Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 6. 2014

Kauza Hamlet alebo Reportáž v priamom prenose (Kauza Hamlet aneb Reportáž v přímém přenosu (2004)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 10:00

Štefan Šimko. Rozhlasová hra. Dramaturgie Štefan Šmihla. Hudební spolupráce Marián Cseky. Zvuk Peter Gazarek. Režie Andrej Turčan.

Osoby a obsazení: reportér, repo, dotěrný novinář (Miloslav Kráľ), Hamlet, princ dánský, rozpolcená osobnost (Martin Kusenda), Claudius zvaný Claudo, královrah a intrikán (Ján Kožuch), Ofélie, milá mírně vychytralá osůbka (Renáta Rundová), Rosenkranz zvaný Rose a též hrobník (František Výrostko), Gildenstern zvaný Stern, druhý hrobník (Michal Gazdík), duch, bývalý král a Hamletův otec (Martin Horňák).

Připravil Slovenský rozhlas Banská Bystrica v roce 2004 (39 min.). Premiéra 25. 3. 2004. Repríza 26. 3. 2004; 13. 2. 2018 (Rádio Devín, 21:50 hod.).

Pozn.: Autor sa inšpiroval slávnou Shakespearovou drámou, ale odel ju do hábu takpovediac súčasného. Jeho príbeh nie je tragédiou, ale komediálnou replikou na danú tému, ktorá však potvrdzuje pravidlo, že vždy je niečo zhnitého pravdaže v štáte dánskom.

Grapy (19??)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 9:44

Matúš Kavec. Dramatizace románu (1936). Rozhlasová úprava Gita Pechová.

Účinkují Vlado Kostovič, Eduard Bindas, Viera Richterová-Horváthová, Darina Vašíčková a další.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 19?? (29 min.).

Pozn.: Dej románu sa odohráva na Kysuciach. Ide v ňom o zánik drotárskeho remesla po prvej svetovej vojne, životných pocitov, životných podmienok, ktoré ho zrodili a niesli. Snaha starých drotárskych majstrov, predovšetkým jeho hlavnej postavy Vatrala, postaviť drotársku fabriku bola márna. Po prvej svetovej vojne sa spoločenské pomery aj na Kysuciach zmenili a mládež videla svoj životný cieľ inde, drotárska romantika ju neovládla tak ako jej otcov.

Monsterproces (Monstrproces, 2014)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 8:55

Daniil Ivanovič Charms. Dramatizace povídek. Překlad Ján Strasser. Dramatizace Vladimír Janček. Produkce Silvia Lukáčová. Zvuková spolupráce Peter Hájek. Hudební dramaturgie Matej Haász. Dramaturgie Ján Šimko. Režie Laco Kerata.

Osoby a obsazení: soudce (Juraj Hrčka), zřízenec (Martin Horňák), Semjonov (Marián Labuda ml.), Vasilij (Dušan Kaprálik), Bobrov (Štefan Martinovič), muzikant (Roman Matisko), neznámý (Tibor Vokoun), zapisovatelka (Katarína Bielčíková). Dále účinkují  Dušan Vaňo, Laco Konrád, Martin Vítek a Jozef Domonkoš.

Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2014 (60 min.). Premiéra 29. 6. 2014 (SRo 3 Rádio Devín, 20:00-21:00 h.) v cyklu Rozhlasová hra . Česká premiéra 6. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.) v rámci cyklu Dny slovenské kultury. Repríza 28. 11. 2018 (SRo Rádio Litera, 12:30 h).

Pozn.: Rozhlasovou dramatizaci krátkých próz Daniila Charmse z překladu Jána Štrassera pro rozhlas připravil Vladimír Janček. Originální dílo o obludnosti byrokratické mašinérie.

V rozhlasovej hre na motívy prózy ruského rebela Daniila Charmsa MONSTERPROCES, sme svedkami svojrázneho súdneho procesu s prekrútenou predstavou spravodlivosti. Originálne dielo odhaľuje podvratnú silu krutého humoru, ktorá človeku dáva guráž v tejto situácii nielen prežiť, ale dokonca nefuknčný systém rozložiť a usvedčiť ho z patológie. (anotace)

Čertův švagr (2014)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 8:33

František Lazecký. Pohádka z knihy Sedm Janků a drak Sedmihlavec. Tvůrci nezjištěni.

Osoby a obsazení: vypravěč (Kateřina Kovaříková), synek (Jan Novotný), macecha a nejstarší dcera (Adriana Růžičková), mysliveček čert  a chlapec (Václav Ambrož), děvče a nejmladší dcera (Sabina Hauserová), hospodský a host, pacholek (Dušan Baur) a prostřední dcera (Marcela Kopecká).

Připravilo Rádio Proglas v roce 2014 (31 min.). Premiéra 29. 6. 2014 v cyklu Nedělní pohádka (Rádio Proglas, 14:00-14:30 h.). Repríza 16. 2. 2025 (Radio Proglas) v cyklu Nedělní pohádka.

Pozn.: Slezské pohádky Františka Lazeckého jsme našli v knížce „Sedm Janků a drak Sedmihlavec“. Dnešní příběh je o mládenci, který se pustil do světa, protože ho doma i na vojně trápili. Jenže zběhlého vojáka nikdo nechce živit, i kdyby pracoval za dva. Zoufalý voják hledá službu tak dlouho, až nakonec ji najde tam, kam by se nikdo z nás dostat určitě nechtěl. A za dobrou službu dostal prázdný měch… Ale i tak to byla velká odměna a vy si poslechněte proč! (anotace Rádia Proglas)

29. 6. 2014

Poklad v klavíri (Poklad v klavíru, 1991)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 16:05

Helen Melani, Karel Bennett, Daniel Jasmin, Richard Deming a Clark Howard. Zábavné pásmo z krimipovídek. Dramatizace Zdena Šuranská. Hudební dramaturgie Lýgia Vojtková. Zvuková spolupráce Jozef Dobák. Režie Milan Semík.

Účinkují Ĺubo Roman, Dušan Tarageľ, Slávo Záhradník, Eva Večerová, Dušan Kaprálik, Jozef Longauer, Soňa Ulická, Vlado Minarovič a další.

Připravil Československý rozhlas v roce 1991 (59 min.). Repríza 28. 6. 2014 (SRo 3 Rádio Devín) v cyklu Zábavná literatúra.

Spoľahnite sa na Jeevsa (Spolehněte se na Jeevese, 2001)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Martin @ 14:29

Pelham Grenville Wodehouse. Dramatizace humoristické povídky. Dramatizace Mojmír Groll. Hudební redaktor Roman Žiaran. Zvuk a střih Eva Irmanová a Peter Pištek. Redakce Tamara Chlebová. Režie Pavel Gejdoš.

Účinkují Pavol Topoľský, Richard Stanke, Vanda Ružičková, Peter Sklár, Lucia Lapišáková a Ján Valentík.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 2001 (55 min.). Repríza  21. 6. 2014 (SRo 3 Rádio Devín) v cyklu Zábavná literatúra.

Africké pohádky 1/3? (2001)

Filed under: Četba na pokračování — Martin @ 12:37

Zdeněk Řezníček. Pohádkový seriál. Tvůrci nezjištěni.

Účinkují Magda Hauserová, Adriana Růžičková.

Připravilo Rádio Proglas v roce 2001? (3? x 10 min.).

Pohádky: 1. O malém pasáčkovi a divotvorném ptáku, 2. Pohádka o tom, proč je zebra pruhovaná, 3. Proč mají černoušci kudrnaté vlasy.

Ašma (199?)

Filed under: Literární pásma,Slovenské — Martin @ 9:05

Jana Hevešiová. Rozhlasová stereočetba staročínského eposu O krásnej Ašme. Režie Eva Galandová.

Účinkují Jana Hevešiová, Ivan Doležal, Ĺubomír Feldek, Ĺudmila Mandžárová, Dušan Jamrich, Karol Machata, Eva Kristínová, Ivan Letko a další.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 199? (57 min.).

Tajomstvo motýľa (Tajemství motýla, 1998)

Filed under: Literární pásma,Slovenské — Martin @ 8:44

Jana Hevešiová. Pásmo poezie staročínskeho básníka Tu Fa. Hudební dramaturgie Dana Reková. Zvuk Emília Miháleková a Ĺuboš Klásek. Režie Táňa Tadlánková.

Účinkují Jana Hevešiová, Marína Čarnogurská, Dušan Jamrich a Ivan Laca

Připravil Slovenský rozhlas Bratislava v roce 1998 (20 min.).

Škola Rytířů ušlechtilého ducha aneb Velká hra pokračuje 1/2 (1970)

Filed under: Rozhlasové hry — Premek @ 6:05

Jurij Dold – Mychajlyk. Sovětský agent uvnitř nacistického školícího centra…. Překlad Karel Richter. Dramatizace Jiřina Pokorná. Inspicient Josef Novák. Bicí nástroje Jiří Hudec. Dramaturg Karel Gissübel. Režie Vladimír Týřl.

Osoby a obsazení: Grigorij Gončarenko (Zdeněk Vrablík), Nunke (Miroslav Kahoun), generál Voronov (Jiří Kroc), Agnes Mendelsohnová (Michaela Kubisová), Irena, její dcera (Kateřina Hudcová), Harry Braun (Čestmír Gebouský), neznámý muž (Petr Pelzer), lékař (Bohuslav Matyáš), Domantovič (Miroslav Rataj), Hanedoph (Petr Pelzer), číšník (Josef Novák), plukovník (Josef Kříž), hlasatelka (Jarmila Doležalová).

Nastudovala Ostrava – Olomouc v roce 1970. Premiéra 19. 3. 1970 (16:15 – 16:56 h.; 38 min.); 26. 3. 1970 (16:15 – 16:59 h.; 42 min.).

Lit.: anonym: Škola rytířů ušlechtilého ducha. In Rozhlas 12/1970 (9. 3. 1970), s. 7 (článek).
Škola rytířů ušlechtilého ducha. In Rozhlas 12-1970 (9. 3. 1970), s. 7 (článek).

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Mise kapitána Gončarenka. In Týdeník Rozhlas /2019 (článek). – Dostupné i na Panáčkovi.

Older Posts »

Powered by WordPress