Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

31. 3. 2018

Skandály, klatby, ortely ve světové literatuře – Abdikace krále života Oscara Wildea (1966)

Filed under: Literární pásma,Radiodokument — Premek @ 23:38

Tvůrci nezjištěni.

Účinkují Milan Mach, Antonín Zíb a další.

Natočeno 1966.

Putování s oslicí do hor (2015)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 22:37

Robert Louis Stevenson. Kompletní audiokniha. Poeticky dobrodružný příběh o autorově putování francouzským venkovem. Režie Jakub Doubrava.

Čte Jaromír Soušek.

Natočeno  Vydal Jan Radvan, Těchonice v roce 2015 (1 CD MP3, celková délka 4 hodiny 43 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Robert Louis Stevenson popisuje ve svém Putování svoji dvanáctidenní cestu jižními Cevennami na přelomu září a října r. 1878 . Na tuto pěší pouť se vydává s oslicí Modestinou. Barvitě a s typickým skotským smyslem pro humor líčí setkání s obyvateli odlehlých míst tohoto kraje, podmanivou krásu hor, bystřin i kaštanových hájů.

Tuto knihu je možno i v dnešní době použít jako průvodce a navštívit zachovalý kus staré dobré Francie. Putování s oslicí do hor se stalo základním pilířem pro využití oslíků v turistice. Je to zkrátka povinná četba pro všechny odvážné objevitele francouzského venkova!  (anotace)

Lit.: anonym:  Naši milí, je to tu! In Facebook Oslíci Těchovice, 4. 9. 2015 (status). – Cit.:  Jdeme zase  s kůží na trh. 27.září v 15h proběhne v Těchonicích v kostele sv. Filipa a Jakuba představení a požehnání knihy a audio CD Putování s oslicí do hor od Roberta Louise Stevensona. Těšit se můžete na živé čtení v podání Jaromíra Souška doprovázené hudbou a zpěvem Martiny Piras a Jakuba Doubravy. Ke shlédnutí budou ilustrace od Vandy Pertlové.

Po představení vás zveme na něco dobrého, skleničku vína či odpolední kávu.  Naši oslíci nás budou těšit svou milou přítomností po celé odpoledne.

Bratislavský Veľký piatok 1988 (Bratislavský Velký pátek 1988, 1990)

Filed under: Radiodokument,Slovenské — Premek @ 22:07

Anton Selecký. Pásmo o tzv. svíčkové manifestaci. Režie Sylvia Letková.

Účinkují Ĺubo Roman, Štefan Bučko a Sylvia Letková.

Natočeno 1990 (47 min.).

Lit.: Grebáč, Marián: Bratislavský Veľký piatok 1988 – pásmo o Sviečkovej manifestácii. Tip na týždeň. In web Rádio Pyramída, 30. 3. 2018 (článek). – Cit.:  Totalitný komunistický režim po svojom nástupe k moci v roku 1948 vytláčal zo spoločnosti všetko, čo neslúžilo jeho ideológii. Cirkevná politika štátu bola v 50. rokoch koncipovaná v duchu stalinistických metód. Režim útočil hlavne na katolíkov – najpočetnejšiu cirkev v štáte. Boli zrušené rehole, semináre, náboženské spolky a inštitúcie, zastavené boli desiatky časopisov. Biskupi boli uväznení, kňazi boli pod kontrolou komunistických cirkevných tajomníkov. Do väzenia sa dostalo aj množstvo kňazov a radových veriacich.

Na veriacich sa robil ustavičný nátlak, boli trvalé ťažkosti s vyučovaním náboženstva, evidovali sa krsty, sobáše, pohreby, ba aj účasť na bohoslužbách. Veriaci občania mali problémy kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu v zamestnaní a nemohli zastávať dôležitejšie miesta. Protest voči náboženskej neslobode vyvrcholil 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave – Sviečkovou manifestáciou.

Bola to pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Česko-Slovensku. Dnes sa považuje za jedno z najdôležitejších vystúpení občanov a veriacich proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku.

Zásahom vtedajšej Verejnej bezpečnosti a ŠTB proti Sviečkovej demonštrácii boli hrubo porušené občianske práva a slobody a najmä sloboda zhromažďovania zaručená Ústavou ČSSR (1960). Bol porušený aj Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý ČSSR prijala v roku 1976, a tiež boli porušené závery helsinského Záverečného aktu KBSE (1975) a Záverečného dokumentu madridskej konferencie (1983).

Demonštranti požadovali vymenovanie katolíckych biskupov, zabezpečenie úplnej náboženskej slobody a úplné dodržiavanie občianskych práv. Pripomeňme si 30. výročie Sviečkovej demonštrácie rozhlasovým pásmom Antona Seleckého Bratislavský Veľký piatok 1988, v ktorom zaznejú autentické záznamy zo zásahu verejnej bezpečnosti proti pokojnému sprievodu veriacich. Účinkujú: Ĺubo Roman, Štefan Bučko a Sylvia Letková, ktorá v roku 1990 reláciu, venovanú 2. výročiu tejto protestnej akcie, aj režírovala.

Šumavská trilogie 1/42 (2013)

Filed under: Četba na pokračování — Premek @ 21:33

František Hobizal. Nejvýznamnější literární dílo autora, který jako katolický kněz působil po válce v místech, odkud byli vysídleni sudetští Němci. Připravila Marie Blažková. Režie Roman Lang.

Účinkuje Ilja Kreslík.

Nastudovalo Radio Proglas v roce 2013 (42 x 20 min.). Premiéra 1. dílu 8. 4. 2013 (Rádio Proglas, 11:05 h). Repríza 40. dílu 23. 1. 2023 (Rádio Proglas, 11:00 h.).

Obsah: 1-15 Schreinerské kořeny (1-15) – 16-29 Schöningerské pastviny (1-14) – 30-42 Údolí Vogelsang (1-13)

Lit.: Blažková, Marie: František Hobizal: Šumavská trilogie. In web Radio Proglas, 26. 3. 2013 (článek). – Cit.: (…) František Hobizal dobře věděl, o čem píše. Jako katolický duchovní měl možnost poznat okolnosti poválečného odsunu Němců ze Šumavy. Mnozí z těchto lidí se osobně ničím neprovinili, vztahovaly se však na ně Benešovy dekrety a často byli vyhnáni na základě rozhodnutí místních nadřízených orgánů na základě osobních averzí. Autor popisuje ve svém díle nejenom napjatou atmosféru konce čtyřicátých a počátku padesátých let a pohnuté osudy jednotlivců i celých rodin, ale jímavým způsobem také líčí velkolepou krásu šumavské přírody.

Säffleská bestie (1979)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Martin @ 19:47

Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Napínavý detektivní román ze švédského velkoměsta v 60. letech 20. století.

Načetl Jiří Škoda.

Vydala Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1979 (5 MC, Z373, 1 CD mp3, MP373, 6:40:59).

Pozn.: Säffleské nemocnici je brutálně zavražděn člověk, což samo o sobě není pro policii obvyklé, ale ještě k tomu je obětí zločinu člověk z branže, tedy policista. Kriminalisté jsou zděšeni a pouští se do pátrání s velkou vervou, hájí svoji „stavovskou čest“.

Bílé kosti (2017)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Martin @ 19:46

Graham Masterton. Temný kriminální thriller z irského Corku. Podaří se komisařce vyřešit rituální vraždy spáchané před desítkami let, než brutální vrah udeří znovu?

Načetla Milada Čechová.

Vydala Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 2017 (2 CD mp3, MP5905, 13:41:59).

Pozn.: Temný kriminální thriller z irského Corku. Podaří se inspektorce Maguireové vyřešit rituální vraždy spáchané před desítkami let, než brutální vrah udeří znovu?

Jednoho deštivého listopadového rána vydá pole na Meagherově farmě kosti jedenácti žen.

V této části Irska jsou neoznačené hroby běžné. Tyto kosti se však datují do roku 1915, do doby dlouho předtím, než začal konflikt mezi katolíky a protestanty. A co víc, zdá se, že jejich kat odvedl velice pečlivou práci. Ženy byly téměř jistě zaživa staženy z kůže.

Inspektorka Katie Maguireová z Corku je na mrtvá těla zvyklá. Ale tohle je hotová řezničina. Její tým je přesvědčen, že je to jen mrhání časem, že nemá cenu zabývat se dávno mrtvými ženami. Avšak Katie je rozhodnutá pomoci jim dojít spravedlnosti.
A pak se ztratí mladá americká turistka a její kosti, pečlivě zbavené masa, jsou nalezeny na stejné farmě. Katie se bude muset vypořádat nejen s dávnými zločiny, ale i s jejich hrůznou ozvěnou v přítomnosti. (anotace vydavatele knihy)

Jar (Jaro, 2013)

Filed under: Poezie,Slovenské — Martin @ 15:48

Ĺuboš Bendzák. Verše. Hudební dramaturgie Katarína Bielčíková. Zvuk Peter Pištek. Dramaturgia Gabriela Alexová. Režie Laco Kerata.

Účinkuje Ján Gallovič.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2013 (5 min.). Repríza 30. 3. 2018 (SRo 8 Rádio Litera).

Šimon Cyrenejský (Šimon Kyrénský, 2009)

Filed under: Povídky,Slovenské — Martin @ 15:12

Giovanni Papini. Povídka. Redakce Roman Brat. Zvuk Eva Irmanová. Režie Viera Weidlerová.

Účinkuje Marián Geišberg.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2009 (29 min.). Repríza 30. 3. 2018 (SRo 8 Rádio Litera).

Balady (2004)

Filed under: Poezie,Slovenské — Premek @ 10:43

Paul Claudel. Verše. Překlad E. B. Lukáč. Hudební dramaturgie Roman Žiaran. Zvuk Alena Duchoňová. Redakce Zuzana Belková. Režie Jana Strnisková.

Interpretuje Ivan Vojtek st.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2004 (5 min.). Repríza 31. 3. 2018 (Rádio Litera, 13:40 h.).

30. 3. 2018

Modré z neba (Modré z nebe, 1992)

Filed under: Literární pásma,Slovenské — Premek @ 23:36

Rastislav Piško, Marián Bumbala. Rozhlasový mini kabaret.  Odpovědný redaktor Stano Radič. Zvuk a střih Alojz Janeček, Jozef Bajtek. Produkce Soňa Pražmáriová. Asistentka režie Adriana Klíčová. Režie Táňa Tadlánková.

Účinkují  Rastislav Piško a Marián Bumbala.

Natočeno 1992 (34 min).

Pozn.:  Úspešný rozhlasový mini kabaret reklamnej agentúry Modré z neba (1992), ktorý skomponovala známa dvojica Martinčanov Rastislav Piško a Marián Bumbala. Je svojráznou hrou na ešte svojráznejšiu agentúru, ktorá splní všetko, čo komu na očiach vidí.  (anotace)

Older Posts »

Powered by WordPress