Ducha 1/15 (2000)

Filed under: Četba na pokračování — beatman @ 18:46

Olga Walló. Četba na pokračování z románového cyklu. Připravil Jan Kašpar.  Režie Dimitrij Dudík.

Účinkuje Valérie Zawadská.

Natočeno 2000 (15 x 30 min.). Repríza 26. 4. – 16. 5. 2011 (ČRo5 České Budějovice).

Pozn.: V roce 2007 bylo natočeno pokračování Kráčel po nestejně napjatých lanech.- Věže Svatého Ducha Olgy Walló jsou třídílná románová sága, počínající v 19. století a vedená přes první polovinu století následujícího. Je to příběh jednoho rodového statku, tří různých žen se stejným jménem Marie a několika mužů, kteří vstoupili do jejich života. Děj se odehrává ve východních Čechách, v sudetském Krušnohoří, v Praze i v Dalmácii.

Hledám Tě v tomto městě (1993)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích,Poezie — beatman @ 18:41

Václav Hrabě. Scénář Irena Žantovská. Hudba Karel Růžička st., Karel Růžička ml. Hrají Karel Růžička st. – piáno, Karel Růžička ml. – saxofon. Režie Petr Žantovský.

Účinkuje Jan Potměšil.

Natočeno v červnu 1993 ve studiu AVOS. Vydal Ultraphonet v roce 1993 v edici Ars pro vitae (1 MC, 96520024, 33:46).

Alternativní název: Blues pro bláznivou holku.

Obsah: 1. Blues za Vladimíra Majakovského (úryvek), 2. Blues o smutku zhasínajícího teplometu, 3. Reduta blues, 4. Stoptime, 5. Voda načichlá nikotinem, 6. Kdybych měl dospat všechny svoje nedospánky, 7. Litanie za končícího rána, 8. Zavři oči, 9. Variace na renesanční téma, 10. Ty, 11. Sonet, 12. Bourée, 13. Potom a teď a potom, 14. Září – odpoledne, 15. Romance, 16. Tma stéká do kaluží, 17. Po špičkách couvaje, 18. Chvíle, 19. Pár tónů, 20. Báseň skoro na rozloučenou, 21. Posílen pivem a četbou klasiků, 22. Blues za Vladimíra Majakovského (úryvek).

Tartarin v Alpách 1/8 (2002)

Filed under: Četba na pokračování — beatman @ 18:33

Alphonse Daudet. Četba na pokračování z románu francouzského klasika. Překlad Věra Smetanová. Připravila Alena Heroutová. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Pavel Soukup.

Natočeno 2002. Repríza 1. dílu 7. 9. 2020 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.).

Pozn.: Málokdo ví, že tartarinovská dobrodružství z pera klasika francouzské prózy Alphonse Daudeta tvoří volnou trilogii. Její druhou část představuje příběh s názvem Tartarin v Alpách, který posluchačům přiblížíme v podobě osmidílné četby na pokračování. Věříme, že rozhlasová podoba alpských dobrodružství bodrého Tartarina potěší naše posluchače svým neotřelým humorem a svižností vyprávění, i interpretačním mistrovstvím Pavla Soukupa. (more…)

Italské pohyby 1/5 (1995)

Filed under: Seriály — beatman @ 18:28

Karel Steigerwald. Pět příběhů, které s pěti děvčaty zažil a vypráví Petr, organizátor rozsáhlého podvodu v dražbách při malé privatizaci. Scénická hudba Radim Linhart. Dramaturgie Jana Weberová. Režie Ivan Chrz.

Osoby a obsazení: Petr (David Matásek), Marie (Eva Horká), maminka Kulhánková (Nina Divíšková), Květa Šimáková (Martina Hudečková), Zdena (Jaroslava Kretschmerová),  policista (Jan Novotný), Mirek Kleveta (Ivan Trojan), 2. policista (Milan Stehlík),  Jitka (Dana Morávková),  Helena (Vilma Cibulková), Květa Šimáková (Martina Hudečková), hlas na dražbě + žena (Zdenička Tichá), maminka Kulhánková (Nina Divíšková), hlasy na dražbě (Roman Hemala a Miloš Rozhoň), vedoucí lahůdkářství (Josef Somr), vyvolávač na dražbě (Vladimír Pospíšil), Václav (Martin Kolár), Morávek (Petr Oliva), kapitán policie (Vlastimil Zavřel), dr. Wolf (Karel Pospíšil), Petrova matka (Miriam Kantorková), Petrův otec (Miloš Rozhoň), Novák (Roman Hemala), Selucká (Jana Altmanová) a Jana (Zuzana Petráňová).

Natočeno v roce 1995. Premiéra 2. dílu 3. 6. 1995 (Praha, 10:15 h.). Repríza 1. dílu 9. 8. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.), 2. dílu 16. 8. 2015, 4. dílu 30. 8. 2015, 5. dílu 6. 9. 2015.

Lit.: anonym: Karel Steigerwald: Italské pohyby (3/5). In web ČRo 3 Vltava, srpen 2015 (článek). – Cit.: Karel Steigerwald je známý nejen jako dramatik, ale i jako publicista, jehož jasně formulované názory jitří část české politické scény. Naší obtížnou cestou k demokracii se nezabývá pouze v novinových článcích, ale na toto téma napsal i několik rozhlasových her.

Steigerwaldův rozhlasový seriál Italské pohyby se odehrává na počátku 90. let minulého století a její rozporuplný hrdina Petr je osnovatelem vynalézavého a rozsáhlého podvodu v dražbách takzvané malé privatizace. Svůj plán na vydražení několika obchodů, aniž by je kdy zaplatil, postaví na prastaré, ale vyzkoušené metodě. Svoji cestu k prosperitě v novém a o to neprůhlednějším ekonomickém prostředí postaví na vztazích s několika ženami.

Older Posts »

Powered by WordPress