Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

21. 11. 2018

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval dosud neznámé záznamy procesů z 50. let

Filed under: Historie rozhlasu,Historie zvukového záznamu — Premek @ 8:56

Blanka Bumbálková

/tisková zpráva ČRo/

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval celkem 359 pásů unikátních a dosud nezveřejněných nahrávek ze soudních síní z let 1951 – 1955. Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Posluchači se s procesy seznámí prostřednictvím speciálního seriálu, který se bude vysílat od 10. prosince na stanici Český rozhlas Radiožurnál.

Digitalizované záznamy tak široké veřejnosti představí soudní řízení například s funkcionáři Junáka, s tzv. vesnickými boháči, s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, se skupinou Pavelka nebo kompletní proces s Josefem Zenáhlíkem, který stanul před nejvyšším vojenským soudem. Dochované magnetofonové pásy dále obsahovaly i záznamy dobových rozhlasových pořadů, které se týkaly i procesů s tzv. Zelenou internacionálou či sabotérů v OKD Ostrava.

„Přestože se nejedná o tak známý proces jako s druhým mužem KSČ Rudolfem Slánským, mají tyto záznamy pro historiky a badatele nesmírnou cenu. Skvěle ukazují, jak totalitní systém fungoval i v případech, které zůstávaly trochu ve skrytu mediálního zájmu. Osudy odsouzených přitom byly neméně zajímavé a tragické. Jsem rád, že díky Archivu ČRo a dobré spolupráci s Národním archivem můžeme české veřejnosti zpřístupnit materiály, které zatím neměl možnost nikdo slyšet,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Vedoucí Archivu Českého rozhlasu Eva Ješutová a archivář Miloslav Turek představí záznamy z procesů na společné tiskové konferenci s Národním archivem, která proběhne ve středu 21. listopadu 2018 od 10:00 v prostorách Národního archivu na Chodovci.

16. 5. 2016

Rádio Retro – U mikrofonu Otec vlasti (2016)

Rádio Retro vybere z pěti desítek reportážních procházek Prahou ty kapitoly, které se dotýkají buď přímo Karla IV. nebo míst, která ovlivnil… Připravil Tomáš Černý.

Natočeno 2016. Premiéra 14. 5. 2016 (Rádio Retro, cca 24 hod.) k 700. výročí narození Karla IV.

Lit.: Černý, Tomáš: Rádio Retro – U mikrofonu Otec vlasti. In web ČRo, květen 2016 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.:  Přesně v den sedmistého výročí narození Karla IV. spustí Český rozhlas další tematický internetový stream, který nabídne desítky hodin archivních nahrávek. Nejstarší je reportáž z hrobky českých králů na Pražském hradě z roku 1936 a nejmladší z roku 2016 o projektu Šifra Otce vlasti. Zaznějí také dvě různá zpracování Vrchlického Noci na Karlštejně.

Listování kartotékou rozhlasového archivu jasně prozrazuje, ve kterých obdobích našich novodobých, potažmo rozhlasových dějin, se o Karlu IV. vysílalo více a kdy méně. Na počet zmínek by rozhodně vedla druhá polovina šedesátých a druhá polovina sedmdesátých let. (more…)

18. 3. 2016

Poděkujme a dost… Jeden rozhlasový úryvek z Šrámkova Léta

 Martin Čípek

Rádi na tomto místě představujeme dalšího autora přispívajícího na stránky Panáčka. Uvede se rozborem scény z rozhlasové adaptace Léta (1954) od Fráni Šrámka.

Lyrická komedie Léto je Šrámkovou jevištní prvotinou a zároveň jednou z jeho nejhranějších her. Fráňa Šrámek ji začal psát krátce před vypuknutím první světové války, stihl však napsat jen první akt, druhý akt byl přerušen jeho narukováním na haličskou frontu. K dokončení práce se mohl vrátit až během zdravotní dovolené u rodičů, tehdy ještě v Německém Brodě, v roce 1915. Drama se mu podařilo dokončit během jednoho týdne. Zážitky z války zasáhly do nálady hry, zobrazil zamilovanost a život, které byly v této době tak vzácné. Hra měla premiéru 29. května 1915 v režii Jaroslava Kvapila v Národním divadle. Kvapila, vedoucího činohry, hra hned po prvním přečtení oslovila, ale v dopise Šrámkovi vyjádřil určité obavy: „…chci Vám hned povědět, že mne poslední dobou máloco naplnilo tak živým, teplým a milým dojmem jako tato Vaše půvabná práce. Mám zní opravdu radost – ale také strach. (…) nevím, podaří-li se divadelním prostředkem vůbec vystihnout tu krásnou, voňavou atmosféru Vaší komedie (…) Toť se ví, že všechny tyto pochybnosti a starosti neodradí mne od mého úmyslu, doporučiti Vaši hru ihned k provedení. (…)“ V době atmosféry války byla impresionistická hra Léto přijata velmi kladně a stala se nejoblíbenější domácí soudobou hrou. Kromě Prahy byla uvedena i v Českých Budějovicích, úspěch zaznamenala také v zahraničí při zájezdu Národního divadla do Vídně v lednu 1916.

Žádná z jevištních inscenací, zejména pak protektorátní (1943) v režii Vojty Nováka s Karlem Högerem a Vlastou Matulovou v rolích Jeníka a Stázky, nebyla bohužel nijak zaznamenána, teprve později vznikla filmová adaptace (1948), kde titulní dvojici už ale představovali příslušníci nejmladší herecké generace Jaroslav Mareš a Alena Kreuzmannová. My svou pozornost soustředíme na rozhlasovou úpravu Šrámkovy hry, která byla ve studiu Československého rozhlasu natočena pod režijním vedením Ludvíka Pompeho v roce 1954. A konkrétně pak na úryvek z venkovské fary, kde se setkáváme s farářem Horou a jeho věrnou hospodyní, slečnou Růženkou.

(more…)

12. 5. 2015

Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Vražedkyně z lásky, milenec pro majetek

Filed under: Historie zvukového záznamu — Premek @ 9:30

Mgr. Přemysl Hnilička

(vyšlo v Týdeníku Rozhlas 18/2015)

Lady Macbeth Mcenského újezdu, drama, jež v roce 1865 napsal ruský dramatik, kritik a spisovatel Nikolaj Semjonovič Leskov, je ve své původní podobě již neznámé. Mladá hospodyně Kateřina Izmajlovová žije v nešťastném manželství se starým a přísným manželem. Její odevzdaný poklid v mrtvém kupeckém prostředí naruší mladý a přitažlivý podomek Sergej, který zcela rozvrátí její duši a přiměje ji k vraždě manžela i vlastního malého synka. Sergej totiž Kateřinu nemiluje, chce se jen dostat k jejímu majetku, a tak postupně (ovšem rukama Kateřininýma) likviduje každou překážku… Jejich zločiny nezůstanou utajeny, a tak se oba dostanou na galeje, kde Sergej Kateřinu zcela zavrhne a přede všemi ji ponižuje slovy i skutky. Nešťastná a raněná Kateřina ukončí své trápení a zároveň završí svou pomstu – při plavbě na člunu se vrhne do moře a strhne sebou i Sergejovu současnou milenku…

Leskovův tragický příběh zaujal Dmitrije Šostakoviče. Vytvořil podle něj svou druhou operu Lady Macbeth Mcenského újezdu, která měla premiéru v roce 1934. Její hudební zpracování tak rozezlilo diktátora Stalina, že divadlo o přestávce opustil a tím dal jasně najevo, jak se má kritika k opeře postavit. Pravda prakticky okamžitě uveřejnila článek Chaos místo hudby, jímž začala absolutní a šikanózní kontrola nad Šostakovičovou prací. Legenda praví, že článek snad napsal sám Stalin.

Brněnští tvůrci vyšli v roce 1960 ze sovětské úpravy Košeleva a Petrejkova a vytvořili tak volným tempem vedenou, avšak dramaticky vypjatou inscenaci, kterou nazvali jménem hlavní hrdinky – Kateřina Izmajlovová. Krom několika kytarových sól tu není žádný hudební doprovod, vše obstarávají nemnohé zvukové efekty a především herecké výkony. Režijně hru vedl brněnský režisér Vladimír Vozák. (more…)

6. 5. 2015

Rádio Retro zavelí „Sportu zdar!“ a připomene slavné okamžiky sportovní historie

Filed under: Historie zvukového záznamu — Premek @ 9:35

(tisková zpráva ČRo)

Od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po turnaj století na ZOH v Naganu 1998 – tak bude vypadat program Rádia Retro „Sportu zdar!“. Digitální stream zavede posluchače s mikrofonem za sportem od 6. května a nabídne jim 28 hodin autentických záznamů a sportovních příběhů. Rádio Retro spouští Český rozhlas při příležitosti hokejového šampionátu. Vysílat bude současně i na speciální digitální stanici ČRo Sport v době, kdy zde nepoběží aktuální reportáže.

„Posluchači budou moci znovu prožít euforii slavných okamžiků, kdy se skloňovala jména jako Plánička, Drobný, Zátopek, Čáslavská, Holík nebo Hlinka. Historické nahrávky sportovních přenosů mají i s odstupem desítek let neuvěřitelnou sílu, která každého strhne i když ví, jak tehdy utkání dopadlo,“ řekl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Zásluhu na tom mají nejen výkony sportovců, ale také brilance sportovních reportérů v čele s „vynálezcem“ tohoto stylu v rozhlasovém éteru Josefem Lauferem, přes Otakara Procházku, Štefana Mašlonku, Oskara Mannu, Karla Malinu, Stanislava Sigmunda, Václava Svobodu, Vladimíra Váchu nebo Gabriela Zelenaye, až po Aleše Procházku či Miroslava Augustina.

„Do této společnosti patří také Karel Tejkal, který je vlastně dnes už jediným pamětníkem sportovní redakce Československého rozhlasu šedesátých let a který právě s Miroslavem Augustinem touto retrospektivou posluchače provede. Karel Tejkal je učiněnou studnicí vzpomínek a příběhů o dramatických cestách k vítězství nebo o sportovcích a jejich osudech,“ dodal k programové skladbě Rádia Retro „Sportu zdar!“ ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček. (more…)

8. 12. 2014

Rádio Retro – Znovu89 aneb od Gottwalda po Husáka (2014)

Připravil Tomáš Černý. Výběr nahrávek z archivu Českého rozhlasu uvádějí Tomáš Černý a Naděžda Hávová.
Dramaturg Tomáš Černý.

Natočeno 2014. Premiéra 17. 9. 2014. Ve smyčce k dispozici do 17. 11. 2014 (celkem 28 hod.).

Lit.: Černý, Tomáš: Rádio Retro Znovu89: Kupředu, zpátky ni krok… In web ČRo Znovu 89, 17. 9. 2014 (článek). – Cit.: Kupředu, zpátky ni krok… provolávalo se kdysi. Ale někdy je to docela zajímavé! K 25. výročí sametové revoluce jsme připravili osmadvacetihodinový výběr snímků z archivu Českého rozhlasu, kde leží tisíce minut a kilometrů nahrávek z dob komunistické totality. Jsou to cenné dokumenty, které svědčí o propagandistické úloze sdělovacích prostředků. Je znich ale také slyšet, jak se za čtyři desetiletí budování socialismu proměňoval přístup rozhlasových tvůrců k některým tématům a k režimu. Někteří rozhlasáci někdy dokázali vnucený obsah obrátit ve prospěch posluchačů.

Zpátky do let 1948-1989 nás pozvou Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Zdeněk Nejedlý, Ludmila Pelikánová, Pavel Minařík, družstevníci a družstevnice, členové brigád socialistické práce, ale také herec Jaroslav Marvan, rozhlasový režisér Jiří Horčička, hokejista Ivan Hlinka nebo kosmonaut Vladimír Remek.

Při výběru nahrávek z nepřeberného množství projevů, zasedání, Rozhlasových novin a dalších zdrojů jsme se snažili sestavit pestrý obrázek rozhlasového programu dřívějších let. Věříme, že se v tom toku propagandy zaskví – podobně jako kdysi v běhu rozhlasové každodennosti – perly typu Chvilky v zákulisí s Karlem Högerem. Obklopen budováním a prací, o níž se mluvilo ponejvíce ve frázích, se tu najednou objevil přívětivý rozhovor s umělcem, populárním hercem a mluvilo se o filmování, divadle, rozhlasovém herectví. Podobných „oddychových“ momentů nabídne Rádio Retro Znovu89 více.

Mezi počiny rozhlasové propagandy z éry socialismu, nad nimiž téměř zůstává rozum stát, patři dvacetiminutová rádoby sci-fi, kde se v liduprázdné krajině setkává mimozemšťan s obyvatelem Československé socialistické republiky. Vedou spolu politologickou debatu o výhodách socialismu, které nepochybně a zcela přirozeně na Zemi zvítězí, až kapitalistické státy pochopí zaostalost svého nedemokratického zřízení. (more…)

Rádio Retro – Znovu89 – Listopad 1989 (2014)

Připravil Tomáš Černý.

Natočeno 2014. Premiéra 14. – 15. 11. 2014.

Lit.: Černý, Tomáš: Sametové Rádio Retro vysílá unikátní a dosud neznámé nahrávky z roku 1989. In web ČRo Znovu89, listopad 2014 (článek + ukázky k poslechu). – Cit.: Nejnovější internetový stream Českého rozhlasu připomíná 25. výročí pádu totality. Sametové Rádio Retro nabídne výběr 44 hodin archivních nahrávek. Mezi nimi jsou i jedinečné a nikdy nezveřejněné záznamy z demonstrací na pražském Václavském náměstí. Vedle dobových snímků přinese Rádio Retro také dnešní vzpomínky tehdejších aktérů.

„Dosud nezveřejněné a neznámé nahrávky protestů na Václavském náměstí z 23., 24., 27. listopadu a 4. prosince dal Českému rozhlasu k dispozici pan Jaroslav Zelinger, který tehdy pomáhal při demonstracích jako zvukař. Zhruba osmihodinový záznam, ze kterého vybereme ty nejzajímavější pasáže, je unikátní svou kvalitou. Žádný podobný dokument z této doby v rozhlasovém archívu neexistuje. Nahrávky obsahují kromě jiného společně zpívanou hymnu v podání Karla Kryla s Karlem Gottem či Hany Zagorové s Martou Kubišovou,“ uvedl ředitel programového centra Ondřej Nováček.  

Téměř dvoudenní smyčka Sametového Rádia Retro mapuje dění v Československu po 17. listopadu 1989, a to až do konce roku 1990. Program je řazen chronologicky a je tedy vlastně kronikou prvních týdnů a měsíců polistopadového vývoje. Připomene generální stávku, volbu Václava Havla prezidentem republiky, návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu, první svobodné volby nebo vznik Hovorů v Lánech. (more…)

Rádio Retro – Šťastné a veselé II. (2014)

radio retro stastne a veselePřipravil Tomáš Černý.

Moderují Jan Rosák a Martina Kociánová.

Připravil ČRo v roce 2014. Premiéra 8. – 9. 12. 2014.

Lit.: Černý, Tomáš: Rádio Retro – vaše klidné a pomalé svátky. In web ČRo Archiv rozhlasu, prosinec 2014 (článek). – Cit.: Když herečka Dana Medřická před mnoha desítkami let hovořila před mikrofonem o svém prožívání Vánoc, svěřila se posluchačům, že si každý rok slibuje nepodlehnout shonu a nákupní horečce. Ale nakonec – jak připustila s povzdechem – podlehne vždy. Známe to dodnes.

Je těžké neodolat, ale snad je to i proto, že nám nikdo neposkytne útočiště, kde by čas plynul pomaleji, kde by se na nás nespěchalo a kde by některé hodnoty platily víc než peníze. Letos přesně tenhle svět najdete na internetových vlnách Rádia Retro.Vybrali jsme pro vás dvacet osm hodin vánočních, silvestrovských a novoročních snímků ze zlatého fondu Československého rozhlasu a vybrali jsme je se speciálním zřetelem na kouzlo, které svým pořadům dokázali vtisknout dávní tvůrci – komorní tón, pomalé tempo a vnitřní klid.

Slyšet můžete Františka Nepila a jeho vzpomínky na pečení cukroví s maminkou, nespočet hereckých vzpomínek z úst Jiřiny Šejbalové, Zdeňka Štěpánka, Eduarda Kohouta, Jana Pivce a mnoha dalších. Šťastné a veselé Rádio Retro skýtá také jedinečnou příležitost odvysílat kompletní záznam Dobrého jitra z Prahy, které v době adventní v roce 1995 vysílal Marek Eben přímým přenosem z chrámu sv. Víta na Hradčanech.  (more…)

4. 12. 2014

Rádio Retro připomene vánoční svátky od 30. do 80. let!

Filed under: Historie rozhlasu,Historie zvukového záznamu — Premek @ 12:45

(tisková zpráva ČRo)

Rádio Retro nabídne posluchačům Českého rozhlasu osmadvacet hodin pořadů, které vznikly pro vánoční a silvestrovské vysílání od třicátých do osmdesátých let. V jeho programu zazní mimo jiné několik prezidentských projevů, dobové reportáže, silvestrovské zábavné pořady či vánoční písničky. Nahrávkami budou posluchače provádět moderátoři Martina Kociánová a Jan Rosák.

„Rádio Retro představí několik archivních pokladů, které vznikly pro sváteční vysílání někdejšího Československého rozhlasu. Zejména snímky z éry první republiky není snadné uvádět, protože se z nich často na zvukových fóliích dochovaly jenom fragmenty. Nahrávky tak bylo nutné – mnohdy poprvé po desítkách let – restaurovat, nechat projít digitální očistou a pospojovat úryvky ponechané na pracovních archivních pásech,“ uvedl generální ředitel Peter Duhan.

Vánoční vysílání Rádia Retro začne o půlnoci ze 7. na 8. prosince a skončí 6. ledna. Ze zvukových fólií bude možné slyšet například vánoční poselství prezidenta Edvarda Beneše, které zaznělo ve vysílání BBC v roce 1942. Ze stejného roku bude k dispozici i projev protektorátního prezidenta Emila Háchy. Jan Baťa zase promluví o podnikání v roce 1939. (more…)

30. 7. 2014

Založena asociace vydavatelů audioknih AVA

Filed under: Historie zvukového záznamu — Premek @ 16:13

Vydavatelé nahrávek mluveného slova se rozhodli pro ustavení organizace, která má zastupovat a hájit jejich společné zájmy. Asociace vydavatelů audioknih z.s., zkráceně AVA. Instituce vznikla 24. 4. 2014.

Úkolem AVA a hlavní náplní její činnosti má být zastupování a prosazování společných zájmů českých vydavatelů nahrávek mluveného slova.

Zakládajícími členy asociace je devítka nejvýznamnějších subjektů na českém trhu s audioknihami, vydavatelství Radioservis, Supraphon, Tympanum, AudioStory, OneHotBook, Popron Music, Audioberg, Audiotéka.cz a agentura Kristián.

(Zdroj: Facebook Audiotéka.cz, červenec 2014)

Fotka uživatele audioteka.cz
Older Posts »

Powered by WordPress