Panáček v říši mluveného slova stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec

30. 10. 2020

Výzva Etrúrie (1967)

Filed under: Rozhlasové hry,Slovenské — Premek @ 23:29

Eduard Odehnal. Rozhlasová hra pro děti a mládež.  Scénická hudba Igor Bázlik. Odpovědný redaktor Emil Fillo. Zvuk Peter Breuber, Alojz Janeček. Asistent režie Mária Ribarovová.  Režie Jozef Dánai.

Osoby a obsazení:  Drusilla, vznešená Římanka (Eva Kvietiková), Fersu, etruský velekněz (Elo Romančík), Aruth Etrus, města Velzny (Vladimír Durdík st.), dr. Derossi, italský archeolog (Viliam Záborský), monsieur Girard, francouzský archeolog (Karol Machata), Tardi, profesor lingvistiky (Jozef Budský), Luigi, patnáctiletý chlapec (Emil Fillo), strážmistr Grandi (Alojz Kramár),  Renata (Beta Poničanová), dr. Barlassina (Ĺudovít Ozábal), číšník (Štefan Dobrovodský).

Nastudovala Bratislava v roce 1967. Premiéra 18. 3. 1967 (Bratislava, 15:05 hod.; 79 min.). Repríza (jako dvoudílná hra) 30. 10. 2020 (SRo 8 Rádio Litera, 19:10 – 19:51 h.; 20:30 – 21:07 h.); 31. 10. 2020 (SRo 8 Rádio Litera, 5:10 – 5:51 h.; 6:30 – 7:07 h.).

Lit.: anonym:  Výzva Etrúrie. In Rozhlas 1967 (anotace).- Cit.: Výzva Etrúrie nie je detektívkou v pravom zmysle slova, no poslucháča uvedie do napätia a tajomstva, ako máloktoré dielo, ktoré rozpráva o archeológii.

Čo vie ľudstvo o Etruskoch? Veľa a zároveň málo, lebo dodnes sa nepodarilo rozlúštiť písmeno národa, ktorý zadusil príval Rimanov. Kultúra Etruskov bola na vysokej úrovni, dokonca vedeli liečiť choroby, nad ktorými si ľudstvo dodnes láme hlavu. Svedčia o tom vykopávky a kresby na etruských zrkadlách. Tento moment je aj základom hry Eduarda Odehnala.

Pozn.: Vedeli ste, že Etruskovia vedeli liečiť choroby, nad ktorými si ľudstvo dodnes láme hlavu? Aj o tom bude hra pre mládež VÝZVA ERTRÚRIE (sic!), z pera Eduarda Odehnala. Týmto tiež pozdravujeme nášho verného poslucháča Tomáša H., ktorý nám pravidelne posiela rozhlasové tipy. Tentoraz ide o staršiu, ale stále pútavú nahrávku z oblasti archeológie. Sprevádzať vás budú hlasy Evy Kvietikovej, Emila Fillu či Karola Machatu. Dvojdielna hra je z roku 1967, prvú časť počúvajte o 19:10, druhú o 20:30.

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (1954, 2021)

Mluvené slovo J. K. Tyl: Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synovéJosef Kajetán Tyl. Obraz z dávných dějin českých. Pro rozhlas upravil František Štěpánek. Hudbu složil a řídí Oldřich Letfus. Dramaturg Dalibor Chalupa.  Asistent režie Karel Černý. Režie Miloslav Jareš.

Osoby a obsazení: Jindřich První, nazván Ptáčník, král německý (František Kreuzman), Sigibert, německý vyslanec (Karel Houska), Drahomíra, kněžna, vdova po knížeti Vratislavu (Marie Vášová), Václav, kníže český, její syn (Josef Chvalina), Boleslav, jeho bratr (Miroslav Doležal), kněžna Ludmila (Leopolda Dostalová), Světimíra, kněžna Stodoranská, choť Boleslava (Drahomíra Hůrková), Hněvsa, mocný lech (Otomar Korbelář), Popel, vladyka a zemský kmet (Karel Pavlík), Chrastěj, kněz křesťanský a učitel Václavův (Viktor Očásek), Česta, kněz pohanský (Bohuš Hradil), Tyra, zajatý Kumán (František Hanus), Podivín, Václavův důvěrník (Bedřich Bobek), starý muž (Václav Piskáček) a další.

Natočeno 1954. Premiéra 8. 4. 1955 (Praha I, 20:15 – 22:25 h.; 127 min.). Obnovená premiéra 12. 9. 2021 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Hra pro pamětníky k 1100. výročí smrti české světice a patronky.

Vydala Radiotéka, říjen 2021 (MP3, CR.ES.2021.349). Ukázka k poslechu zde.

Lit.: Venclová, Renata: Josef Kajetán Tyl: Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové. Obraz z dávných dějin českých. In web ČRo 3 Vltava, 12. září 2021 (článek). – Cit.:  (…) Tragédie z úsvitu českých dějin, jak bývá drama Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové často označováno, zobrazuje hluboké rozpory v přemyslovském rodě i v celé zemi, které nastaly po smrti knížete Vratislava. Václavovi, následníku na knížecím stolci, je pouhých osmnáct let, a tak se vlády ujímá jeho matka, kněžna Drahomíra. Ctižádostivá panovnice má o směřování českého knížectví jiné představy než její tchýně, kněžna Ludmila, oddaná nové křesťanské víře, ve které vychovává i knížete Václava.

Aby vymanila zemi i nejstaršího syna z vlivu náboženského učení, v němž spatřuje především nástroj k podrobení se mocnému německému sousedovi, neváhá Drahomíra sáhnout ke zločinu a dát svou sokyni úkladně zavraždit. Ani tím se však rozpory v knížecím rodě nevyřeší, naopak, události vyvrcholí v bratrovražedném střetnutí dvou Drahomířiných synů Václava a Boleslava.

Rozhlasovou inscenaci nastudoval v roce 1954 režisér Miloslav Jareš, využil k tomu úpravu svého kolegy Františka Štěpánka, který v ní zúročil zkušenosti z vlastní o dva roky starší divadelní režie.  (…)

Mozaika – Seriál Herec (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 17:06

Připravili Tomáš Pilát,  Elena Kotová a Monika Suchanková.

Hovoří recenzent Pavel Sladký, scénárista Petr Bok, herec Jan Cina a režisér Peter Bebjak.

Natočeno 2020. Premiéra 27. 10. 2020 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Suchanková, Monika: Doba, kterou už nechceme zažít. Televizní minisérie Herec vypráví příběh o životě v nepravdě. In web ČRo 3 Vltava, 27. říjen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Spolupracovat se státní mocí, nebo jí vzdorovat? To je základní téma třídílné televizní série režiséra Petera Bebjaka nazvané Herec. Její děj nás zavádí do poloviny padesátých let minulého století v komunistickém Československu a hodně i do divadelního prostředí. Tomáš Pilát mluvil s představitelem hlavní role třídílné minisérie Janem Cinou a scenáristou Petrem Bokem. (…)

„Nechtěl jsem vyprávět příběh obětí. Chtěl jsem vyprávět příběh těch, kteří se na tom aktivně podíleli,“ říká autor scénáře minisérie Herec Petr Bok. Hlavní postava příběhu, talentovaný herec Stanislav Láník, který se snaží spoluprací s StB napravit svůj kádrový profil a splnit si sen o hraní ve velkém divadle, není zcela smyšlený. Předobrazem protagonisty se stal osud Vítězslava Vejražky, ve své době šéfa činohry Národního divadla. I mezi ostatními postavami můžeme spatřit podobnost se známými hereckými jmény, která patřila mezi členy souboru Divadla československé armády, jako Jiřina Štěpničková, Jiřina Švarcová, Ota Sklenčka a další. Jde však o hraný snímek, nikoli dokument, tedy i práce s reáliemi je spíše zjednodušená. (…)

Mozaika – Barevné podkolenky (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 17:03

Tragický konflikt, v němž Michal Novotný nikomu nestraní. Petr Nagy hodnotí novou knihu Barevné podkolenky.

Natočeno 2020. Premiéra 30. 10. 2020 (ČRo 3 Vltava, 5 min.).

Lit.: Nagy, Peter: Sudety jako memento zaniklého světa. Kniha Barevné podkolenky vypráví o česko-německém konfliktu nadmíru civilním tónem. In web ČRo 3 Vltava, 30. říjen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Současná česká próza nabízí řadu děl tematizujících druhou světovou válku a holocaust nebo poválečný odsun Němců, oproti tomu dění v Sudetech let třicátých bývá tuzemskými spisovateli reflektováno poměrně zřídka. Už z toho důvodu je třeba uvítat novou knihu Michala Novotného s názvem Barevné podkolenky, která vyšla v nakladatelství Pulchra.

V tvorbě básníka, prozaika a překladatele Michala Novotného, který dlouhé roky stál v čele Nadace Český literární fond, se motiv vysídlení sudetských Němců neobjevuje zdaleka poprvé, v přítomném románu se však pokusil vylíčit to, co této tragické události předcházelo. Vypravěčem „příběhu z předválečných Sudet“, jak zní podtitul dvousetstránkové prózy, je proto muž českého původu, který část svého dětství a dospívání strávil v malé vesničce v Orlických horách a nyní se sem po mnoha letech vrací. Byl svěřen matkou tamní německé rodině. Cítí se proto doma v obou světech, pro většinu německých starousedlíků je však příliš málo Němcem a pro české obyvatele – kterých je tu jen pár – zase není pravý Čech. (…)

Vinohradská 12 – Tři příběhy obětí koronaviru (2020)

Filed under: Podcast,Radiodokument — Premek @ 17:01

Připravila Lenka Kabrhelová. Editace Matěj Válek. Rešerše Miroslav Tomek. Střih Marie Čtveráčková. Zvuk Martin Hůla. Zvukový mistr Martin Hůla.

Natočeno 2020. Premiéra 30. 10. 2020 (ČRo Plus, 29 min.).

Lit.: Kabrhelová, Lenka: Tři příběhy obětí koronaviru: Covid nelze zlehčovat, varují pozůstalí. In web ČRo Plus, 30. říjen 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  (…) Diskuze o boji proti koronaviru jsou plné hrozivých čísel o počtu nakažených i zemřelých. Už méně však do veřejného prostoru nebo na sociální sítě pronikají konkrétní tragické příběhy, které se zejména pod každým úmrtím ukrývají. Reportér Radiožurnálu Artur Janoušek ve Vinohradské 12 přibližuje tři taková svědectví. Jak se v Česku mluví o smrti a etických otázkách pandemie? (…)

Studio N – Stačilo málo a pan ministr neměl problém (2020)

Filed under: Podcast — Premek @ 16:59

Připravil Filip Titlbach.

Hovoří reportér Prokop Vodrážka.

Natočeno 2020. Webová premiéra 30. 10. 2020 (PodBean Deník N, 17 min.).

Lit.: Titlbach, Filip: Stačilo málo a pan ministr neměl problém. In web PodBean Deník N, 30. 10. 2020 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek uhýbal před otázkou, zda podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii za odstoupení premiéra Andreje Babiše. Nakonec během své první tiskové konference i později odmítl, že by výzvu podepsal. Jak ale zjistil Deník N, podpis je potvrzený jeho pracovním e-mailem. Hostem Studia N je reportér Prokop Vodrážka.

Viděla jsem vraždu (2020)

Filed under: Mluvené slovo na zvukových nosičích — Premek @ 16:01

Agatha Christie. Kompletní audiokniha. Překlad Běla Dintrová. Hudba Richard Mlynář. Režie Michal Bureš.

Čte Lukáš Hlavica.

Natočeno 2020. Vydal OneHotBook 29. 10. 2020 (1 CD MP3, katalogové č. AK380; EAN 8594169483801; celková délka nahrávky 8 hodin 7 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: „To není hloupost!“ bránila se Joyce. „Viděla jsem vraždu! Viděla!“

Ariadne Oliverová se na halloweenské party náctiletých ocitla vcelku náhodou, nicméně mnozí vědí, že je slavnou autorkou detektivek. Jedna z pozvaných dívek – snad aby si získala pozornost – se proto přítomným svěří, že kdysi taky viděla vraždu, ale nikdo jí pochopitelně nevěří. Na programu večírku, který se koná v honosném domě v městečku Woodleigh Common, je například soutěž o nejlépe nazdobené koště, kvůli půlšilinku se krájí bábovka z upěchované mouky, děvčata hledí do zrcadel v naději, že spatří tvář svého ženicha, a děti ve dvojicích soutěží v lovení jablek ústy z vědra naplněného vodou. V závěru vydařené oslavy se však ukáže, že Joyce zmizela. Když se v knihovně najde její mrtvola, rozrušená paní Oliverová bez meškání vyhledá přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl smrt vychloubačné slečny objasnit.

I ve zdařilé TV adaptaci s Davidem Suchetem vystupuje postava au-pair Olgy Seminoffové. Předlohou k ní se stala učitelka z Prachatic, se kterou si Agatha Christie dlouhá léta dopisovala. (more…)

Neutralita jako způsob existence státu (2010)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:57

Je možné zůstat neutrálním nejen v době války – a také v době míru? Na tuto otázku se pokusí odpovědět publicista Pavel Hlavatý.

Natočeno 2010. Premiéra 7. 3. 2010 (ČRo 6, 20:10 h.). Repríza 30. 10. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).

Xaver a host – Libuše Švormová (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:54

Libuše Švormová hostem Luboše Xavera Veselého.

Natočeno 2020. Premiéra 29. 10. 2020 (ČRo Region, 27 min.).

Lit.: nwe – Veselý, Luboš Xaver: Herečka Libuše Švormová: Manžel mi zakazuje chodit do kuchyně. In web ČRo Region, 29. říjen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Herečce Libuši Švormové nejsou cizí filmová plátna, seriálové role ani divadelní představení. I dávno po jejích 80. narozeninách ji vídáme v různých rolích téměř ve všech současných českých seriálech. Jak ale prozradila, domácnost drží pevně v rukou její manžel.

Na české filmové a divadelní scéně působí Libuše Švormová přes padesát let. Nyní ztvárňuje především role svéráznějších žen v televizních seriálech. „Naneštěstí nejsem ten typ herce, který říká, že má doma hromady scénářů a vybírá si, co bude hrát. Já chci dělat všechno, co souvisí s mou profesí. Štěstí na filmové role jsem teď neměla, takže jsem ráda, že mohu hrát v seriálech,“ říká herečka.

Z celé řady seriálů, ve kterých účinkovala, zůstává jejím nejoblíbenějším Byl jednou jeden dům z roku 1974. Autory scénáře jednoho z nejpopulárnějších českých seriálů byli Oldřich Daněk a dlouholetý životní partner herečky Jan Otčenášek. V čem tkví úspěch některých seriálů, Libuše Švormová jen odhaduje: „Myslím si, že je to především kvalitou scénáře. Nekonečné seriály mají tu nevýhodu, že se v nich nová témata začínají lepit na sebe, protože všichni se už jednou zamilovali, vzali, rozvedli a tak dále. Uzavřené seriály mají tu výhodu, že jejich postavy mají logický vývoj.“ (…)

Dvacet minut Radiožurnálu – Radek Sárközi (2020)

Filed under: Radiodokument — Premek @ 15:22

Hostem je Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. Jak dlouho ještě zůstanou v Česku uzavřené školy a jak dlouho budou žáci odkázáni jen na distanční výuku? Je zapotřebí uzavírat i takzvané speciální školy, které měly dosud výjimku? Existují spolehlivá data o tom, kolik pedagogů nemůže ze zdravotních důvodů vyučovat ani na dálku? Moderuje Tomáš Pancíř.

Natočeno 2020. Premiéra 30. 10. 2020 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:06 h.).

Older Posts »

Powered by WordPress