Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 6. 2013

Svetlo v temnotách (Světlo v temnotách, 20??)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 23:47

Alojz Čobej. Dramatický fragment ze života apoštola národů sv. Pavla. Zvuk Marek Rimóci a Michal Vosko. Hudební redaktorka Diana Rauchová. Režie Štefan Šmihla.

Osoby a obsazení: Pavol, apoštol (Michal Ďuriš), Barnabáš, apoštol (Richard Sanitra), Manahen (Mikuláš Onufrák), Titus (Daniel Výrostek), Mária (Zlatica Gillová), Amram (Štefan Šmihla), Peter, apoštol (Ján Haruštiak), Jakub, apoštol (Pavol Šperka), Matúš, apoštol (Peter Kršiak), Ján, apoštol (Boris Koróni).

Připravilo Rádio Lumen v roce 20?? (58 min.).

Otec Goriot (199?)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 23:32

Honoré de Balzac. Rozhlasová hra na motivy stejnojmenného románu. Dramatizace Alojz Čobej. Zvuk Marek Rimóci a Michal Vosko. Hudební redaktorka Diana Rauchová. Režie Štefan Šmihla.

Osoby a obsazení: Goriot (Andrej Mojžiš), Delfína de Nucingen, jeho dcéra (Silvia Donová), Anastázia de Restaud, jeho dcéra (Svetlana Sarvašová), pani Vauquerová (Zlatica Gillová),
pani de Beauséant (Mariana Kovačechová), Evžen de Rastignac (Rastislav Výrostek), Bianchon (Michal Ďuriš).

Připravilo Rádio Lumen v roce 199? (60 min.).

Zrkadlisko (Zrcadliště, 199?)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 23:15

Alojz Čobej. Rozhlasová hra z lékařského prostředí. Zvuk Marek Rimóci. Hudební redaktorka Diana Rauchová. Režie Štefan Šmihla.

Osoby a obsazení: Dano Rosiar (Michal Ďuriš), sestra Monika (Andrea Krestianová), sestra Liana (Svetlana Sarvašová), Mária (Mariana Kovačechová), prof. Bauer (Štefan Šmihla), masér Fero (Ján Haruštiak), pacient Kvaka (Vladimír Rohoň) a Alex (Ján Bavala).

Připravilo Rádio Lumen v roce 199? (60 min.).

Smrť Ďurka Langsfelda (Smrť Ďurka Langsfelda, 1958)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 10:16

Jozef Gregor Tajovský. Rozhlasová hra. Režie Mikuláš Bugár.

Osoby a obsazení: Ďurko Langsfeld (Mikuláš Huba), Ján, jeho otec (Samuel Adamčík), Kata, Ďurkova matka (Beta Poničanová), Janko (Peter Mikulík), Zuzka Hrušké (Jela Lukešová), otec Lilgo (Alojz Kramár), Janko Jesenský (J. Sodoma), Samuel Štefanko, kapitán (J. Klimo), Kazimír Čišonski (M. Gallo), Kluch (Štefan Figura), Görgey (Jozef Budský). Dále účinkují Viera Bálinthová, Ctibor Filčík, Jozef Šándor a další.

Připravil Československý rozhlas Bratislava v roce 1958 (94 min.). Československá premiéra 10. 5. 1965 (Československo II, 19:30 – 21:05 h.). Obnovená premiéra 10. 5. 2024 (SRo 8 Rádio Litera, 2:00 h.). Repríza 10. – 16. 5. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).

Pozn.: Učiteľ Jufaj Langsfeld, slovenský národovec a člen slovenskej dobrovolníckej armády, si získal uznanie pri obrane Šútovskej úžiny proti maďarským vojskám. Za svoje ideály obetoval život.

Juraj Langsfeld, narodený 16.10. 1825 v Sučanoch Zomrel 22.6.1849v Kremnici – dobrovoľnícky dôstojník, učiteľ. Otec Ján Langsfeld., krajčír, matka Katarína, rod. Rizmanová. Mal 2 sestry a 3 bratov. Študoval na evanjelickom lýceu v Kežmarku a na ev. kolégiu v Prešove. Učiteľ v Žabokrekoch a v Martine. Po vypuknutí revolúcie v roku 1848 prívrženec štúrovského hnutia, za čo ho uhorské úrady na jeseň 1848 uväznili. Po príchode slovenských dobrovoľníkov do Turca v januári 1849 vstúpil do ich zboru, poručík, veliteľ čaty, v bojoch preukázal veliteľské schopnosti a odvahu. Po rozpustení zboru v polovici apríla 1849 sa s ďalšími jeho príslušníkmi z Turca a Liptova vrátil cez Halič na Oravu, aby pokračovali v boji, 28.4.1849 pri dolnom Kubíne porazení. Skrývali sa v horách, 12.5 prepadli v kraľovianskej doline jednotku uhorskej domobrany pod velením H. Görgeya, spomalili jej ústup pred ruskou armádou, nakoniec ustúpili presile. Opäť sa skrýval, 20.6. ho vlastný strýko vyzradil za odmenu 300 zlatých. Pred vojenským súdom v Kremnici, ktorému predsedal H. Görgey, potvrdil vernosť slovenskému národu a ideálom za ktoré bojoval. Odmietol milosť ponúknutú za zrieknutie sa revolučných ideálov a vodcov politického života. Odsúdený na trest smrti obesením, popravný pred svojími spolubojovníkmi a obyvateľmi Kremnice. Po porážke revolúcie 28.10. symbolicky slávnostne pochovaný slovenskými dobrovoľníkmi.

Lit.: Šaráková, Lucia: Venušine variácie alebo literárne Evy a Magdalény. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 6. 5. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň bude typicky májový alebo ak chcete Venušin, budú mu dominovať témy osudových žien (neraz s tragickým príbehom lásky), ale bude to aj týždeň zaujímavých výročí, dlho nevysielaných hier a smútočnej spomienky na predčasne zosnulú Dominiku Madro (1990 – 2024). Vo vysielaní sa objaví aj cyklus Venušine variácie z roku 1975. Pripomenieme si výročie Bedřicha Smetanu rovnomennou hrou z roku 1954, narodeniny Štefana Kvietika (hrou Bača) i narodeniny Jozefa Šimonoviča (hrou Princ Bhadra a princezná Vasantaséna). Poslucháčskym tipom je hra J. G. Tajovského z roku 1965 Smrť Ďurka Langsfelda. Nebude chýbať esej (Z Barcelony ) a poézia (V. Sklárskeho). Podmanivé bude Tajomstvo majstra Stradivara.  Premiéru bude mať aj cyklus Z tvorivej dielne Rádia Litera. (…)

Divadelná hra Smrť Ďurka Langsfelda od spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, patrí do cyklu národných drám zo slovenských dejín. Zobrazuje smrť jedného z martýrov slovenského povstania z rokov 1848-1849. Langsfeld bol slovenský národovec, učiteľ a dobrovoľník slovenskej dobrovoľníckej armády, ktorý si získal uznanie pri obrane Šútovskej úžiny proti maďarským vojskám. Za svoje ideály napokon obetoval život. V réžii Mikuláša Bugára v rozhlasovej adaptácii účinkujú Mikuláš Huba, Samuel Adamčík, Beta Poničanová, Peter Mikulík, Alojz Kramár, Jela Lukešová, Viera Bálinthová, Ctibor Filčík a ďalší. Hra je z roku 1965. Počúvajte od piatku. (…)

Moje drzewko pomarańczowe (Můj pomerančovník, 2008)

José Mauro de Vasconcelos (původní název Meu Pé de Laranja Lima).  Překlad Teresa Tomczyńska. Projekt série Karolina Michałowska, Mariusz Filipowicz. Cover design Michał Brzozowski.

Čte Adam Woronowicz.

Natočeno 2008 Vydal  (P) MUZA SA v roce 2008.

Pozn.: Moje drzewko pomarańczowe – Zezé, chłopiec z bardzo ubogiej rodziny, nieprzeciętnie wrażliwy i inteligentny, stwarza sobie świat fantazji, w którym chroni się przed otaczającą go brutalną rzeczywistością, obdarzając przymiotami ludzkimi zwierzęta i rośliny. Ukochane drzewko pomarańczowe staje się jego jedynym przyjacielem, któremu zwierza się ze swych nieszczęść oraz opowiada o dziecięcych psotach i figlach. W nieprzyjaznym świecie dorosłych Zezé znajduje jednak czasem wsparcie i uczucie; przede wszystkim u Portugalczyka, Manuela Valadaresa, który w pewien sposób zastępuje mu ojca. Jednakże życie zbyt wcześnie uczy chłopca, czym jest cierpienie. Niewinne i beztroskie dzieciństwo zostaje na zawsze przerwane przez przedwczesne doświadczenie bólu i tęsknoty. (more…)

29. 6. 2013

Časová sensační zpráva (2013?)

Filed under: Povídky — Martin @ 13:54

Ignát Herrmann. Povídka z antologie Ztřeštěné historky. Technická spolupráce Jiří Volf. Hudbu složil Urlich Rasy. Povídku vybral, připravil a natočil režisér Luboš Koníř.

Účinkuje Jan Dvořák.

Připravil Český rozhlas České Budějovice v roce 2013? (23 min.). Premiéra (?) 16. 6. 2013 v cyklu Rozhlasová povídka (ČRo České Budějovice, 19:05-19:30).

Společník na cestu (2013)

Filed under: Povídky — Přemek @ 13:42

Karel Scheinpflug. Humorné vyprávění o tom, že čím dále budete na cestách pobývat, tím lépe byste měli volit svého společníka. Povídku vybral, pro rozhlas připravil, natočil a režii měl Luboš Koníř.

Účinkuje Martin Hruška.

Natočil ČRo České Budějovice v roce 2013. Premiéra 23. 6. 2013 (ČRo České Budějovice, 9:31 h.; 21 min.)

Pozn.: Karel Scheinpflug (28. prosince 1869 v Slaném – 5. května 1948 v Mariánských Lázních) byl český novinář, kritik a spisovatel. Po ukončeném studiu na gymnasiu nastoupil do otcova rodinného závodu „mědikovského“. Ale později, po první světové válce se věnoval plně jen žurnalistice, psaní básní, povídek, románů a hlavně recenzí. Uplatnil se jako redaktor v Národních listech a Lidových novinách[1]. Byl činný i ve spolcích spisovatelů. Byl ženatý, brzy mu žena zemřela a musel sám vychovávat své děti. Nejznámější z nich byla Olga Scheinpflugová, později manželka Karla Čapka, herečka a spisovatelka, syn Karel se stal advokátem a jako JUDr Karel Scheinpflug byl strážcem dědických autorských práv svého švagra, Karla Čapka.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Scheinpflug

Obraz Gribojedova (2010?)

Filed under: Povídky — Martin @ 13:38

Jaromír Štětina. Povídka (z knihy Gravitace, 2010) z poválečných Sudet vypráví o prazvláštních osudech jednoho obrazu a lidí kolem něho. Mistr zvuku Pavel Schober. Připravil a natočil režisér Luboš Koníř.

Účinkuje Jan Dvořák.

Připravil Český rozhlas České Budějovice v roce 2010? (25 min.).

Svatý Kopeček (2013)

Filed under: Poezie — Přemek @ 12:01

Jiří Wolker. Básnická skladba v podání doyena olomoucké činohry.  Připravil Michal Bureš. Redakce Jan Sulovský. Technická spolupráce Milan Plodek. Režie Michal Bureš.

Recituje František Řehák.

Nastudoval ČRo Olomouc 28. 6. 2013 (R1, 10:00 – 18:00 h.; 18 min.).

Motýlek (2013)

Filed under: Povídky — Martin @ 11:36

Petra Soukupová. Povídka současné české autorky o svatbě, opičí lásce a motýlku nikoli z živočišné říše. Vybral Petr Hanuška. Redakce Jan Sulovský. Režie Tomáš Soldán.

Čte Josef Pejchal.

Připravil Český rozhlas Olomouc v roce 2013 (22 min.). Premiéra 22. 6. 2013 (ČRo Olomouc, 18:04-19:00) v cyklu Setkání s literaturou. Repríza 21. 7. 2014 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h.) v cyklu Noční bibliotéka.

Pozn.: Současná spisovatelka Petra Soukupová se narodila v roce 1982, vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. V současnosti pracuje jako jeden z dramaturgů seriálu Ulice. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Za scénář k povídce Na krátko získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Její druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku. Třetí kniha Petry Soukupové nese název Marta v roli vetřelce. Vy si můžete v Setkání s literaturou poslechnout její příběh o svatbě, opičí lásce a motýlku nikoli z živočišné říše pod názvem Motýlek. (antoace ČRo)

Older Posts »

Powered by WordPress