Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 1. 2009

Ezop, brat môj (Ezop, bratr můj, 1999)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 14:30

Ján Štepita. Dramaturg Štefan Šmihla. Hudební spolupráce Juraj Dubovec. Mistr zvuku Vladimír Mihok. Snímky zhotovil Peter Gazarek. Režie Andrej Turčan.

Účinkují Andrej Mojžiš, Branislav Matuščin, Andrej Hrnčiar, Michal Gazdík, František Výrostko, Nela Valentová, Ivan Giač, Alena Sušilová, Mária Šamajová, Mariana Kovačechová, Štefan Pýša, Ján Haruštiak, Pavol Hadač.

Natočeno 1999.

Duša hry (Duše hry, 1990)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Přemek @ 14:24

Karol Horák. Rozhlasová hra (rozhlasová verze divadelní hry Skaza futbalu v meste K., 1990). Dramaturg Štefan Šmihla. Hudební spolupráce Víťazoslav Kubička. Mistr zvuku Ivan Kostolný a Ján Backstuber. Režie Ladislav Hyža.

Osoby a obsazení: bek (Adrej Hryc), súper (Vladimír Obšil), libero (Vladimír Černý), prvý (Dušan Kaprálik), druhý (Michal Suchánek), tretí (Peter Rúfus), štvrtý (Pavol Topoľský), funkcionár (Marián Gallo), tréner (Ivan Romančík), Zuzana Frenglová, Vladimír Kostovič, Vladimír Durdík, Ján Valentík, Mária Dacejová, Nataša Kulíšková, Anna Okapcová.

Připravil Československý rozhlas Banská Bystrica v roce 1990 (71 min.). Repríza 9. 6. 2015 (SRo 3 Rádio Devín); 29. 8. 2017 (Rádio Pyramída, 4:00 h.; 14:00 h.; 0:00 h); 19. 11. 2019 (SRo Rádio Devín, 21:05 h.).

Pozn.: Rozhlasová adaptácia divadelnej hry Karola Horáka v réžii Ladislava Hyžu je výpoveďou o všetkom, čo musí muž vydržať, aby nestratil tvár a o kritike (nie len) futbalu v provinčnom mestečku. Futbalový zápas medzi dvoma mužstvami ponúka metaforu o živote mesta a jeho slávnej minulosti, ale je aj odrazom jeho úpadku v súčasnosti. (anotace)

Hlava Medúsy (1994)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 11:44

František Pavlíček. Rozhlasová pohádka na antické motivy. Hudba Zbyněk Matějů. Dramaturgie Eva Košlerová. Režie Karel Weinlich.

Osoby a obsazení: princ Perseus, syn Danae (Jiří Langmajer), Andromeda, dcera kasiopey (Eva Horká), bohyně Athéna (Eliška Balzerová), bůh Hermés (Ondřej Vetchý), král Polydektos (Alois Švehlík), Danae, matka Persea (Dana Syslová), Kéfeus, otec Andromedy (Karel Pospíšil), královna nymf (Zlata Adamovská), nymfa (Miroslava Součková), nymfa (Marcela Rojíčková) a vypravěč (František Němec).

Natočeno v roce 1994  (40 min.). Repríza 24. 3. 2017 (ČRo Rádio Junior); 11. 6. 2021 (ČRo Rádio Junior, 13:00 h.).

Pozn.: B ájný starořecký příběh. Hrdina Perseus se vydává zachránit svou matku z potupného žaláře. Přemůže obávanou Gorgonu, jejíž pohled mění vše živé v kámen? (anotace)

Alternativní název: Hlava Medúzy – Medusy.

 

Večer s Jiřinou Bohdalovou (1981)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 10:54

Vybrala a sestavila Jaroslava Kopecká. Zvuk a mixáž Jiří Bartoš. Střih Ivan Mikota. Sleevenote Jaroslava Kopecká, 1981. Cover design Emil Zavadil, 1981. Cover photo Štěpán Aussenberg, 1981. Odpovědná redaktorka obalu Jana Řehořová. Režie Jiří Šrámek.

Účinkuje Jiřina Bohdalová.

Nahráno 12. dubna 1981 za účasti obecenstva v pražském Divadle hudby. Vydal Supraphon v roce 1981 (1 LP, 37:10 a 38:48).

Pozn.: Po celý rok 1978 jsem týden co týden odevzdávala v redakci humoristického týdeníku Dikobraz „Malé historky Jiřiny Bohdalové“, kratičké příběhy z jejího soukromého i uměleckého života. Bylo to napínavé. A také veselé. Do textů se mi nevešla její spontánnost, nezachytila jsem vždy a přesně to, jak mluví, jaká volí slova, jakou kadenci, pomlku, hlas… To všechno psané slovo zkrátka nezvládne, ať se snaží sebe víc. U Jiřiny Bohdalové jsem to vždy spatřovala jako křivdu mateřského jazyka na ní.

Poslouchala jsem Jiřinu Bohdalovou vždy se zaujetím, protože ona si zaujetí posluchače dokáže zjednat. Umí vyprávět a umí své příběhy vidět vesele. Ve zcela běžné příhodě rázem objeví zrnko legrace, které zaseje a nechá vzklíčit. Vypráví strašně ráda, a když má publikum, je ve svém živlu. Své příběhy ze života zároveň i hraje, a to tím lépe, čím přibývá smíchu a množství posluchačů. Protože je to herečka dobrá, přibývá obého. Když zaujatě vypráví, strašlivě se naběhá, vyskakuje z místa a zase si sedá, křičí, chytá člověka za ruku a vrhá se mu do náručí, zapaluje si jeho cigaretu, odlož ji a zase ji hledá, stihne se zdravit s několika známými a navíc zjistit, že sousedka od vedlejšího stolu má roztomilou vadu řeči… Když má příležitost, ještě si při tom všem stačí vyřídit telefon. Takové to tedy všechno bylo, když jsem její příběhy zapisovala. Mnohokrát mě napadlo, že originální podání Jiřiny Bohdalové by bylo daleko zajímavější než výpověď písemná. A tak se tedy zrodila tato deska. Má tu výhodu, že ji můžete poslouchat, ale zároveň si třeba uvařit kafe, zapálil si cigaretu, trochu se proběhnout po bytě a třeba se i někomu vrhnout do náruče… Pak můžete mít dokonalou iluzi, že je Jiřina Bohdalová u vás doma. (Jaroslava Kopecká, sleevenote)

29. 1. 2009

Divadlo zázraků (2008)

Filed under: Rozhlasové hry — Přemek @ 14:59

Miguel de Cervantes y Saavedra. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Miroslav Buriánek.

Účinkují Pavel Kikinčuk, Lenka Krejčíková, Zdeněk Mucha, Tomáš Šolc, Miloš Stránský, Klára Kovaříková, Kamila Kikinčuková.

Nastudovala Plzeň v roce 2008. Premiéra 21. 3. 2009 (ČRo 3 Vltava).

Pozn.: V plzeňském studiu se natáčela hra Miguela de Cervantese. Ve velkém činoherním studiu plzeňského rozhlasu ve druhém listopadovém týdnu natáčel režisér Miroslav Buriánek Cervantesovu hru „Divadlo zázraků“, kterou pro rozhlas upravil dramaturg Hynek Pekárek…

Cervantesova hra má podobný sujet jako pohádka Císařovy nové šaty. Herci si vymyslí Divadlo zázraků a „křupanům“ namluví, že děje předváděné na scéně vidí jen manželsky počatí počestní křesťané.Nikdo nevidí nic, ale nikdo nechce být označen za špatného křesťana, a tak všichni předstírají existenci fiktivních dějů. Klam se stává realitou.

Neobyčejná noc : Vánoční muzikál pro děti (1999)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 11:03

Gertrud Schmalenbachová. Vánoční dětský muzikál o malé Katce, která chce zjistit, jak to s tím „Ježíškem“ je doopravdy. Muzikál s názvem „Neobyčejná noc“ (Die Sonderbare Nacht). Překlad  z němčiny Pavel Mareš.  Úprava textů Maria Křepelková. Hudba Hella Heizmannová, aranžmá Dirk Schmalenbach. Hudební základy převzaty od Musikverlag Klaus Gerth. Zvuková režie a mix Martin Jílek. Hudební režie Mgr. Libor Mathauser. Režie  Mária Křepelková.

Osoby a obsazení: vypravěč (Alexej Pyško),  dáma (Blanka Bohdanová), Katka (Kateřina Babíčková), učitelka (Martina Hudečková), otec (Otakar Brousek II.), matka (Hana Středová), foukač (Zdeněk Maryška), muž (Otakar Brousek II.), děvče (Pavla Brožová), zákaznice (Hana Středová), starší žena (Simona Stašová). Spoluúčinkuje dětský soubor „Klauníci“, řídí Manuela Jungová.

Česká verze natočena ve studiu Professional Sound v Praze v srpnu 1999 (1 CD).  © Musikverlag Klaus Gerth, D-6334 Asslar a © Rosa 1999 v licenci Musikverlag Klaus Gerth.

Obrázek

Obsah (písně): Zdál se mi krásný sen , sólo: Kateřina Babíčková – Vánoce se blíží (text: Wilhelm Hey 1789-1854, česky Pavel Mareš, nápěv lidový) – Sestoupil z nebe anděl, sólo: Alena Pláničková – Nikde místo už nemají, sólo: Vít Kubias (Josef), Noemi Štěpánová (Maria) – Vůl a osel, sólo: Romana Hochmanová – Nemějte strach, sólo: Lucie Prokšová – Děťátko v jeslích, sólo: Romana Hochmanová (pastýřka) – Gloria! Sláva na výsostech Bohu.

28. 1. 2009

Severočeský atlas – Dvacet let od zmlknutí rušiček (2008)

Filed under: Radiodokument — Přemek @ 17:47

Historie rozhlasových rušiček Svobodné Evropy. Z pořadu Severočeský atlas. Připravil David Hertl.
Připravil Český rozhlas – Sever v roce 2008. Premiéra 14. 12. 2008 (ČRo Sever).
Pozn.: Historie rozhlasového rušení má mnoho společného s historií rozhlasového vysílání.
Ve dvacátých letech dvacátého století vznikají první rozhlasové stanice a trvá pár let do období poltických krizí před druhou světovou válkou, než se naplno rozezvučí všechny možné rušičky, aby svým jekotem přehlušily informace od politického, později i vojenského nepřítele. Od té doby neztichly. Nás teď bude zajímat rozhlasové rušení, které asi řada z nás důvěrně zná. V žargonu padesátých let se mu říkalo „rádiová obrana“ nebo také „zvláštní rádiová služba“. U nás souviselo se zahájením vysílání české a slovenské redakce Rádia Svobodná Evropa. Tato americká stanice si koncem čtyřicátých let vyhlédla za své sídlo Mnichov a vybudovala tam rozsáhlá studia. V jejím čele stáli lidé jako Ferdinand Peroutka či Pavel Tigrid. První pokusné vysílání se v éteru objevilo 4. července 1950. Vysílalo se z mobilního krátkovlnného vysílače, umístěného na korbě náklaďáku, který stál na bavorské straně Šumavy nedaleko českých hranic. Pravidelné vysílání Rádia Svobodná Evropa začalo symbolicky 1. května 1951. (more…)

Zle matičko zle, politici zde… (1994)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 12:21

Zuzana Bubílková a Miloslav Šimek hovoří vážně i nevážně o politice na jevišti Divadla Jiřího Grossmanna pro rádio Frekvence 1. Výběr a sestava Zuzana Bubílková. Zvuk a střih Jindřich Michalík. Produkce Jan Obrda. Cover a design H & F. Photo Lenka Hatasová.

Účinkují Zuzana Bubílková a Miloslav Šimek.

Nahráno v DJG pro rádio Frekvence 1. Vydal Presston v roce 1994 (1 MC, PB 0053-4 331).

Felix Holzmann I. (1995)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 12:15

Vybral a sestavil producent Jiří Tušl. Konečná zvuková úprava Jiří Vích. Ilustration Miloslav Jágr. Design Radslav Špirhanzl. Cover editor Alena Srpová. Režie Josef Cincibus, Jiří Šrámek a Jarmila Bezděková.
Účinkují Felix Holzmann, František Budín (1-4) a Lubomír Lipský (5).
Vydal Supraphon Records v roce 1995 v edici Nestárnoucí smích (1 MC, SU 5024-4 801, 19:25 a 17:50).

Obsah: 1. Ukulele (1965, 5:20), 2. Kolegové (1967, 5:25), 3. Vzorný vrchní (1975, 8:40), 4. Svačina (1967, 10:00), 5. Křížovkáři (1974, 7:50).

Felix Holzmann III (1995)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Přemek @ 12:13

Výběr a sestava Jiří Tušl. Konečná zvuková úprava Martin Kusák. Illustration Miloslav Jágr. Design Radoslav Špirhanzl. Cover editor Alena Srpová.

Účinkují Felix Holzmann, Viktor Mauer (1, 5), Karel Gott (2), Iva Janžurová (3, 6), Milan Neděla (4,7) a František Budín (8).
Výrobce zvukové nahrávky ČST. Vydal Supraphon Records v roce 1995 v edici Nestárnoucí smích (1 MC, SU 5087-4 801, 32:03 a 33:00).

Obsah: 1. Skleróza (1978, 7:10), 2. Židle (1980, 8:11), 3. Seznamka (1986, 8:15), 4. Šachová koncovka (1974, 7:15), 5. Statistika (1981, 8:35), 6. V kině (1986, 4:12), 7. Astrologie (1985, 8:09), 8. Rozvod (1990, 6:34).

Older Posts »

Powered by WordPress